تفاوت بلیچینگ دندان با کامپوزیت ونیر

 عوامل متعددی میتوانند منجربه تغییر رنگ دندانها شوند. برخی غذاها و نوشیدنی ها، سیگار، مصرف دارو و حتی افزایش سن دندان ها را زرد، خاکستری یا تیره میکند. دو روش بلیچینگ دندان و کامپوزیت ونیر دندان به شما کمک میکنند تا دندان هایی سفیدتر داشته باشید. آشنا شدن با تفاوت های سفید کردن دندان و روکش ها به شما در انتخاب گزینه مناسبتان کمک میکند.

بلیچینگ دندان چیست و چگونه باعث  سفید شدن دندان ها میشود؟


بلیچینگ دندان چیست و چگونه باعث سفید شدن دندان ها میشود

بلیچینگ یک روش درمانی برای زیبا کردن دندان ها است که معمولا در این روش از یک ماده سفید کننده ( پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید) برای سفید کردن دندانها استفاده میشود. این روش درمانی مخصوصا با از بین بردن لکه ها و جلوگیری از اثرات فرسایشی معمول باعث تغییر رنگ دندان میشود.

با وجود اینکه شما میتوانید بر اساس تجویز دندانپزشک و بدون نیاز به نسخه از برخی روش ها برای سفید کردن دندانها استفاده کنید اما بهتر است برای رسیدن به نتیجه ی بهتر به دندانپزشک مراجعه کنید. محصولات سفیدکننده بدون نسخه معمولا دارای پایین ترین غلظت پراکسید هستند و درنتیجه قدرت سفید کنندی آنها محدود است.

روش درمان شما به نوع سفید کننده ای که انتخاب میکنید بستگی دارد. انجام بلیچینگ در مطب معمولا یک ساعت یا کمتر طول میکشد و در این مدت ژل بلیچینگ برای یک یا چند دوره 15 تا 30 دقیقه ای روی سطح دندان قرار میگیرد. گاهی برای افزایش روند درمان از نوری با شدن بالا استفاده میکنند. بیمار بلافاصله بعد از درمان میتواند نتیجه آن را مشاهده کند. با وجود اینکه در این روش نتایج به سرعت قابل مشاهده است اما یک درمان دائمی نیست. دندانپزشک شما معمولا محافظ هایی را برای به حداکثر رساندن و طولانی تر کردن نتایج تجویز میکند. علاوه بر این شما باید از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کرد.

کامپوزیت ونیر چیست و چگونه باعث سفید شدن دندان ها میشود؟


کامپوزیت ونیر چیست و چگونه باعث سفید شدن دندان ها میشود

کامپوزیت های ونیر دندان درواقع روکش های همرنگ دندان هستند که روی سطح دندان قرار میگیرند تا مینای فرسوده دندان، ناهمواری ها، فاصله ی بین دندان ها، تغییر رنگ، شکستگی ها یا ترک ها را اصلاح کنند. ممکن است لازم باشد برای قرار دادن ونیر شکل ظاهری دندان را برای همیشه تغییر داد. کامپوزیت ونیر یک روش جایگزین برای کامپوزیت ها سنتی است که مدت زمان آماده سازی کمتری برای دندان های طبیعی دارند اما تهاجمی تر از سفید کردن دندان است.

بخوانید:  بلیچینگ دندان: مزایا و معایب، فیلم و عکس

فرایند کامپوزیت ونیر برای افراد مختلف میتواند متفاوت باشد اما معمولا طی یک دوره شش هفته ای و در دو نوبت مراجعه به دندانپزشک کامل میشود. هر کدام از این جلسات میتوانند چندین ساعت طول بکشند. در اولین جلسه دندانپزشک بررسی های لازم را برای تشخیص هر گونه مشکل احتمالی که میتواند بر روند درمان تاثیر گذار باشد انجام میدهد در این جلسه همچنین رنگ روکش دندان را مشخص میکند.

در جلسه درمان دندانپزشک برای به حداقل رساندن درد از یک بی حس کننده موضعی استفاده میکند و بعد از قرار دادن کامپوزیت درباره ی چگونگی به حداکثر رساندن طول عمر روکش ها توصیه ها لازم را به بیمار ارائه میدهد. از جمله استفاده نکردن از خمیردندان هایی که بیش از حد فرسایشی هستند یااجتناب از گاز گرفتن اجسام سخت. در صورتی که درمان به طور کامل و درست انجام شود طول عمر کامپوزیت های ونیر میتواند از 5 تا 7 سال باشد. روکش های سرامیکی15 سال یا بیشتر دوام دارند.

