آیا ترمیم و درمان ریشه دندان شیری کودکان ضروری است؟

عصب کشی یا ترمیم ریشه‌ی دندان در کودکان بسیار با بزرگسالان متفاوت بوده و معمولاً در یک جلسه‌ی درمانی انجام می‌شود. پس از عصب کشی دندان در کودک توصیه می‌شود که بر روی دندان تاج گذاشته شود تا دندان به طور کامل پوشانده شود.

آیا ترمیم ریشه دندان کودکان مهم است؟


دندان‌های شیری موقتی بوده ولی این از اهمیت آن‌ها کم نمی‌کند. این دندان‌ها فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی را حفظ می‌کنند تا این دندان‌ها بتوانند به خوبی در فضای دهان جای بگیرند. به دلیل اهمیت این دندان‌ها مهم است که در زمان نیاز، دندان آسیب دیده را نجات داده و آن‌ها عصب کشی کرد.

چه زمانی‌ترمیم ریشه دندان کودکان مورد نیاز است؟


چه زمانی‌ترمیم ریشه دندان کودکان مورد نیاز است؟علائم زیر می‌توانند نشان دهنده‌ی لزوم انجام عصب کشی باشند:

به عبارت کوتاه‌، ترمیم ریشه یا عصب کشی زمانی انجام می‌شود که دندان با روش‌های ساده‌تر مثل پرکردگی قابل‌ترمیم نباشد. زمانی که دندان‌های کودک عفونت کرده یا آسیب می‌بینند خطر افتادن آن‌ها وجود دارد که می‌توانند مشکلات بزرگ‌تری را ایجاد کند. افتادن دندان می‌تواند باعث حرکت کردن دندان‌های دیگر و رشد غیرطبیعی دندان‌های دائمی شود.

افتادن دندان‌های کودک می‌توانند باعث اختلالات تکلم نیز بشوند. دندان‌ها برای تلفظ کلمات خاصی به کار رفته و مشکل در آن‌ها می‌تواند باعث مشکلات رشد در کودک شود. افتادن دندان می‌تواند باعث اختلال در جویدن غذا شده و کمبودهای تغذیه‌ای ایجاد کند. عصب کشی دندان می‌تواند از افتادن دندان جلوگیری کرده و دندان را محکم کند.

بخوانید:  ضرورت ترمیم پوسیدگی دندان کودکان

ترمیم ریشه دندان کودکان چه مزیتی دارد؟


انجام عصب کشی می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان مزایای مختلفی داشته باشد. ازجمله مزایای این روش برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کودک می‌تواند پس از عصب کشی به طور عادی غذا بخورد، صحبت کند و زندگی طبیعی داشته باشد. دندان عصب کشی شده پس از بهبودی وضعیتی مشابه با دندان‌های طبیعی خواهد داشت.
  • عدم نیاز به مداخلات دندانپزشکی بیشتر.
  • ظاهر 100 درصد طبیعی.
  • جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن و استهلاک دندان‌های دیگر.

پروسه ترمیم ریشه دندان کودکان به چه نحوی است؟


عصب کشی کودکان شبیه به عصب کشی بزرگسالان بوده و هدف از آن، برداشتن بخش‌های عفونی دندان و بازیابی عملکرد و ظاهر طبیعی آن خواهد بود.

در طی این روش، دندانپزشک اطفال از ماده‌ی بی حسی بر روی دندان مورد نظر استفاده خواهد کرد. سپس با استفاده از دریل دندانپزشکی، دندان سوراخ شده و با استفاده از ابزارهای مختلف بافت نرم داخل دندان تخلیه می‌شود. سپس داروهای خاصی در دندان استفاده شده و دندان پر می‌شود. پس از آن ممکن است از یک روکش فولادی بر روی دندان استفاده شود. کل این روش کمتر از 60 دقیقه زمان برده و بهبودی پس از آن نیز ساده خواهد بود.

آیا راهکار دیگری برای ترمیم دندان کودکان وجود دارد؟


زمانی که دندان کودک شما به عصب کشی نیاز پیدا می‌کند، تنها روش جایگزین آن کشیدن دندان خواهد بود. دندان کودک شما بهترین وسیله برای حفظ فضا در بین دندان‌ها خواهد بود. از دست رفتن زودهنگام دندان کودک می‌تواند باعث کج شدن دندان‌های دائمی شود. درنتیجه دندانپزشکان اطفال بیشترین تلاش خود را برای حفظ دندان‌های کودک به کار می‌گیرند. متاسفانه در برخی از موارد دندان کودک دچار عفونت شدید شده و یا ریشه‌ی آن مدت زمان طولانی تحت فشار بوده و امکان ترمیم آن وجود ندارد. در هر دو مورد راهی به جز کشیدن دندان وجود نخواهد داشت. در صورت کشیدن زودهنگام دندان‌های شیری در مورد گزینه‌های موجود برای حفظ فاصله‌ی دندان‌ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بخوانید:  روکش دندان شیری کودکان - هزینه روکش دندان شیری و انواع آن

چگونه کودکان را برای ترمیم ریشه دندان آماده کنیم؟


چگونه کودکان را برای ترمیم ریشه دندان آماده کنیم؟دندانپزشک اطفال روند آماده سازی کودک را برای والدین توضیح خواهد داد. والدین می‌توانند در مورد این روش و علت انجام آن با کودک خود گفتگو کنند. ممکن است کودک از انجام این کار بترسد. والدین می‌توانند کودک را در جریان کارهای انجام شده در طی این روش قرار دهند. اطلاع کودک از وجود بی حسی و عدم احساس درد می‌تواند مؤثر واقع شود.

