بلیچینگ دندان: مزایا و معایب، فیلم و عکس

امروزه با ظهور درمان‌های جدید تعداد بیشتری از مردم می‌توانند صاحب لبخندی درخشان‌تر و بهتر شوند. بلیچینگ یکی از پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی است. رنگ عاجی روشن سفید مینای دندان‌ها می‌تواند به زرد، نارنجی، قهوه‌ای، خاکستری و حتی آبی یا سبز تغییررنگ بدهد. لکه‌های ناشی از نوشیدن چای یا قهوه، آسیبی که تا پالپ دندان پیش رفته باشد، خوردن آنتی‌بیوتیک‌های چهارحلقه‌ای یا بلع مقدار زیادی فلوراید در زمان رشد دندان‌ها، خوردگی پرکردگی نقره‌ای یا از جنس آمالگام و ساییدگی طبیعی و تدریجی مینای دندان از جمله دلایل تغییرنگ مینای دندان به شمار می‌آید.

در درمان بلیچینگ هیدروژن پراکسید با هدف دوباره سفید کردن دندان‌ها روی آنها زده می‌شود. دندان‌ها به موازات افزایش سن زردرنگ می‌شود، زرد شدن دندان‌ها زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌کند. عادت‌های دندانی نامناسب مانند کوتاهی در مسواک زدن یا نخ کشیدن نیز روند تغییر رنگ را تسریع می‌کند.

بلیچینگ دندان چیست و آیا با سفید کردن دندان تفاوت دارد؟


بلیچینگ دندان چیست و آیا با سفید کردن دندان تفاوت دارد؟

در  بلیچینگ از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. پراکسید هیدروژن طی واکنشی شیمیایی موجب تغییر رنگ دندان می‌شود. سفید کردن دندان‌ها را بدون استفاده از مواد شیمیایی نیز می‌توان انجام داد. اما واقعیت این است که اکثر فراورده‌های سفیدکننده دندان حاوی مواد شیمیایی است. به همین دلیل دو اصطلاح بلیچینگ و سفید کردن دندان غالباً معادل هم فرض می‌شود و به‌جای هم به کار برده می‌شود.

درمان بلیچینگ چگونه باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود؟


درمان بلیچینگ چگونه باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود؟

در درمان بلیچینگ از هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید به عنوان ماده فعال استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این مواد شیمیایی عامل‌های ایمن و اثربخشی برای سفیدکردن دندان‌ها هستند. البته به شرطی که در استفاده از آنها زیاده‌روی نشود یا به درستی به کار برده شوند. به‌علاوه بدن هیدروژن پراکسید را در کمال ایمنی جذب می‌کند.

هیدروژن پراکسید دندان‌ها را از طریق اکسید کردنشان سفید می‌کند. از آن‌جا که دندان‌ها خلل و فرج دارند، مینا و عاج دندان ژل‌های سفیدکننده حاوی پراکسید را به راحتی جذب می‌کنند. درنتیجه دندان سفیدتر و درخشان‌تر می‌شود.

تکرار درمان تغییر چندانی را در مینای دندان ایجاد نمی‌کند. البته در بعضی درمان‌ها در صورتی‌که سرم مدتی طولانی روی دندان‌ها باقی بماند، درمان باعث حساسیت دندان و تغییر مینا می‌شود.

روش بلیچینگ داخلی دندان و بلیچینگ خارجی دندان


بلیچینگ خارجی

بلیچینگ خارجی دندان همان روش بلیچینگ مرسوم است که در آن بلیچینگ روی لایه ی خارجی دندان اعمال می­ شود. یکی از مؤثرترین روش‌های بلیچینگ خارجی به‌طور کامل در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. این عمل از آغاز تا پایان یک ساعت طول می‌کشد. بیمار روی صندلی دندانپزشکی می‌نشیند، آماده‌سازی برای محافظت از لب‌ها و بافت لثه انجام می‌شود و دندانپزشک ترکیب بلیچینگ را مستقیماً روی دندان‌ها می‌زند.

