راهنمای کامل سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان شامل بلیچینگ دندان برای روشن تر کردن آن می‌شود، این فرایند می تواند رنگ فعلی دندان را چند لایه روشن تر کند. سفید کردن دندان برای افرادی که دندان ها و لثه سالمی دارند، ایده آل است. کسانی که دندانشان رنگ زرد به خود گرفته به نتیجه بهتری دست پیدا می کنند. اما این روند زیبایی برای همه توصیه نمی شود. قبل از تصمیم برای سفید کردن دندان ­های خود، بهتر است با انواع روش ها، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

در طول فرایند سفید کردن دندان چه می‌شود؟


یک روش این است که دندانپزشک از دندانتان یک قالب می گیرد و یک گارد دندان توسط آن می سازد و به شما نحوه استفاده از آن توسط ژل بلیچینگ را آموزش می دهد. سپس با استفاده از گارد دندان در خانه، برای چند هفته و برای مدت زمانی مشخص ژل را روی دندان هایتان اعمال می‌کند. بعضی ژل ها می توانند تا 8 ساعت روی دندان بمانند که به این صورت دوره درمان کوتاهتر خواهد شد.

سفیدکردن دندان با لیزر، که به آن سفیدکردن فوری دندان هم گفته می‌شود، روش دیگری از سیستم سفید کردن دندان است که دندانپزشک می تواند از آن استفاده کند. در این روش، ابتدا لثه ها توسط ماده ی محافظ لثه پوشانده می شوند، سپس یک ماده بلیچینگ (معمولا یک ژل بلیچینگ) روی دندان مالیده می‌شود و سپس جریان برق یا لیزر برای فعال شدن ماده سفیدکننده روی آن اعمال می‌شود. فرایند سفیدکردن دندان با لیزر معمولا یک ساعت طول می کشد. این روش سفید کردن فوری دندان ­ها در مطب، تنها در یک روز انجام می شود.

مزایای سفید کردن دندان


مزایای سفیدکردن دندان

 • اعتماد به نفستان را بالا می برد: اگر لبخند سفید و درخشانی داشته باشید، احتمالا متوجه خواهید شد که برخورد مردم با شما بهتر خواهد بود. این به دلیل اعتماد به نفس شما خواهد بود که باعث می‌شود مردم شما را جدی بگیرند. این سطح از اعتماد به نفس به قسمت های دیگر زندگیتان نیز منتقل خواهد شد. برای مثال در برخورد با مشتریان یا در هنگام مصاحبه کاری، اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت. همچنین اگر بخواهید از فردی درخواست قرار ملاقات عاشقانه داشته باشید، راحتتر این کار را خواهید کرد. همه آن چیزی که نیاز دارید، مراجعه به مطب دندانپزشک نزدیک خانه تا رسیدن به یک لبخند جذاب است!
 • سلامت دهان و دندانتان بالاتر خواهد رفت: اگر لبخند زیباتری داشته باشید، متوجه خواهید شد که کم کم بیشتر به سلامت دهان و دندانتان اهمیت خواهید داد. بنابراین وضعیت دندان هایتان هم بهبود پیدا خواهد کرد. مسواک بهتر، نخ دندان و دهانشویه بهتری خواهید خرید و شاید برنامه مرتب مراجعه به دندانپزشک هم در روتین خود بگنجانید. این کارها را برای حفظ لبخندی که به دست آورده اید، انجام خواهید داد.
 • عوارض جانبی عمده ای به همراه نخواهد داشت: اگر قصد سفید کردن دندانتان را دارید، شاید از شنیدن این موضوع که این فرایند، عوارض جانبی خاصی ندارد، خوشحال شود. شاید بعضی افراد نسبت به تغییر دمای دهان (بستنی، آب یخ یا آب جوش) حساسیت اندکی داشته باشند و بعضی دیگر ممکن است با سوزشی اندک همراه باشند اما همه اینها موقتی است و به زودی از بین می روند.
 • مقرون به صرفه است: روش های درمان زیبایی دندان زیادی وجود دارند که برای بهبود ظاهرتان طراحی شده اند. سفید کردن دندان نه تنها سریعترین و کم تهاجم ترین روش است، بلکه مقرون به صرفه ترین گزینه هم هست. این روش تنها به چند روز زمان برای پرده برداری از نتایج حیرت انگیزش نیاز دارد.
 • ظاهری جذاب تر به شما خواهد داد: این شاید رایج ترین دلیلی باشد که افراد به دنبال سفید کردن دندان می روند. دندان های شما به ظاهری سفیدتر دست پیدا خواهد کرد، البته با گذر زمان، عادات شما و غذایی که می خورید، ممکن است باز هم با تغییر رنگ دندان ها مواجه شوید. با لکه شدن دندان ها، ظاهر فیزیکی شما هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و حواس مردم پرت دندان زردتان خواهد شد.

