تفاوت بلیچینگ و جرم گیری برای سفید کردن دندان

اغلب افراد جرم‌گیری و بروساژ را با بلیچینگ دندان اشتباه می‌گیرند. اما جرم گیری و تمیز کردن دندان و بلیچینگ دندان دو نوع متفاوت از روش‌های دندانپزشکی هستند که اهداف متفاوتی دارند. در حالی که بلیچینگ دندان‌ها به دلایل زیبایی به طور تخصصی برای سفید کردن دندان‌ها انجام می‌شود، جرم گیری و تمیز کردن دندان‌ها به عنوان بخشی از رژیم مراقبت از دهان برای حفظ سلامت دهان و دندان شما و جلوگیری از مشکلات دندانی انجام می‌شود. روش‌های سفید کردن دندان برای از بین بردن لکه‌ها از روی دندان‌ها و برای زیباتر کردن لبخند شما انجام می‌شود، در حالی که تمیز کردن دندان برای سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ضروری است.

بلیچینگ دندان چیست و چگونه به شما کمک می‌کند؟


بلیچینگ دندان چیست و چگونه به شما کمک می‌کند؟

هدف اولیه از روش سفید کردن دندان با جرم گیری و تمیز کردن دندان کاملاً متفاوت است. بله، سفید کردن دندان‌ها برای اینکه دندان‌های شما بهتر، سفیدتر و درخشان‌تر به نظر برسند انجام می‌شود. سفید کردن دندان‌ها برای از بین بردن لکه‌های روی دندان‌ها ناشی از نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن و سایر فعالیت‌هایی که دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند، انجام می‌شود. این روش هیچ گونه مزایای سلامتی مانند تمیز کردن دندان‌ها را ارائه نمی‌دهد و عمدتاً برای اهداف زیبایی انجام می‌شود. با این حال، باید توجه داشته باشید که بلیچینگ حرفه‌ای دندان‌ها بهترین گزینه است. به جای انتخاب کیت سفید کننده دندان بدون نسخه از بلیچینگ استفاده کنید، زیرا ایمن نیست. کیت خانگی سفید کننده دندان‌ها اگر به درستی انجام نشود می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند.

فواید بلیچینگ دندان


 • تغییر رنگ رنگدانه‌های تیره و زرد به سفید
 • اعتماد به لبخند: اولین و واضح‌ترین توجیه برای سفید کردن دندان‌ها، خواستن لبخندی روشن‌تر است. بسیاری از مردم از زیبایی یک لبخند درخشان قدردانی می‌کنند. داشتن دندان‌های سفیدتر می‌تواند به بیماران اعتماد به نفس بیشتری بدهد که به آن‌ها کمک می‌کند در زندگی روزمره خود موفق‌تر باشند. سفید کردن حرفه‌ای همچنین می‌تواند استرس ناشی از خود سفید شدن را از برنامه روزانه فرد خارج کند.
 • مراقبت‌های پیشگیرانه: بلیچینگ دندان می‌تواند نوعی مراقبت پیشگیرانه برای دندان‌های بیمار باشد که به حفظ سلامت و درخشان ماندن دندان‌ها در سنین فرد کمک می‌کند. دندان‌های سفید می‌توانند بیماران را تشویق کنند تا با مسواک زدن منظم از آن‌ها مراقبت کنند و به حفظ باکتری‌های مضر بالقوه از روی دندان‌ها و جلوگیری از آسیب و پوسیدگی کمک کنند.
 • نتایج موثر: در حالی که یک کاندید برای سفید کردن دندان می‌تواند از محصولات بدون نسخه مانند نوارها برای سفید کردن دندان‌ها استفاده کند، بلیچینگ حرفه‌ای مزایایی را ارائه می‌دهد که ممکن است از دست داده شود. زمانی که بیمار برای بلیچینگ دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کند، نتایج به احتمال زیاد خوب خواهد بود. با درمان‌های خانگی، خطر سفید شدن یا آسیب‌دیدگی تصادفی لثه‌ها و همچنین این احتمال وجود دارد که محصول مورد استفاده روی دندان‌های فرد به خوبی کار نکند. وضعیت هر فرد متفاوت است و دندانپزشکان می‌توانند در صورت نیاز در مورد درمان‌ها مشاوره تنظیم کنند.
 • درمان مقرون به صرفه: هزینه تقریباً برای هر بیمار نگرانی بزرگی است و بسیاری از مردم ممکن است به سفید کردن در خانه روی بیاورند زیرا آن را گزینه مقرون به صرفه‌تری می‌دانند. با این حال، تا آنجا که رویه‌های دندان‌پزشکی پیش می‌روند، هزینه بلیچینگ دندان می‌تواند در پایین‌ترین حد طیف هزینه و از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های زیبایی باشد که یک فرد می‌تواند انجام دهد. سفید کردن حرفه ای علاوه بر اینکه سریع و بدون درد است، می‌تواند سرمایه گذاری خوبی برای افرادی باشد که می‌خواهند لبخند درخشان تری داشته باشند که برای دندان‌ها مناسب است و ماندگاری بیشتری نسبت به درمان‌های خانگی دارد.
 • دهان شما سالم‌تر خواهد بود
بخوانید:  ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان

