ایمپلنت دندان های جلویی: مزایا و معایب

لبخند زیبا متکی به داشتن دندان‌های جلویی منظم و سالم است، اما متأسفانه از دست دادن دندان جلویی بسیار رایج است. دندان‌های جلویی در برابر آسیب‌هایی که می‌تواند در حین فعالیت‌های ورزشی یا در اثر هر گونه آسیب دیگری رخ دهد آسیب پذیر هستند. ایمپلنت دندان جلویی دقیقاً مانند یک دندان واقعی به نظر می‌رسد زیرا به گونه‌ای طراحی شده است که مانند یک دندان طبیعی از لثه شما بیرون بیاید. در نتیجه، تشخیص اینکه این دندان اصلی شما نیست، بسیار سخت است، اگرچه ممکن است کمی بهتر از دندان واقعی هم به نظر برسد، مخصوصاً در هنگام جایگزینی دندان‌های پوسیده یا عفونی.

چرا ایمپلنت دندان را برای جایگزینی دندان جلویی انتخاب کنیم؟


چرا ایمپلنت دندان را برای جایگزینی دندان جلویی انتخاب کنیم؟

بهترین روش حفظ زیبایی لبخند شما پس از از دست دادن دندان، ایمپلنت دندان فک بالا و فک پایین شما می‌باشد. دیگر انتخاب‌های جایگزین برای دندان جلویی شامل پروتز دندانی است که تنها یک راه حل موقت است.

گزینه دیگر، بریج دندانی است که روی دندان‌های مجاور نصب می‌شود. این دندان‌ها باید به طور اساسی تغییر شکل داده شوند و بسیاری از ساختار اصلی آن‌ها برداشته شود تا بتوان تاج‌گذاری کرد و روکش‌ها به دندان جلویی جایگزین که پونتیک نامیده می‌شود، متصل می‌شوند. اگر دندان‌های جلویی باقی‌مانده شما قوی و سالم هستند، بریج دندان ایده‌آل نیست.

برداشتن مینای دندان از این دندان‌ها احتمال عفونت و پوسیدگی این دندان‌ها را در آینده افزایش می‌دهد. پونتیک دندانی فقط روی لثه‌ها قرار می‌گیرد و با گذشت زمان، بافت لثه و استخوان زیر آن به تدریج جذب آن می‌شوند به طوری که ممکن است با شکاف نامناسبی در زیر پونتیک مواجه شوید.

در دراز مدت، یک ایمپلنت دندان ممکن است ارزان‌تر از یک بریج دندان باشد. ترمیم‌های دندانی در نهایت نیاز به تعویض دارند و شما باید برای یک بریج سه دندانی یا سه واحدی به جای یک تاج ایمپلنت تک هزینه بپردازید.

طبیعی‌ترین راه حل برای دندان جلویی از دست رفته

بر خلاف بریج دندانی که فقط روی لثه قرار می‌گیرد، ایمپلنت دندان جلویی راه حلی را ارائه می‌دهد که ظاهر و احساسی شبیه به دندان واقعی دارد. ایمپلنت دندان جلویی درست مانند یک دندان طبیعی از لثه بیرون می‌آید. حتی لثه اطراف دندان نیز به دقت شکل می‌گیرد تا نتیجه درمانی مطلوبی را ارائه دهد.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان جلو چیست؟


مزایای ایمپلنت دندان جلو عبارتند از:

  • دریافت یک ترمیم با ظاهر طبیعی که کاملاً کاربردی است.
  • مراقبت از ایمپلنت‌های دندان جلو آسان است و می‌توان آن‌ها را به طور معمول مسواک زد و نخ دندان کشید.
  • ایمپلنت دندان جلو از دندان‌های مجاور محافظت می‌کند.
  • این یک راه حل مقرون به صرفه است و به خصوص در طولانی مدت، ارزان‌تر از یک بریج سه دندانه است.
  • جراحی ایمپلنت برای تک دندان سریع و نسبتا راحت است.
  • درمان قابل پیش بینی و طولانی مدت است.

