مزایای لمینت بدون تراش + عکس قبل و بعد

در حال حاضر، به مدت ۲ دهه است که لمینت سرامیکی بدون تراش به عنوان یک روش درمانی و زیبایی متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی این روش، حفظ مینای دندان و اتصال موثر لمینت به سطح دندان برای داشتن استحکام مورد نیاز و درمان به کم تهاجمی‌ترین رویه ممکن است. موارد استفاده‌ی این روش باید به دقت انتخاب شوند. دندان‌هایی که نیاز به ترمیم دارند یا دارای ترک جزئی هستند، می‌توانند از مزایای این تکنیک بهره‌مند شوند.

بر خلاف لمینت سنتی، لمینت بدون تراش یک راه حل کم تهاجمی برای سفید کردن دندان و زیباتر کردن طرح لبخند است که در این روش، مینای دندان تا حد ممکن حفظ شده و تراش داده نمی‌شود.

علاوه بر این، این روش برای رفع ترک دندان و بستن فواصل بین دندانی یا برای اصلاح اندازه دندان‌های کوچک یا کوتاه بسیار مناسب است.

مزایای لمینت های بدون تراش


مزایای لمینت های بدون تراش

برخی از مزایای لمینت بدون تراش و اینکه چرا این روش ممکن است برای شما مناسب باشد عبارتند از:

 

نتایج بهتر و مطلوب‌تر

می‌توان به کمک لمینت بدون تراش، رنگ دندان‌ها و بطور کلی ظاهر آنها را بهبود بخشید و همچنین شکاف و فواصل بین دندان‌ها و ترک‌های جزئی آنرا نیز پنهان کرد.

قابل نصب بدون نیاز به تراش دندان

در روش سنتی و معمولی، دندانپزشک مجبور است تا مینای دندان را برای نصب روکش ۱ الی ۲ میلی‌متر بتراشد. اما در لمینت بدون تراش، همانطور که از نامش پیداست، نیازی به تراش مینای دندان و در واقع آماده سازی دندان نیست.

حتی در برخی موارد، دنداپزشک می‌تواند با عکسبرداری دیجیتالی از دندان‌های شما، روکش‌ها را ساخته و روکش همه دندان‌ها را در همان روز نصب کند.

نصب آسان

از آنجایی که در این روش دندانپزشک مجبور نیست مینای دندان‌های شما را بتراشد، فرآیند نصب آن نیز بسیار ساده‌تر و کوتاه‌تر از روش‌های سنتی است. علاوه بر نصب آسان، ساختمان دندان نیز در این روش تا حد ممکن حفظ می‌شود.

بدون نیاز به بی حسی

همانطور که پیشتر نیز گفته شد،‌ دندانپزشک در این روش مینای دندان را تراش نمی‌دهد و به همین دلیل نیازی به بی حسی نخواهد بود. اگر شما هم از افرادی هستید که همیشه نگران عوارض داروی بی حسی هستید،‌ این مورد خبر خوبی برای شماست.

دوام و ماندگاری طولانی مدت

لمینت بدون تراش بویژه اگر بخوبی از آنها مراقبت کنید، ۵ الی ۷ سال یا حتی بیشتر ماندگاری خواهد داشت. حتی برخی تولید کنندگان این نوع لمینت ادعا می‌کنند که دوام و ماندگاری این محصولات بیش از این مدت است.

بخوانید:  کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

نحوه انجام لمینت بدون تراش


مراحل انجام لمینت بدون تراش عبارتند از:

  1. ابتدا دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا از سالم بودن ساختمان دندان‌های شما مطمئن شود.
  2. سپس قالبی از دندان‌های شما تهیه می‌شود.
  3. پس از آن، لمینت یا روکش دندان از روی قالب دندانی شما ساخته می‌شود.
  4. دندانپزشک لیمنت را طوری بروی دندان‌های شما قرار داده و تنظیم می‌کند که بخوبی در جای خود قرار بگیرد.
  5. ممکن است فقط مقدار ناچیزی سطح دندان را تراش دهد تا به محکم‌تر چسبیدن روکش کمک کند.
  6. نهایتا روکش‌ها بروی دندان نصب شده و در جای خود ثابت می‌شوند.

لمینت بدون تراش بهتر است یا سایر لمینت های رایج


لمینت بدون تراش بهتر است یا سایر لمینت های رایجدر انتخاب نوع لمینت و روش نصب آن، راحتی نصب و هزینه را ملاک قرار ندهید و تنها این امر را در نظر بگیرید که آیا این انتخاب برای شما مناسب است یا خیر. چنانچه نگران هزینه آن هم باشید، با یک مقایسه کوچک بین هزینه لمینت بدون تراش با سایر انواع لمینت، قانع به انتخاب این روش خواهید شد.

در مقایسه لمینت های بدون تراش با سایر انواع لمینت ها این نکته قابل ذکر است که لمینت های بدون تراش هزینه کمتری به نسبت سایر لمینت ها دارند.