شخص مناسب برای سفید کردن دندان ها


برای آنکه بدانید آیا سفیدکردن دندان برای شما مناسب است یا خیر، لازم است بعضی شرایط مانند موارد زیر را بدانید:

 • باید حداقل 18 سال یا بیشتر داشته باشید تا بتوانید سفیدکردن دندان را انجام دهید.
 • دندان ها و لثه سالمی باید داشته باشید که دندانپزشک در جلسه مراجعه اولیه آنها را ارزیابی خواهد کرد.
 • اگر باردارید یا نوزاد شیرخواره دارید، بهتر است تا سفیدکردن دندان را به تعویق بیاندازید چرا که مشخص نیست تاثیر محصولات سفیدکننده روی کودک چه باشد.
 • باید بدانید که فرایند سفیدکردن دندان، رنگ دندان ایمپلنت شده، کامپوزیت ونیر، لمینت و دندان مصنوعی را روشن تر نمی کند.

لازم است تا به منظور تعیین اینکه آیا گزینه مناسبی برای سفید کردن دندان هستید یا خیر، یک جلسه مشاوره داشته باشید. اگر واجد شرایط بودید، دندانپزشک درباره گزینه های مختلفی که برای سفیدکردن دندان می توان به کار گرفت و موردی که به بهترین نحو برای شما مناسب است و هزینه آن صحبت خواهد کرد.

اگر گزینه مناسبی برای انجام روند درمان باشید می توانید کامپوزیت ونیر یا لمینت دندان را برای بعضی تغییر رنگ های بخصوص یا دندان های آسیب دیده در نظر بگیرید. دندانپزشکتان راه های مختلفی که می توانید به کار بگیرید را در جلسه مشاوره خدمتتان توضیح خواهد داد.

چه کسی می تواند سفیدکردن دندان را انجام دهد؟


چه کسی می تواند سفیدکردن دندان را انجام دهد؟

سفیدکردن دندان یک نوع فعالیت دندانپزشکی است که باید توسط یک دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان انجام شود. بعضی سالن های زیبایی نیز فرایند سفیدکردن دندان را ارائه می کنند اما این کار در صورت عدم حضور یک متخصص دندانی، غیرقانونی است و می تواند عاملی خطرزا برای شما محسوب شود.

بخوانید:  متخصص بلیچینگ و سفید کردن دندان در شمال تهران (جردن)

همچنین می توانید برای سفیدکردن دندان در خانه از داروخانه مواد DIY خریداری کنید، اما این مواد نیز می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. سفید کردن دندان با روش ­ها و مواد طبیعی در منزل توسط خود شخص، مثلا سفید کردن دندان با جوش شیرین و لیمو یا سفید کردن دندان با زردچوبه ممکن است خطراتی داشته باشد. خطرات سفید کردن دندان با مواد طبیعی به این علت رخ می­دهند که حین استفاده از این مواد، نمی ­توان دوز قابل کنترلی از سفیدکننده ها را اعمال کرد. مثلاً در سفید کردن دندان با سرکه ­ی سیب، ممکن است با استفاده­ ی نادرست، خاصیت اسیدی سرکه باعث از بین رفتن مینای دندان شود.

