هزینه ی ایمپلنت دندان

صرف نظر از تمامی مشکلاتی که از دست دادن دندان موجب بروز آنها می شود، از دست دادن دندان به خودی خود، امری آزار دهنده است. برای اکثر مردم، بهترین راهکار برای جایگزینی دندان های آسیب دیده، ناسالم یا از دست رفته، ایمپلنت است. در اکثر موارد، تنها سوالی که ذهن افراد را درگیر می کند این است که هزینه ی ایمپلنت دندان چقدر است. بسیاری از بیماران حتی درباره درد و یا نرخ موفقیت ایمپلنت های دندانی سوال نمی کنند، چرا که هزینه ی ایمپلنت دندان برای آنها به یک نگرانی و دغدغه تبدیل شده است. با این حال باید توجه داشته باشید، با اینکه می توانید با روش های ترمیم دندان به جای ایمپلنت کردن مقداری در هزینه های خود صرفه جویی کنید اما روش های ترمیمی می توانند در آینده، بر کیفیت زندگی شما نیز تاثیر منفی داشته باشند.

ایمپلنت دندان، سرمایه گذاری مادام العمر


ایمپلنت دندان، سرمایه گذاری مادام العمر

در ظاهر کار، ایمپلنت فوق العاده گران به نظر می رسد، بخصوص وقتی که ایمپلنت با سایر روش های ترمیمی یا دیگر روش های جایگزینی دندان مقایسه می شود. اما باید توجه داشته باشید که پروتزها و بریج های مورد استفاده در سایر روش ها نیز هر ۵ الی ۱۰ سال نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. هزینه ی پرداخت شده برای تعمیر یا تعویض این قطعات به مرور زمان بیشتر از هزینه ی ایمپلنت خواهد شد، در حالی که ایمپلنت تا زمانی که به درستی از آن مراقبت کنید، می تواند تا آخر عمر دوام داشته باشد. یک نکته ی دیگر نیز این است که ایمپلنت می تواند از آسیب یا فرسودگی استخوان فک شما جلوگیری کند، در حالی که پروتزها و بریج ها قادر به چنین کاری نیستند.

در پی فرسودگی استخوان فک، فرم صورت شما تغییر پیدا خواهد کرد و در نتیجه این تغییر فرم، چهره ی شما پیرتر به نظر خواهد رسید. علاوه بر این، با فرسودگی استخوان فک، دندان های شما لق خواهند شد. استخوان فک بستری فراهم می کنند که دندان ها به طور ثابت در جای خود محکم باشند، با فرسایش استخوان فک، شما دندان های دیگر خود را نیز از دست خواهید داد. حفظ بقیه ی دندان ها، موضوعی بسیار با ارزش است.  بنابراین ما به شما توصیه می کنیم که به ایمپلنت دندان، به چشم یک نوع  سرمایه گذاری نگاه کنید و نه یک هزینه.

میانگین هزینه ایمپلنت دندان


هیچگاه هزینه ی ایمپلنت دو دندان نمی تواند یکسان باشد چرا که عوامل متعددی بر هزینه ی ایمپلنت تاثیر دارند. انواع روش های ایمپلنت دارای پیچیدگی های خاص خود هستند و هر روش مراحل مختلف خود را دارد. از این رو، هر ایمپلنت هزینه ی خاص خود را دارد.

بخوانید:  ایمپلنت دیجیتال دندان: مزایا و هزینه

عواملی که در هزینه نهایی ایمپلنت تاثیر دارند عبارتند از:

 • انجام معاینات جامع دندانپزشکی، شامل تصویربرداری سه بعدی
 • کشیدن دندان های مشکل دار (در صورت لزوم)
 • کاشت پایه ایمپلنت
 •  قرار دادن تکیه گاه
 • ساخت تاج دندان
 • نصب تاج

هزینه هرکدام از این مراحل بسته به عمل دندانپزشکی که انجام می شود، متفاوت خواهد بود. به طور کلی باید گفت، ایمپلنت یک سرمایه گذاری مادام العمر است و بر اساس آن قیمت گذاری می شود.

دلیل اصلی اینکه ایمپلنت هزینه ی واحد و استانداردی ندارد این است که، هیچگاه دو ایمپلنت به روش یکسانی انجام نمی شود. بر خلاف سایر خدمات مانند پر کردن دندان، هزینه ی ایمپلنت بر اساس نوع و پیچیدگی کار ارزیابی می شود.

