لمینت دندان: مزایا و معایب+عکس قبل و بعد لمینت

لمینت دندان روکش نازک و سفارشی است که سطح جلویی دندان ­ها را می ­پوشاند تا ظاهر دندان را بهبود بخشد. لمینت می‌تواند دندان‌های لکه‌دار، ناهموار و ترک خورده را بپوشاند.

داشتن دندان‌های آسیب دیده و بدرنگ برای برخی افراد باعث از دست دادن اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود. لمینت‌های سرامیکی می‌توانند به بهبود ظاهر دندان‌ها کمک کنند.

لمینت سرامیکی چیست؟


لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت از دندان‌ها در برابر آسیب محافظت می کند و لبخندی زیبا به ارمغان می آورد. این روکش‌های رنگی، به دندان‌های شما متصل شده و طول، اندازه، رنگ، شکل و عملکرد دندان‌ها را تغییر می‌دهد. لمینت یک درمان زیبایی محسوب می‌شود، چراکه روشی اختیاری بوده و به منظور اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمینت با عنوان اصلاح طرح لبخند نیز شناخته می‌شود.

اکثر افراد لمینت را به منظور بهبود ظاهر خود انتخاب می‌کنند، اما لمینت برای ترمیم و محافظت از سطح دندان در برابر آسیب نیز کاربرد دارد. لمینت یک گزینه عالی برای افرادی است که دندان‌های فاصله‌دار، لکه‌دار یا ترک خورده دارند. این روش نسبتاً سریع و حداقل تهاجمی است. بسته به رنگ دندان و نتیجه مورد نظر فرد، روکش‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند.

چرا افراد لمینت می‌کنند؟


چرا افراد لمینت می‌کنند؟

حدود 26 درصد از روش‌های زیبایی دندانپزشکی را لمینت تشکیل می‌دهد. چندین دلیل اینکه چرا به جای روش‌های دیگر از لمینت استفاده می‌شوند به شرح زیر است:

 • طول، رنگ و اندازه دندان‌ها را تغییر می‌دهد.
 • مشکلاتی از جمله لب پریدگی، ترک خوردگی، یا شکستگی دندان (ناشی از آسیب، خوردن ناخن و غیره) را اصلاح می‌کند.
 • دندان‌های ساییده شده ناشی از دندان قروچه را اصلاح می‌کند.
 • لکه یا تغییر رنگ دندان‌ها (ناشی از مصرف غذاهای تیره رنگ، داروهای خاص، روند طبیعی پیری، و غیره) را می‌پوشاند.
 • پر کردگی‌های بزرگ که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود را پوشش می‌دهد.

پس از یک عصب‌کشی، تاج ممکن است روی دندان قرار گیرد تا از شکستگی محافظت شود. در بعضی موارد، عصب‌کشی می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان در طول زمان شود.

لمینت یا دیگر مواد ترمیمی را می‌توان برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد. لمینت را می‌توان روی دندان‌های آسیای کوچک قرار داد، اما به ندرت روی دندان‌های آسیاب بزرگ اول، از لمینت استفاده می‌شود.

معایب و مزایای لمینت سرامیکی


معایب و مزایای لمینت سرامیکی

مزایای لمینت

 1. به راحتی دندان‌ها را سفید می‌کند.

سال ها نوشیدن قهوه، کشیدن سیگار یا خوردن غذاهای رنگی، می‌تواند تاثیر خود را بر روی دندان‌ها گذاشته و آنها را زرد و قهوه‌ای کند. دندان‌های لک‌دار را می‌توان با هوم بلیچینگ یا آفیس بیلچینگ سفید کرد، اما ممکن است دوباره با گذشت زمان لک‌دار شوند. اگر به دنبال راحت‌ترین راه برای سفید کردن دندان‌های خود هستید، لمینت یک انتخاب عالی برای شماست. لمینت‌ها اغلب در برابر لکه مقاوم هستند و دیگر جای نگرانی نیست و نیازی به سفید کردن دوباره ندارد.

 1. مشکلات جزئی زیبایی را برطرف می‌کند.

لمینت می‌تواند لب‌پریدگی، ترک، شکاف بین دندان ها، نامرتبی جزئی و یا تغییر رنگ دندان را صالاح کند، در کل لمینت به اصلاح بسیاری از مشکلات زیبایی دندانی کمک می‌کند.

