ایمپلنت دندان: مزایا، خطرات و هزینه

ایمپلنت‌دندان یک روش مخفی و طولانی مدت برای پر کردن جای دندان‌های از دست رفته است. افتادن دندان‌ها می‌تواند بر نحوه‌ی غذا خوردن و حرف زدن شما تأثیر گذاشته و منجر به افت اعتماد به نفس شود.

زمانی که یک دندان در اثر بیماری یا آسیب از بین می‌رود فرد دچار عوارضی از جمله تحلیل استخوانی، مشکلات تکلم، تغییر در الگوی جویدن و ناراحتی‌های دیگر خواهد شد. پر کردن جای دندان با ایمپلنت می‌تواند به شکل قابل توجهی کیفیت زندگی و سلامت بیمار را بهبود بخشد.

ایمپلنت دندان چیست؟


ساختار ایمپلنت

ایمپلنت دندان دارای یک بدنه و یک رابط بوده و در برخی از موارد یک پیچ برای فیکس کردن رابط نیز در آن به کار می‌رود. ایمپلنت با عمل جراحی در داخل استخوان فک و در محل ریشه‌ی دندان از بین رفته کاشته می‌شود. رابط ایمپلنت به وسیله‌ یک پیچ به بدنه‌ی آن متصل شده و انتهای آن از لثه بیرون خواهد بود تا بتوان دندان مصنوعی را بر روی آن نصب کرد. این دندان‌ها از نظر اندازه، شکل و رنگ همانند دندان‌های طبیعی شما بوده و ظاهری کاملاً طبیعی به لبخند شما خواهند داد.

مزایای ایمپلنت دندان


بسیاری از افراد به دلایل شخصی مخفی و ماندگار بودن ایمپلنت تصمیم به انجام این روش درمانی می‌گیرند. افتادن دندان‌ها می‌تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تأثیر بگذارد. ما با انجام ایمپلنت سعی می‌کنیم مشکلات ظاهری و یا مربوط به تکلم و غذا خوردن را رفع کرده و اعتماد به نفس شما را بازگردانیم.

برخی از مزایا:

 • مخفی بودن: شکل، رنگ و اندازه‌ی ایمپلنت مطابق با دندان‌های طبیعی شما بوده و ظاهری طبیعی به لبخند شما خواهد داد.
 • ثابت و ماندگار: در صورت مراقبت مناسب، ماندگاری ایملپنت با دندان‌های طبیعی شما برابر خواهد بود. همچنین ایمپلنت در استخوان فک شما ثابت بوده و دردسر خارج کردن آن همانند دندان مصنوعی را نخواهید داشت.
 • پیشگیری از تحلیل استخوان: ایمپلنت عملکردی شبیه به دندان طبیعی داشته و با تحریک کردن فک از تحلیل استخوانی جلوگیری می‌کند.
 • بازیابی عملکرد: پس از انجام ایمپلنت می‌توانید به راحتی از غذاهای موردعلاقه‌ی خود مثل سیب یا گوشت لذت ببرید. همچنین قدرت تکلم شما به حالت اولیه باز خواهد گشت.

آیا ایمپلنت دندان برای من خوب است؟


از نظر متخصصین ایمپلنت و لثه، افراد متقاضی انجام ایمپلنت با توجه به عوامل زیر برای انجام عمل ارزیابی می‌شوند:

استخوان

زمانی که یک دندان از بین رفته باشد استخوان‌های اطراف آن تحلیل خواهند رفت. به منظور جوش خوردن ایمپلنت با فک به مقدار مشخصی استخوان نیاز خواهید داشت. اگر مدت زیادی در محل مورد نظر دندانی وجود نداشته است احتمالاً استخوان کافی برای انجام ایمپلنت وجود نخواهد داشت.
به منظور مشخص کردن وضعیت می‌توان از اسکن CBCT استفاده کرد. این تکنولوژی یک تصویر 3 بعدی از دهان و استخوان فک شما تهیه کرده که با استفاده از آن می‌توان مقدار استخوان موجود را مشخص کرد. اگر استخوان کافی در فک شما وجود داشته باشد روند درمان شما ادامه خواهد یافت.
اگر استخوان کافی برای انجام ایمپلنت وجود نداشته باشد می‌توان از عمل پیوند استخوان استفاده نمود. این عمل استخوان و بافت های اطراف آن را بازسازی می کند. زمانی که میزان استخوان شما به حد کافی رسید می‌توانید جراحی ایمپلنت را انجام دهید.

سن

در افرادی که به سن بلوغ رسیده و رشد آن‌ها متوقف شده است، ایمپلنت دندان بیشترین موفقیت را خواهد داشت. اگر سن شما پایین است بهتر است تا زمان رشد کامل صورت صبر کنید. این زمان برای دختران 16 سالگی و برای پسران 18 سالگی خواهد بود.