نور با شدت بالا به مدت تقریباً 30 دقیقه روی دندان‌ها تابانده می‌شود. اگر دندانپزشک صلاح بداند، می‌توان از کیت سفیدکننده خانگی که حاوی تری است، در کنار این درمان استفاده کرد. بلیچینگ در مطب نتایج سریع‌تری را تولید می‌کند. بلیچینگ خارجی بدون نظارت دندانپزشک باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود، در این صورت دندانپزشک توصیه می‌کند که چند روزی از انجام دادن بلیچینگ خودداری کنید و یا از خمیردندان ضدحساسیت استفاده کنید.

بلیچینگ داخلی

بلیچینگ داخلی عملی کاملاً متفاوت است که نیازمند دسترسی داشتن به داخل دندان است. این نوع بلیچینگ زمانی انجام می‌شود که یک دندان معین تیره شده یا تغییررنگ داده باشد، این تغییر رنگ معمولاً زمانی بروز می‌یابد که عصب داخل دندان به دلیل عفونت یا آسیب‌دیدگی مرده باشد، این اتفاق معمولاً برای دندان عصب‌ کشی شده یا دندان مرده رخ می‌دهد. در این صورت ابتدا درمان ریشه یا عصب‌کشی برای خارج کردن عصب از داخل کانال ریشه دندان انجام می‌شود. انجام شدن درمان عصب‌کشی دسترسی به مرکز دندان (فضای پالپ دندان) را تسهیل می‌کند و مواد بلیچینگ داخلی در فضای پالپ دندان قرار داده می‌شود. دندانپزشک گلوله پنبه‌ را در ترکیب سفیدکننده فرومی‌برد و روی مغز دندان می‌گذارد، سپس آن را با مواد موقتی پر می‌کند و حفره را می‌بندد.

مواد سفیدکننده تقریباً یک هفته داخل دندان می‌ماند، سپس بیمار برای ارزیابی نتیجه بلیچینگ به مطب مراجعه می‌کند. این عمل معمولاً باید چندبار تکرار شود تا نتیجه دلخواه به دست بیاید. چون دندان عصب‌کشی شده است و در نتیجه حس ندارد، نیازی به بی‌حسی نیست. هزینه بلیچینگ داخلی در اولین جلسه دریافت می‌شود و پس از آن هر چند بار هم که درمان تکرار شود، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. نتایج بلیچینگ داخلی بسیار رضایت‌بخش است.

سفید کردن دندان‌هایتان را به دندانپزشک بسپارید.


مراجع معتبر دندانپزشکی مانند انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می‌کنند که اگر قصد بلیچینگ دندان‌هایتان را دارید، ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک بهترین روش سفیدکردن دندان‌ها را پیشنهاد می‌دهد و بر طرح درمان نظارت می‌کند تا دچار عوارض ناخوشایند نشوید.

بخوانید:  سفید کردن دندان ها در منزل با روش های خانگی

کلینیک دندانپزشکی سپید آماده ی ارائه ی خدمات حرفه ای بلیچینگ و سفید کردن دندان توسط دندانپزشکان متخصص و مجرب با بهترین مواد بلیچینگ می­باشد.

بلیچینگ حرفه‌ای دندان در مطب دندانپزشکی


بلیچینگ حرفه‌ای دندان در مطب دندانپزشکی

درمان‌های تخصصی شامل بلیچینگ در مطب و تری‌های خانگی می‌شود. بلیچینگ در مطب حدود یک ساعت طول می‌کشد و تحت نظارت مستقیم دندانپزشک انجام می‌شود. پلاک‌های خانگی به صورت سفارشی متناسب با دندان‌های بیمار ساخته می‌شود و به تدریج اثر می‌کند. هر دو روش نرخ موفقیت بالایی دارند و پرهزینه‌اند.

ژل سفیدکننده دندان در تری‌های خانگی ریخته می‌شود و روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. این تری‌ها شباهت زیادی به پلاک پلاستیکی نگهدارنده یا همان ریتینر ارتودنسی دارد. تری پس از قالب‌گیری دقیقاً اندازه دندان‌ها ساخته می‌شود. این روش به تدریج باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود.

