عوارض جانبی و معایب بلیچینگ دندان ها

اگر قصد سفید کردن دندان هایتان را دارید ، احتمالاً شما نیز یکی از افرادی خواهید بود که برای دستیابی به دندانهای کاملاً سفید دلخواهتان ، به روش بلیچینگ دندان روی می آورید. با این وجود بلیچینگ دندانها ممکن است عوارضی داشته باشد، مخصوصاً اگر سفید کردن دندانها با روشهای خانگی انجام شود . اگر چه اکثر افرادی که عمل بلیچینگ حرفه ای روی دندانهایشان انجام شده است ، هیچگونه عوارض جانبی قابل توجهی را تجربه نکرده اند. زیرا دندانپزشک روند درمان سفید کردن دندان را تحت کنترل دارد و آنرا به گونه ای انجام میدهد که خطر را به حداقل برساند. در زیر به خطرات ومضراتی که ممکن است ، بلیچینگ دندان به همراه داشته باشد ، اشاره شده است .

معایب بلیچینگ دندان


ممکن است کاندید مناسبی برای بلیچینگ دندان نباشید .در حالیکه فکر میکنید که بلیچینگ دندان ، راه حل مناسبی برای دندانهای شماست ، ممکن است به شما گفته شود داوطلب مناسبی برای این عمل نیستید .بعضی از دندانهایی که زرد رنگ هستند معمولاً به خوبی سفید میشوند ، اما اگر دندانهای شما به رنگ قهوه ای و یا خاکستری متمایل باشد ، ممکن است به خوبی سفید نشوند. برای گرفتن نتیجه بهتر ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید، تا مطمئن شوید که دندانهایتان برای این عمل مناسب است.

هزینه

بلیچینگ حرفه ای در مطب دندانپزشک هزینه بر است و هرچه کیفیت مواد مصرفی بهتر باشد قیمت بلیچینگ نیز بالاتر می رود. با وجود این که بلیچینگ دندان بسیار گران نیست ممکن است از از نظر برخی هزینه ی زیادی تلقی شود زیرا برخی طرح های درمانی مؤسسات بیمه بلیچینگ و سفید کردن دندان را پوشش نمی دهند چون کار دندانپزشکی زیبایی به شمار می آید

نتایج نا کارآمد

داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد یک روش درمانی بسیار مهم است . روش سفید کردن دندانها میتواند بیشتر لکه های جزئی را از بین ببرد ، اما در برطرف کردن لکه های شدید و ماندگارکه بعنوان (لکه های طبیعی ) شناخته میشوند ، موثر نمیباشند .حتی ممکن است رنگ اصلی دندانهای شما، زرد، قهوه ای و یا خاکستری باشد که در این موارد بلیچینگ ، چندان موثر واقع نمیشود .دندانپزشک میتواند با نشان دادن راهنمای نمونه رنگ دندان نوع نتایجی را که میتوانید انتظار داشته باشید را به شما نشان دهد . و در صورتیکه امکان دستیابی به نتیجه دلخواه بوسیله سفید کردن دندان ، نباشد گزینه های جایگزین دیگر را برای شما بررسی نماید .

اثرات جانبی سفید کردن دندانها


اثرات جانبی سفید کردن دندانها

دندانپزشکان تا حد امکان تمام اقدامات احتیاطی ، برای به حداقل رساندن خطر ایجاد حساسیت دندانی و آزردگی لثه ها را انجام میدهند. با اینحال ممکن است در بعضی موارد اثرات جانبی مشاهده شود . بخصوص در مواردیکه افراد از کیت های سفید کنندهٔ بدون نسخه استفاده کرده اند که توسط پزشک تجویز نشده است .

حساسیت دندانی

مشکل حساسیت دندانی را ممکن است مردم بعنوان تیرکشیدن دندانها بعد از بلیچینگ ، بشناسند .حساسیت دندان یکی از شایع ترین عوارض جانبی سفید کردن دندانها است که در مواردی که بیمار دارای مینای دندانی ضعیفی باشد و یا عمل بلیچینگ بدرستی انجام نشده باشد رخ میدهد .سفید کردن دندانها در مطب دندانپزشک بهترین راه برای به حداقل رساندن خطرحساسیت دندانی ، در حین ، و بعد از درمان است زیرا متخصص دندانپزشکی میتواند ، عامل سفید کننده را با ایمن ترین راه ممکن ، روی دندانها اعمال کند .

