لیفت لثه: کاربردهای جراحی لیفت لثه و انواع روش ها

برای در نظر گرفتن سلامت کلی و ظاهر دهان بیمار، هیچوقت نباید از نقش لثه ها چشم پوشی کرد. این بافت صورتی باید دندان هایتان را در آغوش بگیرد و از سلامت آنها دفاع کند. وقتی لثه در اثر بیماری های دندانی یا آسیب ناشی از ابزارهای مختلف مانند بریس دندان دچار عفونت می‌شود، سلامت خود را از دست می دهند. لثه ناسالم ممکن است بالا رود یا متورم شود، تغییر رنگ دهد، خونریزی داشته باشد و یا حتی ملتهب و دردناک شود.

اگر مشکلی با سلامت لثه خود دارید و یا حس می کنید لثه هایتان در زمان خندیدن خیلی نمایان است، لیفت لثه می تواند راه حل شما برای دستیابی به یک لثه سالم و زیبا باشد.

جراحی لیفت لثه چیست و چه کاربردهایی دارد؟


جراحی لیفت لثه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لیفت لثه یک فرایند جراحی بافت لثه است که می توان آن را برای رفع مشکلاتی مانند التهاب لثه به کار گرفت. از لیفت لثه می توان همچنین برای حذف بافت های اضافه لثه به دلایل زیبایی مانند اصلاح لبخند استفاده کرد.

در هر دو حالت لیفت لثه برای اهداف درمانی و اهداف زیبایی این جراحی شامل بریدن قسمت هایی از بافت لثه می‌شود. تفاوت اصلی میان جراحی زیبایی لیفت لثه و جراحی درمانی لیفت لثه آن است که در جراحی درمانی لیفت لثه یا جینجیوکتومی، قسمت های بیمار لثه اطراف پاکت برداشته می‌شود، در حالی که جراحی زیبایی لیفت لثه یا جینجیوپلاستی به منظور شکل دهی به بافت لثه به دلایل زیبایی انجام می‌شود. جینجیوپلاستی را می توان در کنار جینجیوکتومی به کار گرفت و مواردی نیز وجود دارد که در آن از جینجیوکتومی می توان به عنوان یک روند زیبایی استفاده کرد.

مزایای لیفت لثه


مزایای لیفت لثه

مزایای لیفت لثه و کانتورینگ لثه برای مقاصد درمانی:

مزایای لیفت لثه عبارتند از:

 • بافت بیمار لثه برداشته می‌شود.
 • عمق پاکت پریو کاهش داده می شود.
 • بیماری لثه متوقف یا کنترل می شود.
 • توان حفظ بهداشت خوب دهان و دندان بهبود می یابد.
 • منجر به سلامت دهان می شود.

مزایای لیفت لثه و کانتورینگ لثه برای مقاصد زیبایی:

از لیفت لثه می‌توان به دلایل زیبایی نیز استفاده کرد؛ در این فرایند، لثه برای دستیابی به لبخندی جذاب تر مورد شکل دهی مجدد قرار می‌گیرد. مشکلات زیبایی معمولی که توسط لیفت لثه تصحیح می شود، عبارتند از:

 • رفع لبخندی که بخش زیادی از لبخند را لثه تشکیل می دهد.
 • اصلاح شکل نامتوازن کانتور لثه
 • رفع مشکل نداشتن زائده لثه های بین دندان ها
 • درمان ریشه نمایان

بیماران همچنین در استفاده از لیفت لثه برای شکل دهی به دندان هایی که ظاهر کوچکی دارند و یا لثه باعث شده که دندان ها شکل غیر معمولی داشته باشند به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کردند. این مشکلات در حالتی که لثه زیاد رشد کرده باشند و پایین تر و روی دندان ها قرار گرفته باشند رخ می دهد. بافت زیاد لثه می تواند باعث شود که دندان هایتان کوچک یا حتی کج و ناصاف به نظر برسد. در استفاده از جراحی کانتورینگ لثه، بافت اضافی لثه برداشته می شود و با لیفت خط لثه، بخش بیشتری از دندان هایتان نمایان می‌شود؛ نتیجه لیفت لثه یک لبخند عالی با تقارن بیشتر خواهد بود.

در ادامه می ­توانید عکس ­های لیفت لثه را مشاهده کنید:

آماده سازی برای جراحی لیفت لثه


 از سمت شما کار خاصی به منظور آماده سازی برای لیفت لثه وجود ندارد. اگر سیگار می کشید یا از محصولات تنباکویی استفاده می کنید، خودداری از این کار قبل از عمل و تا حد امکان می تواند مفید باشد. این کار باعث می شود که روند بهبود لثه شما سریعتر رخ دهد. دندانپزشک دندان هایتان را به طور کامل قبل از انجام عمل پاکسازی می‌کند، بنابراین معمولاً آماده‌سازی به خصوصی از سمت شما نیاز نخواهد بود.