11 مزیت سفیدکردن تخصصی دندان‌ها


سفید کردن تخصصی دندان‌ها توسط دندانپزشک در مقایسه با فراورده‌های سفیدکننده دندان‌ها که در داروخانه‌ها بدون نسخه به فروش می‌رسد، مزایای متعددی دارد که یکی از آنها دستیابی به نتیجه‌ای سریع و چشمگیر است. مینای دندان و عاج زیر آن در درمان تخصصی طی عملی متناسب با نیازها و خواسته‌های هر بیمار سفید می‌شود.

برای آن‌که تصمیم بگیرید آیا این درمان زیبایی ساده دندانپزشکی برای‌تان مناسب است  یا خیر، فهرستی از 11 مزیت بلیچینگ حرفه‌ای دندان‌ها را برای‌تان آماده کرده‌ایم:

1ـ درخشان‌تر شدن لبخند

یکی از مزایای زیبایی شاخص سفیدکردن حرفه‌ای دندان‌ها این است که لبخندتان بلافاصله پس از درمان درخشان‌تر و زیباتر می‌شود. دندانپزشک لکه‌های عمیقی را از روی دندان‌ها پاک می‌کند که خمیردندان سفیدکننده هیچ اثری بر آنها ندارد یا اثرش اصلاً محسوس نیست.

2ـ ارتقاء اعتمادبه نفس و عزت نفس

زشت و بدرنگ بودن دندان‌ها احتمالاً باعث می‌شود که از نشان دادن دندان‌های‌تان خجالت بکشید و تمایلی به لبخند زدن نداشته باشید. چون لبخند زدن باعث بهبود روحیه می‌شود و کمک می‌کند که احساس بهتری درباره خودتان داشته باشید، خودداری از لبخند زدن عزت نفستان را کاهش می‌دهد. بنابراین سفید کردن تخصصی دندان‌ها با بازیابی لبخندی زیبا موجب ارتقاء اعتماد به نفستان می‌شود.

3ـ بهبود سلامت دهان و دندان

زدودن لکه‌ها از روی دندان‌ها باعث سالم‌تر و قوی‌تر شدنشان می‌شود و در نتیجه احتمال این‌که تجمع پلاک‌ها موجب پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود، کمتر می‌شود. پلاک ماده چسبناکی است که بستر مناسبی را برای رشد باکتری‌های مضر ایجاد می‌کند.

4ـ حرفه‌ای و سفارشی بودن روش سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها متناسب با نیازهای هر فرد و وضعیت دهانشان سفارشی‌سازی می‌شود، چرا که دندانپزشک دندان‌ها را معاینه می‌کند و اسکن دیجیتال یا عکس رادیوگرافی از دندان‌ها گرفته می‌شود. تنها کاری که باید بکنید این است که بهترین دندانپزشک را متناسب با ترجیحات خود پیدا کنید و تمام کارها را به ایشان بسپارید. به‌علاوه باید مطمئن شوید که بودجه‌تان برای سفیدکردن مطمئن و باکیفیت دندان‌ها کافی است.

5ـ شخصی‌سازی دقیق

سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها آنها را چندین درجه روشن‌تر می‌کند و متناسب با نیازهای خاص هر بیمار انجام می‌شود. میزان سفید و براق شدن دندان‌ها دقیقاً مطابق خواسته بیمار در ناحیه مورد نظر وی تعیین می‌شود. اما محصولات سفیدکننده که در داروخانه‌ها فروخته می‌شود، راه‌حلی یکسان برای همه است و قابلیت شخصی‌سازی ندارد.

6ـ سریع بودن درمان

دندانپزشک دندان‌ها را در یک جلسه یک‌ساعته سفید می‌کند و دیگر نیازی نیست بارها خود را برای استفاده از کیت‌های سفیدکننده آماده به دردسر بیاندازید.

7ـ نتایج ماندگار

چنانچه در خانه هم بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید، نتایج سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها ماندگاری بالایی خواهد داشت، چون عامل‌های سفیدکننده که دندانپزشک از آنها استفاده می‌کند، نسبت به فراورده‌های موجود در داروخانه‌ها حاوی عامل‌های سفیدکنده قوی‌تری است.

