ایمپلنت فوری دندان در یک روز

در روش سنتی ایمپلنت دندان، به ایمپلنتی که به تازگی در فک کاشته شده است، باید چندین ماه زمان داد، تا بافت استخوانی فک ترمیم یابد و این قطعه در جای خود ثابت شود. با اینحال، امروزه این امکان وجود دارد که به منظور تسریع روند کاشت دندان، در همان ویزیت اولیه،‌ پروتز موقتی نیز بر روی ایمپلنت نصب شود.

ایمپلنت فوری دندان چیست؟


ایمپلنت فوری دندان چیست؟

روند ایمپلنت فوری به این شکل است که، ایمپلنتولوژیست (متخصص دندانپزشکی در شاخه ایمپلنت) قبل از کاشت فیکسچر ایمپلنت، دندان فرد را به روش جراحی می کشد. در این صورت محل استخراج دندان و کاشت فیکسچر، به طور همزمان بهبود می یابد. در صورتی که اگر بخواهید هر دو کار را به صورت جداگانه انجام دهید،‌ بهبودی و ترمیم محل این دندان به ۶ ماه زمان نیاز خواهد داشت. روند بهبودی سریع حاصل از این روش موجب شده تا افراد بسیاری مشتاق انجام آن باشند.

با این حال، این روش چندان جنبه ی مثبتی برای ایمپلنتولوژیست ها ندارد. جامعه دندانپزشکی طی دهه ی گذشته، انواع روش های جراحی که عمدتا شامل نواحی جلوی دهان میشوند را مطالعه و ارزیابی کرده اند.

در پی این مطالعات، امروزه ایمپلنتولوژیست ها بیشتر به کار کردن با روش های کم تهاجمی و روش های بدون برش یا با حداقل میزان برش و جراحی، تمایل دارند. چرا که به کارگیری چنین روش هایی، به ترمیم و بهبودی کامل لثه و استخوان فک کمک می کند و معمولا باعث می شود نتایج مطلوبتری عاید شود. با کشیدن دندان و قرار دادن فوری ایمپلنت در این حفره، به نوعی یک تداخل در روند معمولی کاشت دندان ایجاد می شود.

در ایمپلنت فوری، تاج یا بریج موقتی بروی این فیکسچر قرار داده میشود. این امر بهبودی کامل نواحی اطراف ایمپلنت را تسهیل میکند و این امکان را به بیمار میدهد تا زمان آماده شده کامل ایمپلنت جهت ادامه روند کاشت، دندان موقتی داشته باشد.

مزایای ایمپلنت فوری


 • نتایج سریع‌تر: اغلب در همان جلسه ای که بیمار با دندان آسیب دیده وارد کلینیک می شود، کلینیک را با ایمپلنت انجام شده و حتی در برخی موارد با یک دندان یا تاج موقت ترک می کند.
 • موجب حفظ ساختار بافت نرم می شود.
 • بازیابی زیبایی در کوتاهترین زمان ممکن

معایب ایمپلنت فوری


 • جویدن می تواند باعث حرکت ایمپلنت شود.
 • احتمال فرونشست لثه ی اطراف ناحیه درمان وجود دارد.
 • احتمال کاهش حجم استخوان فک طی روند بهبودی در این روش وجود دارد که این امر میتواند استحکام و ثبات ایمپلنت را به خطر بیندازد و قابلیت تحمل وزن آنرا کاهش دهد.
 • این روش برای هر بیماری قابل انجام نیست، چرا که برای انجام آن، لثه ی فرد باید حجم مناسبی داشته باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام ایمپلنت فوری هستند؟


همانطور که پیشتر نیز در این مقاله ذکر شد، تنها برخی از افراد، مناسب انجام ایمپلنت فوری هستند. دندانپزشک جهت تعیین مناسب بودن شرایط فرد برای ایمپلنت فوری، گزینه های بسیاری را مد نظر قرار داده و ارزیابی می کند.

