ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش بسیار مؤثر برای سفید کردن دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا می باشد. اما اثر بلیچینگ دائمی نیست. افرادی که دندان های خود را در معرض غذا و نوشیدنی ها (که باعث ایجاد لکه می شود) قرار می دهند، ممکن است متوجه محو شدن سفیدی موجود بر روی دندان ها در مدت زمان کمتر از یک ماه شوند.

درجه سفیدی و مدت زمان آن در افراد، با توجه به وضعیت دندان های آنها، میزان لکه و سیستم بلیچینگ استفاده شده بر روی دندان ها، متفاوت خواهد بود. محصولات خانگی ممکن است نتایج حداقلی تا خیلی خوب را بدهند که قابلیت ماندگاری تا چند ماه را می تواند داشته باشد. فرآیندهای دندانپزشکی حرفه ای ممکن است آن زمان را تا 2-3 سال افزایش دهد.

درباره اطلاع از میزان ماندگاری این فرآیندها و این که چه مواردی می توان برای سفید ماندن دندان های خود انجام شود،

بلیچینگ دندان چقدر دوام خواهد داشت؟


مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان شما به نوع و عامل بلیچینگی که دندانپزشک زیبایی شما مورد استفاده قرار می دهد، بستگی خواهد داشت. با اینکه عوامل بلیچینگ به طور کلی از هیدروژن پروکساید (آب اکسیژنه) یا کاربامید پروکساید تشکیل شده اند، غلظت های متفاوت همراه با روش های مختلف برای انجام این فرآیند وجود دارد. به دلیل گسترده بودن گزینه ها برای سفید کردن دندان ها، نتایج میانگین برای بلیچینگ می توانند بازه زمانی بین شش ماه تا سه سال را داشته باشند. در بیشتر موارد، با این حال، افراد تمایل به داشتن نتایجی هستند که تا حدود یک سال برای آن ها دوام داشته باشد.

نه تنها طور عمر فرآیند درمانی بلیچینگ شما به نوع و عامل بلیچینگ استفاده شده بستگی خواهد داشت، بلکه همچنین بر روی سبک زندگی شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. این یکی از عوامل مهمی است که می تواند در دوام بلیچینگ دندان به مدت سه سال بر روی یک فرد تأثیرگذار باشد، در حالی که در افراد دیگر مدت زمان این فرآیند می تواند تا حدود شش ماه دوام داشته باشد. از نظر سبک زندگی، دو فاکتور بسیار مهم که می تواند بر مدت زمان دوام بلیچینگ تأثیرگذار باشد، رژیم و عادت های بهداشت دهان هستند.

چگونگی حفظ کردن اثر بلیچینگ دندان


چگونگی حفظ کردن اثر بلیچینگ دندان

پس از اتمام اولین جلسه درمانی شما و هنگامی که لبخند رویایی خود را بدست آوردید، تلاش به حفظ رنگ دندان های خود کرده و از دندان های خود مراقبت کنید. بهترین راه برای انجام این کار تمرین برای انجام بهداشت دهانی مناسب می باشد. مسواک زدن دندان ها در دو مرتبه در روز و نخ کشیدن منظم می تواند دندان های شما را در وضعیت عالی و سفید و لثه های شما را سالم نگه دارد.

مراجعات منظم به متخصص بهداشت دهان و دندان نیز می تواند دندان های شما را تمیز نگه داشته و از سفید ماندن لبخند جدید شما در حد امکان، اطمینان حاصل کند. از مصرف آب زیاد در هنگام و پس از خوردن غذا (که باعث “شستن” دندان های شما شده و هر گونه غذای باقی مانده و نوشیدنی که قادر است با گذشت زمان بر روی دندان باعث ایجاد لکه شود)، اطمینان حاصل کنید.

شما می توانید برای محافظت از دندان های سفید شده خود، با استفاده از خمیردندان سفیدکننده برای کمک به کاهش لکه ها استفاده کنید. دندانپزشک شما قادر به معرفی یک خمیر دندانی خواهد بود که می تواند به شما در سفید نگه داشتن دندان ها مانند مروارید تا جایی که امکان آن وجود داشته باشد، کمک کند.