8ـ ایمن‌تر بودن درمان

کیت‎های بلیچینگ که در داروخانه‌ها فروخته می‌شود، ممکن است لثه‌ها را تحریک کند و حساسیت دندانی را افزایش دهد. اما دندانپزشک سفیدکردن دندان‌ها را با دقت انجام می‌دهد، از دهان در برابر آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند و می‌تواند مقدار عامل سفیدکننده را تنظیم کند.

9ـ بهبود زندگی حرفه‌ای

مطالعات انجام‌شده در آمریکا حکایت از آن دارد که افراد با لبخند جذاب‌تر باهوش‌تر و موفق‌تر تلقی می‌شوند و حتی راحت‌تر می‌توانند کار پیدا کنند.

10ـ درمان مؤثر در خانه

تری‌های سفیدکننده آماده، همیشه اندازه دهان نیستند. درنتیجه ممکن است ژل از درونشان بیرون بریزد و لثه‌ها را تحریک کند. دندانپزشک علاوه بر آن‌که سفید کردن دندان‌ها را در مطب انجام می‌دهد، می‌تواند تری‌های سفیدکننده دندان را به‌طور سفارشی برای‌تان تهیه کند. این تری‌های سفارشی کاملاً اندازه دهان و دندان‌های‌تان است و در کمال ایمنی می‌توانید از آنها در خانه استفاده کنید.

11ـ مزایای مالی در بلندمدت

یک جلسه بلیچینگ حرفه‌ای گران‌تر از محصولات آماده سفیدکننده دندان است، اما فراموش نکنید که برای دستیابی به نتیجه دلخواه باید خرید این محصولات را چند بار تکرار کنید.

عکس قبل و بعد از بلیچینگ:


عکس قبل و بعد از بلیچینگ

عکس قبل و بعد از بلیچینگ2

عکس قبل و بعد از بلیچینگ3

در تصاویر زیر می توانید نتایج را در عکس‌های قبل و بعد از بلیچینگ مشاهده کنید.

بخوانید:  تفاوت بلیچینگ دندان با کامپوزیت ونیر

متقاضی ایده‌آل بلیچینگ دندان


سفید کردن دندان برای اکثر افراد ایمن است و بهترین متقاضیان این درمان اشخاصی هستند که تغییررنگ دندان‌های‌شان خفیف تا متوسط است. البته بعضی انواع تغییررنگ را نمی‌توان با درمان‌های سفیدکننده اصلاح کرد و ابتلا به بعضی بیماری‌ها یا شرایط دندانی خاص احتمال مؤثر واقع شدن درمان سفید کردن دندان‌ها را کاهش می‌دهد. برای مثال شرایط زیر باعث می‌شود بلیچینگ چندان تأثیرگذار نباشد:

 • ونیر سرامیکی، روکش، پر کردگی یا کامپوزیت چسبیده به دندان‌های قدامی: این مواد مصنوعی به عامل‌های بلیچینگ واکنش مناسبی نشان نمی‌دهند. اگر می‌خواهید روکش یا ونیر جدید سفیدتر بشود، چاره‌ای جز تعویضشان ندارید. بنابراین بلیچینگ دندان کامپوزیت شده یا بلیچینگ دندان لمینت گزینه‌ی مناسبی نیست.
 • دندان‌های زرد معمولاً به خوبی سفید می‌شود، اما دندان‌های قهوه‌ای چندان سفید نمی‌شود. دندان‌های با توناژ خاکستری، با لکه‌های سفید یا تغییررنگ ناشی از «مردن» دندان ممکن است اصلاً سفید نشود.
 • بعضی عارضه‌ها، مانند حساسیت دندان، ساییدگی مینای دندان، دندان قروچه یا اختلال مفصل گیجگاهی ـ فکی (TMJ/TMD)، در اثر سفید کردن دندان تشدید می‌شود. البته برخی بیماران مبتلا به عارضه‌های فوق می‌توانند بلیچینگ را در مطب دندانپزشکی انجام بدهند. بهتر است در این‌باره با دندانپزشکتان مشورت کنید.
 • اگر تغییر رنگ دندان پیامد مصرف دارو یا آسیب دیدن دندان باشد، بلیچینگ مؤثر نخواهد بود.