بخوانید:  مینی ایمپلنت دندان مزایا، معایب و هزینه

برخی از عوامل مهمی که دندانپزشک در نظر می گیرد عبارتند از:

 • اینکه کدام دندان نیاز به تعویض دارد
 • حجم و کیفیت استخوان فک بیمار
 • سابقه پزشکی بیمار
 • میزان سلامتی دهان و دندان بیمار
 • میزان مطابقت شرایط بیمار با دستورالعمل ها

ایمپلنت فوری مناسب فردی است که:

 • لثه های سالمی دارد
 • سیگاری نیست
 • از سلامت کافی برخوردار است
 • فقط نیاز به تعویض یک یا چند دندان جلویی دارد یا اینکه هیچ دندانی ندارد و باید کل قوس فک او با پروتزهای ایمپلنتی جایگزین شود.

جهت اطلاع از اینکه آیا ایمپلنت فوری مناسب شما است یا خیر، می توانید یک جلسه ی مشاوره با دندانپزشکی مجرب که به ایمپلنت دندان مسلط است،‌ رزور کنید.

مراحل ایمپلنت فوری


مراحل ایمپلنت فوری

فرآیند ایمپلنت فوری چندین مرحله دارد: تعداد دقیق مراحل ایمپلنت فوری، به شرایط خود فرد بستگی دارد. در مرحله ی اول، دندان پوسیده یا آسیب دیده قبل از کاشت ایمپلنت، کشیده می شود. کشیدن دندان هم بر خلاف تصور عامه مردم، به زور بازو یا اعمال فشار بیش از حد نیاز ندارد. کشیدن دندان طی بی حسی موضعی انجام می شود و با مقداری دستکاری ملایم، دندان از جای خود خارج می شود.

هنگام کشیدن دندان،‌ هدف این است که این کار با کمترین آسیب به لثه یا حفره ی دندانی انجام شود. اگر این کار به درستی انجام شود، ایمپلنتی هم اندازه با حفره دندانی (که یک پیچ استوانه ای است) بلافاصله داخل سوکت قرار می گیرد. ایمپلنت فوری چندین مزیت دارد. ایمپلنت فوری هم به معنای زمان درمان کوتاه تر است و هم نتایج سریعی برای بیمار بهمراه دارد.

در روش سنتی ایمپلنت دندان، به ایمپلنتی که به تازگی در فک کاشته شده است، باید چندین ماه زمان داد، تا بافت استخوانی فک ترمیم یابد. به این دوره انتظار، دوره ادغام یا Osseointegration گفته می شود. اما امروزه، می توان بدون انتظار و به محض کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت، به سراغ مرحله ی بعد یعنی مرحله ی نصب روکش موقت( دندان جایگزین موقت) رفت.

ایمپلنت فوری چقدر طول می کشد؟


ایمپلنت فوری یا یک روزه را می توان بسته به تعداد دندان های جایگزین مورد نیاز، طی ۳۰ دقیقه الی ۳ ساعت انجام داد. با این حال، باید توجه داشته باشید که این دندان موقت است اما به هر حال شما با لبخندی زیبا مطب را ترک خواهید کرد.

ماندگاری ایمپلنت فوری چقدر است؟


ایمپلنت فوری شما ممکن است با گذشت چند سال،‌ دچار ساییدگی شود، اما این مورد در هر بیماری متفاوت است. به طور کلی ایمپلنت شما ۱۰ الی ۱۵ سال دوام خواهد داشت، مخصوصا اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و به طور منظم جهت رسیدگی به وضعیت دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

ایمپلنت سنتی در مقایسه با ایمپلنت فوری دندان


این دو روش ایمپلنت، چندین تفاوت با یکدیگر دارند، به خصوص زمانی که بیمار به ایمپلنت کل دهان (ایمپلنت تمامی دندان ها) نیاز داشته باشد، چرا که در اینصورت با انجام ایمپلنت فوری، مدت زمانی که بیمار مجبور است در مطب باشد به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