چه کسانی میتوانند بلیچینگ دندان یا کامپوزیت ونیر انجام دهند؟


بلیچینگ دندان یک روش کم تهاجمی است و معمولا همه ی افراد میتوانند انجام دهند و دندان های سفید داشته باشند. بهداشت نامناسب دندان ها میتواند مانع از سفید شدن دندان ها شود. چناچه دچار بیماری لثه یا پوسیدگی دندان هستید بهتر است قبل از سفید کردن دندانها مشکلتان را درمان کنید. قرار گرفتن مواد سفید کننده روی دندان های ناسالم ممکن است باعث ایجاد درد شدید شود. اگر روی دندان لکه های عمیق وجود داشته باشد که بر لایه های زیرین عاج دندان تاثیر گذار است ممکن است بلیچینگ درمان مناسبی برای شما نباشد. بلیچینگ نمیتواند هر نوع مشکل تغییر رنگی را اصلاح کند. در چنین مواردی احتمالا به درمان های دیگری مانند روکش نیاز است.

برای انجام کامپوزیت ونیر دندان بیمار باید تا حدی زیادی از سلامت دندان برخوردار باشد. اگر هیچ مشکل اساسی مانند پوسیدگی یا بیماری لثه نداشته باشد شانس بیشتری برای استفاده از این روش دارید. دندان پزشک شما همیشه کم خطر ترین و کم تهاجمی ترین روش درمانی را به شما پیشنهاد میکند. اگر صرفا نیاز به تغییر رنگ دندان داشته باشید ممکن است روکش درمان مناسب ترین روش درمانی برای شما نباشد.

کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان چه مشکلاتی را برطرف میکنند؟


کاپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان چه مشکلاتی را برطرف میکنند

درمان های سفید کننده دندان دقیقا برای سفید کردن دندان استفاده میشود و معمولا برای از بین بردن رنگ زرد و لکه هایی که در اثر مصرف غذا و نوشیدنی ایجاد شده اند بهترین درمان است. از بین بردن برخی لکه های خاکستری یا قهوه ای با محلول های سفید کننده معمولی سخت تر است. برای از بین بردن لکه های سرسخت تر استفاده از روکش ها معمولا گزینه ی بهتری است. هنگام استفاده از کامپوزیت های ونیر بیمار حتی میتواند رنگ مورد نظر خود را انتخاب کند. اما سفید کردن دندانها تنها یکی از کاربردهای روکش است. روکش ها همچنین میتواند مشکلاتی مانند شکستگی یا ترک خوردگی دندان ها، فاصله بین دندان ها، شکاف ها و کجی دندان ها را برطرف کنند. این روکش ها دقیقا برای پوشش دندان ساخته شده اند و هر گونه بی نظمی دندان ها را پوشش میدهند.

بخوانید:  عوارض کامپوزیت ونیر دندان

مزایای کامپوزیت ونیر


 • یک درمان نسبتا بدون درد
 • کامپوزیت ها ونیر در برابر لکه های ایجاد شده به دلیل افزایش سن، مصرف چای و قهوه یا سیگار مقاوم هستند
 • اگر از کامپوزیت ونیر به درستی مراقبت کنید میتواند تا سالها دوام بیاورد.
 • کامپوزیت ونیر میتواند یک سطح متصل را درمان کند و تا مدت ها دوام خواهد داشت.

معایب کامپوزیت ونیر


 • کامپوزیت خیلی محکم نیست و احتمال شکستن یا ترک خوردن آن وجود دارد اما به راحتی ترمیم میشود.
 • کامپوزیت ونیر نسبتا گران تر از بلیچینگ است.
 • اتصال آنها در برخی موارد به دقت بسیار بالایی نیاز دارد.

عوارض جانبی کامپوزیت ونیر


 • حساسیت خفیف دندان
 • رنگ های متفاوت
 • ناراحتی عمومی
 • واکنش بافت لثه

مزایای بلیچینگ دندان


برای سفید کردن دندان ها بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید تا هم خیالتان راحت باشد و هم سریع تر به نتیجه برسید. از مزایای سفید کردن دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه ی کم بلیچینگ دندان
 • ایجاد نتایج چشمگیر و لبخندی زیبا و افزایش اعتماد به نفس
 • انجام پروسه ی بلیچینگ در زمان کوتاه و یکباره برای تمام دندان ها

مضرات و عوارض بلیچینگ دندان


 • حساسیت دندان: شاید هنگام استفاده از یک محصول سفید کننده دندان احساس ناراحتی کنید مخصوصا اگر دندان های حساس دارید.
 • یک درمان دائمی نیست: اثر سفید کنندگی برای افراد مختلف یکسان نیست. تاثیر این درمان برای افرادی که سیگار میکشند و قهوه و چای زیاد مینوشند کوتاه تر خواهد بود.
 • تغییر در مصرف نوع غذا: ممکن است لازم باشد برای حفظ سفیدی دندان ها یتان از مصرف برخی غذا ها و نوشیدنی ها اجتناب کنید. و البته نباید سیگار بکشید.
 • تغییر رنگ در طول زمان ( دندان ها به رنگ طبیعی خود بازمیگردند)
 • این درمان اگر توسط دندانپزشک انجام نشود میتواند باعث تحریک لثه شود.