قبل از انجام سفید کردن دندان چه سوالاتی از دندانپزشک باید بپرسم؟


از اینکه سوالات ساده درباره انواع روش های سفیدکردن دندان، نتایجی که می توان انتظار داشت و ماندگاری نتایج بپرسید، نترسید. شاید بخواهید درباره خطرات موجود در این روند – برای مثال افزایش حساسیت دندان هایتان – بپرسید. سعی کنید با افراد دیگری که همین درمان را داشته صحبت کنید یا به دندانپزشک دیگری مراجعه کنید و نظر دیگری را هم جویا شوید تا از انتخابی که دارید مطمئن شوید. قبل از انجام درمان، همیشه یک طرح درمان و برآورد هزینه از دندانپزشکتان بخواهید.

به چند جلسه ویزیت و جلسه درمان برای سفیدکردن دندان نیاز است؟


دندانپزشکتان معمولا به تنظیم جلسات متعدد برای برگرداندن لبخند درخشانتان نیاز ندارد. میانگین تعداد جلسات مورد نیاز، یک جلسه است، البته که بسته به نتیجه درمان و یا نتیجه دلخواهتان به یک جلسه دیگر نیز نیاز باشد.

دندانپزشکتان احتمالا توصیه می‌کند که با استفاده از گارد دندان، درمان را در خانه ادامه دهید. استفاده از گارد دندان می تواند به تکمیل فرایند درمان کمک کند، البته رویکرد مورد استفاده، بسته به شخص می تواند متفاوت باشد.

آیا سفید کردن دندان در مطب دردناک است؟


مطمئن باشید که این فرایند هیچ دردی نخواهد داشت، حتی بیماران در طول این زمان به موسیقی گوش می کنند، به تصاویری نگاه می کنند و یا در کل مدت انجام سفید کردن دندان می خوابند. بنابراین استاندارد کلی بین بیماران آن است که مدت زمان بسیار آرامی را سپری می کنند.

آیا می ­توان روش های سفید کردن دندان را برای دندان های ارتودنسی شده استفاده کرد؟


نه تنها غذا و نوشیدنی به تدریج باعث ایجاد لکه روی دندان ها و باعث زرد شدن دندان­ ها شوند، بلکه براکت های ارتودنسی هم عامل ایجاد لکه روی دندان است. وقتی روی دندان هایتان لکه ایجاد شد، دیگر مسواک زدن تنها برای برگرداندن درخشندگی لبخندتان کافی نیست، در این حالت شاید نیاز باشد که از ماده سفیدکننده استفاده کنید. خبر خوب این است که برای استفاده از ماده سفیدکننده لازم نیست که براکت های ارتوندسی را در بیاورید. بااین حال توصیه به اینست که بعد از جدا کردن براکت ها اقدام به سفیدکردن دندان کنید.

سفیدکردن دندان در حالی که هنوز براکت روی دندان نصب است می تواند گاهی منجر به تن رنگی نامتوازن میان دندانها شود، چرا که رسیدن ماده سفید کننده به نقاطی از دندان که تحت پوشش براکت ها هستند و همچنین نقاطی که دندان ها روی هم همپوشانی دارند، دشوار است.

نکاتی برای ایمنی سفیدکردن دندان


از دستورالعمل ها پیروی کنید: محصول یا ژل بلیچینگ را بیش از حدی که در دستورالعمل آمده در محل باقی نگذارید، در غیر اینصورت ممکن است با درد لثه یا مشکلات دیگری روبرو شوید. بعد از سفید کردن دندان از مصرف نوشابه، نوشابه های ورزشی یا نوشیدنی های اسیدی دیگر حداقل تا چند ساعت برای محافظت از دندانتان خودداری کنید

از دندان حساس مراقبت کنید: ممکن است دندان هایتان بعد از سفید کردن دندان، کمی حساس شوند اما این مساله به شکل مختصر خواهد بود. اگر سلامت دندان ها و لثه خوبی داشته باشید، احتمالا مسئله جدی نخواهید داشت؛ اما اگر این موضوع شما را اذیت می‌کند، درمان را قطع کنید و با دندانپزشکتان صحبت کنید. گارد دندانی پر از ژل که برای بلیچینگ استفاده می کنید نیز اگر به خوبی چفت دندانتان نباشد، می تواند درد لثه را به همراه داشته باشد. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، عدم استفاده از محصول ایده خوبی است.

