قیمت انواع لمینت دندان کامپوزیتی و سرامیکی + عکس قبل و بعد

لمینت دندان یک قطعه صدفی شکل از جنسی به رنگ دندان است که به صورت انحصاری برای هر بیمار ساخته می‌ شود. این قطعات صدفی شکل برای بهبود شکل، اندازه، رنگ و ظاهر کلی دندان ها به جلوی آنها می چسبند. دو نوع کلی از مصالح برای ساخت لمینت دندان استفاده می شود که عبارت است از لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی. لمینت های سرامیکی در مقایسه با همتایان کامپوزیتی خود قیمت بالاتری دارند؛ به علاوه لمینت های سرامیکی از دوام بیشتری نیز برخوردار هستند. دستمزد جراح بخش مهمی از هزینه نهایی بیمار را به خود اختصاص می دهد؛ دستمزد پزشکان مجرب برای نصب هر لمینت بالاتر است، اما می توانید از نتیجه کارشان مطمئن باشید.

 قیمت لمینت های مختلف


دو نوع کلی از مصالح وجود دارد که برای ساخت لمینت های دندانی و به منظور بازیابی لبخند کامل بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت های سرامیکی و لمینت های کامپوزیتی دو گونه مختلف استفاده شده در این فرآیند هستند. قیمت آنها با توجه به ویژگی های بسیار متنوعی که دارند بسیار متفاوت است.

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

گزینه ارزان تر در میان این دو گونه، لمینت کامپوزیتی است؛ طیف رنگی این لمینت ها محدودتر است، بنابراین گاهی ممکن است بیمار برای انتخاب لمینت همرنگ با دندان خود به مشکل بربخورد. به علاوه آنها از ضخامت بسیار کمتری در مقایسه با لمینت سرامیکی برخوردارند بنابراین بیشتر در معرض تغییر شکل و تخریب قرار دارند و به همین دلیل از لمینت سرامیکی بسیار ارزان تر هستند.

مزیت اصلی لمینت کامپوزیتی در مقایسه با لمینت سرامیکی آن است که آن را می توان در مطب پزشک و به صورت مستقیم بر روی دندان بیمار ساخت. بنابراین به کارهای آزمایشگاهی نیازی نخواهد بود و دستمزد کارهای آزمایشگاهی از هزینه کلی حذف می‌ شود. بنابراین برخلاف لمینت سرامیکی، نیازی به تراشیدن دندان بیمار برای دستیابی به شکل بهینه نیست و زمان کمتری صرف ساخت لمینت می شود و هزینه کلی را نیز پایین می آورد. به طور کلی لمینت کامپوزیتی قیمت پایین تر و ماندگاری کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد، بنابراین برای مخاطبان جوان تر با دندان های سالم تر گزینه بهتری هستند.

بخوانید:  لمینت سرامیکی دندان | انواع، مزایا، معایب و هزینه

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

نوع دیگر لمینت های دندانی، لمینت سرامیکی هستند که به آنها ونیر نیز گفته می‌ شود. لمینت سرامیکی در میان دو گزینه ممکن برای لمینت های دندانی، گزینه گرانتر محسوب می‌شود. انتخاب رنگ برای لمینت سرامیکی به منظور تطابق با دندان های بیمار بسیار ساده تر است. ضخامت بیشتر لمینت سرامیکی برخلاف لمینت کامپوزیتی، باعث می شود ماندگاری آن بالاتر رفته و در مقابل تغییر شکل ها آسیب پذیری کمتری داشته باشند، که البته قیمت آن نیز بالاتر است. با این حال لمینت سرامیکی به کار بیشتری برای ساخت و تراشیدن دندان نیاز دارد تا به شکل بهینه برای هماهنگی با دندانتان در بیاید. تنها بعد از تراشیدن دندان است که امکان نصب لمینت سرامیکی به شکلی که جلب توجه نکند، فراهم می شود. این کار اضافه بر هزینه نهایی اجرای لمینت تاثیر می گذارد و یکی دیگر از عوامل گرانتر بودن لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی است. ویژگی دیگری که لمینت های سرامیکی دارد، لزوم ساخت آنها در آزمایشگاه است. همین ویژگی لمینت سرامیکی یکی از مهمترین عوامل افزایش قیمت نهایی آن است. روی ‌هم رفته لمینت های سرامیکی از لمینت های کامپوزیتی گرانتر هستند، ولی از طرفی ماندگاری بالاتر و ظاهر آن باعث محبوبیتش شده است.

