روکش دندان شیری کودکان – هزینه روکش دندان شیری و انواع آن

حتی اگر دندان های شیری (معروف به دندان­ های نوزادی) موقتی باشند، مهم است که بدانیم در رشد دندان­ های دائمی کودک چقدر حیاتی هستند. دندان ­های شیری نقش بسزایی درجویدن غذا و حر ف زدن برای کودک دارند و همچنین فضا را برای دندان ­های دائمی حفظ می­ کنند. به همین دلیل است که اگر کودکتان دندان­ های شیری خرابی دارد، بهترین راه روکش دندان شیری است.

روکش دندان شیری چیست و چه زمانی برای دندان­ های شیری ضروری است؟


روکش دندان شیری چیست و چه زمانی برای دندان­ های شیری ضروری است؟

روکش دندان یک پوشش شبیه دندان است که به دندان برای ترمیم برای داشتن شکل و عملکرد اولیه چسبانده می ­شود. روکش ­ها توسط دندانپزشک اطفال زمانی که لازم است دندان­ های شیری تعمیر یا ترمیم شوند، توصیه می ­شود. وقتی دندان ­های شکسته یا دندان شیری به درستی رشد نکرده باشند، کرم­ خوردگی­ های بزرگ یافت می­ شوند.

روکش دندان شیری به همان منظور استفاده می­ شود که روکش­ های متداول دیگر برای کودکان یا بزرگسالان که برای ترمیم دندانی که در شکل بدی قرار دارد مورد استفاده قرار می­ گیرند. دندان­ه ایی که کرم خوردگی یا آسیب­ دیدگی دارند، مثل ترک ­خوردگی یا پریدگی می ­توانند از روکش دندان شیری استفاده کنند. هرچند دندانپزشک اطفال ممکن است روکش دندان شیری را برای موارد پیشگیرانه هم استفاده کند.

کودکان در معرض کرم­ خوردگی دندان هستند چرا که مقادیر زیادی شکر مصرف می ­کنند و نظافت دندانی را به خوبی رعایت نمی کنند. با توجه به آنچه گفته شد، روکش دندان شیری می ­تواند در محافظت از دندان­ های طبیعی بسیار موثر باشند.

دندان ­های شکسته یا شدیدا خراب بالاتر از حوزه تعمیر با پرکردن هستند چون ممکن است پرکردگی بیرون بیاید، بشکند یا از بین برود. این اتفاق در درمان­ های دندانی آینده خود را نشان خواهد داد. روکش ­ها از پرکردگی ماندگارتر هستند و معمولا تا زمانی که دندان شیری بیفتد باقی خواهد ماند.

مهم است که دندان­ های شیری تعمیر و ترمیم شوند. اگرچه کودکان تعدادی از دندان ­هایشان را در سن 6 سالگی شروع به از دست دادن کنند ولی تا سن 12، 13 سالگی دندان ­های آسیابشان را از دست نمی­ دهند، لذا نگهداری سلامتی این دندان­ ها تا زمانی که به شکل طبیعی نیفتند می­ تواند به دندان ­های دائمی برای رشد مناسب کمک کنند و احتمال نیاز به درمان­ های ارتودنسی بیشتر را در آینده کاهش دهد. از آن جایی که مینای دندان­ های شیری از دندان ­های دائمی نازک­تر است، فساد دندان می­ تواند سریع بین دندان­ ها پخش شود. روکش­ ها نه تنها می ­توانند دندان فاسد شده را حفظ کنند بلکه می­ توانند از گسترش خرابی و عفونت به بقیه قسمت­ های دهان و بدن جلوگیری نمایند.

انواع مختلف روکش ­های دندانی کودکان


انواع مختلف روکش ­های دندانی کودکان

امروزه دندانپزشکان از 5 نوع اصلی روکش دندان شیری استفاده می­ کنند: روکش لاکی، سرامیکی زیرکونیم، استیل ضدزنگ، نوار کامپوزیت و پلی کربنات. هر کدام از این روکش­ ها مزایا و معایبی دارن که مناسب بودنش را برای افرادی که استفاده می­ کنند مشخص می­ سازد. برخی از مهمترین فاکتورهایی که توسط دندانپزشکان برای انتخاب نوع روکش، مدنظر قرار می­ گیرند شامل ماندگاری، زیبایی، نیروی نگهداری، سازگاری، زمان قرار دادن روکش، حساسیت و هزینه هستند.