آزردگی و تحریک لثه

سفید کردن دندانها در مطب، بوسیله جدا نگه داشتن دندانها از لثه توسط یک مانع دندانپزشکی انجام میشود .این کار، خطر آزردگی لثه را بطور قابل توجهی کاهش میدهد .با اینحال اگر لثه ها کاملا” محافظت نشده، و یا اگر کیت تهیه شده از فروشگاه ، در خانه بدرستی استفاده نشود ،ممکن است لثه آسیب ببیند . اما در مواردیکه عمل بلیچینگ دندان در مطب و توسط یک متخصص دندانپزشکی انجام میشود، اکثر بیماران اصلا” تحریک و آزردگی لثه را تجربه نمیکنند .

بخوانید:  راهنمای کامل سفید کردن دندان ها

احتمال بلعیدن تصادفی مواد شیمیایی

با اینکه این امر بندرت اتفاق می افتد و خطر چندانی ندارد، شما همیشه در معرض بلعیدن مواد شیمیایی استفاده شده برای سفید کردن دندانهای خود هستید . البته در اغلب اوقات احتمال بلعیدن مواد شیمیایی وجود ندارد . اما این یک خط بالقوه است کع باید از آن آگاه باشید . بلعیدن تصادفی مواد شیمیایی ، میتواند موجب درد شدید معده و حالت تهوع شود . در بعضی موارد که مواد شیمیایی زیادی  بلعیده شده  است ، ممکن است ناچار شوید به بیمارستان مراجعه نمایید .

رنگ ناهماهنگ

علیرغم آنچه شما تصور میکنید، تضمینی وجود ندارد که پس لز بلیچینگ دندانهایتان ، تمام دندانها از همه طرف ، به یک اندازه سفید شوند .ممکن است مقادیری از ماده سفید کننده در بعضی نقاط استفاده شده است ، باعث ایجاد رنگ ناهماهنگ در دندانهای شما شود . این اتفاق معمولا” در اثر بلیچینگ دندان در منزل رخ میدهد . زیرا مهارت دکتر دندانپزشک در مواد گزاری و کیفیت بالای مواد، در جلو گیری از این مشکل بسیار موثر است .

آیا بلیچینگ با لیزر بی خطر است؟

آیا بلیچینگ با لیزر بی خطر است

سفید کردن دندان با لیزر یک روش موثر و بی خطر است .که عوارض جانبی جدی ایجاد نمیکند .اما ممکن است موجب ناراحتی های موقتی شود . حساسیت دندانی و تحریک جرئی لثه ، شایع ترین عوارض جانبی آن است . دستگاههای خانگی که کورد تائید مراجع بهداشتی نباشند ، میتوانند عوارض ناخواسته بیشتری داشته باشند .

عوارض بلند مدت سفید کردن دندانها چیست ؟


اگر بلیچینگ دندان ، بدرستی انجام نشود ، این محصولات سفید کننده دندان ، ممکن است ، به مینای دندان و یا ریشه دندان شما آسیب بزنند و عوارض جانبی طولانی مدتی ایجاد نمایند . علی الخصوص سفید کردن دندانها در منزل ، یا با مواد خانگی و طبیعی ، میتوانند آسیب های دائمی بهمراه داشته باشند زیرا میزان اثر این مواد ، چندان قابل کنترل نیست و تحت نظارت دندانپزشک نیز انجام نشده است . مطمئن شوید که از دستورالعملها ، پیروی میکنید .ابتدا بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید ، تا روشهای صحیح و روند مناسب درمان را که برای شما بهترین نتیجه را میدهد بدانید .

مضرات سفید کردن دندانها درخانه


مضرات سفید کردن دندانها درخانه

به غیر از اینکه خودتان دندانپزشک باشید و دندانهای خود را با استفاده از کیت های حرفه ای خود در منزل سفید کنید ، بهتر است این کار را در منزل انجام ندهید . بسیاری از مردم به روشهای خانگی اعتقاد دارند و این روش ها همیشه هم نتایج بدی به همراه ندارند .با اینحال بهترین راه برای سفید کردن دندانها نیست و به همین دلیل خیلی ، توصیه نمیشوند . انجام این کار در منزل معایب قابل توجهی دارد. اگر میخواهید دندانهایتان را در خانه سفید کنید ، ممکن اظت یکی از این مشکلات رایج مرتبط با آن برای شما پیش بیاید .