لمینت‌ها به ​​سطوح جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند؛ بنابراین در حالی که لمینت باعث تغییر موقعیت دندان‌ها نمی‌شود، مشکلات ارتودنسی جزئی را از بین می‌برند. دندان‌های طبیعی شما همچنان ممکن است فاصله‌دار یا کج و کوله باشد، اما این یک راز بین شما و دندانپزشکتان است!

لمینت همیشه هم نمی‌تواند جایگزین مشکلات ارتودنسی دندان شود، گاهی ممکن است پزشک استفاده از ارتودنسی را به جای لمینت ترجیح دهد.

 1. جایگزین مینای آسیب دیده می‌شود.

مینای دندان قوی اما در عین حال آسیب‌پذیر است. مینای دندان ممکن است به دلیل مسواک زدن بیش از حد، یا خوردن و نوشیدن غذاهای اسیدی دچار فرسودگی شده باشد. اسید معده همراه با بیماری رفلاکس اسید معده نیز می‌تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. مینای آسیب دیده می‌تواند باعث نگرانی شود، زیرا مینای از دست رفته دوباره رشد نخواهد کرد. خوشبختانه می‌توانید آن را جایگزین کنید. لمینت درمان عالی برای اِروژن دندان است و عالی به نظر می‌رسند.

 • ظاهر واقعی: یکی از ویژگی‌های لمینت‌ها که باعث افزایش محبوبیت آنها شده، خواص نوری آنهاست. لمینت، سرامیکی است که دارای خواص مشابهی با پوشش طبیعی دندان‌ها یعنی مینای دندان است. به همین دلیل، لمینت سرامیکی ظاهری طبیعی و واقعی دارد.
 • دوام: لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت (تا هفت سال) نسبتا بادوام هستند (تا 15 سال دوام دارند).

معایب لمینیت

 1. هزینه بالا

قیمت لمینت بسته به موقعیت جغرافیایی فرد، متغیر است. عامل دیگری که در قیمت لمینت نقش دارد، میزان مهارت دندانپزشک و تعداد لمینت‌های مورد نیاز است، اما درکل لمینت عمل گران قیمتی است. از آنجایی که لمینت جزو درمان‌های زیبایی محسوب می‌شود، تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

 1. افزایش حساسیت

بعضی افراد پس از لمینت دچار حساسیت دندان می‌شوند. به گفته آکادمی آمریکایی دندانپزشکی ایالات متحده، شما ممکن است به مدت چند روز اول پس از انجام لمینت، حساسیت به دمای گرم یا سرد را تجربه کنید، اما معمولا این حساسیت موقتی است و از بین می‌رود. حساسیت دندان می‌تواند ناراحت کننده و ناخوشایند باشد، اما می‌توانید آن را با استفاده از محصولات مناسب مدیریت کنید.

 1. غیرقابل برگشت بودن

دندانپزشک برای قرار دادن لمینت باید ساختار دندان اصلی را کمی تغییر دهد. این روش غیرقابل بازگشت است، زیرا مینای تراشیده شده دندان را نمی‌توان دوباره به دست آورد. با این حال باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که در نهایت لمینت‌ها پس از حداقل 10 سال نیاز به تعویض دارند و یا می‌توان به طور کل آنها را با روش دیگری جایگزین کرد.

بخوانید:  تفاوت ایمپلنت و لمینت دندان: کاربرد، ماندگاری،‌عوارض و هزینه

لمینت سرامیکی راه‌حلی عالی برای پوشاندن دندان‌های آسیب دیده، بدرنگ و شکسته است، اما قبل از انجام این روش باید تمام معایب و مزایای آن را در نظر بگیرید. قبل از انجام لمینت، یک جلسه مشاوره با دندانپزشک داشته باشید و در مورد مناسب بودن یا نبودن این روش برای بهبود ظاهر لبخند و افزایش اعتماد به نفس‌تان با وی صحبت کنید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام لمینت هستند؟


افرادی که دندان‌های لکه‌دار دارند، گزینه مناسبی برای انجام لمینت هستند. اگرچه می‌توان رنگ دندان را با بلیچینگ نیز تغییر داد، اما برخی از دندان‌ها به این روش پاسخی نمی‌دهند. به منظور پوشاندن تمام این لکه‌های ناخوشایند، باید از لمینت استفاده کنید. لمینت تغییر رنگ ناشی از پوسیدگی یا پرکردگی قدیمی را نیز اصلاح می‌کند.