معایب ایمپلنت دندان جلو عبارتند از:

  • هزینه اولیه ممکن است بیشتر از سایر راه‌حل های دیگر باشد.
  • افرادی که دندان‌های مجاورشان به شدت پوسیده شده است ممکن است از یک بریج دندانی بهره‌مند شوند که از این دندان‌ها محافظت کند.

اطمینان از اینکه کاندید خوبی برای ایمپلنت دندان هستید.


اطمینان از اینکه کاندید خوبی برای ایمپلنت دندان هستید.

هنگامی که صحبت از جایگزینی دندان جلو با ایمپلنت دندان می‌شود، یکی از ملاحظات رایج کیفیت و میزان استخوان فک در آن ناحیه است. ایمپلنت‌های دندانی به استخوان‌های سالم زیادی برای استحکام و حمایت نیاز دارند، اما به طور طبیعی استخوان در اطراف دندان‌های جلویی به اندازه اطراف دندان‌های عقبی وجود ندارد.

بخوانید:  ایمپلنت کل دهان (فول موس): قیمت و هزینه ایمپلنت تمام دندان‌ها

دندانپزشک با گرفتن عکس از فک شما شروع می‌کند و ممکن است پیوند استخوان را از قبل برای تقویت ناحیه توصیه کند. این تضمین می‌کند که ایمپلنت شما برای سالیان متمادی از پشتیبانی لازم برای عملکرد خوب برخوردار خواهد بود.

آن‌ها همچنین سابقه پزشکی، سلامت دندان و شیوه زندگی شما را ارزیابی می‌کنند تا مطمئن شوند که این روش موفقیت‌آمیز خواهد بود. این شامل این می‌شود که آیا از تنباکو استفاده می‌کنید (نرخ موفقیت افراد غیرسیگاری بیش از 95٪ است، اما این میزان در افراد سیگاری به 85٪ کاهش می‌یابد) و اینکه شما سلامت لثه‌ای دارید که برای بهبودی مناسب و پیش آگهی طولانی مدت ضروری است.

حتی با این ملاحظات، ایمپلنت‌های دندانی برای اکثر افراد به زیبایی کار می‌کنند و هنگامی که یک دندان جلویی را از دست می‌دهید، آن‌ها راهی عالی برای لذت بردن از یک لبخند سالم و کامل برای مادام العمر هستند.

روش کاشت دندان جلو چیست؟


روش کاشت دندان جلو چیست؟

دندانپزشکان همیشه بیماران را از نظر مناسب بودن با دقت بسیار ارزیابی می‌کنند و تاریخچه دندانپزشکی و پزشکی شما را با شما بررسی می‌کنند و به جزئیات داروهای مورد استفاده نیاز خواهند داشت، به دلیل اینکه ممکن است این داروها بر درمان تأثیر منفی بگذارد. او می‌تواند درمان را به طور کامل با شما در میان بگذارد و تخمینی از هزینه ایمپلنت جلویی دندان ارائه دهد. پس از آزمایش‌های تشخیصی، قیمت مناسبی دریافت خواهید کرد، زیرا عواملی مانند برداشتن دندان شکسته یا پیوند استخوان می‌تواند بر هزینه نهایی تأثیر بگذارد.

تست‌های تشخیصی

شما به سی تی اسکن با پرتو مخروطی نیاز دارید که تصویر سه بعدی دقیقی از دندان‌ها و فک‌های شما ایجاد می‌کند. همچنین، ممکن است دندانپزشک شما بخواهد برای ارزیابی دقیق‌تر سلامت عمومی دندان شما یک عکس رادیوگرافی پانوراما دو بعدی بگیرد. این تست‌های تشخیصی برای بررسی دقیق‌تر کمیت و کیفیت استخوان فک و اطمینان از مناسب بودن آن برای ایمپلنت دندان استفاده می‌شوند. دندانپزشک شما همچنین ممکن است برای ایجاد طرح درمانی سفارشی شما عکس یا قالب‌های دندانی بگیرد.