بخوانید:  ایمپلنت کره ای | بهترین برند، مزایا و معایب، قیمت

وضعیت سلامتی

همانند اکثر اعمال جراحی، وضعیت سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی برای انجام جراحی مهم خواهند بود. اگر به بیماری‌های خاصی مثل دیابت یا بیماری‌های لثه مبتلا هستید و یا به مقدار زیادی سیگار می‌کشید ممکن است انجام ایمپلنت برای شما مناسب نباشد. نگران نباشید؛ دندانپزشکان ما شما را به طور کامل ارزیابی کرده و برای پیدا کردن راه حل با پزشک شما مشورت خواهند کرد.

3 نوع مختلف ایمپلنت دندان


انواع مختلف ایمپلنت

کاشت تکی دندان: ایمپلنت تکی

زمانی که شما فقط یک دندان از دست رفته دارید، برای شما کاشت ایمپلنت تکی انجام می‌شود. در این روش فقط از یک پیچ استفاده می‌شود و نیازی به استفاده از ابزارهای دیگری مانند بریج و غیره نیز نمی‌باشد.

کاشت چند دندان: نصب بریج بر روی ایمپلنت

زمانی که چند دندان مجاور شما نیاز به جایگزینی داشته باشند بهترین گزینه نصب بریج بر روی ایمپلنت خواهد بود.

بریج دندان چیست؟

به طور معمول بریج وسیله‌ای است که به بر روی دو دندان نصب شده و دندان از بین رفته‌ی بین آن‌ها را جایگزین می‌کند. حال به جای اینکه بریج بر روی دو دندان طبیعی نصب شود می‌توان آن را بر روی دو ایمپلنت نصب کرد.

روند انجام این مدل از ایمپلنت نیز شبیه به ایمپلنت تکی بوده ولی می‌توان با کاشت دو ایمپلنت در فک و بریج زدن بین آن‌ها در عمل سه دندان برای بیمار کاشت. مزیت این روش این است که می‌توانید چندین دندان در یک ردیف را بدون هزینه‌ی کاشت ایمپلنت برای همه‌ی آن‌ها جایگزین کنید.

کاشت همه‌ی دندان‌ها: نصب ست کامل بر روی ایمپلنت

اگر تمامی یا اکثر دندان‌های شما در فک بالا یا پایین از بین رفته‌اند، ممکن است بهترین روش برای شما کاشت ست کامل دندان باشد.

کاشت ست کامل دندان چیست؟

ست کامل دندان شبیه به دندان مصنوعی عادی بوده و بر روی لثه‌ی شما قرار می‌گیرد. مشکل دندان مصنوعی سنتی، متحرک بودن آنها است که باعث لغزش، افتادن و ناراحتی در طول روز می‌شود.

مراحل ایمپلنت دندان


مراحل انجام ایمپلنت

ایمپلنت دندان به طور معمول دارای مراحل زیر خواهد بود:

1. عکس برداری یا اسکن سه بعدی

در مرحله‌ی مشاوره‌ی اولیه، دندانپزشک وضعیت لثه، دندان و فک را بررسی کرده و عکس گرافی یا اسکن سه بعدی درخواست می‌کند. همچنین برنامه‌ی درمانی مربوط به جراحی شما طراحی خواهد شد.

2. قالب گرفتن از دهان

قالب دهان می‌تواند به دندانپزشک در انجام کار خود کمک کند. برای این کار یک قالب فلزی یا پلاستیکی که از مایعی مثل پلی وینیل سیلوکسان پر شده است در داخل دهان قرار داده خواهد شد. سپس بیمار قالب را گاز گرفته و پس از سفت شدن مایع، اثر دندان‌های او بر روی قالب باقی خواهد ماند. این روش ساده بوده ولی ممکن است برای برخی از افراد ناراحت کننده باشد چراکه رفلکس تهوع را فعال کرده و همچنین مانع از باز شدن عادی دهان می‌شود.

3. کشیدن دندان

اگر دندانی که نیاز به جایگزین شدن دارد همچنان در دهان بیمار باقی مانده باشد دندانپزشک آن را خواهد کشید. مدت زمان لازم برای کشیدن دندان به مشکل آن بستگی خواهد داشت. دندان‌های شکسته برای کشیدن به زمان بیشتری نیاز خواهند داشت چرا که ممکن است خرد شوند. قبل از کشیدن دندان به بیمار داروی بی حسی تزریق می‌شود تا موقع انجام این کار احساس درد نکنید. البته ممکن است به هنگام کشیدن دندان احساس فشار همچنان وجود داشته باشد.