مقایسه لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی


لمینت کامپوزیتیلمینت سرامیکی
بازه قیمتیقیمت متوسطقیمت بالاتر
تعداد جلسات مورد نیازیک جلسهحداقل 2 جلسع
قابلیت بازگشتقابل بازگشتقابل بازگشت نیست
ماندگاری5 تا 7 سال10 تا 15 سال
آسیب پذیریاحتمال بروز تغییر شکل یا عدم موفقیت وجود دارداحتمال ترک کمتر است
نیاز به کار آزمایشگاهیخیربله
تغییر شکلآسیب پذیرمقاوم
بخوانید:  لمینت ایمکس | قیمت لمینت دندان Emax + مزایا، معایب و ماندگاری

هزینه های اضافه


بسته به موقعیت به خصوص بیمار و سوابق پزشکی، قیمت از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد و بعضی از مواردی که باعث بالاتر رفتن قیمت می شود عبارتند از:

دستمزد پزشک

دستمزد پزشک یکی از مهم ترین آیتم ها در صورتحساب است؛ تجهیزات موجود در مطب پزشک می‌ تواند بر روی قیمت تاثیر گذار باشد. بعضی دندانپزشکان به انجام رادیوگرافی می پردازند که این موضوع نیز بر قیمت تاثیر می گذارد؛ می توانید با مطب دندانپزشک تماس بگیرید و جزئیات قیمت را بپرسید.

تعداد لمینت ها

این مسئله بسیار واضح است، اما باید گفت که تعداد لمینت ها عامل بسیار مهم دیگری در تعیین قیمت لمینت است. قیمت یک لمینت ضربدر تعداد لمینت های مورد نیاز بیمار، تعیین کننده قیمت نهایی پرداختی توسط بیمار خواهد بود. بعضی دندانپزشکان در صورت انجام لمینت کلی یا به دسته به خصوصی از بیماران، تخفیف می دهند. تماس با پزشک و پرسیدن درباره طرح های تخفیفی، بهترین راه برای آگاهی یافتن از این موضوع است.

کارهای آزمایشگاهی

اگر تصمیم به استفاده از لمینت های سرامیکی گرفتید، کارهای آزمایشگاهی بخشی از فرآیند درمانتان خواهد بود. لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می شود و تجهیزات مورد نیاز آن در مطب دندانپزشکی وجود ندارد. بنابراین دستمزد گرفته شده توسط آزمایشگاه در پرداخت نهایی در نظر گرفته می‌شود. با این حال بعضی دندانپزشکان شاید این هزینه اضافه را در صورت حساب نهایی اعمال کنند.

پاکسازی پوسیدگی

اگر سالها از پوسیدگی دندان هایتان گذشته باشد، شاید لازم باشد که قبل از نصب لمینت سرامیکی، لایه رویی دندان هایتان را بتراشید؛ این فرایند نیز هزینه اضافی بر قیمت لمینت اعمال می‌ کند. جلسه مشاوره قبل از درمان در مطب دندانپزشک و انجام معاینه و ارزیابی مورد نیاز به منظور برآورد مالی ضروری است.

بخوانید:  لمینت دندان: مزایا و معایب+عکس قبل و بعد لمینت

پوشش بیمه


پوشش بیمه

لمینت به طور کلی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌ گیرد، چرا که در دسته درمان های زیبایی و غیرضروری با سلامت فرد قرار دارند. البته بعضی شرکت های خصوصی بیمه، پوشش بیمه دندانپزشکی را نیز به عنوان یکی از ویژگی های اضافی برای مشتریانشان در نظر می گیرد. اینکه  داشتن تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار دارید یا خیر را می توانید در تماس با شرکت بیمه معین کنید.

سوالات متداول


قیمت لمینت کامپوزیتی چقدر است؟

قیمت ونیر کامپوزیتی بسته به این که کجا زندگی می کنید آیا به کارهای دندانی اضافه برای نصب لمینت نیاز دارید یا خیر و اینکه به چند عدد لمینت نیاز دارید، وابسته است.

قیمت لمینت سرامیکی چقدر است؟

بازه کلی قیمت لمینت سرامیکی از 3 تا 6 میلیون به ازای هر عدد است.

ماندگاری لمینت کامپوزیتی چقدر است؟

دوره عمر لمینت کامپوزیتی در مقایسه با لمینت سرامیکی بسیار پایین تر است و میانگین ماندگاری آنها حدود سه سال است.

آیا استفاده از لمینت کامپوزیتی برای دندان مناسب است؟

کامپوزیت بر روی دندان خودتان قرار می گیرد و باعث می شود شکل دندان به ظاهر دلخواهتان در بیاید. لمینت های کامپوزیتی برای ترمیم لب پریدگی های جزئی دندان بسیار مناسب است، چرا که نیازی به پوشاندن کل دندان با رزین نیست.

آیا لمینت کامپوزیتی به دندان آسیب می زند؟

لمینت های کامپوزیتی از مواد رزینی ایمنی تشکیل می شود، بنابراین هیچ آسیبی به دندانتان وارد نمی کند.

آیا لمینت دندان ارزشش را دارد؟

انجام لمینت دندان همیشه یک گزینه برتر برای بهبود لبخند شما بوده و مزایای بسیاری نیز با آن همراه است. نصب لمینت های صدفی شکل و نازک بر روی دندان موجب پوشاندن هر گونه لکه و تغییر رنگی می شود.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