بخوانید:  دلایل زرد شدن دندان ها و راه حل های رفع زردی دندان

اگر شما نوشیدنی هایی مانند آبمیوه ها یا اِسموتی ها را پس از انجام فرآیند درمانی سفیدکنندگی مصرف می کنید، استفاده از یک نی برای نوشیدن آن ها ممکن است کمک کند. این به نوشیدنی و متعاقباً لکه ها این اجازه را خواهد داد که بدون تماس به دندان های شما از آن ها عبور کند. همچنین، این روش در صورت حساس بودن دندان های شما بسیار مفید خواهد بود.

درباره این موضوع اینگونه فکر کنید، اگر ماده استفاده شده به حدی قوی است که بر روی یک پیراهن سفید لکه ایجاد می کند، پس قدرت این را خواهد داشت که بر روی دندان های شما نیز لکه ایجاد کند.

برخی راهنمایی ها برای آن که بلیچینگ شما مدت زمان بیشتری دوام داشته باشد


  • پس از بلیچینگ دندان، از غذاها و نوشیدنی هایی که لکه ایجاد می کنند دوری کنید. تمامی موادی که از اسید تشکیل شده اند، می توانند دندان های شما را کدر کنند برای درخشان نگه داشتن لبخند، از مصرف شراب قرمز و سفید، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های گازدار (روشن و تاریک)، چای سیاه و قهوه، انواع توت و دیگر مواد غذایی رنگی (مانند سس های سویا،کاری و گوجه)، دوری کنید.
  • پس از مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی با قابلیت ایجاد لکه، دندان های خود را مسواک بزنید و آن ها را آب بکشید.
  • تمرینات مناسب در زمینه بهداشت دهانی را دنبال کنید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز برای برداشتن پلاک های میکروبی از نخ دندان، و با دهان شوی ضدعفونی کننده حداقل یک بار در روز برای کشتن باکتری هایی که پلاک های میکروبی ایجاد می کنند، استفاده کنید. از خمیردندان سفیدکننده (فقط یک یا دو بار در هفته) برای برداشتن لکه های سطحی و جلوگیری از زردی دندان ها استفاده کنید. از خمیردندان معمولی در بقیه اوقات استفاده شود.
  • از مواد غذایی کلسیم دار و غذاهایی که کلسیم تولید می کنند، استفاده کنید. هنگامی که شما از میوه و سبزیجات استفاده می کنید، این کار می تواند باعث “تمیز” شدن دندان های شما شود. درباره این که با خوردن یک سیب تازه چقدر دهان شما پاکیزه می شود، فکر کنید. غذاهای با کلسیم بالا مانند پنیر می توانند به سفید نگه داشتن دندان های شما کمک کنند.
  • بعد از بلیچیمگ دندان از تنباکو، سیگار، پیپ و تنباکوی جویدنی دوری کنید زیرا می توانند منجر به زرد شدن دندان های شما شوند. از تنباکو پرهیز کنید و دندان های سفیدتر به همراه قلبی سالم تر را خواهید داشت.
  • عملیات پاکسازی مداوم را در دفتر دندانپزشک خود داشته باشید. تمیزکاری های تخصصی پلاک های میکروبی را از بین خواهند برد. این فرآیندها لکه ها را از مواد غذایی که شما مصرف می کنید، بر می دارند. متخصص بهداشت دهان و دندان شما می تواند به حفظ ظاهر دندان و احساس خوب ناشی از آن کمک کند.
  • از نی برای نوشیدن استفاده کنید. این کار دندان های شما را از تماس نسبت به مایعات لکه دار محفوظ نگه می دارد.
  • از فرآیندهای درمانی لمسی استفاده کنید. با توجه به روش سفید کردنی که استفاده می شود، شما ممکن است نیاز به انجام فرآیندهای لمسی هر 6 ماه یا بعد از یک یا دو سال داشته باشید. اگر شما سیگار می کشید یا از نوشیدنی های با قابلیت ایجاد لکه استفاده می کنید، ممکن است زود به زود به انجام فرآیند درمانی لمسی نیاز داشته باشید.
بخوانید:  متخصص بلیچینگ و سفید کردن دندان در شمال تهران (جردن)

دیگر فاکتورهای در نظر گرفته شده برای افزایش عمر بلیچینگ


بلیچینگ دندان تنها راه برای داشتن دندان های سفیدتر و روشن تر نمی باشد. دیگر درمان های دندانپزشکی زیبایی مانند گذاشتن تاج یا روکش برای دندان ها نیز می تواند به شما در به دست آوردن لبخند رویایی تان کمک کند.