بخوانید:  ایمپلنت لیزری فوری: کاشت دندان با کمک فناوری لیزر | مزایا، قیمت

برخی از تفاوت های قابل توجه بین دو روش ایمپلنت سنتی و فوری:

ایمپلنت فوری ایمپلنت معمولی (سنتی)

هزینه

پایینتر بودن هزینه ی ایمپلنت فوری یک روزه به  دلیل کاهش تعداد جلسات درمانی مورد نیاز

هزینه بیشتر به دلیل بالا بودن تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
نتایجبیماران می توانند در همان روز مطب را با دندان جدید ترک کنند.بیماران کلینیک را با یک دست دندان مصنوعی ترک می کنند.

مدت زمان درمان

جراحی و پروتز در یک روز انجام می شود. اما بیمار باید برای مشاوره و برنامه ریزی قبل از درمان و معاینات بعد از جراحی، چندین بار مراجعه کند. با این حال، کل فرآیند از مشاوره اولیه تا اتمام کار معمولاً فقط ۲ هفته طول می کشد.

کل فرآیند ممکن است ۶ الی ۸ ماه طول بکشد تا بیماران بتوانند دندان های جدید داشته باشند. برخی از این بیماران ممکن است مجبور باشند در تمام این دوره، بدون دندان باشند.

مناسب بودنفقط برای افرادی با شرایط خاص مناسب است.تقریبا برای تمامی افراد مناسب است.
نرخ موفقیتاحتمال عدم موفقیت ایمپلنت فوری در مقایسه با ایمپلنت معمولی، بیشتر است.۹۵ درصد نرخ موفقیت

سوالاتی که باید قبل از تصمیم گیری برای انجام ایمپلنت، از خود بپرسید


سوالاتی که باید قبل از تصمیم گیری برای انجام ایمپلنت، از خود بپرسید

۱. زیبایی دندان های کاشته شده چقدر مهم است؟

طبیعتا هرکسی که دندان خود را از دست داده، ترجیح می دهد هرچه سریعتر آن را ترمیم کند تا اینکه مجبور باشد ۴ الی ۶ ماه برای جایگزینی آن منتظر بماند. از این رو، وقتی بحث زیبایی دندان ها مطرح می شود، برای مثال دندان های جلویی که هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن دیده می شوند، دندانپزشک مجور است تا ایمپلنت فوری را به بیمار توصیه کند. اما اگر دندان های از دست رفته، جزو دندان های پشتی باشند و دیده نشوند یا اگر دندان از دست رفته جزو ردیفی از دندان ها باشد که باید فشار بیشتری را متحمل شود، در این صورت روش ایمن تر ایمپلنت معمولی است.

۲. وضعیت بهداشت دهان و دندان بیمار در چه شرایطی است؟

وضعیت بهداشت نامناسب دهان و دندان مانعی برای ایمپلنت نیست اما ایمپلنت فوری برای چنین افرادی اصلا توصیه نمی شود چرا که بهداشت نامناسب دهان و دندان می تواند بر سلامتی لثه، کیفیت استخوان و به طور کلی بر قابلیت ترمیمی استخوان فک و لثه تاثیر بگذارد.

۳. الگوی بَرهمایی (اکلوژن) و ساییدگی دندان های بیمار چگونه است؟

یکپارچگی و تناسب الگوی برهمایی دندان های ایمپلنت شده، به شدت به نیرو و فشاری که باید تحمل کنند بستگی دارد. مطالعات نشان می دهد که تثبیت سفت و سخت فیکسچر،‌ در ایمپلنت های فوری بسیار حائز اهمیت است. اگر فیکسچر ایمپلنت در حفره ی خود شل باشد، امکان اینکه حین عمل جویدن از جای خود خارج شود،‌ بسیار بالاست. از این رو، دندانپزشک باید حین برنامه ی ریزی درمان، الگوی برهمایی دندان های بیمار را به دقت ارزیابی کند. اگر بیمار، عادات پارافانکشنال یا الگوی جویدن پر شدتی داشته باشد، باید از انجام ایمپلنت فوری برای وی اجتناب شود چرا که این عوامل می توانند روند بهبودی و ادغام فیکسچر با استخوان فک را مختل کنند.