بخوانید:  ایمپلنت فوری دندان در یک روز

4. نصب ایمپلنت

دندانپزشک با استفاده از دریل خود یک سوراخ در استخوان فک ایجاد کرده و ایمپلنت را درون آن قرار می‌دهد. همچنین ممکن است برای رسیدن به استخوان فک، یک برش بر روی لثه ایجاد شود. پس از نصب ایمپلنت در برخی از موارد انجام پیوند استخوان نیز لازم خواهد بود که بیمار معمولاً متوجه این مرحله‌ی کوچک نخواهد شد.

5. مرحله‌ی بهبودی

بهبودی ممکن است به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. در طی این زمان استخوان فک به دور ایمپلنت رشد خواهد کرد. در طی چند هفته‌ی اول، بیمار تنها مجاز به خوردن غذاهای نرم بوده و می‌توان در طی این دوره یک دندان موقت نیز بر روی ایمپلنت نصب کرد.

6. نصب پایه و تاج دندان

نصب پایه و تاج دندان

زمانی که ایمپلنت به طور کامل به استخوان فک جوش می خورد دندانپزشک پایه را بر روی آن نصب خواهد کرد. پس از از تزریق بی حسی، پایه با استفاده از یک آچار بر روی ایمپلنت محکم خواهد شد. برای برخی از افراد ممکن است پایه همزمان با کاشت ایمپلنت نصب شود. زمانی که لثه‌ها بهبود پیدا کردند، تاج دندان بر روی پایه نصب خواهد شد.

جراحی ایمپلنت دندان یک روش چند مرحله‌ای بوده که بخش‌های مختلفی از دهان ازجمله فک و لثه را درگیر می‌کند. پس از انجام جراحی نیز به زمان زیادی برای بهبودی نیاز خواهد بود و پس از آن می‌توان دندان را بر روی ایمپلنت نصب کرد. به منظور بررسی گزینه‌های پیش رو و طراحی یک برنامه‌ی درمانی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر هنوز در مورد چگونگی انجام ایمپلنت سؤال دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید. دندانپزشک متخصص ما در کلینیک دندانپزشکی سپید شما را در این مسیر راهنمایی کرده و به تمامی سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

در پایین می‌توانید عکس‌های قبل و بعد از انجام ایمپلنت دندان را مشاهده کنید:

هزینه‌ی ایمپلنت دندان


در ادامه به 10 عامل مهم در تعیین هزینه‌ی ایمپلنت اشاره خواهیم کرد:

 • تعداد ایمپلنت‌ها
 • نوع مواد مورد استفاده
 • لابراتوار سازنده‌ی دندان
 • موقعیت دندان
 • پیوند استخوان
 • شرکت سازنده‌ی ایمپلنت
 • سلامت عمومی دهان و دندان
 • تجربه و مهارت دندانپزشک

توصیه به بیماران


قبل از انجام ایمپلنت

اگر قصد انجام ایمپلنت را دارید در مورد خطرات و مزایای آن و همچنین مناسب بودن این روش برای شما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

موارد مورد توجه:

 • سلامت عمومی شما عامل مهمی برای تعیین مناسب بودن این روش، مدت زمان بهبودی و میزان ماندگاری ایمپلنت خواهد بود.
 • برند و مدل ایمپلنت مورد استفاده را از دندانپزشک خود بپرسید و این اطلاعات را به عنوان سابقه نزد خود نگه دارید.
 • سیگار کشیدن می‌تواند بر روی روند بهبودی تأثیر گذاشته و میزان موفقیت طولانی مدت ایمپلنت را کاهش دهد.
 • روند بهبودی ایمپلنت ممکن است چندین ماه یا بیشتر زمان ببرد که در طول این دوره به جای دندان یک پایه‌ی موقت برای شما نصب خواهد شد.

پس از انجام ایمپلنت

 • دستورالعمل‌های مربوط به بهداشت دهان را به دقت رعایت کنید. تمیز کردن منظم ایمپلنت و دندان‌های اطراف آن برای موفقیت طولانی مدت عمل شما اهمیت زیادی خواهد داشت.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر ایمپلنت شما شل شده یا دردناک است فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

خطرات و عوارض جانبی ایمپلنت دندان


همانند هر عمل جراحی، ایمپلنت دندان نیز خطراتی را برای سلامتی شما به همراه خواهد داشت. البته این مشکلات نادر بوده و زمانی که اتفاق می افتند خفیف بوده و به سادگی قابل درمان خواهند بود. ازجمله این خطرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت محل ایمپلنت
 • آسیب به ساختارهای اطراف مثل دندان‌های دیگر و عروق خونی
 • آسیب عصبی که می‌تواند باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دندان‌های طبیعی، لثه‌ها، لب‌ها یا چانه شود.
 • مشکلات سینوسی در مواردی که ایمپلنت کاشته شده در فک فوقانی وارد فضای سینوسی شود
بخوانید:  ایمپلنت دندان بدون جراحی و بدون درد به روش پانچ

با این وجود سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) انجام ایمپلنت دندان را به عنوان روشی بسیار کم خطر و مؤثر برای جایگزین کردن دندان‌های بیمار تأیید کرده است. البته این کار باید توسط یک دندانپزشک مجرب و متخصص و در کلینیک معتبر و مجهز انجام شود.