برنامه‌ریزی جراحی ایمپلنت

اطلاعات تولید شده در طول آزمایشات تشخیصی برای برنامه‌ریزی کامپیوتری جراحی شما، مرحله به مرحله استفاده می‌شود. دندانپزشک شما در مورد بهترین سیستم ایمپلنت و محل قرارگیری ایمپلنت از جمله عمق و زاویه پشت ایمپلنت تصمیم می‌گیرد. تصاویر دیجیتال همچنین نشان می‌دهند که دندان ایمپلنت جدید شما پس از ترمیم کامل چگونه به نظر می‌رسد. این بخش بسیار حیاتی است، زیرا برای اطمینان از زیبایی و عملکرد عالی ضروری است.

اگر نیاز به برداشتن دندان دارید، گاهی اوقات می‌توان این کار را در طول جراحی ایمپلنت انجام داد و بلافاصله آن را با پست ایمپلنت جایگزین کرد. همچنین، در صورت نیاز به پیوند استخوان، اغلب می‌توان مقدار کمی از مواد پیوند استخوان را همزمان با ایمپلنت دندان قرار داد. تمام این جزئیات با شما صحبت شده است، بنابراین شما به طور کامل درک می‌کنید که در طول جراحی ایمپلنت چه اتفاقی خواهد افتاد. هنگامی که طرح ایمپلنت کامل شد، دندانپزشک شما یک استنت جراحی برای استفاده در طول کاشت ایجاد می کند. استنت یک راهنما یا الگوی جراحی است که در حین جراحی روی لثه قرار می‌گیرد.

قرار دادن ایمپلنت دندانی دندان جلو

معمولاً، عمل کاشت ایمپلنت دندان جلو یک ساعت یا کمتر طول می‌کشد و می‌تواند با استفاده از بی‌حسی موضعی تکمیل شود. برنامه ریزی از قبل جراحی تضمین می‌کند که این روش سریع و روان است، بنابراین بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر است.

گاهی اوقات ایمپلنت دندان جلویی را رها می‌کنند تا بهبود یابد یا یک کلاه شفابخش مخصوص برای شکل دادن به بافت اطراف ایمپلنت گذاشته می‌شود. در موارد دیگر، ایمپلنت دندان ممکن است بلافاصله پس از جراحی کاشته شود. هر گزینه‌ای را که انتخاب می‌کنید، نگران نباشید زیرا دندانپزشک شما می‌تواند دندان‌های موقت را هنگام ترمیم دندان‌های جلویی شما فراهم کند.

بخوانید:  جایگزین ایمپلنت دندان کودکان

قرار دادن ایمپلنت دندان

اگر به پروتز موقت نیاز دارید، دندانپزشک شما ممکن است یک بریج دندانی موقت نصب کند که تضمین می‌کند ایمپلنت می‌تواند در حین بهبود و ادغام با استخوان اطراف بدون مزاحمت باقی بماند. هنگامی که یک ایمپلنت دندان بلافاصله پس از جراحی کاشته می‌شود، معمولاً یک دندان موقت است و به طور خاص فقط برای اهداف زیبایی طراحی شده است.

شما نمی‌توانید با این دندان گاز بگیرید، اما ظاهر شما را در طول دوره بهبودی باز می‌گرداند. هنگامی که بهبودی کامل شد، دندان دائمی شما بر روی ایمپلنت دندان قرار می‌گیرد و به گونه‌ای که زیبایی و عملکرد عالی را ارائه دهد.

در تصاویری که در پایین آورده شده است می‌توانید عکس‌های قبل و بعد از ایمپلنت دندان را مشاهده کنید:

تصویر ایمپلنت دندان جلو فک بالا:

تصویر ایمپلنت دندان جلو فک بالا

تصویر ایمپلنت دندان جلو فک پایین:

تصویر ایمپلنت دندان جلو فک پایین

مراقبت از ایمپلنت دندان جلو


مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی بسیار آسان است و می‌توان آن‌ها را مانند دندان‌های طبیعی خود مسواک زد و نخ دندان کشید. شما باید متعهد شوید که از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنید، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر این معاینه و تمیز کردن منظم دندان شما بسیار مهم است. اگرچه ایمپلنت دندان جلویی شما ممکن است مصنوعی باشد، اما بافت اطراف آن مطمئناً اینطور نیست.