بخوانید:  ایمپلنت دندان های جلویی: مزایا و معایب

۴. به چه میزان از پیوند استخوان نیاز است؟

بعد از اینکه ناحیه مطلوب کاشت ایمپلنت تعیین شد، دندانپزشک باید این ناحیه را از منظر جراحی نیز ارزیابی کنند که آیا به تقویت بافت نرم یا استخوان فک نیاز است یا خیر. چرا که اگر فیکسچر در جای خود ثابت نشده و فیکس نباشد، در نتیجه ادغام استخوانی نیز شکل نخواهد گرفت و این عوامل منجر به ایجاد اختلال در استخوان و بافت های عروقی اطراف خواهند شد.

اگر به پیوند استخوانی در حجم بالایی نیاز باشد، بهتر است از یک فیکسچر با قطر بیشتر استفاده شود یا اینکه بطور کلی ایمپلنت سنتی برای بیمار انجام شود. با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهند که در موضوع ادغام استخوانی، ایمپلنت فوری با ایمپلنت سنتی هیچ فرقی ندارد.

خطرات ایمپلنت فوری


به طور کلی، ایمپلنت خطرات زیادی دارد. میزان این خطرات مخصوصا در ایمپلنت های فوری، بیشتر است. برخی از خطرات ایمپلنت فوری عبارتند از:

افزایش احتمال خطر شکست ایمپلنت

نرخ موفقیت ایمپلنت سنتی ۹۵ درصد است. در حالی که این نرخ موفقیت در ایمپلنت فوری به دلیل افزایش احتمال عفونت و عدم التیام کافی و عدم ادغام کامل استخوانی، به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند.

افزایش خطر عفونت

خطر عفونت ایمپلنت به طور کلی در افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند یا به بیماری لثه مبتلا هستند، بسیار بیشتر است.

علاوه بر این، وقتی در ایمپلنت فوری، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت در حفره دندانی قرار داده می شود، ممکن است تمام بافت عفونی به طور کامل برداشته نشده باشد و موجب عفونت شود. به همین دلیل است که اکثر دندانپزشکان ایمپلنت سنتی را توصیه می کنند چرا که در ایمپلنت سنتی این فرصت به حفره دندانی داده می شود تا به طور کامل بهبود یابد و از هرگونه عفونت پاک شود.

سلامت لثه و وضعیت بهداشت دهان و دندان در دوام ایمپلنت نقش بسزایی دارد. از اینرو، اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که مشکلات و بیماری های مربوط به سلامت لثه و دهان، قبل از اقدام به ایمپلنت مرتفع شود.علاوه بر این، فرد باید حداقل ۲ بار در روز مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.

شکست در ادغام استخوانی

احتمال شکست ایمپلنت به دلیل اختلال در فرآیند ادغام استخوانی در ایمپلنت دندانی فوری، بالاست. از این رو، ایمپلنت قرار گرفته در حفره دندانی می تواند با فشار بی مورد از جای خود خارج شود.

به همین دلیل است که دندانپزشکان در اکثر موارد، ایمپلنت فوری را فقط برای دندان های جلویی بیمار توصیه می کنند. علاوه بر این، بیماران باید در طی ۲ ماه پس از ایمپلنت از غذاهای نرم استفاده کنند تا از وارد شدن فشار بیش از حد به ایمپلنت ها جلوگیری شود.

سیگار کشیدن می تواند باعث شکست ایمپلنت شود

سیگار کشیدن احتمال شکست ایمپلنت، بویژه ایمپلنت فوری را افزایش می دهد. اگر بیمار سیگاری باشد، پزشک از او میخواهد که حداقل در طول دوره ادغام استخوانی که ۶ ماه است، سیگار را ترک کند.

مقالات مرتبط

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