ترمیم دندان با لیزر: کاربرد لیزر در درمان ریشه و پوسیدگی دندان

لیزر درمان‌های دندانپزشکی را مؤثرتر، کارآمدتر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و راحت‌تر می‌کند. سازمان غذا و دارو (FDA) دندانپزشکی با لیزر را به عنوان روشی برای درمان عارضه‌های مختلف دهان و دندان تأیید کرده است.

در این روش جدید دندانپزشکی از لیزر برای درمان مشکلات گوناگون دهان و دندان استفاده می‌شود. دندانپزشکی با لیزر نسبت به دریل و دیگر ابزار غیرلیزری، روش راحت‌تری را برای درمان عارضه‌های گوناگون بافت نرم یا سخت در اختیار می‌گذارد.

چگونه می توان از لیزر برای ترمیم ریشه دندان ها استفاده کرد؟


چگونه می توان از لیزر برای ترمیم ریشه دندان ها استفاده کردلیزر دندانپزشکی را می‌توان با تکنیک‌های عصب‌کشی قدیمی ترکیب کرد تا روش مؤثرتری برای برداشتن پالپ عفونی دندان و از بین بردن باکتری‌ها به دست بیاید و به این ترتیب از عود کردن عفونت جلوگیری شود. غالباً از درل لیزری برای دسترسی پیدا کردن به اتاقک داخلی پالپ استفاده می‌شود؛ لیزر بافت نرم نیز برای استریل و ضدعفونی کردن ساختارهای دندان، از جمله ناحیه‌هایی مانند توبول‌های دندان به کار برده می‌شود که دسترسی پیدا کردن به آنها با روش‌های درمانی معمول سخت است. لیزر دندانپزشکی روش دقیق‌تری را برای نمایان کردن پالپ دندان در اختیار می‌گذارد و به این ترتیب مقدار بیشتری از ساختار سالم دندان حفظ می‌شود. در صورت لزوم می‌توان از لیزر برای تغییرشکل دادن دیواره‌های کانال عاج دندان استفاده کرد. چون سایش در درمان با لیزر کمتر است، بیماران ناراحتی و درد بسیار کمتری را تحمل می‌کنند.

کاربرد لیزر در ترمیم پوسیدگی های دندان به چه شکل است؟


کاربرد لیزر در ترمیم پوسیدگی های دندان به چه شکل است؟لیزر با پرتوی نور نامرئی با روشی بسیار دقیق و محافظه‌کارانه به پوسیدگی‌های دندان حمله می‌کند تا فضای لازم برای پر کردن و ترمیم دندان ایجاد شود. همچنین لیزر دندانپزشکی دقیق‌ترین راه برای ترمیم پوسیدگی است، به این معنا که دندانپزشک برخلاف زمان استفاده از دریل، مجبور نیست بخش زیادی از دندان سالم را بردارد. دستگاه‌های لیزر مبتنی بر آب، آب‌رسانی به دندان را در طول درمان انجام می‌دهند تا درد باز هم کمتر شود.

در دندانپزشکی با لیزر به‌جای سوزن و دریل از آب، هوا و نور برای درمان پوسیدگی‌های دندان استفاده می‌شود. به همین دلیل است که درمان با لیزر درد کمتری دارد و بیماران عاشق درمان شدن با لیزراند.

لیزر دندانپزشکی ابتدا حفره‌های دندان را با پیدا کردن شواهد پوسیدگی شناسایی می‌کند. دندانپزشک هنگام درمان پوسیدگی از لیزر برای کشتن و از بین بردن باکتری‌های موجود در بخش پوسیده دندان استفاده می‌کند. دندانپزشکان این کار را در روش معمول پر کردن دندان، با دریل و اسکالپل دندانپزشکی انجام می‌دهد و به همین دلیل درمان بسیار تهاجمی‌تر است. همچنین می‌توان از لیزرهای دندانپزشکی برای سفت کردن ماده ترمیم دندان استفاده کرد تا ترمیم دوام بیشتری داشته باشد و سال‌ها محکم در جای خود باقی بماند.