سؤالات متداول


آیا ایمپلنت دندان دردناک است؟

احتمالاً پس از انجام ایمپلنت شاهد مقداری درد و ناراحتی خواهید بود ولی این مشکل نباید بیش از چند روز طول بکشد. زمانی که اثر داروی بی حسی از بین می‌رود این درد بیشتر خواهد بود. این درد احتمالاً در نزدیکی محل جراحی احساس خواهد شد.

دوره‌ی بهبودی پس از انجام ایمپلنت چقدر خواهد بود؟

اگر تنها یک یا دو ایمپلنت برای شما کاشته شده و پیوند استخوان انجام نشده باشد ممکن است بهبودی شما ظرف مدت 1 تا 2 روز به پایان برسد. اگر تعداد ایمپلنت‌ها بیشتر بوده و یا به عمل پیوند نیاز داشته باشید ممکن است دوره‌ی بهبودی تا 1 الی 2 هفته افزایش یابد که البته سن، وضعیت سلامتی و بهداشت شما نیز در آن دخیل خواهند بود.

پس از ایمپلنت دندان چه غذاهایی بخورم؟

بلافاصله پس از انجام جراحی خوردن اسموتی، ماست، بستنی، پودینگ، پوره‌ی سیب یا سیب زمینی، سوپ شیر، آب گوشت و دیگر غذاهای نرم و مایع توصیه می‌شود.

آیا ایمپلنت دندان می‌تواند باعث عفونت شود؟

بعضاً ممکن است ایمپلنت دندان عفونت کرده و باعث التهاب بافت های نرم اطراف و تحلیل استخوانی اطراف ایمپلنت شود که به این عارضه پری ایمپلنتیت می گویند. در صورتی که که کاشت ایمپلنت به درستی توسط دندانپزشک مجرب انجام شود و مراقبت‌های بعد از درمان نیز رعایت شوند ریسک بالایی برای عفونت وجود ندارد. اما بهتر است در صورت بروز هرگونه علائم مشکوک به عفونت به دندانپزشک مراجعه کرد تا منجر به از دست دادن ایمپلنت نشود.

انجام عمل ایمپلنت چقدر زمان خواهد برد؟

دندانپزشک شما ایمپلنت تیتانیوم را در داخل استخوان فک در زیر لثه‌ها نصب خواهد کرد. این جراحی معمولاً به 1 تا 2 ساعت برای هر ایمپلنت نیاز خواهد داشت. پس از تکمیل این مرحله دندانپزشک شما حدود 3 ماه صبر کرده و مراحل پایانی کار را انجام خواهد داد.

آیا انجام ایمپلنت در یک روز قابل انجام است؟

می‌توان ایمپلنت را به صورت یک روزه انجام داد که بسته به تعداد ایمپلنت به 30 دقیقه تا 3 ساعت زمان نیاز خواهد داشت. البته توجه کنید که شما با دندان‌های دائمی کلینیک را ترک نخواهید کرد ولی لبخند شما کامل خواهد بود.

آیا ایمپلنت دندان بی خطر است؟

عمل ایمپلنت دندان ایمن بوده و عوارض جانبی خطرناکی ندارد. بیماران می‌توانند از این روش برای جایگزین کردن دندان‌های خود و بازیابی زیبایی و عملکرد آن‌ها استفاده کنند.

آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

از آن جایی که ایمپلنت به شکلی طراحی شده است که با استخوان جوش می‌خورد، روشی دائمی محسوب می‌شود.

آیا ایمپلنت دندان‌های پیشین ظاهری طبیعی خواهند داشت؟

پاسخ این سؤال تقریباً همیشه آری است. ایمپلنت دندان از نظر ظاهری و حسی دقیقاً شبیه به دندان‌های طبیعی بوده و شما می‌توانید برای دندان‌های پیش خود نیز از این روش استفاده کنید.

ایمپلنت دندان چه زمانی به پیوند استخوان نیاز خواهد داشت؟

پیوند استخوان تکنیکی است که در صورت ناکافی بودن مقدار بافت استخوانی در محل کاشت ایمپلنت انجام می‌شود.

مقالات مرتبط

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