این گام های روند درمان را بیش از حد انجام ندهید: چه مدت زمانی برای سفیدکردن را زیاد باید تلقی کنیم؟ اگر براساس دستورالعمل ها رفتار کرده اید و به نتایج خوبی هم دست پیدا کرده اید، یک جلسه تجدیدی در ماه باید کافی باشد. وقتی دندانتان به تن رنگی دلخواهتان رسید، باید چند جلسه بلیچینگ را دو بار در سال یا کمتر تکرار کنید.

قبل از انجام سفیدکردن دندان در مطب، چکار باید بکنم؟


با سفیدکردن دندان در مطب دندانپزشک، بسیار سریعتر به نتیجه دلخواهتان دست پیدا خواهید کرد و این موضوع در نتیجه استفاده از مواد دارای غلظت بالاتر است. بنابراین بهبود ظاهر لبخندتان ارزش آن را دارد که قبل از انجام روند، خودتان را خوب برای آن آماده کنید.

در اینجا چند موردی که باید قبل از بلیچینگ حرفه ای دندان انجام دهید آورده شده است:

 • باید دندانتان را مسواک بزنید.
 • برای آنکه با خشکی لب و زخم آن مواجه نشوید، از چرب کننده لب استفاده کنید.
 • همچنین باید دندان هایتان را تمیز کنید.

چند نکته درباره نکته آخر باید عنوان کنیم: یک اینکه پاکسازی پلاک دندان در خانه کار چالش برانگیزی است و انجام آن دشوار است. متاسفانه به کمک یک متخصص حرفه ای، حال یا دندانپزشک و یا یک متخصص بهداشت دهان نیاز دارید. البته پاکسازی آنها قبل از سفیدکردن دندان از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که ژل سفید کننده نمی تواند در پلاک دندان نفوذ کند و این مساله منجر به جلوگیری از سفیدکردن دندان شود.

به علاوه وقتی یک متخصص بهداشت دهان، دندانتان را پرداخت کند، بخشی از لکه های دندان را نیز از بین می برد و در نتیجه نفوذ ماده سفیدکننده به مینا بهتر خواهد بود.

در نهایت، نظافت دندان ممکن است بعضی حفرات دندان یا بیرون زدگی مواد پرکرده دندان را نشان دهد و قبل از استفاده از ماده سفیدکننده باید این مشکلات نیز برطرف شوند.

مراقبت های بعد از سفید کردن دندان


مراقبت های بعد از سفید کردن دندان

اگر مراقبت ها و تغذیه بعد از سفید کردن و بلیچینگ دندان را رعایت کنید، آثار سفیدکردن حرفه ای دندان حداقل تا مدتی باقی خواهند ماند. برای حداکثرسازی آثار ناشی از سفیدکردن دندان، دندانپزشکان توصیه می کنند که:

 • دو بار در روز دندانتان را با خمیردندان حاوی فلوراید به مدت دو دقیقه بشویید تا لکه های روزانه را از بین ببرید.
 • هرروز دندانتان را نخ بکشید.
 • به طور مرتب برای پرداخت دندان ها و ارزیابی وضعیت سلامت دهان به متخصص بهداشت دهان و دندان مراجعه کنید.
 • استعمال دخانیات را متوقف و یا حداقل کم کنید.
 • غذاها و نوشیدنی هایی که باعث لکه شدن دندان می‌شود مانند قوه، چای، و شراب قرمز را کم کنید.
بخوانید:  بلیچینگ دندان: مزایا و معایب، فیلم و عکس

با استفاده از بسته های آماده مواد سفید کننده به صورت موقتی و دوره ای به حفظ زیبایی لبخند کمک کنید. دندانپزشکتان نحوه مراقبت های بعد از درمان لبخند را به شما توضیح خواهد داد.