بخوانید:  علت و علائم پوسیدگی دندان و انواع روش های رفع و درمان آن

انواع لیزر مورد استفاده در دندان پزشکی ترمیمی


انواع لیزر مورد استفاده در دندان پزشکی ترمیمیدر دندانپزشکی با لیزر دو نوع عمل اصلی، یعنی عمل بافت نرم و سخت انجام می‌شود؛ بافت سخت به دندان و بافت نرم به لثه اشاره دارد.

دندانپزشکان با توجه به نوع درمان از لیزرهای بافت نرم یا سخت استفاده می‌کنند و اگر درمان اقتضا کند، هر دو نوع لیزر را به کار می‌گیرند.

لیزرهای بافت سخت از ساختار دندان می‌گذرند؛ ترکیب آب و مواد معدنی خاص موجود در دندان طول موج این لیزرها را جذب می‌کند. از لیزرهای بافت سخت عموماً برای آماده‌سازی یا شکل دادن به دندان برای چسباندن کامپوزیت روی دندان، اصلاح ترمیم‌های ساییده و برداشتن بخشی از ساختار دندان استفاده می‌شود.

لیزرهای بافت نرم توسط ترکیبی از آب و هموگلوبین جذب می‌شوند. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون است. لیزرهای بافت نرم برای درمان پریودنتیت یا بیماری التهابی لثه کاربرد دارند، به این‌ترتیب که باکتری‌ها را می‌کشند و فرایند رشد مجدد بافت را فعال می‌کنند.

لیزر بافت نرم پایانه‌های عصبی و رگ‌های خونی را با نفوذ کردن در بافت می‌بندد. به همین دلیل اکثر بیماران پس از درمان با لیزر تقریباً هیچ دردی را احساس نمی‌کنند. ضمناً لیزر روند التیام بافت را تسریع می‌کند.

مزایای استفاده از لیزر در ترمیم دندانها چیست؟


بسیاری از مردم از مراجعه به دندانپزشک واهمه دارند، اما لیزر دندانپزشکی نظرتان را نسبت به دندانپزشکی کاملاً تغییر خواهد داد. دیگر مجبور نیستید که با ترستان از ابزار فلزی ترسناک دندانپزشکی کنار بیایید و درد ناشی از استفاده از آنها را تحمل کنید. دیگر خبری از صدای وحشتناک دریل نیست و تزریق نیز ضرورتی ندارد. لثه‌ها پس از درمان دندانپزشکی با لیزر، دیگر ملتهب نخواهد بود. از دیگر مزایای دندانپزشکی با لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمتر شدن درد و عدم نیاز به بی‌حسی؛
  • کمک به کاهش اضطراب بیمارانی که از ابزار فلزی و دریل دندانپزشکی می‌ترسند؛
  • کاهش ورم و خونریزی هنگام درمان بافت نرم و پس از آن و
  • در اختیار گذاشتن روشی دقیق‌تر برای برداشتن پوسیدگی دندان.

مقایسه ترمیم دندان ها با لیزر با روش های رایج


مقایسه ترمیم دندان ها با لیزر با روش های رایجپاسخ دادن به این پرسش که کدام از دو روش درمان با لیزر یا درمان قدیمی برای رفع مشکلات دهان و دندان مناسب‌تر است، دشوار است. بهترین روش درمان به نیازهای خاص هر بیمار و شدت و ماهیت عارضه بستگی دارد. جنبه‌های خاصی وجود دارد که پیش از انتخاب یک روش درمان باید به آنها توجه کرد.

مقایسه ترمیم دندان با لیزر با روش رایج از نظر میزان درد

وقتی بحث درد مطرح باشد، دندانپزشکی با دریل دردناک‌تر از دندانپزشکی لیزری است. دندانپزشک هنگام پر کردن دندان باید بخش آسیب‌دیده دندان را پیش از شروع عمل بردارد. چون دندانپزشک از دریل برای برداشتن پوسیدگی استفاده می‌کند، دریل ارتعاشاتی را ایجاد می‌کند که ممکن است برای برخی بیماران دردناک باشد. بنابراین دندانپزشک داروی بی‌حسی را برای آرامش بیمار و رفع ناراحتی‌اش تزریق می‌کند.