بخوانید:  7 علت خونریزی لثه و درمان آن

فرایند جراحی لیفت لثه


فرایند جراحی لیفت لثه

بسته به اینکه قرار است دندان پزشک چه مقدار از لثه را بردارد، جلسه جراحی لیفت لثه می‌تواند بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد. جراحی های سبک شامل لیفت لثه روی یک یا چند دندان ممکن است تنها به یک جلسه نیاز داشته باشد. اما فرآیندهای طولانی‌تر لیفت لثه و شکل دهی به آن به خصوص اگر دندانپزشک تصمیم داشته باشد که یک ناحیه، قبل از اقدام به لیفت ناحیه دیگر کاملاً بهبود یابد، ممکن است به چند جلسه نیاز داشته باشد.

در اینجا به توضیح روند جراحی لیفت لثه خواهیم پرداخت:

 • دندانپزشک ماده بی حسی را به درون ناحیه ای که قرار است روی آن لیفت لثه انجام شود تزریق می کند.
 • پزشک از یک ابزار یا لیزر برای بریدن قسمتهای اضافی بافت لثه استفاده خواهد کرد که به این قسمت برش بافت نرم گفته می‌شود.
 • در طول جلسه جراحی، دندانپزشک معمولاً دستگاه ساکشن را درون دهانتان قرار می‌دهد تا بزاق اضافی دهان را بیرون بکشد.
 • وقتی که لثه اضافی بریده شد، دندانپزشک معمولاً از یک دستگاه لیزر برای تبخیر کردن بافت های باقی مانده و شکل دهی به خط لثه استفاده خواهد کرد.
 • دندانپزشک یک ماده نرم یا پانسمان را تا زمانی که زخم ناشی از عمل بهبود یابد، روی قسمتی که تحت عمل قرار گرفته قرار می دهد.

در ادامه برای درک بهتر پروسه­ جراحی لیفت لثه، می ­توانید فیلم لیفت لثه را مشاهده کنید:

دو تفاوت در روش انجام جراحی لیفت لثه: جراحی لیفت لثه با لیزر یا چاقو

لیفت لثه با لیزر به طور روز افزون و با پیشرفت در فناوری لیزر که منجر به تولید ابزارهای ارزان‌تر و در دسترس شده از رواج بیشتری برخوردار شده است. همچنین باید گفت که لیزرها ابزارهای دقیق تری هستند و فرایند بهبود را با توجه به سوزاندن قسمت های جراحی شده توسط گرمای لیزر تسریع می کند و همچنین خطر بروز عفونت ناشی از ابزار های فلزی آلوده را نیز کاهش می دهد. هزینه لیفت لثه با لیزر بالاتر از انجام لیفت لثه با چاقو است و همچنین به آموزش های بیشتری نیاز دارد. بنابراین اگر دندانپزشکتان در استفاده از لیزر آموزش ندیده باشد یا تجهیزات مناسب برای این کار را نداشته باشد، جراحی لیفت لثه با چاقو را پیشنهاد می‌کند.

 اگر دارای بیمه سلامت هستید، احتمالاً برنامه بیمه شما لیفت لثه با لیزر را پوشش نمی‌دهد. بنابراین لیفت لثه با چاقو احتمالا گزینه مقرون به صرفه تری برای شما به شمار می رود. بهتر است قبل از برنامه ریزی برای انجام جراحی لیفت لثه با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا از گزینه های در دسترس تان اطمینان حاصل کنید.

دوره ریکاوری بعد از جراحی لیفت لثه به چه صورت است؟


معمولاً ریکاوری بعد از لیفت لثه سریع است و آنچه که باید در این دوره انتظار داشته باشید به صورت زیر است:

چند ساعت اول

می توانید بلافاصله بعد از انجام لیفت لثه به خانه بروید؛ احتمالاً دندانپزشک تنها از بی‌حسی موضعی استفاده کرده است، بنابراین خودتان می توانید تا خانه رانندگی کنید. در ابتدا احتمالاً دردی حس نمی کنید اما با از بین رفتن اثر بی حسی متوجه درد تیز و مداوم می خواهید شد.