توجه به این نکته ضروریست که این گزینه های درمانی دائمی و برگشت ناپذیر هستند، زیرا باید در دندان های طبیعی شما یک فرآیند تغییر با قابلیت تهاجم پایین انجام شود که بخشی از مینای دندان شما را از بین خواهد برد. استفاده از این دو فرآیند درمانی معمولاً برای درمان لکه های ذاتی یا هنگامی که دندان ها آسیب دیدگی بسیار بدی را دارند یا در حال پوسیدگی هستند، رزرو شده است. هنگامی که از این فرآیند برای درمان مواردی مربوط به زیبایی دندان ها استفاده می شود، آن ها می توانند نه تنها باعث تغییر رنگ، بلکه باعث تغییر شکل و اندازه دندان شما نیز شوند.

هر دو راه حل به عنوان سپرهای محافظتی عمل می کنند. تاج ها بر روی دندان های طبیعی شما قرار گرفته و به عنوان یه کپ نگه دارنده از هر طرف عمل می کنند. روکش ها فقط برای پوشش دادن جلوی دندان های شما استفاده می شوند و عملکرد آن ها شبیه به استفاده از ناخن مصنوعی می باشد.

در حالی که تاج ها و روکش ها می توانند رنگی یکسان با دندان های طبیعی شما داشته باشند، رنگ آن ها پس از کار گذاشته شدن در دندان های شما قابل تغییر نخواهد بود. چون این دو مورد از سرامیک ساخته شده اند، عوامل سفیدکننده در ژل های سفیدکننده نمی توانند به سطح تاج ها و روکش ها نفوذ کنند. اگر شما قصد داشتن لبخند سفید و روشن تری دارید، باید در ابتدا دندان های طبیعی خود را سفید کنید. این به متخصصان دندانپزشکی حرفه ای ما اجازه خواهد داد تا با دقت رنگی نهایی را متناسب با این قسمت های مصنوعی و با سایه دلخواه شما انتخاب کنند.

این که چه زمانی بابت درمان سفیدکنندگی دندان صرف و این که لبخند شما تا چه حد سفید خواهد شد، به فاکتورهای خاصی بستگی خواهد داشت. به طور عمده، به میزان بد بودن تغییر رنگ دندان های شما در ابتدای انجام فرآیند بستگی دارد. هرچه دندان های شما زردتر باشند، درمان شما باید متمرکزتر صورت پذیرد. این مورد به مقدار سایه ای از رنگ سفید که شما نیاز دارید و این که چقدر به درمان ها و مراقبت های منظم نسبت به دندان های خود تعهد دارید، نیز بستگی خواهد داشت.

چه فرآیند بلیچینگ دندانی بهترین است و برای مدت طولانی تری دوام خواهد داشت؟


چه فرآیند بلیچینگ دندانی بهترین است و برای مدت طولانی تری دوام خواهد داشت؟

سیستم هایی که در دفتر توسط دندانپزشک شما برای انجام فرآیند بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرند، معمولاً قوی ترین و طولانی ترین درمان ها را ارائه می دهند. آن ها نتایج بسیار دراماتیکی را با خود به همراه دارند و نسبت به دیگر روش ها از سرعت بیشتری برخوردار هستند. معمولاً این نوع از درمان سفیدکنندگی کمتر از یک ساعت زمان می برد و از نور برای فعالسازی ژل و نفوذ عمیق آن به درون دندان شما استفاده می کند. هنگامی که شما فرآیند درون – دفتری را انجام دادید، می توانید گزینه درمان سفیدکنندگی را نیز برای خود انتخاب کنید. این کار به بیماران اجازه خواهد داد تا درمان های سفیدکنندگی خود را در خانه دنبال کنند.