چه کسانی نباید بلیچینگ دندان را انجام بدهند؟


هرچند سفید کردن دندان درمانی ایمن است، اما به افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • خردسالان: کودکانی که هنوز دندان شیری دارند، نباید درمان بلیچینگ را انجام بدهند، چون لثه‌ها، دندان‌ها و فک‌هایشان هنوز در حال رشد است.
 • بانوان باردار و مادران شیرده: مواد شیمیایی مورد استفاده در بلیچینگ ممکن است از مادر به نوزاد در حال رشد منتقل شود.
 • افرادی که دندان‌ها را در گذشته ترمیم کرده‌اند: ترمیم‌های دندانی مانند ونیر، روکش و پرکردگی به دلیل ساخته شدن از کامپوزیت، سرامیک یا فلز سفید نمی‌شوند. بلیچینگ فقط رنگ ساختار دندان‌های طبیعی را تغییر می‌دهد.
 • پوسیدگی، بیماری لثه و نمایان بودن ریشه دندان: در صورت ابتلا به بیماری لثه، پوسیدگی، عقب رفتن لثه یا ساییدگی مینا معمولاً بلیچینگ تا زمان درمان کردن این عارضه‌ها توصیه نمی‌شود.

مراحل سفید کردن دندان‌ها


بلیچینگ داخلی

دندانپزشک دندان موردنظر را جدا و تمیز می‌کند. سپس رابر دم را روی دندان می‌گذارد تا از آلودگی بیشتر حین بلیچینگ و در نتیجه تغییر رنگ در آینده جلوگیری کند. برای آن‌که بیمار حین درمان راحت باشد، کرم بی‌حسی روی لثه‌ها زده می‌شود.

سپس دندانپزشک پوسیدگی‌هایی را برمی‌دارد که باعث تغییررنگ دندان شده است و عامل بلیچینگ را در فضای داخل دندان می‌گذارد. عامل بلیچینگ دو تا سه روز درون دندان باقی می‌ماند.

وقتی رنگ دلخواه به دست آمد، دندانپزشک عامل سفیدکننده را برمی‌دارد و دندان را می‌بندد. چنانچه تغییررنگ شدید باشد، ممکن است لازم باشد که بلیچینگ چند بار تکرار شود.

بلیچینگ داخلی کاملاً ایمن است، اما ممکن است پس از آن کمی دچار ناراحتی شوید و دندان‌های‌تان حساس شود. اگر عوارض جانبی پس از بلیچینگ داخلی ناراحت‌کننده بود، فوراً با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.

بلیچینگ خارجی

سفید کردن یا بلیچینگ خارجی دندان به یکی از دو روش زیر انجام می‌شود:

بلیچینگ با تری

روش اول بلیچینگ خارجی این است که دندانپزشک از دندان‌ها قالب می‌گیرد تا بتواند تری‌های سفارشی مخصوص بلیچینگ را برایتان بسازد. سپس تری آماده و کیت بلیچینگ برای استفاده در خانه به شما داده می‌شود. دندانپزشک روش استفاده از تری را به‌طور کامل برایتان توضیح می‌دهد.

دندانپزشک ابتدا از دندان‌های بالا و پایین قالب می‌گیرد. تری سفارشی مانند گارد یا محافظ دهانی از روی این قالب‌ها ساخته می‌شود تا دقیقاً اندازه دندان‌هایتان باشد.

در جلسه بعد ژل بلیچینگ داخل تری‌ها ریخته می‌شود و شما آن را به مدت 15 ـ 30 دقیقه در دهان می‌گذارید. همچنین دندانپزشک نوری را برای تسریع فرایند بلیچینگ روی دندان‌ها می‌تاباند. درمان غالباً در خانه مطابق دستورات دندانپزشک تکرار می‌شود. سفیدتر شدن دندان‌ها ظرف دو تا چهار هفته محسوس خواهد بود. روش دیگر این است که کیت بلیچینگ با تری‌های سفارشی به شما داده می‌شود تا درمان را در خانه انجام بدهید.