لمینت های بدون تراش برای چه کسانی مناسب است؟


لمینت های بدون تراش برای چه کسانی مناسب استلمینت بدون تراش برای افرادی که ترجیح می‌دهند ساختار دندان طبیعی خود را بطور دائم تغییر ندهند یا برای افرادی که فوبیای تزریق بی حسی و درمان‌های طولانی مدت دارند، بهترین گزینه است. با این حال، با اینکه نصب لمینت بدون تراش تغییری در ساختار دندان ایجاد نمی‌کند اما برداشتن یا حذف آنها می‌تواند این تغییر را در ساختار دندان ایجاد کند. چنانچه نگران این موضوع باشید، باید بطور کامل در این مورد با دندانپزشک خود صحبت کنید.

با توجه به اینکه شرایط و مشکلات دندانی هر فردی متفاوت با دیگری است، برخی از موارد احتمالی که در صورت وجود آنها نصب لمینت بدون تراش توصیه نمی‌شود عبارتند از:

  • چنانچه دندان‌های شما از حیث ساختمان سالم نباشند.
  • چنانچه دندان‌های شما به شدت به هم ریخته، کج و نامرتب باشد.
  • چنانچه رنگ دندان‌های شما بشدت تیره باشد.
  • چنانچه دچار پوسیدگی دندان شده باشید یا بیماری لثه داشته باشید.

آیا لمینت های بدون تراش قابل حذف شدن هستند؟


اگر قرار باشد روکش دندانی تنها بروی یک دندان نصب شود، معمولا دندانپزشک در این حالت مجبور است که بخشی از سطح دندان شما را بتراشد تا روکش بهتر به دندان بچسبد. این بدان معناست که ساختمان دندان شما برای همیشه تغییر می‌کند.

حتی در لمینت سنتی نیز دندانپزشک مجبور است تا سطح دندان شما (مینای دندان) را بتراشد و این امر ساختمان دندان را تغییر می‌دهد.

این فرآیند برگشت پذیر نیست. اما در لمینت بدون تراش نیازی به تغییر ساختمان دندان نیست و حتی می‌توان این مرحله را کاملا حذف کرد.

پروسه نصب لمینت بدون تراش را می‌توان برگشت پذیر یا نیمه دائمی در نظر گرفت اما این بدان معنا نیست که روش نصب یا برداشتن آنها هیچ تاثیری بروی ساختمان دندان نداشته باشد.

بخوانید:  لمینت دندان: مزایا و معایب+عکس قبل و بعد لمینت

مراقبت های لمینت بدون تراش


مراقبت های لمینت بدون تراشپس از نصب لمینت بدون تراش، هیچگونه دوره نقاهت یا محدودیتی در رژیم غذایی خود نخواهید داشت و می‌توانید بلافاصله به روال عادی زندگی خود برگردید. این امر به این دلیل است که لمینت بدون تراش بطور دائمی به دندان شما می‌چسبد و به درمان دیگری نیاز ندارد. به عبارت دیگر، لمینت بدون تراش یک راه حل جادویی است.

با این حال، دوام و ماندگاری طولانی لمینت بدون تراش به این معنا نیست که آنها کاملا تخریب ناپذیر هستند. در واقع، لمینت نیز به اندازه خود دندان طبیعی شما آسیب پذیر است و برای جلوگیری از تخریب یا آسیب دیدن آنها باید دقیقا از هر کاری که به دندان طبیعی شما نیز آسیب میزند بپرهیزید. شما باید از جویدن ناخن و اشیا، پاره کردن نخ، سیگار کشیدن، باز کردن درب ظروف با دندان، دندان قروچه کردن و همه مواردی که منجر به آسیب به دندان می‌شود خودداری کنید.

علاوه بر این، شما باید همانند دندان‌های طبیعی خود از لمینت دندانی نیز مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. اگرچه مراقبت از لمینت به اقدامات خاصی نیاز ندارد اما دوام آنها نیز مستلزم داشتن عادات خوب مربوط به دهان و دندان است. این عادات خوب شامل ۲ مرتبه مسواک زدن روزانه با با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان است. همچنین، هر ۶ ماه یکبار نیز باید برای معاینه دندان‌ها و تمیزکاری حرفه‌ای دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک موجب می‌شود تا بهداشت دهان و دندان شما تضمین شود و همچنین عمر لمینت دندانی نیز طولانی‌تر باشد. در اکثریت موارد، لمینت بدون تراش حدود ۵ الی ۷ سال و لمینت سنتی ۱۰ الی ۱۵ سال دوام و ماندگاری دارد. این تفاوت در طول عمر لمینت‌ها به این دلیل است که لمینت بدون تراش نسبت به لمینت سنتی نازک‌تر است و در نتیجه سریعتر فرسوده می‌شود.

انواع لمینت های بدون تراش


انواع لمینت های بدون تراشزمانی که صحبت از لمینت بدون تراش می‌شود، شما چند گزینه و حق انتخاب دارید. با دندانپزشک خود در مورد اینکه کدام نوع از لمینت بدون تراش برای دندان‌های شما مناسب‌تر است مشورت کنید.