لمینت برای افرادی که دارای ایرادات زیبایی جزئی در دندان‌هایشان هستند نیز یک راه حل عالی‌ست. لمینت ترک‌ها، لب پریدگی‌ها، و نامنظمی دندان‌ها را پوشش می‌دهد. درمان‌های باندینگ دندانی نیز این معایب را اصلاح می‌کنند، اما از آنجایی که لمینت باعث اصلاح طبیعی دندان‌ها می‌شود بر روش‌های دیگر اولویت دارد.

لمینت چگونه انجام می‌شود؟


لمینت چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام لمینت دندان باید تقریبا بین 1 جلسه تا 3 جلسه به مطب دندانپزشک مراجعه کنید، یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه دیگر برای ساختن و چسباندن لمینت. یک یا چند دندان را می‌توان به روش زیر لمینت کرد:

 • تشخیص و برنامه‌ریزی درمان:

این مرحله اول شامل مشارکت فعال شما است. به دندانپزشک خود در مورد نتیجه دلخواهتان توضیح دهید. در طول این جلسه، دندانپزشک دندان‌های شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که لمینت‌های سرامیکی برای شما مناسب هستند و در مورد روش و برخی از محدودیت‌های آن با هم صحبت خواهید کرد. همچنین ممکن است دندانپزشک از دندان‌های شما اشعهX  بگیرد و احتمالاً از دهان و دندان‌ها‌یتان قالب‌گیری کند.

 • آماده‌سازی:

برای آماده‌سازی دندان برای قرار دادن لمینت، دندانپزشک حدود نیم میلی‌متر مینا را از سطح دندان حذف می‌کند که مقدار تقریبا برابر با ضخامت لمینت است که قرار است به سطح دندان اضافه شود. قبل از برش دادن مینای دندان، به منظور بی‌حس کردن ناحیه، دندانپزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. سپس دندانپزشک از دندان‌هایتان قالب‌گیری می‌کند. قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی، که قرار است لمینت در آنجا ساخته شود، فرستاده می‌شود. حدود 2 تا 4 هفته بعد آزمایشگاه لمینت آماده شده را برای دندانپزشک ارسال می‌کند. این پروسه تنها برای لمینت انجام می‌شود، چون کامپوزیت تنها در یک جلسه انجام می‌شود. برای دندان‌هایی که ظاهر بسیار ناخوشایندی دارند، از لمینت موقتی استفاده می‌شود.

 • باندینگ:

قبل از چسباندن لمینت به دندان، پزشک آن را روی دندان قرار می‌دهد تا رنگ و تناسب آن را با دندان بررسی کند. ممکن است دندانپزشک چندین بار لمینت را روی دندان قرار داده و بردارد و آن را دقیق متناسب با دندان برش دهد؛ رنگ لمینت را می‌توان با رنگ سیمان تنظیم کرد. سپس برای آماده‌سازی دندان به منظور چسباندن لمینت، ابتدا دندان تمیز و پولیش می‌شود. یک سیمان خاص بر روی لمینت اعمال می‌شود و سپس لمینت روی دندان قرار می‌گیرد. هنگامی که لمینت به درستی روی دندان قرار گرفت، دندانپزشک از یک پرتو نور خاص برای فعال کردن مواد شیمیایی موجود در سیمان استفاده می‌کند، که باعث سفت شدن سریع سیمان می‌شود. مراحل نهایی شامل حذف سیمان اضافی، ارزیابی بایت و ایجاد تنظیمات نهایی در لمینت در صورت لزوم است. دندانپزشک ممکن است از شما بخواهد به مدت چند هفته برای بررسی واکنش لثه‌ها و بررسی لمینت به مطب مراجعه کنید.

مراقبت پس از لمینت


مراقبت پس از لمینت

پس از لمینت دندانپزشک از شما می‌خواهد که مدتی بعد برای بررسی به مطب وی مراجعه کنید. در طی این معاینه پزشک از قرارگیری لمینت در محل و راحتی آن مطمئن می‌شود.

این یک فرصت عالی برای کسانی است که با لمینت احساس راحتی نمی‌کنند، و می‌توانند این موضوع را به دندانپزشک اطلاع دهند. پس از لمینت، نیازی به محدودیت مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های خاص نیست.

از آنجایی که لمینت نیز بعد از مدتی ممکن است لک‌دار شود، ممکن است فرد برای دوام لمینت از نوشیدن قهوه، چای، شراب قرمز و دیگر مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که موجب لک روی دندان می‌شوند، پرهیز کند.