بخوانید:  ضرورت ترمیم پوسیدگی دندان کودکان

از سوی دیگر دندانپزشکی با لیزر بدون درد است و چون در آن از نور و گرما استفاده می‌شود، سریع و مؤثر است. کنترل کردن لیزر آسان است و دندانپزشک می‌تواند بافت موردنظر را به روشی بدون درد تبخیر کند یا ببرد، پوسیدگی دندان را از بین ببرد و بافت نرم لثه را بردارد. تهاجم دندانپزشکی با لیزر از روش‌های قدیمی کمتر است و نیازی به بی‌حسی ندارد.

آیا ترمیم دندان با لیزر خونریزی کمتری به دنبال دارد؟

سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. وقتی برای درمان با دریل دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، احتمالاً باید خود را برای خونریزی آماده کنید.

اما اگر دندانپزشکی با لیزر را انتخاب کنید، خونریزی به حداقل خواهد رسید، چون لیزر با بستن رگ‌ها باعث می‌شود لخته خون بلافاصله تشکیل شود. ورم نیز در صورت استفاده از لیزر به حداقل می‌رسد.

ترمیم دندان با لیزر از نظر ریکاوری چه تفاوتی با روش‌های رایج دارد؟

وقتی بحث بهبود و ریکاوری پس از درمان مطرح می‌شود، دندانپزشکی قدیمی زخم‌هایی را ایجاد می‌کند که فرایند ترمیم و بازسازی بافت را آهسته‌تر می‌کند. برای مثال اگر بخواهید دندان عقلتان را به روش قدیمی بکشید، دندانپزشک باید لثه‌ را برای بیرون کشیدن دندان باز کند. در نتیجه زخمی باقی می‌ماند که التیام یافتنش طول می‌کشد. بافت در صورت استفاده از لیزر، سریع‌تر ترمیم می‌شود و زخم‌های کوچک زودتر التیام می‌یابد.

تفاوت دقت ترمیم دندان با لیزر با سایر روش ها

صحت و دقت دندانپزشکی قدیمی به اندازه دندانپزشکی با لیزر نیست. حین درمان‌های دندانپزشکی احتمال بروز مشکلات متعددی وجود دارد، اما دندانپزشکان در صورت استفاده کردن از لیزر می‌توانند درمان را با اطمینان و دقت بیشتری انجام بدهند. لیزردندانپزشکی دقیق‌تر از روش قدیمی است.

مقایسه ترمیم دندان با لیزر با روش رایج از نظر عفونت های باکتریایی

اکثر بیماران برای مراقبت از دهان و دندان‌ها ارزش بالایی قائل‌اند. لازم است بدانید بیمارانی که دندانپزشکی قدیمی را انتخاب می‌کنند، بسیار بیشتر از بیمارانی که دندانپزشکی با لیزر را ترجیح می‌دهند، مستعد عفونت هستند. آن همه برش‌ روی لثه، بخیه و زخمی که در دندانپزشکی قدیمی ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود.

از سوی دیگر لیزر دندانپزشکی خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی را کاهش داده است؛ چون لیزر موضع درمان را ضدعفونی می‌کند، در نتیجه فرایند التیام تسریع می‌شود و مشکل بروز عفونت‌های باکتریایی برطرف می‌شود.

استفاده از لیزر در ترمیم دندان ها چه عوارض و معایبی دارد؟


معایب و عوارض دندانپزشکی با لیزر به شرح زیر است:

  • نمی‌توان از لیزر برای درمان دندان‌هایی استفاده کرد که از قبل ترمیم شده‌اند؛
  • لیزر برای بسیاری از درمان‌های متداول دندانپزشکی کاربرد ندارد. برای مثال نمی‌توان از لیزر برای ترمیم پوسیدگی‌های بین‌دندانی، دور ترمیم‌های قدیمی و پوسیدگی‌های بزرگی استفاده کرد که باید برای گذاشتن روکش آماده شوند. همچنین نمی‌توان لیزر را برای برداشتن روکش‌های معیوب یا پرکردگی نقره‌ای آمالگام یا آماده کردن دندان برای بریج به کار برد؛
  • دریل قدیمی همچنان برای شکل دادن به ترمیم دندان، تنظیم بایت و پولیش ترمیم حتی بعد از استفاده از لیزر لازم است؛
  • لیزر ضرورت بی‌حسی را از بین نمی‌برد و
  • درمان با لیزر معمولاً گران‌تر است: هزینه دندانپزشکی با لیزر بسیار بیشتر از دندانپزشکی معمولی است.
بخوانید:  علت و علائم پوسیدگی دندان و انواع روش های رفع و درمان آن