بدون مراقبت مناسب، این بافت‌ها می‌توانند عفونی شوند و در نهایت منجر به شکست ایمپلنت شوند. ایمپلنت دندان آنقدر درمان شگفت انگیزی است که مطمئناً نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد! با مراقبت مناسب، ایمپلنت دندان جلوی شما باید سال‌ها یا حتی مادام العمر دوام بیاورد.

ایمپلنت فوری دندان جلویی در یک روز

دندان‌های جلویی در لبخند و ظاهر شما تأثیر فراوانی دارند و نبود آن‌ها را نمی‌توان پنهان کرد. بنابراین ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که آیا می‌توانم ایمپلنت دندان در یک جلسه داشته باشم؟

خوشبختانه با روش‌های نوین ایمپلنت می‌توان ایمپلنت دندان جلویی را در یک روز انجام داد. اگر شرایط کاشت ایمپلنت با این روش را داشته باشید می‌توانید بعد از کشیدن دندان ناسالم خود بلافاصله برای دندان جلویی، ایمپلنت فوری بگذارید.

آیا ایمپلنت دندان جلو درد دارد؟


 در حین پروسه‌ی کاشت ایمپلنت به علت تزریق بی‌حسی دردی احساس نمی‌شود اما معمولاً بیماران پس از انجام ایمپلنت دندان، کمی درد دارند. در ابتدا، این ناراحتی ممکن است یک تا دو روز طول بکشد. با این حال، برای برخی از بیماران درد ممکن است تا 10 روز در محل ایمپلنت ادامه پیدا کند. البته این درد را می‌توان با مسکن‌های خوراکی که دندانپزشک برای شما تجویز می‌کند کنترل کرد.

امروزه روش‌های پیشرفته و جدید ایمپلنت مانند ایمپلنت دیجیتال دندان و ایمپلنت بدون جراحی و بدون درد به روش پانچ با ایجاد کمترین برش و آسیب ممکن، می‌توانند در کاهش درد ایمپلنت تأثیر بسیار زیادی داشته باشند.

ایمپلنت برای دندان جلو یا بریج ، کدام یک بهترین است؟


هم بریج‌های دندانی و هم ایمپلنت‌های دندانی به عنوان دندان‌های جایگزین عمل می‌کنند. اما قبل از عجله در تصمیم گیری، ادامه مطلب را بخوانید تا تفاوت بین این دو را بدانید.

ایمپلنت‌های دندانی برای دندان‌های جایگزین

ایمپلنت‌های دندانی نزدیک‌ترین چیز به دندان‌های طبیعی هستند و راه حلی دائمی برای جایگزینی دندان ارائه می‌دهند. تفاوت اصلی بین ایمپلنت و بریج دندان در این است که ایمپلنت یک راه حل جایگزین دندان مستقل است و به تکیه گاه دندان‌های مجاور متکی نیست.

در عوض، ایمپلنت‌های دندانی با یک پایه کاشت تیتانیومی که از طریق جراحی در فک قرار می‌گیرد، روی لثه محکم می‌شوند. سپس برای التیام باقی می‌ماند و طی این مدت استخوان اطراف در فرآیندی به نام Osseointegration با ستون جوش می‌خورد.

از آنجایی که ایمپلنت دندان را به طور ایمن نگه می‌دارد، این چیزی است که باعث می‌شود ایمپلنت‌های دندانی به دلیل ثبات و قابلیت اطمینان شهرت داشته باشند.

بخوانید:  تغذیه بعد از ایمپلنت دندان: بعد از کاشت ایمپلنت دندان چه بخوریم؟

بریج‌های دندانی برای جایگزینی دندان جلو

بریج‌های دندانی برای دهه‌ها با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته‌اند تا به معنای واقعی کلمه، شکاف به‌وجود آمده توسط دندان از دست رفته را «پل» کنند. یک دندان مصنوعی به صورت سفارشی ساخته شده و به دو تاج دندان در دو طرف آن ثابت می‌شود. این روکش‌ها سپس روی دندان‌های آماده شده در دو طرف شکاف قرار می‌گیرند در حالی که دندان مصنوعی یا کاذب شکاف را پر کرده و لبخند را برمی‌گرداند.