بخوانید:  مزایای لمینت بدون تراش + عکس قبل و بعد

همچنین ممکن است دندانپزشک انجام اقدامات زیر را منع کند:

 • گاز زدن اشیاء سفت
 • گاز زدن ناخن
 • استفاده از دهانشویه
 • دندان قروچه
 • جویدن غذاهای خیلی سفت
 • باز کردن درب اشیاء با دندان

ممکن است فرد روی لمینت خود تکه‌های سفتی احساس کند، این مشکل به مرور زمان حل می‌شود، اما در صورتی که مشکل برطرف نشد، می‌توان این موضوع را با دندانپزشک مطرح کرد تا سفتی لمینت را نرم کند. ممکن است این تکه‌های سفت و خشن ناشی از مصرف زیاد مواد باندینگ توسط دندانپزشک باشد.

همچنین با وجود داشتن لمینت، باز هم مستعد حفره‌های دندانی خواهید بود، پس باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. دوبار در روز مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید.

دوام و ماندگاری لمینت


معمولاً لمینت‌ها تا 15 سال دوام دارند، البته در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید و به طور منظم برای بررسی و چک‌آپ به دندانپزشک مراجعه کنید، حتی ممکن است ماندگاری لمینت‌ها بیشتر هم باشد. البته استثنا هم وجود دارد، تصادف، افتادن یا هر آسیب دیگری ممکن است باعث شکستن و ترک خوردن لمینت شود. اغلب آسیب‌های ورزشی عامل آسیب و شکستگی دندان و ترک خوردگی لمینت هستند.

ساختار لمینت‌ها باعث استحکام آنها می‌شود. برای ساخت هر لمینت از پرسلن با کیفیت بالا استفاده می‌شود. اگرچه ساختار لمینت از یک ماده شیشه مانند است، اما استحکام لمینت ثابت شده است. لمینت به شکستگی و تغییرات دما بسیار مقاوم است. حتی داغ‌ترین فنجان قهوه یا یخ‌ترین میلک شیک‌ها نیز نمی‌توانند به ساختار لمینت صدمه وارد کنند.

خطرات و عوارض جانبی لمینت سرامیکی


خطرات و عوارض جانبی لمینت سرامیکی

لمینت نیز مانند هر روش دیگری ممکن است خطرات و عوارض جانبی به همراه داشته باشد. از آنجایی که لمینت‌ها شبه واقعی هستند، نمی‌توانند جایگزین عملکرد و استقامت دندان‌های طبیعی شوند. دندانپزشک برای چسباندن لمینت باید یک لایه از مینای دندان را حذف کند. خطرات ناشی از لمینت ممکن است شامل افزایش حساسیت دندان، بایت نامتعادل، ظاهر غیر طبیعی و شکستگی باشد، اگرچه این خطرات خیلی نادر هستند.

علاوه بر این، کم تجربگی دندانپزشک و استفاده از مواد نامرغوب نیز می‌تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. در صورتی که لمینت به درستی روی جای خود قرار نگیرد می‌تواند بر تعادل بایت شما تاثیر بگذارند، که منجر به افزایش خطر شکستگی، ناراحتی در هنگام خوردن و فشار بر روی مفاصل فک شود.

با انتخاب یک دندانپزشک زیبایی باتجربه برای طراحی و قرار دادن لمینت، می توانید به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهید. هنگامی که لمینت انجام دادید، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی و چک‌آپ می‌تواند به افزایش طول عمر لمینت کمک کند.

هزینه لمینت


هزینه لمینت بسته به تعداد لمینت مورد نیاز و تخصص و تجربه دندانپزشک متغیر است.

این هزینه‌ها تقریبی هستند و می‌توانند بر اساس عوامل زیر متغیر باشند:

 • نوع ونیر
 • مقدار آماده سازی لازم قبل از انجام روش
 • موقعیت جغرافیایی فرد(برای مثال اگر شما در مناطق شمال تهران اقدام به لمینت دندان نمایید، انجام لمینت شما گرانتر از دیگر مناطق خواهد بود)

از آنجایی که لمینت یک روش زیبایی است، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

لمینت فوری متحرک (غیردائمی)


لمینت فوری متحرک (غیردائمی)

لمینت‌های متحرک (اسنپ ان سفارشی) کمتر تهاجمی و موقتی بوده و نسبت به لمینت‌های دائمی هزینه کمتری دارند. از دندان‌های بالا و پایین بیمار قالب‌گیری می‌شود و سپس لمینت‌های متحرک هرزمانی قابل برداشته شدن هستند.