به عبارتی دیگر، متغیرهایی نظیر عکسبرداری سی تی اسکن یا لیفت سینوس یا پیوند استخوان که ممکن است طی روند ایمپلنت مورد نیاز باشند، همگی برهزینه ی نهایی تاثیر گذارند.

هزینه ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی سپید


کلینیک دندانپزشکی سپید کوشیده است تا بهترین خدمات ایمپلنت دندان را توسط دندانپزشکان متخصص و مجرب، و با استفاده از بهترین برندهای مواد اولیه، به مراجعه کنندگان محترم ارائه دهد. برخی هزینه های مربوط به ایمپلنت دندان به شرح زیر می­باشند:

قیمت ایمپلنت دندان تیتانیومی محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی هر واحد 4 میلیون تومان
قیمت روکش ایمپلنت هر واحد حدود 4 میلیون تومان
هزینه ی جراحی خارج کردن دندان قبل از ایمپلنت 800 هزار تومان تا 2 میلیون تومان
قیمت پودر استخوان و غشا (درصورت نیاز به علت تحلیل استخوان فک) بسته به میزان مورد نیاز 500 هزار تومان تا 2 میلیون تومان
قیمت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت حدود 25 میلیون تومان
ایمپلنت جهت دندان مصنوعی بسته به تعداد ایمپلنت مورد نیاز در هر فک هر واحد ایمپلنت 4 میلیون تومان

عوامل موثر بر هزینه ی ایمپلنت دندان


هزینه ایمپلنت دندان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • تجربه پزشک: هرچقدر دندانپزشک شما مجرب و ماهر باشد، احتمالا پول بیشتری نیز از شما بگیرد، چرا که کار با یک متخصص ماهر، میزان خطرات احتمالی را به حداقل می رساند.
 • مواد مورد استفاده: ایمپلنت ها معمولا از تیتانیوم یا زیرکونیوم ساخته می شوند. کیفیت این مواد بر هزینه ی نهایی ایمپلنت تاثیر می گذارد.
 • مراحل ابتدایی: اگر به مراحل آماده سازی مانند کشیدن دندان، لیفت سینوس یا پیوند استخوان نیاز داشته باشید، هزینه کلی ایمپلنت شما افزایش خواهد یافت.
 • آزمایشگاه: هزینه ی روکش یا تاج ایمپلنت به آزمایشگاهی که دندانپزشک شما با آنها همکاری می کند، بستگی دارد.
 • منطقه ی کلینیک: کل هزینه ی ایمپلنت شما به منطقه ی کلینیک دندانپزشک شما بستگی دارد.
 • ویژگی های فردی هر شخص: ایمپلنت های دندانی به صورت سفارشی و مختص هر فرد ساخته می شوند. به همین دلیل هزینه ی ایمپلنت از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

هزینه ایمپلنت تک دندان


هزینه ایمپلنت تک دندان

هنگام ایمپلنت تک دندان، شما تنها به خود ایمپلنت نیاز ندارید، چرا که ایمپلنت تنها یک پیچ فلزی یا سرامیکی است که به استخوان فک فرو می رود. از این رو، شما به به یک اباتمنت (قسمتی که تاج را به ایمپلنت متصل می کند) و خود تاج نیز نیاز دارید. توجه داشته باشید که تمامی این قسمت ها، قیمت های جداگانه خود را دارند.

بخوانید:  ایمپلنت دندان آمریکایی | بهترین برند، هزینه و ماندگاری

همچنین بسیاری از بیماران به لیفت سینوس یا پیوند استخوان هم نیاز دارند تا استخوان فکشان به قدری مستحکم شود که ایمپلنت بتواند در داخل آن ثابت بماند. پس باید این گزینه را نیز به هزینه ی کلی خود اضافه کنید.

هزینه ایمپلنت چند دندان


اگر نیاز به جایگزینی چند دندان دارید و موقعیت این چند دندان، درست در کنار یکدیگر است، در نتیجه انتخاب های متفاوت و در پی آن، هزینه های متفاوت نیز خواهید داشت.