لومینیرز

این نوع لمینت بدون تراش توسط شرکت آمریکایی دن مت (DenMat) تولید شده و معروف‌ترین برند حال حاضر بازار است. این لمینت‌ها بسیار نازک بوده و بروی دندان بسیار طبیعی دیده می‌شوند.

لمینت سرامیکی دوراتین (DURAthin)

لمینت سرامیکی برند دوراتین نیز بسیار نازک و شفاف بوده که بدون نیاز به تراش مینای دندان، بروی دندان نصب می‌شود.

لمینت بدون تراش ویوانیرز (Vivaneers)

لمینت‌های تولیدی آزمایشگاه‌های Glidewell، برند دیگری از لمینت‌های بدون تراش نازک و با دوام هستند. همانند لومینیرز، ضخامت این لمینت‌ها نیز تنها 0.33 میلی متر است.

عوارض لمینت های بدون تراش


حتما قبل از تصمیم‌گیری برای دریافت لمینت بدون تراش، به چند نکته توجه داشته باشید. اگر دندان‌های شما بشدت آسیب دیده یا پوسیده باشند،‌ لمینت برای شما مناسب نیست. در این حالت برای حفظ دندان‌های خود به درمان نیاز خواهید داشت.

بخوانید:  لمینت ایمکس | قیمت لمینت دندان Emax + مزایا، معایب و ماندگاری

اگر دندان‌های شما عمیقا تغییر رنگ داده یا لک‌‎دار شده باشند نیز لمینت برای شما مناسب نیست. لمینت‌های بدون تراش غالبا نازک‌تر و شفاف‌تر از لمینت سنتی هستند و به همین دلیل ممکن است برای پنهان کردن عیوب دندان خود به لمینت ضخیم‌تری نیاز داشته باشید.

با داشتن لمینت بدون تراش نیز شما حتما باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. حتما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و مخصوصا خط لثه را عاری از باکتری نگه‌دارید.

هزینه لمینت بدون تراش چقدر است؟


همانند هر یک از درمان‌های دندانپزشکی و به ویژه دندانپزشکی زیبایی، هزینه این روش نیز متغیر است. چنانچه بیمه دندانپزشکی داشته باشید می‌توانید بررسی کنید که بیمه هزینه این روش را پوشش می‌دهد یا خیر. البته بیمه، هزینه اکثریت روش‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهد.

با این حال، ممکن است دندانپزشک شما تخفیف یا نحوه پرداخت اقساطی برای شما در نظر بگیرد. در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول


آیا دریافت لمینت بدون تراش به دندان‌ها آسیب می رساند؟

با اینکه لمینت بدون تراش نیازی به تراش دندان و تغییر ساختمان دندان ندارد اما نصب آن فرآیندی غیر قابل برگشت است. البته می‌توان لمینت را حذف کرد یا برداشت، اما از انجایی که لمینت به مینای دندان میچسبد، برداشتن آن می‌تواند به سطح دندان آسیب بزند.

آیا لمینت بدون تراش واقعاً بدون تراش دندان انجام می‌شود؟

لمینت بدون تراش نسبت به سایر روش‌ها به تراش حداقلی مینای دندان نیاز دارد و در این روش ساختار طبیعی دندان تا حد ممکن حفظ می‌شود. لمینت بدون تراش از جنس سرامیکی یا کامپوزیتی بوده و بدون بی حسی نصب شده و عیوب دندان را می‌پوشاند.

آیا می‌توان با لمینت بدون تراش کج بودن دندان را برطرف کرد؟

بله اما این امر به میزان کج یا نامرتب بودن دندان‌ها نیز بستگی دارد. چنانچه نامرتبی دندان‌های شما شدید است باید قبل از دریافت لمینت، دندان‌های خود را با روش درمانی صاف کنید و یا اینکه لمینت سنتی انجام دهید.

کدام دندان‌ها را می‌توان لمینت کرد؟

در اکثریت موارد لمینت بروی دندان‌های ردیف بالا نصب می‌شوند تا دندان‌های فرد در هنگام لبخند زدن زیباتر دیده شود. چنانچه یکی از دندان‌های شما آسیب دیده باشد نیز می‌توانید آنرا لمینت کنید. اما اگر بدنبال اصلاح کامل طرح لبخند خود هستید، معمولا ۴ الی ۸ دندان شما لمینت دریافت می‌کنند.

آیا امکان جدا شدن یا افتادن لمینت وجود دارد؟

به مرور زمان ماده باندینگ یا چسباننده لمینت ضعیف شده و این امر باعث شل شدن و گاها جدا شدن لمینت می‌شود. در برخی موارد نیز افزایش سن موجب تحلیل استخوان فک و عقب رفتگی آن می‌شود که این عامل نیز میتواند منجر به شل شدن لمینت و افتادن آن شود.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