لمینت‌های متحرک نیازی به حذف مینای دندان ندارند. با این حال، لمینت متحرک می‌تواند ناراحت کننده باشد، و ممکن است با دندان‌های طبیعی شما به درستی ترکیب نشود و باید اغلب جایگزین شود.

تفاوت بین لمینت و کامپوزیت چیست؟


مواد رایج مورد استفاده برای لمینت، روکش پرسلن معمولی است. لمینت بیشتر برای اصلاح مشکلات مربوط به رنگ و اندازه دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا بین 1 تا 20 سال دوام دارند. کامپوزیت دندان به طور متوسط، تقریبا نصف قیمت لمینت است. کامپوزیت‌ها یک روزه ساخته می‌شوند و می‌توان طی یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشک آنها را دریافت کرد. کامپوزیت معمولاً به جای اینکه در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شود، روی دندان شکل می‌گیرند و تراشیده می‌شوند. کامپوزیت‌ها برگشت‌پذیر هستند. اما برای قرار دادن لمینت باید بخشی از دندان حذف شود. کامپوزیت نیازی به آماده‌سازی خاصی ندارد و در نتیجه می‌توان در صورت نیاز آن را از روی دندان برداشت، چراکه هیچ‌گونه حذف مینای دندان لازم نیست.

تفاوت بین لمینت، تاج و ایمپلنت چیست؟


لمینت، تاج و ایمپلنت ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشند، اما با هم متفاوت هستند. یک تفاوت بین لمینت، تاج و دندان نواحی‌ای است که هرکدام پوشش می‌دهند.

لمینت معمولا سطح جلویی دندان را پوشش می‌دهد. در مقابل، تاج‌ها کل دندان را پوشش می‌دهند، از جمله جلو، عقب و همه طرف. در نتیجه، دندانپزشکان از تاج برای تعمیر دندان‌های شکسته استفاده می‌کنند، از جمله دندان‌هایی که ساختار کمی دارند. تاج همچنین می‌تواند به تقویت دندان‌هایی که پوشش می‌دهد کمک کند. اما ایمپلنت ساختاری است که به منظور جبران دندان از دست رفته به خط فک متصل می‌شود.

بخوانید:  کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

در صورت لزوم، دندانپزشک ممکن است از ایمپلنت برای محکم کردن تاج در دهان استفاده کند. در صورتی این اتفاق می‌افتد که فرد دندانش را از دست داده باشد یا دندان به دلیل شکستگی بد نیاز به حذف شدن دارد.

معمولا دندانپزشک از تاج برای ترمیم دندان‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند استفاده می‌کند، درحالی که ایمپلنت جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود. لمینت برای بهبود ظاهر دندان‌هایی که هنوز سالم هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالات متداول


آیا لمینت می‌شکند؟

درست مانند دندان‌های طبیعی، لمینت نیز ممکن است با هرگونه فشار بی‌جا یا آسیب بشکند. با این حال لمینت بسیار بادوام است و اصولا نمی‌شکند. با اینکه لمینت خیلی نازک است، اما بسیار قوی و مستحکم می‌باشد. لمینت‌ها نسبت به ترک خوردگی و لب پر شدگی بسیار مقاومند. اگر برای انجام کارهایی از قبیل باز کردن در اشیاء، از دندان‌هایتان استفاده کنید، آنها را بیشتر در معرض آسیب و شکستگی قرار خواهید داد.

آیا لمینت کردن دندان‌های جلویی خوب است؟

لمینت دندان‌های جلویی یک راه حل عالی برای اصلاح دندان‌های لکه‌دار، نامنظم، و بدرنگ و دندانهایی که سفید نمی‌شوند، است.

آیا باید هر 10 سال یکبار لمینت را عوض کرد؟

میانگین طول عمر لمینت حدود 10 سال است. با مراقبت مناسب و چک آپ منظم، می‌توان دوام آن را تا 20 سال افزایش داد. اما اگر لمینت دچار ترک، شکستگی، لب‌پریدگی یا فرسودگی شود، باید بلافاصله آن را عوض کنید.

آیا می‌توان لمینت را روی دندان‌های پوسیده قرار داد؟

خیر. نمی‌توان لمینت را روی دندان پوسیده قرار داد. دندانپزشک قبل از قرار دادن لمینت باید ابتدا پوسیدگی را برطرف کند.