بخوانید:  عفونت لثه:‌ علت، تشخیص، درمان و عوارض

استفاده از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند در کاهش درد موثر باشد. همچنین لثه هایتان ممکن است تا چند روز خونریزی داشته باشد؛ تا زمانی که خونریزی لثه بند بیاید یا دندانپزشک بگوید که لثه هایتان را می توانید بدون پانسمان رها کنید، به صورت مداوم آن را عوض کنید. دندانپزشک یا دستیار او باید نحوه تعویض پانسمان را قبل از رفتن به خانه به شما توضیح دهند. اگر این کار را نکردند یا اگر درباره دستورالعمل تردید داشتید با مطب تماس بگیرید و توصبه آنها را بخواهید.

چند روز بعد از لیفت لثه

ممکن است کمی درد فک را احساس کنید؛ دندانپزشکتان به شما خواهد گفت که تا اتمام فرایند بهبود تنها غذاهای نرم بخورید تا خوردن غذای مختلف به فکتان آسیبی نرساند. می توانید برای کاهش درد و ناراحتی منتشرشده به دهانتان از اعمال کمپرس سرد روی گونه هایتان استفاده کنید. برای پاک نگه داشتن دهان از باکتری ها یا مواد دیگر از محلول آب و نمک ولرم استفاده کنید اما از استفاده از دهانشویه یا مایعات دیگر خودداری کنید. همچنین شاید لازم باشد برای جلوگیری از بروز عفونت لثه آنتی بیوتیک مصرف کنید. مصرف آنتی بیوتیک تنها در صورت تجویز توسط دندانپزشک لازم است.

دراز مدت

بعد از حدود یک هفته دیگر دردی حس نخواهید کرد و برای اطمینان از بهبود مناسب ناحیه تحت درمان و اینکه بتوانید به روند نرمال غذای خود بازگردید به دیدن دندان پزشک بروید در نهایت باید از دهانتان به خوبی مراقبت کنید؛ روزانه دو مرتبه مسواک بزنید و نخ بکشید، سیگار نکشید و مصرف غذاهای پر شکر را کم کنید یا حذف کنید.

مراقبت های بعد از لیفت لثه


مراقبت های بعد از لیفت لثه

متخصص دهان و دندان معمولاً به منظور پیشگیری از عفونت بعد از عمل توصیه به استفاده از دهانشویه گندزدا می کند. باید استفاده از محصولات دخانی را کنار بگذارید چرا که این مواد می‌تواند فرایند بهبود را مختل کند. در اینجا چند نکته کلی برای بعد از لیفت لثه آورده شده است:

 • به خوبی استراحت کنید و فعالیت هایتان در روز عمل را محدود کنید.
 • با استفاده از داروهای بدون نسخه و داروهای تجویز شده توسط پزشک درد را کاهش دهید.
 • استفاده از آسپرین را کنار بگذارید چرا که می‌تواند باعث خونریزی شود.
 • حتماً از دستورالعمل دندانپزشک در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پیروی کنید.

همچنین ممکن است با توصیه هایی از از سوی متخصص دهان و دندان تان در رابطه با تغییراتی در رژیم غذایی به منظور کاهش احتمال وارد شدن صدمه به لثه و ایجاد درد رو به رو شوید. این موارد می‌تواند عبارت باشد از:

 • انتخاب غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی و موز
 • برای پیشگیری یا کاهش احتمال بروز حالت تهوع و هر گونه مشکل بهتر است از غذاهای غیر محرک و ملایم مانند ژله یا سیب پخته استفاده کنید.
 • از خوردن غذای ترد که می تواند باعث ایجاد آسیب به لثه شود خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای پر ادویه تا زمانی که لثه شما به طور کامل بهبود یابد خودداری کنید.

خطرات و عوارض جانبی لیفت لثه؟


باید خطرات و عوارض جانبی احتمالی جراحی لیفت لثه را قبل از انجام آن با دندانپزشک و متخصص دهان و دندان مورد بحث و بررسی قرار دهید. مثالهایی از عوارض جانبی احتمالی لیفت لثه:

 • خونریزی که معمولا تا ۴۸ ساعت بعد از انجام لیفت لثه ادامه پیدا خواهد کرد.
 • عفونت
 • درد

 مشکلات ماندگار و طولانی مدت در نتیجه لیفت لثه به ندرت رخ می دهد. با این حال اگر نشانه هایی مانند خونریزی که کمتر یا متوقف نمی شود، دردی که به جای بهتر شدن در طول زمان بدتر می‌شود، تورم ناحیه جراحی که در حال بدتر شدن است یا تورم در زیر خط لثه را تجربه کردید، باید بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید چرا که این موارد می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشد.