جرم گیری و بروساژ دندان چیست؟


جرم گیری و بروساژ دندان چیست؟

جرم گیری و بروساژ حرفه‌ای دندان توسط دندانپزشک انجام می‌شود و با تمیز کردن معمولی دندان‌های شما در خانه بسیار متفاوت است. هدف اصلی این روش حذف پلاک و جرم دندان از روی دندان شما است زیرا علت اصلی بیماری لثه است. در صورت عدم درمان، بیماری می‌تواند در جایی پیشرفت کند که ممکن است دندان خود را از دست بدهید. در حالی که تمیز کردن حرفه‌ای دندان باید هر 6 ماه یکبار انجام شود، افرادی که از عفونت لثه رنج می‌برند باید این کار را اغلب یا طبق راهنمایی دندانپزشک انجام دهند. مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه برای تمیز کردن حرفه‌ای و جرم گیری، دندان‌های تمیز و سالم را تضمین می‌کند و همچنین به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از مشکلات دندانی انجام دهد.

فواید جرم گیری دندان و بروساژ

فواید جرم گیری دندان و بروساژ

 • از بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند: پس از مدت زمان طولانی، لثه‌های شما ممکن است پلاک‌ها را رسوب کرده و تارتار را جمع کنند. در این راستا، تمیز کردن دندان‌ها برای جلوگیری از حفره‌های دندانی و مشکلات لثه مهم است.
 • لکه‌ها، تارتار و باکتری‌ها را از بین می‌برد: وقتی غذا می‌خورید، غذا به نشاسته تبدیل می‌شود و با باکتری‌ها متصل می‌شود تا یک محیط اسیدی برای دندان‌های شما ایجاد کند. اگر تمیز نشود، می‌تواند منجر به لکه و آسیب به مینای دندان و ریشه شود. بنابراین، انجام منظم جرم گیری و پولیش دندان‌های شما را تمیز نگه می‌دارد.
 • دندان‌های سفیدتر: نه تنها بهداشت دهان و دندان خود را افزایش می‌دهید، پولیش نیز براقیت لبخند شما را افزایش می‌دهد. این به شما این امکان را می‌دهد که دندان‌هایی روشن‌تر و سفیدتر داشته باشید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
 • مشکلات دندانی، مانند سرطان دهان، پوسیدگی و سایر مشکلات را در مراحل اولیه قبل از بدتر شدن تشخیص دهید.
 • لثه‌ها و دندان‌های خود را سالم نگه دارید.

بهداشت ضعیف دهان با برخی بیماری‌های جدی مرتبط است. این نه تنها بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می‌گذارد، بلکه به طور قابل توجهی بر سلامت کلی نیز تأثیر می‌گذارد. معاینات منظم دندانپزشکی همراه با تمیز کردن حرفه ای می‌تواند برای محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها مفید باشد.

بخوانید:  جرم گیری دندان: انواع روش ها، مزایا و معایب + عکس قبل و بعد

تفاوت بین بلیچینگ دندان و جرم گیری و پولیشینگ چیست؟


بلیچینگ دندان و جرم گیری دندان هر دو می‌توانند به سفید تر شدن دندان‌ها کمک کنند. برای دستیابی به بهترین نتایج این دو روش می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف استفاده کرد.

بلیچینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که رنگدانه‌های داخل دندان را کم رنگ می‌کند. جرم گیری و پولیشینگ روشی است که پلاک دندانی، تارتار و لکه‌های بیرونی موجود در سطح خارجی دندان را از بین می‌برد.

جرم گیری و پولیش دندان‌های شما را تمیز می‌کند و از شدت بیماری‌های لثه پیشگیری و کنترل می‌کند. پس از جرم گیری و پولیش، اگر لکه‌های زیادی روی سطح خارجی دندان‌ها وجود داشته باشد، دندان‌ها می‌توانند سبک‌تر به نظر برسند. اگر رنگ ذاتی دندان ها بسیار زرد باشد، پس از تمیز کردن دندان تغییری ایجاد نمی‌کند زیرا رنگ زرد از داخل دندان می‌آید.

به طور کلی بلیچینگ روشی تخصصی برای سفید کردن دندان است و قاعدتاً نتایج قابل مشاهده تر و بهتری خواهد داشت. اما جرم گیری و تمیز کردن دندان ها توسط دندانپزشک نیز با زدودن آلودگی ها و پلاک ها می تواند تا حدودی باعث سفیدتر شدن دندان ها بشود.