بسته به سن کودک ممکن است از او گرافی گرفته شود. این کار به بررسی دقیق‌تر ناحیه کمک خواهد کرد و دندانپزشک می‌تواند شدت عفونت را تشخیص دهد. همچنین با این کار می‌تواند شکل و اندازه‌ی کانال‌های دندان را مشخص کرد.

پس از آن بی حسی موضعی استفاده شده و ممکن است به منظور پیشگیری از عفونت‌های بعدی به کودک آنتی بیوتیک داده شود. لازم است تا والدین دندانپزشک را در جریان حساسیت‌های کودک قرار دهند. احتمال بروز حساسیت نسبت به آنتی بیوتیک و مواد بی حسی وجود خواهد داشت.

بعد از ترمیم ریشه دندان کودکان چه کنیم؟


بعد از ترمیم ریشه دندان کودکان چه کنیم؟همانند هر مداخله‌ی دندانپزشکی دیگری، عصب کشی نیز دارای یک دوره‌ی بهبودی است. خوشبختانه انجام عصب کشی کودکان پیچیدگی خاصی نسبت به پر کردن دندان نداشته و حساسیت زیاد دندان در طی چند روز پس از عصب کشی طبیعی خواهد بود. دوره‌ی بهبودی عصب کشی کوتاه بوده ولی دندانپزشک نیز روش‌هایی را برای تسریع آن به شما ارائه خواهد کرد. در ادامه به نکاتی برای تسکین علائم بعد از عمل اشاره خواهیم کرد.

درد: ممکن است کودک پس از عصب کشی دچار درد و ناراحتی خفیفی شود. خوشبختانه می‌توان این درد را با استفاده از مسکن‌های بدون نسخه تسکین داد. لازم است تا این داروها بر اساس دستورالعمل‌های موجود مصرف شوند. اگر در مورد این داروها سوالی داشتید می‌توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

علائم عفونت: در صورت بروز تورم شدید، درد، چرک کردن لثه و یا تب ممکن است کودک به عفونت مبتلا شده باشد. در این مورد والدین باید کودک خود را بلافاصله برای معاینه و درمان نزد دندانپزشک ببرند.

بخوانید:  کبودی و تغییر رنگ لثه کودکان: عفونت و تحلیل لثه در کودکان

عصب کشی دندان نیازی به برش یا بخیه نداشته و نیازی به احتیاط بیشتر به هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نخواهد بود. کودک می‌تواند به طور طبیعی مسواک زده و از نخ دندان استفاده کند. پس از انجام عصب کشی باید نکات بهداشتی دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود. ویزیت‌های بعدی دندانپزشک در ماه‌های آینده نیز اهمیت زیادی خواهند داشت.

سؤالات متداول


عصب کشی دندان کودک چقدر زمان خواهد برد؟

عصب کشی دندان کودکان معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه زمان می‌برد. اگر پوسیدگی دندان شدیدتر باشد ممکن است این کار تا 90 دقیقه زمان نیاز داشته باشد. شرایط هر فرد متفاوت بوده و بهتر است در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

چرا از روکش (تاج) بر روی دندان کودکان استفاده می‌شود؟

از آن جایی که مینای دندان‌های شیری نسبت به دندان‌های دائمی نازک‌تر است، پوسیدگی می‌تواند به سرعت در بین دندان‌ها منتشر شود. از روکش به منظور حفظ دندان پوسیده و همچنین پیشگیری از انتشار پوسیدگی و عفونت به دیگر مناطق دهان استفاده می‌شود.

آیا عصب کشی دندان کودکان دردناک است؟

هرگونه پوسیدگی و آسیب به دندان که باعث درگیری عصب دندان شده باشد می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند. در طی عصب کشی از داروهای بی حسی استفاده خواهد شد. اکثر کودکان پس از عصب کشی حس بهتری خواهند داشت چراکه عفونت ایجاد کننده‌ی درد از بین رفته است.

آیا ریشه‌ی دندان های شیری کودکان بلند است؟

دندان‌های شیری از دندان‌های دائمی کوچک‌تر بوده و علاوه بر رنگ سفیدتر، ریشه‌های کوتاه‌تری نیز دارند.

روکش کردن دندان کودک چقدر زمان خواهد برد؟

این کار معمولاً بین 20 دقیقه تا 2 ساعت زمان می‌برد.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