روکش ­های لاکی

روکش­ های استیل ضدزنگ با پوشش سفید روکش ­های لاکی هستند که ماندگاری روکش استیل ضد زنگ را با زیبایی پوشش لاکی باهم ترکیب می­ کنند. اگرچه نسبت به خونریزی و رطوبت در طول جای­گذاری حساسیت کمتری دارند اما قابلیت انقباض محدود آنها نیاز به برداشتن دندان­ های بزرگتری را ایجاد می ­کند. روکش­ های لاکی معمولا نسبت به استیل ضدزنگ، نوار کامپوزیتی و روکش­ پلی کربنات گران­تر هستند.

بخوانید:  متخصص دندانپزشکی کودکان در شمال تهران (جردن)

روکش­ های سرامیکی زیرکونیوم

روکش ­های سرامیکی زیرکونیوم از اکسید زیرکونیوم تثبیت شده با اکسید ایتربیم ساخته شده است، لذا آنها را زیرکونیوم ایتربیم تثبیت شده می ­نامند. برخی روکش ­های سرامیکی زیرکونیوم ممکن است شامل لایه­ های چینی در زیرسازی یا سطح خارجی­شان باشند. آنها بسیار قوی هستند و معمولا از دیگر روکش ­ها گران­ترند.

روکش­ های استیل ضدزنگ

روکش ­های استیل ضدزنگ از اواخر دهه 1940 توسط دندانپزشکان مورد استفاده واقع شده است. ترکیب آهن، کربن، کروم و فلزات دیگری که استیل ضدزنگ را می­ سازد از خوردگی جلوگیری می ­کند. در غیر این صورت با بزاق تشدید می­ شود. آنها خیلی ماندگارند ولی رنگ طبیعی دندان را ندارند و ابتدائا برای دندان­ های آسیاب استفاده می­ شوند.

روکش ­های کامپوزیتی ثابت

روکش نوار کامپوزیتی به عنوان کامپوزیت محکم­کننده استفاده می­شود و فرم قالب پلاستیکی مشخصی دارند. اگرچه این مواد ترمیم زیبایی­ را فراهم می­ کنند، در معرض شکستن هستند. کامپوزیت محکم­ کننده درون قالب روکش نوار کامپوزیتی باید به عاج و مینای دندان بچسبد، اما جای­گذاری­شان نسبت به خونریزی و رطوبت حساس هستند.

روکش ­های پلی کربنات

روکش ­های پلی کربنات که از پوسته­ های لاکی پلی کربنات و اکرلیک تشکیل شده و با لاک خودچسبان چسبانده شده است و می­ تواند یک ترمیم زیبایی به رنگ دندان را با هزینه پایین فراهم کند. ماندگاری آنها از فردی به فردی دیگر متفاوت است ولی اغلب از آنها برای ترمیم موقتی استفاده می­ شود. روکش­ های پلی کربنات در حد جهانی است که می­ تواند با چسباندن و خط­ گذاری تعریف شود.

مزایای روکش­ های دندان کودکان


مزایای روکش­ های دندان کودکان

طول عمر دندان­ های کودک شما

خیلی افراد ممکن است که فکر کنند که دندان­ های کودکان مقدماتی است و نهایت یک روز خودش می ­افتد، بنابراین چرا انقدر تلاش کنیم که درستش کنیم؟ این یک تفکر غلط است چرا که دندان­ های اولیه به کودکتان اجازه حرف زدن، خوردن غذا و لبخند زدن را به بهترین شکل می­ دهد.

اگر به خوبی عمل نکنند، چگونه با راحتی و اعتماد به نفس بخورند، حرف و لبخند بزنند؟ کودکان در سن 6 سالگی شروع به از دست دادن دندان­های شیری خود می­کنند، دندان­های آسیاب تا 12، 13 سالگی می ­مانند. شما نمی­ توانید منتظر بمانید که دندان خودش بیفتد. روکش دندان شیری دندان ­های کودکان را به خوبی ثابت نگاه می­ دارد و به ماندگاری دندان هایشان کمک می­ کند.

خرابی زودهنگام را دور کنید.