 • خطر بیشتر ابتلا به حساسیت دندانی
 • خطر بیشتر ابتلا به آزردگی لثه
 • احتمال بیشتر لکه شدن دندانها
 • احتمال تخریب بیش از حد مینای دندان
 • شما نمی توانید پوسیدگی دندان خود را تشخیص دهید و ممکن است بیشتر به آن آسیب برسانید
 • همه لکه ها آنقدر جزئی نیستند که کیت بتواند آنها را برطرف کند
 • نتایجی را که در مطب دندانپزشک میتوانید بدست آورید با این روش نمیتوانید کسب کنید

همانطور که میبینید سفید کردن دندانها در خانه همیشه هم مفید نیست .محلولی که شما در خانه استفاده میکنید ، به اندازه محلولی که دندانپزشک شما از آن استفاده میکند ، قوی نیست . این به آن معنا است که شما نتایج قابل توجهی در خانه بدست نمی آورید . اگر اولین بار است که میخواهید دندانهایتان را سفید کنید آن را درست انجام دهید . حتی روی کیت های سفید کننده دندان ، خانگی به شما توصیه شده است که ، قبل از استفاده با دندانپزشک خود مشورت نمایید . به این دلیل که اگر سایر مشکلات دندانی ، ابتدا تشخیص داده نشود، اکثر افراد با این کیت ها ، دچارمشکل خواهند شد . مراجعه به دندانپزشک و سپس رفتن به خانه برای سفید کردن دندانها ، بی معنی است . سفید کردن دندانها در مطب دندانپزشک ، بسیار سودمند تر است . انجام این کار در مطب،راحت تر است ، درد کمتری دارد و نتایج سفید کنندگی از آن حاصل میشود . در ابتدا انجام این کار در خانه ارزان تر تمام میشود ،اما چون مجبور میشوید که این کار را به دفعات انجام دهید ، در کل سفید کردن دندانها در خانه برایتان پر هزینه تر میشود .

بخوانید:  سفید کردن دندان ها در منزل با روش های خانگی

فوائد سفید کردن دندانها در مطب دندانپزشکی


دندانپزشک شما حرفه ای است و عمل سفید کردن دندانها را مرتبا” انجام میدهد . این به آن معنی است که دندانپزشک شما در این کار مهارت دارد . این امر احتمال بدست آوردن نتیجه مطلوب را برای شما بالا میبرد .بسیاری از بیماران دندانپزشکی ترجیح میدهند که پزشکی که بطور منظم ، نظارت بر دندانهایشان را انجام میدهد ، دندانهایشان را سفید کند . اینکه اجازه دهید دندانپزشک شما دندانهایتان را سفید کند ، مزایای دیگری نیز دارد . از جمله :

 • در مطب ایمن تر است ، تا اینکه خودتان در خانه انجام دهید
 • این کار در مطب سریعتر انجام میشود
 • در مطب درد کمتری را تحمل میکنید
 • ماندگاری سفیدی دندان بیشتر از سفید کننده های خانگی است
 • احتمال حساس شدن دندانها و لثه ها در طول فرآیند کمتر است
 • دندانپزشک شما میتواند سایر مشکلات مربوط به بهداشت دهان و دندان شما را برای جلو گیری از آسیب بیشتر ، تشخیص دهد

برنامه دندانپزشک شما برای سفید کردن دندانهایتان ممکن است از انجام آن در خانه گرانتر تمام شود . اما تقریبا” همیشه ، نتایج بهتری خواهید گرفت . ممکن است نتوانید لکه های خاصی را از روی دندان خود پاک کنید ، اما دندانپزشک میتواند این مطلب را زودتر به اطلاع شما برساند . ا ز آنجائیکه حساسیت دندانی و لثه در فرآیند سفید کردن دندانها ، بسیار رایج است ، استفاده از مواد شیمیایی ملایمتر و با قدرت کمتر از آنچه در کیت های خانگی پیدا میشود ، بسیار مهم است.