نتایج بلیچینگ و کامپوزیت ونیر دندان چه مدت ماندگار است؟


نتایج این درمان ها معمولا بلافاصه قابل مشاهده است اما همیشگی نیست. اغلب دندانپزشک روش هایی را برای حفظ سفیدی دندان به شما توصیه میکند تا در منزل انجام دهید اما بازهم نتایج برای همیشه ماندگار نخواهند بود. اگر دندان ها توسط یک متخصص با تجربه سفید شده باشند همچنان میتوان آنها را با گذشت زمان سفید کرد. معمولا بعد از چند بیمار نیاز تجدید درمان دارد.

بخوانید:  دلایل زرد شدن دندان ها و راه حل های رفع زردی دندان

از طرف دیگر کامپوزیت ونیر میتواند تا پنج سال ماندگار باشد و علی رغم قوی بودن نازک و شکننده هستند و ممکن است دچار آسیب شوند. اگر بیمار دندان هایش را بهم فشار دهد یا چیزهای سفت مانند ناخن هایش را بجود ممکن است کامپوزیت ترک خورده یا شل شود. این اسیب ها معمولا قابل ترمیم هستند  به خصوص اگر روکش شما از جنس کامپوزیت باشد.

برای حفظ نتیایج بلیچینگ یا کامپوزیت دندان باید از دندان های خود مراقبت کنید.


برای حفظ نتیایج بلیچینگ یا کامپوزیت دندان باید از دندان های خود مراقبت کنید

برای حفظ نتایج بلیچینگ یا کامپوزیت و داشتن دندان های سفید وسالم همیشه باید مراقب سلامت دندان خود باشید. در ادامه به شما توصیه هایی برای پیشگیری از لکه ها و زرد شدن دندان ارائه میدهیم:

 • حد اقل سه بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید.
 • از نخ دندان استفاده کنید.
 • مصرف شکر و شیرینی جات را کاهش دهید.
 • پس از نوشیدن قهوه دندان های خود را مسواک بزنید.
 • سعی کنید بلافاصله بعد از مسواک زدن از خوردن و اشامیدن بپرهیزید.
 • به طور منظم به دندانپزیک مراجعه کنید و به توصیه های او عمل کنید.

آیا میشود کامپوزیت های ونیر را با بلیچینگ دندان سفید کرد؟


با توجه به اینکه روکش رزین کامپوزیت به مرور زمان دچار لکه های زرد میشود احتمالا بخواهید با استفاده از سفید کننده دندان خانگی از ایجا لکه جلوگیری کنید اما این روش نتیجه بخش نیست. سفیدکننده های دندان روی کامپوزیت ونیر تاثیر ندارند. اگر چه نمیتوانید روکش های رزین کامپوزیت را سفید کنید اما میتوانید ظاهر آن را بهبود بخشید. بهتر است از دندانپزشکتان بخواهید تا روشهای تمیز کردن حرفه ای دندان در خانه را به شما آموزش دهد اگر رنگ کامپوزیت ونیر شما تا حد زیادی تغییر کرده است ممکن است لازم باشد که آنها را تعویض کنید.

تفاوت هزینه ی سفید کردن دندان و کاپوزیت ونیر


به راحتی نمیتوان هزینه های این دو روش را باهم مقایسه کرد زیرا آنها روش های قابل مقایسه ای نیستند. این دو روش ها از لحاظ پوشانندگی شباهت هایی باهم دارند اما کاپوزیت ها مزایای بیشتری ( از لحاظ زیبایی و ترمیمی) دارند. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که سفید کردن دندان ها یک درمان موقتی است اما کامپوزیت ها با مراقبت های مناسب میتوانند تا  15 سال ماندگار باشند.

 سفید کردن دندانها نتایج فوری دارند اما ممکن است بعد از چند ماه تاثیر خود را ازدست بدهند. بنابراین سفید کردن دندان برای افرادی که به دنبال یک درمان کوتاه مدت برای اصلاح لبخند هستند (مثلا برای روز عروسی ) میتواند گزینه ی مناسبی باشد.

کامپوزیت های ونیر گران تر هستند اما مزایای بیشتر مانند اصلاح کجی دندانها، شلوغی، ترک، شکستگی و غیره دارند.  بهتر است برای انتخاب درمان مناسب با دندانپزشک خود مشورت کنید.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