برای سفید کردن دندان‌های زرد، بلیچینگ بهتر است یا جرم گیری؟


برای سفید کردن دندان‌های زرد، بلیچینگ بهتر است یا جرم گیری؟

جرم گیری و بلیچینگ دندان هردو بسیار مفید هستند و نتایج تأثیرگذاری دارند. با این حال بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها تخصصی شده است و تأثیر بسیار بیشتری در سفید کردن دندان های زرد دارد. جرم گیری تنها می تواند با برداشتن پلاک ها و آلودگی ها، تغییر رنگ ناشی از جرم ها را بر طرف کند، در حالی که بلیچینگ با استفاده از مواد حاوی اکسیژن آزاد باعث تغییر رنگ رنگدانه های زرد و تیره به سفید می شود.

توصیه می شود که هر دو فرآیند جرم گیری و بلیچینگ به صورت مکمل استفاده شوند. یعنی پس از جرم گیری و تمیز کردن دندان ها، برای سفید­تر شدن آن ها بلیچینگ انجام شود

چگونه می‌توان نتایج بلیچینگ و جرم گیری دندان را حفظ کرد؟


بعد از اینکه دندان‌های خود را تمیز و سفید کردید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای حفظ نتایج خود انجام دهید، مانند:

 • حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • حداقل دو بار در سال برای معاینه دندان و تمیز کردن دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • استفاده از انواع دخانیات را ترک کنید.
 • از خمیر دندانی استفاده کنید که دندان‌ها را سفید می‌کند.
 • سعی کنید هنگام نوشیدن شراب قرمز، نوشابه، چای یا قهوه از نی استفاده کنید.
 • پس از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های لکه‌زا، دهان خود را بشویید و دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 • سفید کردن دندان‌ها و جرم گیری دندان‌ها دائمی نیست، بنابراین ممکن است هر سال یا بیشتر نیاز به تکرار درمان داشته باشید.
بخوانید:  سفید کردن دندان ها در منزل با روش های خانگی

سوالات متداول


چه افرادی بهتر است به جای بلیچینگ جرم گیری انجام دهند؟

افرادی که هدف آنها سفید شدن کامل دندان­ها نیست و تنها کمی بهبود در ظاهر و رنگ دندان ها برای آن­ها کفایت می کند می توانند به جای بلیچینگ جرم گیری انجام دهند تا دندان­های تمیزتری داشته باشند.

آیا جرم گیری ضرر دارد؟

جرم گیری دندان ها ضرر و عوارض جانبی خاصی ندارد تنها مقداری حساسیت دندانی ممکن است ایجاد شود که زود گذر است و باقی نمی ماند. جرم گیری به بهبود سلامت دهان و دندان و لثه ها کمک بسیار زیادی می­ کند.

آیا جرم گیری و بروساژ باعث سفید شدن دندان ­ها می­ شود؟

جرم گیری و بروساز با از بین بردن پلاک ها و آلودگی های دندان می توانند رنگ ناشی از آلودگی ها را نیز از بین ببرند اما تأثیری در تغییر رنگ و سفید کردن خود دندان ندارند. در واقع بخشی از دندان که بر اثر این آلودگی ها تغییر رنگ داده با جرم گیری سفید نمی­شود و نیاز به سفید کردن دندان با روش هایی مانند بلیچینگ دارد.

آیا جرم گیری و بلیچینگ باعث حساسیت دندان می­ شوند؟

جرم گیری و بلیچینگ هر دو ممکن است به صورت مقطعی باعث حساس شدن دندان ها شوند اما در صورت ایجاد این مسئله موقتی است و برطرف می شود.

برای خانم های باردار جرم گیری بهتر است یا بلیچینگ؟

انجام روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ دندان برای افراد باردار توصیه نمی­شود زیرا در آن­ها از مواد شیمیایی استفاده می شود اما انجام جرم گیری و بروساژ و سایر روش های تمیز کردن دندان برای افراد باردار بلامانع است.

جرم گیری بیشتر درد دارد یا بلیچینگ دندان؟

جرم گیری و بلیچینگ دندان هر دو روش های بدون دردی هستند اما در جرم گیری ممکن است مقدار بسیار کمی درد و ناراحتی ایجاد شود.

چه مدت بعد از انجام بلیچینگ دندان می توان دندان­ها را جرمگیری کرد؟

در صورتیکه بعد از جرم گیری دندان ها اندگی حساسیت در دندان ها ایجاد شده باشد، بهتر است بلیچینگ بعد از آن را تا چند روز به تعویق انداخت. البته زمان مناسب بلیچینگ دندان بعد از جرمگیری با توجه به شرایط هر شخص متفاوت است و باید در این مورد با دندانپزشک مشورت کرد.

دوام و ماندگاری بلیچینگ بیشتر است یا جرم گیری و هرچند وقت یک بار انجام می­ شوند؟

هم در بلیچینگ و هم در جرمگیری، دوام و ماندگاری بستگی به مراقبت های فرد بعد از انجام پروسه ی درمانی دارد. با توجه به شرایط فرد توصیه می­ شود جرمگیری هر شش ماه تا یک سال یک بار تکرار شود. بلیچینگ در مطب در صورت رعایت مراقبت های بعد از آن تا دو سال دوام دارد اما در صورت عدم رعایت توصیه ها فقط تا چند ماه دندان ها سفید می­ مانند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