پاور بلیچینگ (بلیچینگ با لیزر)

 پاور بلیچینگ (بلیچینگ با لیزر)

پاور بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها با لیزر در کلینیک انجام می‌شود. دندانپزشک لثه‌ها را می‌پوشاند و عامل بلیچینگ را روی دندان‌ها می‌زند. نور لیزر برای فعال‌سازی عامل سفیدکننده به دندان‌ها تابانده می‌شود. این عمل تقریباً 60 دقیقه طول می‌کشد و غالباً یک جلسه درمان کافی است.

در ویدئوی زیر می توانید فیلم بلیچینگ دندان با ژل را مشاهده کنید.

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن


شرط مؤثر بودن بلیچینگ این است که عادت‌های دندانی خوب و درست بعد از انجام بلیچینگ شکل بگیرد. مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه باید به عادت همیشگی‌تان تبدیل شود. همچنین لازم است از دهان‌شویه استفاده کنید و نوشیدنی‌های قندی را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. حتی برخی دندانپزشکان حذف مواد غذایی با طعم‌دهنده مصنوعی را توصیه می‌کنند.

سیگار کشیدن بدترین کاری است که می‌توانید در حق دندان‌هایتان انجام بدهید. افرادی که پس از بلیچینگ دندان‌ها همچنان به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند، به زودی متوجه از دست رفتن نتایج بلیچینگ و دوباره بدرنگ شدن دندان‌هایشان خواهند شد. سیگاری‌ها مجبور اند دندان‌هایشان را زودتر از بقیه سفید کنند، همان‌طور که می‌دانید تکرار درمان پرهزینه است. به‌علاوه کشیدن سیگار باعث سریع‌تر از بین رفتن مینای دندان می‌شود.

بخوانید:  متخصص بلیچینگ و سفید کردن دندان در شمال تهران (جردن)

کیت آماده بلیچینگ چیست و استفاده از آن چه عوارضی دارد؟


کیت آماده بلیچینگ چیست و استفاده از آن چه عوارضی دارد ؟

محصولات سفیدکننده دندان ـ شامل تری‌های آماده، نوارها و خمیردندان‌های سفیدکننده ـ در اکثر داروخانه‌ها فروخته می‌شود. اما نرخ موفقیت استفاده از این محصولات چندان بالا نیست.

نوارهای سفیدکننده یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصولات داروخانه‌هاست. استفاده از این نوارها بسیار راحت است، کافی است آنها را روی دندان‌ها بگذارید و بعد استفاده دورشان بیاندازید. این نوارها علاوه بر سهولت استفاده، مقرون‌به‌صرفه نیز هستند. خمیردندان سفیدکننده نیز برای افرادی مناسب است که می‌خواهند سفید کردن دندان‌ها جزئی از عادت‌های روزمره‌شان برای مراقبت از دندان‌ها باشد.

تمام این راه حل های داروخانه ای سفید کردن دندان، تنها برای کاهش لکه های سطحی دندان مؤثر هستند و اثر چشمگیر و قابل رؤیتی ندارند.

این روش ها می توانند با اثرات جانبی نیز همراه باشند زیرا میزان تأثیر مواد بر مینای دندان در این روش ها قابل کنترل نیست و در برخی موارد باعث آسیب به مینای دندان می شوند. بنابراین بلیچینگ دندان در منزل با توجه به عوارض جانبی احتمالی توصیه نمی‌شود.

هزینه بلیچینگ دندان


هزینه بلیچینگ دندان به نوع محصول و تکنیک به‌کار برده شده بستگی دارد. البته از آن‌جا که سفید کردن دندان‌ها جزء درمان‌های زیبایی محسوب می‌شود، این درمان معمولاً تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

اما به طور کلی بلیچینگ دندان جزء کارهای کم هزینه­ ی دندانپزشکی محسوب می­ شود و هزینه ی بسیار بالایی ندارد. بلیچینگ حرفه ای دندان در مطب به این علت که می­ تواند تا دو سال ماندگاری داشته باشد مقرون به صرفه است و دارای ارزش سرمایه گذاری می‌باشد.