ماندگاری آثار سفید کردن دندان چقدر است؟


نتایج سفید کردن دندان دائمی نیست و ماندگاری سفید کردن دندان بستگی به مراقبت های خود فرد و مواد و روش سفید کننده­ ی استفاده شده دارد. افرادی که دندان هایشان را در معرض غذاها و نوشیدنی هایی قرار می دهند که عامل ایجاد لکه هستند، از بین رفتن درخشانی و سفیدی دندانشان را ممکن است حتی بعد از یک ماه شاهد باشند، اما با مراقبت بعد از سفید کردن دندان به شکلی مناسب حتی می توان نتیجه این درمان را تا دو یا سه ماه بعد نیز مشاهده کرد.

درجه سفیدی دندان بسته به فرد و بسته به شرایط دندان، شدت لکه و نوع سیستم بلیچینگ استفاده شده متفاوت خواهد بود.

در اینجا چند نکته برای حفظ نتیجه سفید کردن دندانها آورده شده است:

در اینجا چند نکته برای حفظ نتیجه سفید کردن دندانها آورده شده است

 • از مصرف غذاها و نوشیدنی های که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود، خودداری کنید. هر چیزی که شامل اسید و تانن شود باعث کدر کردن دندان می‌شود. برای آنکه لبخند درخشان تری داشته باشد از مصرف شراب قرمز و سفید، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های گازدار، چای سیاه و قهوه، بری ها و مواد غذایی رنگ دار دیگر و همچنین سس هایی مانند سس سویا و کاری و گوجه کمی پرهیز کنید.
 • اگر مواد غذایی رنگ داری خوردید، بلافاصله مسواک بزنید یا دهانتان را آبکشی کنید.
 • برنامه مناسبی برای سلامت دهان و دندانتان داشته باشد: حداقل دو مرتبه در روز مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید تا از تشکیل پلاک جلوگیری کنید و حداقل یک بار در روز برای دفع باکتری های عامل ایجاد باکتری از دهانشویه ضدعفونی کننده استفاده کنید؛ برای اوقات دیگر از خمیردندان معمولی استفاده کنید.
 • از محصولات و غذاهای سرشار از کلسیم استفاده کنید. وقتی سبزیجات و میوه را می جوید، این فرایند به نوعی دندان را مسواک می زند؛ به حس تمیزی که بعد از خوردن یک سیب ترد در دهانتان دارید فکر کنید. غذاهای پرکلسیم مانند پنیر می توانند به سفیدماندن دندان کمک کند.
 • از مصرف تنباکو، سیگار، پیپ و جویدن تنباکو که می تواند دندانتان را زرد کند، خودداری کنید و با ترک دخانیات دندان های سفیدتر و قلبی سالم تر خواهید داشت.
 • به طور مرتب به ملاقات دندانپزشک بروید تا با نظافت حرفه ای دندان، پلاک های تشکیل شده که لکه های ناشی از غذا و نوشیدنی را در خود انباشت می‌کند را از بین ببرید. متخصص بهداشت دهان به شما کمک می‌کند تا ظاهر و احساسی عالی در دهانتان داشته باشد.
 • سعی کنید نوشیدنی ها را با نی بخورید تا میزان قرارگیری دندان ها در معرض نوشیدنی هایی که دندان را لکه می‌کند، حداقل شود.
 • جلسات تجدید درمان را نیز در نظر بگیرید: بسته به روش سفیدکردن دندان استفاده شده، شاید نیاز باشد تا هر شش ماه یا بعد از یک یا دوسال مجدد این کار را تکرار کنید. البته اگر سیگار می کشید، یا نوشیدنی ها و غذاهای ممنوعه برای دندان را مصرف می کنید که این بازه کوتاه تر می‌شود.