در حالی که بریج های دندانی موفق و نسبتاً محتاطانه هستند، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین عوامل این است که برای حمایت از بریج دندان، دندان‌های دو طرف شکاف باید به سمت پایین سوهان شوند تا تاج‌های دندانی را در خود جای دهند. زمانی که آن دندان‌ها به طور طبیعی سالم هستند، این می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد، اما مهم‌تر از آن، بریج بر روی این دندان‌ها فشار وارد می‌کند که به مرور زمان می‌تواند آن‌ها را ضعیف کرده و مشکلات دندانی دیگری ایجاد کند.

مشکل بریج‌های دندانی

دلیل دیگری برای در نظر گرفتن ایمپلنت دندان به جای بریج دندانی برای جایگزینی دندان جلویی از دست رفته، آرامش خاطر است. دندان‌های جلویی بیشتر از دندان‌های دیگر به نمایش گذاشته می‌شوند و اگر در خط لبخند قابل مشاهده خود شکافی دارید، بدون دندان جایگزین، پنهان شدن غیرممکن است.

متأسفانه، مشکل اصلی بریج دندانی این است که عنصر دندان و ساختار ان روی لثه‌های شما محکم نمی‌شود و به سادگی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. این نه تنها به این معنی است که ناحیه زیر آن می‌تواند ذرات ریز غذا و باکتری‌هایی را که می‌توانند باعث مشکلات دندانی مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند، به دام بیاندازد، بلکه برخی از افراد گزارش می‌دهند که بریج دندانی آن‌ها مستعد لیز خوردن است.

این باعث می‌شود که هنگام صحبت، لبخند، خنده، عطسه و موارد دیگر قابل توجه باشد. از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی ایمن‌تر در جای خود قرار می‌گیرند، ایمپلنت شما بدون توجه به کاری که انجام می‌دهید در جای خود باقی می‌ماند و خطر ایجاد مشکلات کمتری وجود دارد.

  • از دست دادن استخوان: هنگام مقایسه بریج‌ها و ایمپلنت‌های دندانی، از دست دادن استخوان نیز باید در نظر گرفته شود. آیا می‌دانستید وقتی دندانی از بین می‌رود، بدن استخوانی را که زمانی آن را در جای خود نگه داشته است جذب می‌کند؟ در نتیجه، استخوان فک شروع به تغییر شکل می‌کند و همین امر باعث می‌شود که برخی از افراد ظاهری فرورفته پیدا کنند که باعث می‌شود پیرتر از سال‌های خود به نظر برسند. ایمپلنت دندان مانند یک ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کند و استخوان را تحریک می‌کند و مانع از دست دادن بیشتر استخوان می‌شود. متأسفانه با بریج دندان، از دست دادن استخوان همچنان رخ می‌دهد و ایجاد پلاک در زیر لبه تاج معمول است. از آنجایی که دندان‌های مجاور ضعیف‌تر و مستعدتر هستند، این امر می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود که به نوبه خود می‌تواند منجر به کانال ریشه شود که در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان و از کار افتادن بریج دندان شود. در حالی که یک بریج دندان قابل تعمیر است، هزینه‌های اضافی نیز باید متحمل شود. دندانپزشکی را پیدا کنید که برای ارزیابی مناسب بودن استخوان فک شما مشاوره ارائه دهد.
  • هزینه جایگزینی دندان: در حالی که در ابتدا، هزینه ایمپلنت دندان ممکن است بیشتر از بریج دندان باشد، با توجه و مراقبت مناسب، ایمپلنت می‌تواند به طور قابل توجهی بیشتر از یک بریج دندان دوام بیاورد. بنابراین در درازمدت، هزینه بالای تصور شده ایمپلنت دندان می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.
تماس با ما
×ارتباط در واتساپ