عوارض جانبی بلیچینگ


حساسیت دندانی

حساسیت دندان‌ها پس از بلیچینگ شایع‌ترین عارضه جانبی بلیچینگ است. دلیل حساس شدن دندان‌ها پس از بلیچینگ این است که لایه عاج دندان هنگام بلیچینگ نمایان و بدون محافظ می‌شود. عاج لایه‌ زیر مینا است و مینا لایه سفید پوشش‌دهنده دندان است.

حساسیت دندان که هنگام استفاده از محصولات سفیدکننده آماده و بدون نسخه بروز می‌یابد، فقط در صورت متوقف کردن درمان برطرف خواهد شد.

چنانچه روش بلیچینگ حرفه‌ای را انتخاب کنید، دندانپزشک اقداماتی را برای جلوگیری از حساسیت دندان‌ها و یا درمان این عارضه انجام می‌دهد.

تحریک لثه

چنانچه عامل سفیدکننده با لثه‌ها تماس پیدا کند، ممکن است مشکل تحریک لثه پس از بلیچینگ پیش بیاید. این ناراحتی عموماً ظرف 24 ـ 48 ساعت برطرف می‌شود. البته اگر ژل همچنان در استفاده‌های روزمره با لثه‌ها تماس پیدا کند، طبعاً تحریک لثه‌ها هم ادامه خواهد داشت.

چنانچه از محصولات سفیدکننده آماده در خانه و بدون نظارت دندانپزشک استفاده کنید، ممکن است با عوارض جانبی زیر نیز مواجه شوید:

 • معکوس شدن اثر سفیدکنندگی: تغییررنگ دندان‌ها از قبل هم بیشتر می‌شود.
 • از بین رفتن مینای دندان: مینا لایه محافظ دندان است و از بین رفتن آن می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.
 • افزایش خطر شکستگی و آسیب‌دیدگی دندان.

معمولاً اگر بلیچینگ دندان در مطب توسط دندانپزشک مجرب و با مواد با کیفیت انجام شود مشکلات خاصی به همراه نخواهد داشت. اما عوارض جانبی بلیچینگ دندان در خانه مشکلی جدی است که ممکن است افراد بعد از یک بلیچینگ غیر حرفه ای با آن مواجه شوند.

پرسش‌های متداول


آیا انجام بلیچینگ دندان در یک جلسه امکان پذیر است؟

بستگی به روش بلیچینگ انتخابی شما و میزان تغییر رنگ دندان ها، بلیچینگ می تواند در یک جلسه یا چند جلسه انجام شود. معمولاً اگر تغییر رنگ دندان بسیار شدید نباشد بلیچینگ در یک جلسه انجام می شود.

بلیچینگ دندان چند جلسه طول می کشد؟

این مسئله به روش بلیچینگ انتخابی شما بستگی دارد. انواعی از بلیچینگ در یک جلسه انجام می شوند و انواع دیگر برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب ممکن است چند جلسه به طول انجامند.

بلیچینگ دندان خوب است یا بد؟

این یک سؤال کلی است که باید طبق شرایط هر شخص به آن پاسخ داد. در اکثر موارد برای اکثر افراد بلیچینگ روش خوب و مناسبی است که مزایای بسیار زیادی دارد.

آیا بلیچینگ دندان عصب کشی شده ممکن است؟

بلیچینگ برای دندان های عصب کشی شده که تغییر رنگ داده اند نیز استفاده می شود. برای بلیچینگ دندان های عصب کشی شده معمولاً از روش بلیچینگ داخلی انجام می شود.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

دوام و ماندگاری بلیچینگ کاملاً به میزان رعایت های شما بستگی دارد. بلیچینگ ممکن است دو تا سه سال ماندگاری داشته باشد یا در اثر رعایت نکردن، اثر آن بعد از چند ماه تمام شود.

آیا بلیچینگ دندان با طب سنتی امکان پذیر است؟

بلیچینگ دندان ها در خانه و با طب سنتی امکان پذیر است اما اثرات قابل مشاهده ی بسیار کمتری دارد و ممکن است با عوارض جانبی نیز همراه باشد.

بلیچینگ دندان چقدر طول می کشد؟

بلیچینگ دندان در مطب حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