هزینه سفید کردن دندان چقدر است؟


مقدار هزینه سفید کردن حرفه ای دندان با توجه به روش و کیفیت موادی که استفاده می‌شود، تغییر می‌کند. معمولا هزینه سفید کردن خانگی دندان از سفید کردن دندان در مطب کمتر است و تأثیر کمتری نیز در سفید کردن دندان ­ها دارد.

همچنین لازم است تا هزینه مشاوره برای سفید کردن دندان را نیز بپردازید تا مشخص شود که آیا گزینه مناسبی برای این روش درمان هستید یا خیرد. البته ویزیت و معاینه قبل از سفید کردن دندان در بسیاری از کلینیک­ها رایگان است.  برای برآورد دقیق هزینه، با مطب دندانپزشکی که خوشحال می‌شود به شما مشاوره دهد، تماس بگیرید.

خطرات سفید کردن دندان


خطرات سفید کردن دندان

دو عارضه جانبی سفید کردن دندان می توان افزایش موقتی حساسیت دندان و ناراحتی اندک در بافت نرم دهان، بخصوص لثه ها است. حساسیت دندان ممکن است در مراحل اولیه بلیچینگ دندان رخ دهد؛ درد بافت نرم معمولا بیش از آنکه ناشی از ماده سفید کننده باشد، در نتیجه گاردی که به خوبی فیت دندان هایتان نباشد، ایجاد می‌شود. در صورتی که دندانپزشک دقت و تبحر لازم را نداشته باشد و ماده‌ی سفید کننده با لثه ها برخورد کند نیز لثه ها آزرده می‌شوند. هر دوی این مشکلات قابل کنترل هستند و با مراجعه به دندانپزشک حرفه ای ریسک این عوارض جوانبی سفید کردن دندان ها کاهش می­ یابد. همچنین این عوارض جانبی در صورت وقوع، موقتی هستند و در 1 تا 3 روز بعد از توقف یا تکمیل درمان از بین خواهد رفت.

کاهش حساسیت دندان بعد از سفیدکردن دندان

اگر با حساسیت دندان مواجه شدید، با انجام موارد زیر می توانید حساسیت دندان را کاهش دهید یا از بین ببرید:

 • استفاده از گارد دندان برای مدت زمان کوتاه تر (برای مثال دو بازه 30 دقیقه ای به جای دو جلسه 60 دقیقه ای)
 • توقف سفیدکردن دندان هایتان برای 2 تا 3 روز برای آنکه به دندان اجازه دهید تا با فرایند منطبق شود.
 • از دندانپزشکتان یا داروساز، محصولات با فلوراید بالا بخواهید، چرا که این مواد به تامین مجدد مواد معدنی برای دندانتان کمک خواهد کرد. محصولات دارای فلوراید را به گارد اضافه کنید و 4 دقیقه قبل از و بعد از اعمال ماده سفیدکننده از آن استفاده کنید.
 • دندانتان را با خمیردندانی که برای دندانهای حساس تعبیه شده، مسواک بزنید. این خمیردندان ها حاوی پتاسیم نیترات هستند که به تسکین ریشه عصب دندان کمک می‌کند.

سفیدکردن دندان تحت نظر دندانپزشک در مقابل سفیدکردن دندان در خانه


روش سفیدکردن دندان در خانه مشابه سفید کردن دندان توسط یک کارشناس نیست و باید چند تفاوت مهم را در نظر داشته باشید.

قدرت ماده بلیچینگ دندان: محصولات بدون نسخه و محصولاتی که تحت نظارت دندانپزشک برای مصرف در خانه به بیمار ارائه می‌شود، معمولا غلظت و قدرت بلیچینگ پایین تری، معمولاً حدود 10 تا 22 درصد کاربامید پروکساید دارد، که معادل حدود 3 درصد هیدروژن پروکساید است. محصول سفید کننده دندان که در مطب استفاده می‌شود، حاوی هیدروژن پروکساید با غلظت 15 تا 43 درصد است.