آیا امکان افتادن لمینت هست؟

لمینت به ​​طور دائمی به جلوی دندان‌ها متصل می‌شود. با این حال، آنها لزوما دائمی نیستند. لمینت‌ها در نهایت باید با روکش‌های جدید جایگزین شوند. و به ندرت خودشان می‌افتند.

آیا قبل از قرار دادن لمینت، دندان طبیعی تراشیده می‌شود؟

با اینکه امروزه لمینت‌ها بسیار نازک هستند، اما همچنان برای قرارگیری لمینت باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود.

آیا لمینت به راحتی لب‌پر می‌شود؟

سرامیک مورد استفاده برای ساخت لمینت بسیار سفت و محکم است، اما کمی شکننده‌تر از مینای دندان طبیعی شما است. این به این معنی است که اگر برای باز کردن درب اشیاء یا گاز زدن ناخن از دندان استفاده کنید، احتمال ترک یا لب‌پر شدن در لمینت وجود دارد.

آیا لمینت باعث ایجاد صدمه می‌شود؟

اکثر بیماران در طول درمان هیچ گونه درد یا ناراحتی را گزارش نمی‌دهند. این به این دلیل است که این روش حداقل تهاجمی است. تنها آماده سازی مورد نیاز برای نصب لمینت، حذف یک لایه نازک از مینای دندان است. این لایه مینای دندان برابر با ضخامت لمینت است، بنابراین برای قرارگیری درست لمینت این لایه از مینای دندان حذف می‌شود.

چه مدت پس از لمینت می‌توانم شروع به خوردن کنم؟

روکش‌ها با چسب بسیار قوی و دائمی نصب می‌شوند، اما نباید به مدت 24 ساعت چیز سفت بجوید، تا لمینت‌ها به درستی در جای خود سفت شوند. شما می‌توانید حدود 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم بعد از لمینت غذا بخورید؛ اما قبل از آن نباید چیزی بخورید.

چقدر باید مراقب لمینت باشیم؟

سعی کنید آرام غذا بخورید و بجوید. اگر مجبورید غذای سفت بخورید سعی کنید از دندان‌های عقبی برای جویدن استفاده کنید. لمینت سرامیکی شکستنی‌ست و رد صورتی که به درستی از آن مراقبت نکنید ممکن است لب‌پر یا ترک خورده شود.

می‌توانم با وجود لمینت آدامس بجوم؟

اگر لمینت دارید، باید بتوانید بدون مشکل آدامس بجوید. آدامس به اندازه‌ای چسبنده نیست که بتواند به لمینت آسیب وارد کند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که خیلی از افراد با دندان‌های آسیای بزرگشان آدامس می‌جوند، پس اصلا جای نگرانی نیست.

آیا می‌توان با لمینت مشکل دندان خرگوشی را برطرف کرد؟

بله در موراد خاص می‌توان مشکل دندان خرگوشی را با لمینت اصلاح کرد. اما برای اینکار دندان‌ها باید کمی تراشیده شوند. امروزه همه به دنبال راه‌حل‌های سریع برای مشکلاتشان هستند. لمینت در واقع نسبت به سایر درمان‌های دندانپزشکی، یک روش سریع و ارزان قیمت است.

می‌توانم به جای ارتودنسی، لمینت انجام دهم؟

اگر دندان‌هایتان خیلی کم نامرتب هستند و بایت شما هیچ مشکلی ندارد، می‌توانید لمینت را جایگزین ارتودنسی کنید. این روکش‌های کوچک ظاهر دندان‌ها را مرتب و صاف کرده و دیگر نیازی به ارتودنسی نخواهید داشت.

آیا می‌توان فک پایین را نیز لمینت کرد؟

بله، لمینت را می‌توان هم در فک پایین و هم فک بالا انجام داد. تعداد لمینت مورد نیاز بستگی به وسعت لبخند شما دارد.

می‌توان لمینت را روی دندان کودکان نیز انجام داد؟

توصیه نمی‌شود برای بیماران زیر سن 18 سال و برای دندان‌های کودک از لمینت استفاده شود، مگر اینکه یک مسئله ساختاری وجود داشته باشد و شرایط استثناء و خاص باشد.

آیا انجام لمینت در دوران بارداری بی‌خطر است؟

استافده از لمینت در دوران بارداری بی‌خطر است، البته برخی دندانپزشکان توصیه می‌کنند که تا تولد نوزاد صبر کنید و سپس لمینت انجام دهید.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