بخوانید:  کبودی و تغییر رنگ لثه کودکان: عفونت و تحلیل لثه در کودکان

هزینه جراحی لیفت لثه


هزینه لیفت لثه به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از مهم­ترین این عوامل روش­ انجام لیفت لثه می­ باشد. روش­های جدید مانند لیفت لثه با لیزر ممکن است هزینه­ی بیشتری نسبت به روش­های سنتی داشته باشند. عامل مؤثر دیگر در قیمت لیفت لثه پیچیدگی مشکل است که شخص به شخص تفاوت دارد. همچنین تفاوت قیمت مانند سایر پروسه های دندانپزشکی به میزان تجربه و مهارت دندانپزشک و منطقه و موقعیت جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی نیز بستگی دارد.

اگر جراحی لیفت لثه با اهداف درمانی ایجاد شود معمولاً هزینه­ی آن تحت پوشش بیمه قرار می­ گیرد. اما نوع زیبایی جراحی لیفت لثه به طور معمول مشمول بیمه­ی درمانی نمی­شود. بهتر است قبل از اقدام برای انجام عمل لیفت لثه از کلینیک دندانپزشکی خود درمورد بیمه­ های طرف قرارداد سؤال کنید. همچنین بررسی قرارداد بیمه ­ی درمانی در دانستن تحت پوشش بیمه بودن یا نبودن لیفت لثه به شما کمک خواهد کرد.

سوالات متداول


آیا می توان از لیفت لثه برای افزایش طول دندان استفاده کرد؟

اگر از داشتن لبخندی که بخش زیادی از آن را لثه تشکیل می دهد یا حس می کنید که دندان هایتان خیلی کوچک است، می‌توانید طولانی تر کردن اندازه دندان را در نظر بگیرید. این فرایند را که لیفت لثه نیز می نامند، می‌تواند به زیباسازی لبخندتان و به نمایش گذاشتن بخش بیشتری از دندان هایتان کمک کند.

 آیا قبل از روکش دندانی به لیفت لثه نیاز است؟

اگر قسمت لثه شما از حالت معمول بزرگتر است، شاید برای ایجاد فضای مورد نیاز برای روکش نیاز باشد که بخشی از آن را برداشت. حتی زمانی که نیازی به برداشتن بافت های اضافی وجود نداشته باشد، اما خط لثه ناهمواری داشته باشید، کانتورینگ لثه می‌تواند به نقص موجود در لبخند و ایجاد کانتور زیبایی برای لمینت سرامیکی کمک کند.

آیا لیفت لثه دردناک است؟

 قاعدتاً فرآیندهای جراحی با کمی درد همراه خواهد بود؛ مانند تمامی فرایندهای دیگری که روی دهان و دندان اجرا می‌شود، ناحیه ای که تحت درمان قرار می‌گیرد با بی حسی موضعی بی حس می شود؛ بنابراین در طول انجام لیفت لثه دردی حس نخواهید کرد.

آیا لیفت لثه ایمن است؟

باید گفت که این فرایند کاملاً ایمن است و جراحی لیفت لثه فرآیندی است که آن را یکی از ایمن ترین شکل های جراحی روی یک فرد می نامند. معمولاً هر جراحی با خطراتی همراه است اما لیفت لثه در مقایسه با موارد دیگر خطرات بسیار کمتری از خونریزی و عفونت را نشان داده است

ماندگاری لیفت لثه چقدر است؟

نتایج کانتورینگ لثه برای بسیاری از بیماران به صورت دائمی است و لازم نیست که آن را تکرار کرد؛ چون لثه بعد از شکل دهی به آن دوباره رشد نمی کند.

آیا لثه بعد از انجام لیفت لثه دوباره رشد می کند؟

هر بخشی از لثه که برای شکل دهی به خط لثه و دیده شدن مقدار بیشتری از دندان جدا می شود دوباره رشد نمی کند. این ماندگاری نتیجه لیفت لثه، برای بسیاری از بیماران یک عامل ترغیب کننده است. به خصوص آنهایی که در رابطه با ظاهرشان و زیاد از حد بودن لثه خود نگران هستند لازم نیست که نگران برگشت نتیجه جراحی لیفت لثه باشند.

آیا می توانم بعد از لیفت لثه با لیزر، نوشابه بخورم؟

نوشیدن نوشیدنی های الکلی یا نوشابه بعد از لیفت لثه ممنوع است؛ چراکه می‌تواند باعث خونریزی از محل جراحی شود؛ مصرف دارو و الکل نیز همخوانی ندارند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