خرابی دندان درد و ناراحتی زیادی به خصوص در کودکان ایجاد می ­کند. کوچکترها با گریه کردن خود را تسکین می­ دهند و کماکان مایل به دیدن دکتر نیستند.

در مواردی که خرابی شروع به تشدید شدن می­کند، مطمئن شوید که توسط دندانپزشکتان تشخیص داده شده و بعد از برداشتن قسمت خراب، روکش دندان به اندازه را برای کودکتان فراهم کنید. اگرچه بهتر است از ابتدا از دندان­ها و لثه­ها مراقبت شود که به درمان نیازی نباشد.

هرچند در مواردی که نیاز به درمان دارید، روکش استیل ضدزنگ یکی از بهترین گزینه­ها برای سلامتی دندان­های اولیه به اندازه دندان­های ثانویه زیر آنهاست.

از شر کرم­خوردگی خلاص شوید.

خرابی دندان درد و ناراحتی زیادی به خصوص در کودکان ایجاد می­ کند. کوچکترها با گریه کردن خود را تسکین می­ دهند و کماکان مایل به دیدن دکتر نیستند.

در مواردی که خرابی شروع به تشدید شدن می­کند، مطمئن شوید که توسط دندانپزشکتان تشخیص داده شده و بعد از برداشتن قسمت خراب، روکش دندان به اندازه را برای کودکتان فراهم کنید. اگرچه بهتر است از ابتدا از دندان­ها و لثه­ها مراقبت شود که به درمان نیازی نباشد.

هرچند در مواردی که نیاز به درمان دارید، روکش استیل ضدزنگ یکی از بهترین گزینه­ ها برای سلامتی دندان­های اولیه به اندازه دندان­ های ثانویه زیر آنهاست.

دندان ترک خورده یا شکسته

اگرچه این امر بین کودکان خیلی رایج نیست ولی اگر کودکتان در جویدن غذا و حرف زدن به خاطر دندان شکسته با مشکل مواجه شد، توصیه می­شود برایش از روکش ضدزنگ استفاده شود تا از آسیب­های بعدی جلوگیری شود.

بخوانید:  آیا ترمیم و درمان ریشه دندان شیری کودکان ضروری است؟

بعضی اوقات این امر می­تواند منجر به شکاف بین دندانی شود و اگر هر تکه از غذا واردش شود دردناک شود. این مشکلات با استفاده از روکش مرتفع می­ شوند تا از شکاف­ های بیشتر در دندان­ ها جلوگیری کند.

کاهش متناوب بی­حسی موضعی

استفاده از روکش دندان برای کودکتان راحت بوده و درد زیادی ندارد. این امر برای کودکان خوب است چرا که آنها ممکن است در مقابل درمان­های دردناک دندان مقاومت کنند هرچند ممکن است برایشان خوب باشد. بدون هرگونه بی­حسی سنگینی، می­توانید برای کودکتان یک روکش دندان محافظت­کننده قرار دهید که کودکتان بتواند شاد باشد.

پنج قدم در روش روکش­ دندانی کودکان


پنج قدم در روش روکش­ دندانی کودکان

هنگامی که تصمیم گرفتید دندانتان را روکش کنید، 5 مرحله برای آن وجود دارد.

در مورد گزینه­ های روکش خود سوال کنید.

تمام روکش ­های دندان مشابه نیستند. بسته به نیاز و ترجیحات کودکتان، موارد متفاوتی موجود است. بهترین مواد برای روکش دندان کودکتان ممکن است بنا به ساختار دندان، ترجیحات ظاهری متفاوت باشد. تمام مواد مزایا و معایب خودشان را دارند.

آماده­ سازی دندان

اولین مرحله در ترمیم روکش دندان آماده­سازی دندان است. این روند دندان خراب را قالب می­ گیرد بنابراین سطح مناسب برای جای­گذاری درست روکش آماده می­ شود.

تصاویر

قدم بعدی تصویربرداری از دندان است. تصویربرداری­ ها توسط وارد کردن بتونه دندانی و استفاده از اسکنرهای دیجیتال صورت می­ گیرد. سپس تصویر به لابراتوار فرستاده می ­شود تا روکش ساخته شود. اگر شما اقدام به استفاده از روکش چینی کرده ­اید، دندانپزشکتان نیاز دارد که درجه رنگی را انتخاب کند که با رنگ طبیعی دندان کودکتان همخوانی دارد.