بخوانید:  تفاوت بلیچینگ دندان با کامپوزیت ونیر

بسیاری از درمان های درون – دفتری می توانند هر دو لکه ذاتی و بیرونی را هدف قرار داده و به بیماران بهترین نتایج را در کوتاهترین مدت بدهد. درمان های درون – دفتری می توانند دندان ها را تا 16 سایه روشن تر کنند و نتایج آن ها دوام بیشتری خواهد داشت. در بعضی مواقع، بستگی به درمان استفاده شده، به درمان های لمسی پس از آن نیازی نمی باشد.

دوام بلیچینگ داخلی دندان بیشتر است یا بلیچینگ خارجی؟ 

بلیچینگ داخلی دندان روشی است که معمولاً برای حل مشکل تغییر رنگ دندان های عصب کشی شده استفاده می شود به همین علت به آن بلیچینگ دندان عصب کشی شده نیز می گویند. دوام این بلیچینگ از بلیچینگ خارجی مرسوم بیشتر است و ممکن است 5 تا 7 سال به طول بینجامد. در حالیکه بلیچینگ دندان خارجی که تغییر رنگ ناشی از مواد غذایی و سیگار را از بین می برد، یک الی دو سال می تواند دوام داشته باشد. در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از بلیچینگ، این ماندگاری تا تنها چند ماه کاهش می یابد.

سوالات متداول


آیا سفید کردن دندان ها برای همیشه دوام خواهد داشت؟

سفید کردن دندان ها برای همیشه دوام نخواهد داشت. با این حال، روش هایی وجود دارد که شما می توانید مدت زمان داشتن ظاهر شفاف دندان های خود را افزایش دهید. بهداشت دهان و دندان مناسب را تمرین کنید و از غذاها، مایعات و محصولاتی که باعث ایجاد لکه بر روی دندان های شما می شوند، دوری کنید.

طولانی ترین درمان سفید کردن دندان کدام است؟ 

سفید کردن تخصصی دندان های شما به احتمال زیاد دوام بیشتری در مقایسه با استفاده از محصولات بدون نسخه برای سفید کردن، خواهد داشت. اگر شما محصولات سفیدکننده را مانند خمیر دندان روزانه مصرف کنید، می توانید مدت زمان داشتن ظاهر شفاف برای دندان هایتان را افزایش دهید.

بلیچینگ دندان عصب کشی شده چقدر دوام دارد؟

برای سفید کردن دندان عصب کشی شده معمولاً از بلیچینگ داخلی دندان استفاده می شود که می تواند 5 تا 7 سال ماندگاری داشته باشد.

آیا راهکاری برای افزایش دوام و ماندگاری بلیچینگ وجود دارد؟ 

بله، افزایش ماندگاری بلیچینگ تا حد زیادی به مراقبت های بعد از آن بستگی دارد. با رعایت نکات بعد از بلیچینگ مانند نکشیدن سیگار و کاهش مصرف قهوه و سایر نوشیدنی ها و خوراکی های رنگی، می توان دوام بلیچینگ را افزایش داد.

آیا ماندگاری بلیچینگ خانگی با ماندگاری بلیچینگ در مطب یکسان است؟ 

خیر، بلیچینگ خانگی ماندگاری بسیار کمتری نسبت به بلیچینگی که در مطب دندانپزشکی انجام می شود دارد.

آیا سیگار کشیدن باعث کاهش ماندگاری بلیچینگ می شود؟ 

سیگار کشیدن یکی از مهم ترین عوامل تغییر رنگ و زرد شدن دندان ها می باشد که می تواند اثرات بلیچینگ را تا حد زیادی کاهش دهد.

آیا نوشین چای و قهوه اثر بلیچینگ را کم می کند؟ 

نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه باعث کدر شدن و زرد شدن دندان ها می شوند و اثر بلیچینگ را کم می کنند. بهتر است بعد از بلیچینگ مصرف چای و قهوه خود را کاهش دهید و پس از هر بار نوشیدن چای یا قهوه، دندان های خود را مسواک بزنید.

چه مدت بعد از بلیچینگ دندان ها دوباره زرد می شوند؟ 

زمان زرد شدن دندان ها بعد از بلیچینگ به عوامل متعددی از جمله روش بلیچینگ انجام شده، نوع ماده ی بلیچینگ و میزان رعایت های فرد بعد از بلیچینگ بستگی دارد و می تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