اگر هنوز در باره نحوه انجام سفید کردن دندانهایتان تصمیم نگرفته اید ،ابتدا لکه های دندانی خود را در نظر بگیرید ، اگر شامل موارد زیر باشند ، بهتر است سفید کردن را در مطب انجام دهید .

 • لکه های مصرف تنباکو
 • لکه های قهوه
 • لکه های شراب قرمز
 • لکه های نوشابه گازدار
 • لکه های سبزیجات و میوه ها

اینها لکه های مقاومی هستند و کیت های سفید کننده خانگی ، تاثیر اندکی روی آنها میگذارد. دندانپزشکان توصیه میکنند که برای خلاص شدن در حد امکان و بطرز صحیح ، از این لکه ها ، از محلولهای سفید کننده تخصصی در مطب دندانپزشک استفاده نمایید .این لکه ها به هیچ وجه بوسیله یک کیت معمولی که از فروشگاهها تهیه کرده اید برطرف نمیشوند . کیت های سفید کننده استفاده در منزل، که دندانپزشک به شما داده است نتایج بهتری حاصل میکنند . اما هیچکدام به خوبی آن نیست که دندانپزشک خودش این کار را برای شما انجام دهد .گاهی اوقات باید بیش از یک جلسه به دکتر مراجعه کنید ، تا بلیچینگ دندان ، همان نتیجه مطلوب و موثری را که میخواهید ، حاصل کند . اما دندانپزشک شما بهترین شخصی است که میتواند با فرآیند سفید کردن دندانها ، لبخند زیبایی را که انتظارش را دارید به شما هدیه کند .شما همیشه میتوانید از روشهای سفیدکردن خانگی دندان استفاده کنید . اما اکثر افراد خواهان بهترین نتایج ممکن هستند . نتایجی که با استفاده از کیت های غیر کار آمد خانگی ، حاصل نمی شود .با دندانپزشک خود تماس بگیرید و یک وقت ملاقات برای صحبت کردن در باره نحوه سفید کردن دندانها یتان ، تنظیم کنید .تا ببینید که آیا دندانهای شما با بلیچینگ دندانی که دکتر ارائه میدهد ، میتواند لبخند زیبایی برایتان بسازد یا خیر .

افرادی که ریسک وقوع عوارض جانبی در آنها بیشتر است


افرادی که ریسک وقوع عوارض جانبی در آنها بیشتر است

 • کودکان زیر 16 سال

اگر کمتر از 16 سال دارید ، کاندید خوبی برای بلیچینگ نیستید . زیرا محفظه پالپ دندانی در افراد جوانتر بزرگتر از پالپ دندانهای بزرگسالان است .و درمانهای سفید کننده دندان ، در افراد جوان موجب تحریک و آزردگی پالپ میشود .

 • زنان باردار و شیرده .

اگر باردارید و یا بچه شیر میدهید ، سفید کردن دندان توصیه نمیشود

 • آلرژی ها و حساسیت ها

اگر دندانهای حساسی دارید ، باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید . ممکن است کاندیدای سفید کردن دندان نباشید . اگر به پر اگسید حساسیت دارید ، نمیتوانید دندانهای خود را سفید کنید ،زیرا پر اکسید ماده فعال سیستم های سفید کننده دندان است .

 • چند ترمیمی

اگر پر کردگی ، باندینگ دندان و یا روکش های زیادی دارید ،ممکن است کاندیدای سفید کردن دندان نباشید . زیرا ترمیم های دندانی به سفید شدن، پاسخ نمیدهند. و عمل سفید کردن آنها ممکن است ظاهر ناهماهنگی به دندانها بدهد . اگر هنوز ترمیم انجام نداده اید و قصد سفید کردن دندانها را دارید ، باید قبل از ترمیم ، دندانها را سفید کنید .

بخوانید:  دلایل زرد شدن دندان ها و راه حل های رفع زردی دندان

نکاتی برای کاهش حساسیت بعد از بلیچینگ دندان


اگر در خانه دندانهای خود را سفید کرده اید و دچار حساسیت دندانی شده اید و یا حتی در مطب دندانپزشکی دندانهای خود را سفید کرده اید ، دانستن نکات زیر برای شما مفید است .