روکش موقتی

از آنجایی که روکش دائم چند روز طول می­ کشد تا ساخته شود، روکش موقت می ­تواند برای محافظت از دندان قالب گرفته شده استفاده شود.

استفاده از روکش دائم

هنگامی که روکش دائم آماده است، از شما درخواست می­شود که زمانی را اختصاص دهید تا روکش برایتان گذاشته شود. این روش این گونه شروع می ­شود که دندانپزشک یک بی­ حسی موضعی بر دندان و بافت لثه در اطرافش اعمال می­ کند. بی­ حسی باعث می­ شود این عمل برای کودکتان بدون درد و ناراحتی باشد.

بعد از گذاشتن روکش دندان برای کودکم باید انتظار چه چیزی را داشته باشم؟


اینکه فرزندتان ناراحتی را که دلیل خمیر یا بافت نرم دور دندان برای 24 ساعت اولیه بعد از جای­گذاری احساس کند، امری عادیست. داروهای بدون تجویز مثل استامینوفن یا ایبوپروفن می­ تواند به کاهش درد کمک کند. اگر درد بیشتر از 24 ساعت ادامه یافت با دندانپزشکتان تماس بگیرید. کودکان را تشویق کنید که تا زمانی که بی­ حسی کاملا از بین نرفته است، چیزی نخورد. این امر باعث جلوگیری از گاز گرفتن لب یا لپ به صورت اتفاقی می­شود چرا که ممکن است جراحت ایجاد کند.

چه مدت روکش دندان کودک دوام می­ یابد؟


بسیاری از والدین می­خواهند بدانند که روکش دندان کودکشان چقدر دوام می­ آورد که بدانند انتظار چه چیزی را داشته باشند. وقتی کودکان روکش دندان را در سنین پایین دریافت می ­کنند تا زمانی که دندانشان بیفتد دوام می ­آورد که حدود دو سال است. بسیاری از کودکان دندان­ های شیریشان را در سن 10 یا 11 سال از دست می­ دهند. هرچند در برخی موارد تا 12 سالگی هم طول می­ کشد که در این موارد باید کشیده شوند.

در حالی که روکش دندان شیری تا زمانی که دندانها بیفتند دوام می­آورند، مواردی ممکن است باشند که قبل از این زمان دندان هایشان آسیب ببینند. وقتی آسیب ببینند، دندانپزشک کودکان باید آن را تعمیر یا جایگزین کند.

از مواردی که کودکان باید انجام دهند یا روکش دندان شیری­شان ادامه یابد، داشتن بهداشت دهانی، پرهیز از جویدن غذاهای سخت و استفاده از محافظ دهان در هنگام فعالیت ­های فیزیکی و ورزشی است. به علاوه دندانپزشک کودکان می­تواند توصیه­ های خاصی برای چگونگی محافظت از روکش دندان شیری به کودکان بدهد تا روکش عمر بیشتری داشته باشد.

چرا روکش استیل ضد زنگ برای کودکان خیلی توصیه می­ شود؟


چرا روکش استیل ضد زنگ برای کودکان خیلی توصیه می­ شود؟

هنگامی که دندان کودک خیلی خراب شده و استفاده از مواد پرکننده موفق به نظر نمی­ رسد، آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا توصیه می­کند که دندان را با روکش استیل ضد زنگ ترمیم کنند به خصوص اگر دندان مورد نظر درمان عصب کشی دریافت کرده باشد.

بخوانید:  پوسیدگی روکش دندان:‌ علت و علائم

بعد از برداشتن خرابی، دندانپزشکتان روکش از پیش ساخته که از استیل ضدزنگ تشکیل شده است را روی دندان پر کرده و می­چسباند. در اینجا مزایای روکش استیل ضد زنگ را برمی­ شماریم:

 • ماندگار ولی ارزان
 • پوشش کامل برای محافظت از دندان
 • احتمال کم برای درمان مجدد
 • موفق­تر از پرکننده­های فلزی در کودکان زیر 4 سال
 • گزینه­ای خوب برای کودکانی که نیاز به بی­حسی عمومی دارند.
 • اغلب به عنوان ضمیمه برای ایجاد فضا استفاده می­ شود.