بخوانید:  سفید کردن دندان ها در منزل با روش های خانگی

گارد دندان: وقتی سفیدکردن دندان تحت نظارت دندانپزشک انجام شود، او قالب دندان هایتان را می گیرد و یک گارد برای آنها به صورت سفارشی می سازد که کاملا متناسب با شکل دندان هایتان خواهد بود. این ساخت سفارشی امکان تماس حداکثری بین ژل سفیدکننده که درون گارد قرار می گیرد و دندان ها را فراهم می‌کند. این گارد سفارشی، همچنین تماس ژل با لثه را حداقل می‌کند.

محصولات سفیدکننده بدون نسخه نیز شامل گارد دندان خواهد بود، اما یک اندازه برای همه، و این یعنی تنها متناسب با دندان شما نخواهد بود. در نتیجه عدم چفت شدن گارد و دندان، ماده سفید کننده به لثه و بافت نرم دهان برخورد می‌کند و باعث ایجاد سوزش می‌شود، اما وقتی این کار تحت نظارت دندانپزشک باشد، ماده بلیچینگ تنها به دندان اعمال می‌شود.

اقدامات مراقبتی بیشتر: دندانپزشک در مطب یک ژل به لثه و بافت نرم می مالد یا از یک محافظ برای این قسمت های استفاده می کنند تا از وارد شدن اثر ماده بلیچینگ روی لثه و حفرات جلوگیری کنند. در مواد بدون نسخه این اقدامات مراقبتی را نمی توانید داشته باشید.

هزینه: سیستم مواد سفیدکننده بدون نسخه پایین ترین هزینه، و سفیدکردن دندان در مطب گران ترین روش محسوب می شوند.

فرایند با نظارت و بدون نظارت: در ایتدا دندانپزشکتان وضعیت دهانتان را بررسی می‌کند و سابقه کامل شما را مد نظر قرار خواهد داد که در تعیین بهترین شیوه بلیچینگ کمک می‌کند و دوره درمان را متناسب با شما براساس نوع و شدت لکه ها، تعداد و موقعیت دندان های پر شده و ساخته شده انتخاب می‌کند. دندانپزشک می تواند براساس نوع لکه ای که روی دندان هایتان است، بهترین روش سفیدکنندگی را انتخاب کند.

وقتی دندانپزشک این کار را کرد، احتمالا از شما خواهند خواست تا چند جلسه دیگر به ملاقات او بروید تا اگر هر سوالی درباره روند کار است برطرف شود، از فیت شدن گارد در دهان و دور دندانها مطمئن شوند، اینکه لثه دچار ناراحتی و سوزش باشد را بررسی کنند و در روند کار و نتیجه آن قرار گیرند، اما در استفاده از محصولات بدون نسخه خودتان هستید و خودتان!

همه تولیدکنندگان به دنبال تاییدیه ADA نیستند. این برنامه داوطلبانه است و نیازمند در نظر گرفتن هزینه و زمان قابل توجهی از سوی تولید کننده است. اما اینکه یک محصول دارای تاییدیه ADA نباشد نمی تواند به تنهایی دلیل بر ایمن نبودن و کارآمد نبودن آن باشد. مواد سفیدکننده دندان، دارو نیستند و به همین دلیل هم نیازی نیست تحت نظر سازمان غذا و دارو باشند.

ایمنی محصولات سفید کننده


بعضی محصولات سفیدکننده ای که از مطب دندانپزشک تهیه می کنید و همچنین مواد بلیچینگ استفاده شده در مطب دارای تاییده انجمن دندانپزشکان امریکاست (ADA)، که نشان دهنده پیروی محصول از دستورالعمال های ایمنی و کارآمدی ADA است. در حال حاضر  تنها محصولاتی که دندانپزشکان برای مصارف خانگی در اختیار بیمار قرار می دهند و دارای غلظت 10 درصد کاربامید پروکساید است و مواد استفاده شده در مطب حاوی 35 درصد هیدروژن پروکساید دارای این تاییدیه هستند.