عوارض و خطرهای مربوط به دندانپزشکی با لیزر نسبتاً جزئی است. بسیار مهم است که به دندانپزشکی مجرب مراجعه کنید، چون استفاده از توان یا طول موج اشتباه می‌تواند به بافت آسیب بزند. به‌علاوه برخی متخصصان نگران‌اند که مبادا تبلیغ‌کنندگان استفاده از لیزر را بدون توجه به نیازهای واقعی بیماران به آنان تحمیل کنند.

هزینه های ترمیم دندان با لیزر به چه صورت است؟


هزینه ترمیم دندان با لیزر به نوع درمان و تجهیزات لیزری مورداستفاده بستگی دارد. هزینه لیزردندانپزشکی بسیار بالاتر از دندانپزشکی قدیمی است. البته درمان با لیزر معمولاً مقرون‌به‌صرفه‌تر است، چون لیزر تعداد جلسات درمان را کمتر می‌کند.

به قول قدیمی‌ها آن‌قدر پولدار نیستیم که از چیزهای ارزان استفاده کنیم؛ در عوض آن‌که گزینه ارزان‌تر را انتخاب کنید و بعد از نتایج به‌دست‌آمده ناامید شوید، بهتر است گزینه گران‌تر را انتخاب کنید تا از خدمات باکیفیت‌تر برخوردار شوید.

پرسش‌های متداول


آیا درمان با لیزر به دندان‌ها آسیب می‌زند؟

مشکلی که حین لیزردرمانی پیش می‌آید، معمولاً آسیب دیدن بافت لثه اطراف یا آسیب دیدن پالپ دندان است. آسیب دیدن بافت لثه یکی از عوارض جانبی احتمالی در تمام درمان‌های دندانپزشکی، اعم از قدیمی یا لیزری است.

دندانپزشکی با لیزر ایمن است؟

دندانپزشکی با لیزر ایمن‌تر از استفاده از ابزار قدیمی دندانپزشکی است، چون این ابزار تیزاند و یک لغزش تصادفی می‌تواند باعث خراشیده یا تحریک شدن بافت لثه شود.

دندانپزشکی با لیزر درد کمتری دارد؟

هرچند دندانپزشکی با لیزر کاملاً بدون درد نیست، اما دردش نسبت به روش‌های قدیمی کمتر و دقتش بالاتر است.

کاهش باکتری‌ها با لیزر چقدر طول می‌کشد؟

کاهش باکتری‌ها با لیزر درمانی سریع و بدون درد است که می‌توان آن را به جرم‌گیری معمول دندان‌ها اضافه کرد. این درمان فقط پنج دقیقه طول می‌کشد و مزایای آن بیش از شش ماه ماندگاری دارد.

در دندانپزشکی از چه نوع لیزرهایی استفاده می‌شود؟

لیزر دی‌اکسید کربن و لیزر دایود پرکاربردترین لیزرها در دندانپزشکی‌اند و معمولاً از این لیزرها برای درمان مشکلات بافت نرم استفاده می‌شود. دندانپزشک مناسب‌ترین نوع لیزر را پس از بررسی عکس رادیوگرافی و معاینه کامل دندان‌ها انتخاب می‌کند.

آیا درمان با لیزر دندانپزشکی سریع‌تر است؟

لیزر بسیار مؤثر است و وقتی درمان با لیزر انجام شود، کل درمان معمولاً سریع‌تر می‌شود.

آیا عصب‌کشی با لیزر بهتر از عصب‌کشی به روش قدیمی است؟

عصب‌کشی با لیزر طبق همان اصول قدیمی انجام می‌شود، البته استفاده از لیزر به‌جای دریل تفاوت چشمگیری را ایجاد می‌کند. لیزر بافت آسیب‌دیده را با دقت و سرعتی بسیار بالاتر تبخیر می‌کند و دندان را بسیار تمیزتر می‌کند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