اگر ریشه دندان درگیر شود، دندانپزشک حتی ممکن است عصب ­کشی را قبل از قراردادن روکش انجام دهد. ولی به بقیه اطمینان داده می­ شود که این تقریبا عادی است حتی برای دندان ­های دائمی جوان.

معایب روکش دندان


با هر پروسه درمانی همواره معایبی همراه است که بیمار باید درنظر بگیرد. در برخی موارد، روکش ممکن است نیاز به ترمیم یا جایگزینی داشته باشد. این امر مرسوم نیست ولی گاهی اتفاق می­افتد. در طول درمان روکش ­گذاری، نیاز هست دندان پر شود که مطمئن شویم روکش می­ تواند در مکان درست قرار بگیرد. اگر روکش درست قرار نگیرد، احتمال بیرون آمدنش هست یا ممکن است باکتری وارد زیر روکش شود. بیماران ممکن است نسبت به غذاهای داغ و یخ بعد از گذاشتن روکش حساسیت بیشتری پیدا کنند. مطب ما اغلب یک خمیردندان برای دندان ­های حساس را در این مورد پیشنهاد می ­کند.

اگر بیمار مشکلی با روکش داشته باشد، از او می­ خواهیم بلافاصله با مطب تماس بگیرد. درمان کردن روکش آسیب ­دیده می­ تواند منجر به مشکلات و پیچیدگی­ های دیگری شود. به طور کلی روکش ­ها در نگهداری دندان­ ها خیلی موثرند و به بیمار خنده طبیعی زیبایی می­ دهند. مزایای روکش کردن قطعا بر مخاطراتش می­ چربد.

هزینه روکش دندان شیری کودکان


قیمت روکش دندان شیری کودک به عوامل مختلفی بستگی دارد که در پایین به آن­ها اشاره شده است:

 • جنس روکش انتخاب شده برای دندان کودک
 • تعداد دندان­های نیازمند روکش
 • تخصص و مهارت دندانپزشک
 • منطقه و موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشک یا کلینیک
 • نیاز به انجام پروسه­های جانبی مانند عکس­برداری و عصب کشی دندان کودک

سوالات متداول


دریافت روکش دندانی برای کودکان دردناک است؟

دریافت روکش دندان راحت است و کودک شما را دچار درد نمی­ کند. این امر برای کودکان خوب است چرا که ممکن است در مقابل هر درمان دندانی دردناک مقاومت کنند.

آیا روکش برای کودکان بی­ خطر است؟

بله، قطعا روکش­ ها ایمن هستند، غیر سمی، فاقد مواد BPA برای روکش دندان کودکان استفاده می­ شود. اگر کودکتان حساسیت به فلزات دارد، به دندانپزشک اطلاع دهید.

اگر روکش دندان کودک بیفتد چه باید کرد؟

اگر روکش دندان کودکتان افتاد، نباید بترسید. بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید. بنابراین می­توانید وقت دکتر بگیرید. روکش را بردارید و با آب ولرم بشورید و هر نوع کثیفی یا آشغالی را از آن بزدایید.

چه مدت روکش روی دندان کودک دوام می ­آورد؟

روکش دندان، باید روی دندان کودک بماند تا زمانی که دندان های بزرگسالی جایگزین شود. طول عمرش بین 5 الی 15 سال است. ولی استهلاک (مثل دندان قروچه، جویدن یخ و جویدن ناخن) نقش مهمی دارد.

آیا کودکان می­ توانند برای دندان های دائمی روکش داشته باشند؟

اگر کودکتان کرم­ خوردگی بزرگی داشته باشد یا روی دندان دائمی عصب­ کشی انجام شده باشد، بهترین گزینه­ ی ترمیم­ کننده روکش است، چون در بسیاری از موارد کودک به دندان­ های بزرگسالی خود برای ادامه زندگی ­اش نیاز دارد.

چه گزینه ه­ایی برای روکش دندان شیری جلوی کودک مناسب است؟

بهترین گزینه برای روکش دندان شیری کودکان، روکش استیل دندان شیری می­ باشد اما در صورتی ­که زیبایی ظاهری و همرنگ بودن روکش برای شما مهم است، روکش های سفید رنگ برای دندان­های جلو قابل استفاده هستند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