محصولات بدون نسخه تحت تایید ADA نیستند چرا که این سازمان معتقد است مشاوره کارشناسانه برای کسب اطمینان از استفاده ایمن و کارآمد ضروری است. هیچ محصول سفیدکننده بدون نسخه ای که با لیزر مورد استفاده قرار گیرد، در فهرست محصولات قابل قبول ADA قرار ندارد.

سؤالات متداول


آیا سفید کردن دندان خطرناک است؟

خیر سفید کردن دندان در صورتی که توسط پزشک و با مواد با کیفیت انجام شود خطری ندارد.

آیا سفید کردن دندان باعث حساسیت دندان می ­شود؟

سفید کردن دندان ممکن است در برخی افراد باعث حساسیت موقتی دندان ها بشود که برطرف می شود و دائمی نخواهد بود.

آیا سفید کردن دندان در مطب درد دارد؟

خیر سفید کردن دندان ها در مطب دردی ندارد و یک پروسه ی غیر تهاجمی و بدون درد می باشد.

آیا سفید کردن دندان باعث خراب شدن و پوسیدگی دندان می­شود؟

چون سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک و با مقادیر کنترل شده ای از مواد انجام می شود باعث خراب شدن دندان ها نمی شود. اما سفید کردن دندان در خانه با سایر روش ها ممکن است به از بین رفتن مینای دندان و افزایش ریسک پوسیدگی بینجامد.

آیا سفید کردن دندان در بارداری امکان پذیر است؟

طبق توصیه ی دندانپزشکان، بهتر است سفید کردن دندان ها در دوران بارداری انجام نشود و به بعد از وضع حمل موکول شود.

چه روش دائمی برای سفید کردن دندان وجود دارد؟

روشی هایی که تحت عنوان سفید کردن دندان ها وجود دارند دائمی نیستند. برای سفید شدن دندان ها برای مدت طولانی دندانپزشک به شما روش های دیگری مانند لمینت و کامپوزیت ونیر را توصیه خواهد کرد.

آیا مواد سفیده کننده دندان در داروخانه ها، ایمن و مؤثر هستند؟

سفید کردن دندان بسیار ایمن است، اما اگر تحت نظارت یک مجری مجرب باشد، ایمن تر خواهد بود. دستیابی ساده به مواد سفیدکننده می تواند منجر به استفاده بیش از حد شود و استفاده طولانی مدت می تواند مضر باشد. محصولات بدون نسخه، شروع خوبی برای دستیابی به دندانی سفیدتر است، اما به اندازه فرایند سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک انجام می‌شود، موثر نیست. با توجه به اینکه این مواد بدون نسخه فروخته می شوند، غلظت پایین تری دارند.

هرچند وقت یکبار می توانیم دندان های خود را سفید کنیم؟

سفید کردن دندان نباید بیش از حد انجام شود، زیرا در این صورت می تواند باعث آسیب مینای دندان شود. از سفید کردن دندان حداکثر دوبار در سال می توان بهره برد.

آیا سفید کردن دندان با خمیر دندان های سفید کننده و دهانشویه ها امکان پذیر است؟

خمیر دندان های سفید کننده و دهانشویه های سفید کننده قدرت سفید کنندگی کمی دارند و در کم رنگ کردن لکه های سطحی موفق عمل می کنند اما لکه ها و زردی دندان را از بین نمی برند.

آیا سفید کردن دندان با روش های خانگی و با مواد طبیعی ایمن است؟

سفید کردن دندان در خانه و سفید کردن دندان با روش های طبیعی ایمن شناخته نمی شوند و ممکن است باعث آسیب به مینای دندان، حساس شدن دندان ها و افزایش ریسک پوسیدگی دندان شوند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