 1. دستور العمل ها را رعایت کنید . مهم است که تمام دستور العمل ها را دقیقا” دنبال کنید .چه دستور العملهای دندانپزشک هنگام استفاده از یک محصول حرفه ای ، یا دستورالعملهای سازنده محصول برای کیت های بدون نسخه .هرگز دندانهای خود را بیش از مدت زمان توصیه شده در محصول سفید کننده ، قرار ندهید .
 2. کاهش مصرف . سعی کنید در صورت شروع حساسیت درمانهای در طول روز را کاهش داده و زمانهای استفاده کوتاهتر را امتحان کنید .گاهی ، فقط یک استراحت کوتاه بین دو درمان میتواند به کاهش علائم کمک کند .
 3. از قبل یک مسکن مصرف کنید . مصرف داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن در صورت مصرف قبل از استفاده از محصول سفید کننده ،به کاهش و یا پیشگیری علائم کمک میکند .
 4. از محصولی با پر اکسید کمتر استفاده کنید . اگرچه ممکن است فکر کنید که سطح بالاتر پر اکسید نتیجه بهتری میدهد ، اما اگر درد دارید ، ارزشش را ندارد . مطمئن شوید که محصولی با سطح پر اکسید کمتر را استفاده مینمایید .(6 تا 10 درصد پر اکسید تقریبا” برای اکثر افراد مناسب است)
 5. نوشیدنی ها و غذاهای سرد را در طول درمان محدود کنید . سفید کردن دندانها واقعا” میتواند حساسیت دندانی را بدتر کند ، محدود کردن غذاها و نوشیدنیهای خیلی سرد و یا خیلی گرم در طول درمان سفید کردن ، میتواند علائم شما را به حداقل برساند .
 6. در استفاده از محصولات سفید کننده زیاده روی نکنید . مهم است که دستورالعملها را دنبال کنید و بیش از زمان توصیه شده، محصول را روی دندان خود باقی نگذارید.و همچمین تعداد دفعات استفاده از محصول را افزایش ندهید . انجام این کارها میتواند دندانهای شما را بیش از حد حساس کرده و به آنها آسیب برساند .
 7. از فلوراید و خمیر دندانهای مخصوص دندانهای حساس استفاده نمایید .این محصولات میتوانند به کاهش علائم و محافظت از دندانهای حساس کمک کنند .فلوراید تراپی ،قبل ، در حین و بعد از سفید کردن دندانها ، توصیه میشود .
 8. از مسواک نرم استفاده کنید . موهای نرم تر مسواک روی لثه ها و دندانها ملایم تر حرکت میکنند . این به کاهش علائم شما کمک میکند .
 9. کمک بگیرید .در صورت ادامه یافتن و یا بدتر شدن حساسیت در هنگام بلیچینگ دندان با دندانپزشک خود تماس بگیرید .حساسیت میتواند نشانه یک مشکل جدی ، مانند عقب نشینی لثه ها، ویا پوسیدگی دندان باشد .
 10. از دندانپزشک خود در مورد محصولات ضد حساسیت ، که میتوان در مطب استفاده کرد بپرسید .دندانپزشک شما ممکن است روشهای درمانی داشته باشد که میتوانند کساسیت را کاهش دهند . این روشها هنگامیکه بدرستی استفاده شود ، بدون توجه به علت حساسیت ، در تسکین علائم ، موثر شناخته شده اند .

بعد از بلیچینگ دندان اغلب عوارض جانبی وجود ندارد


همانطور که گفته شد در اغلب بیماران ، هیچ عارضه جانبی بعد از بلیچینگ دندان دیده نمیشود .بخصوص زمانیکه در مطب انجام شود .قبل از شروع درمان با دندانپزشک درمورد راههای کاهش خطر بروز عوارض جانبی ، در طول درمان و بعد از درمان ،صحبت کنید .

اهمیت بلیچینگ حرفه ای دندان


اکثر افرادی که عوارض جانبی ناشی از بلیچینگ دندان را تجربه میکنند ،این کار را با استفاده از کیت های سفید کننده ،خریداری شده از فروشگاهها ، انجام میدهند . البته ممکن است این کیت ها برای بعضی افراد مفید باشد ، اما به اندازه درمان حرفه ای ایمن و موثر نیستند . در عوض بهتر است برای بلیچینگ دندان ها ، به یک متخصص مراجعه نمایید . و نتایج ، ماندگار، مطلوب و با کمترین خطر عوارض جانبی خواهد بود .

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