برای مثال، اگر قرار باشد شکاف ۳ یا ۴ دندان که در مجاورت هم قرار دارند پر شود، میتوان از یک بریج استفاده کرد تا فقط ۲ ایمپلنت برای ثابت نگه داشتن آنها نیاز باشد، در این صورت هزینه ی شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد. از آنجایی که ۲ ایمپلنت می توانند ۳ الی ۴ دندان مجاور را ثابت نگه دارند، در نتیجه هزینه شما در مقایسه با مواردی که ۴ ایمپلنت بصورت جداگانه استفاده می شود، کمتر خواهد بود.

هزینه ایمپلنت کل دهان (تمامی دندان ها)


هزینه ایمپلنت کل دهان (تمامی دندانها)

از آنجایی که رویکردهای جایگزینی تمام دندان ها با یکدیگر متفاوت است، پس هزینه ها نیز متفاوت خواهند بود. در صورت نیاز به جایگزینی تمام دندان ها، گرانترین گزینه، انتخاب تعویض دندان ها بصورت جداگانه است. از طرفی این روش، راحت‌ترین روش نیز هست و این امکان را به دندانپزشک می دهد تا در صورت سالم بودن برخی دندان ها، آنها را حفظ کند و نیاز نباشد که آنها را بکشد.

یک انتخاب کم هزینه تر که در این موارد می توانید داشته باشید، پروتزهای ایمپلنتی شبیه به پروتزهای سنتی (دندان های مصنوعی) است که در آن دو قوس کامل از دندان مصنوعی(پس از کشیدن تمام دندان ها)، جایگزین دندان های طبیعی فک بالا و فک پایین می شوند. این دو قوس پروتزهای ایمپلنتی، به ۴ الی ۶ ایمپلنت در هرکدام از فک های بالا و پایین نیاز دارند.

هزینه های اضافی ایمپلنت


همیشه از قبل در مورد هزینه ی ایمپلنت خود با دندانپزشک، صحبت و توافق کنید. هزینه ی پنهان و اضافی در ایمپلنت دندان وجود ندارد و اکثر دندانپزشکان کل هزینه ی کار را از قبل به مراجعه کنندگان اعلام می کنند. اگر به چند متخصص اعم از دندانپزشک و جراح مراجعه می کنید، هزینه ی هر دو را بصورت جداگانه در نظر بگیرید.

تنها هزینه‌ ی اضافی برای داروهای مسکن و آنتی بیوتیکی است که احتمالا دندانپزشک مصرف آنها را به شما توصیه کند. اکثر دندانپزشکان نیز شرایط پرداخت اقساطی دارند که می توانید از آنها بهره مند شوید.

چگونه می توان هزینه ی دقیق ایمپلنت را تعیین کرد؟


همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، هزینه ی ایمپلنت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد به ایمپلنت تک دندان نیاز دارند درحالی که برخی دیگر ممکن است به دو قوس کامل از ایمپلنت های دندانی نیاز داشته باشند. علاوه بر این، ویژگی های فیزیکی دهان و فک هر بیمار نیز کار و تکنیک متفاوتی را می طلبد، که همه ی این موارد در هزینه ی کلی تاثیر گذارند.

بخوانید:  ایمپلنت دندان ناموفق: پیشگیری، علائم و درمان

بهترین راه برای اطلاع از هزینه ایمپلنت، یک جلسه مشاوره با دکتر سپیده غلامحسین نیا است. ایشان به کمک عکس سی تی اسکن، در جلسه مشاوره به شما خواهند گفت که آیا شما واجد شرایط ایمپلنت فوری هستید یا اینکه باید قبل از کاشت، پیوند استخوانی در فک شما انجام شود. طی این جلسه ی مشاوره،‌ از هزینه ی کلی و اقداماتی که باید انجام شود، مطلع خواهید شد.

آیا بیمه هزینه ی ایمپلنت دندان را هم پوشش می دهد؟


این مورد به طرح های شرکت بیمه شما بستگی دارد. برخی شرکت های بیمه طرح پوشش هزینه های ایمپلنت را دارند وبرخی شرکت ها خیر.

در اکثر موارد، بیمه هزینه های ایمپلنت دندان را پوشش نمی دهد. فقط برخی از شرکت های بیمه به صورت جزئی، هزینه ی تاج ایمپلنت را پوشش می دهند.

با اینکه امروزه ایمپلنت های دندانی به دلیل کارایی بالایشان، بسیار محبوب هستند اما هنوز شرکت های بیمه طرحی برای پوشش هزینه های آن ندارند و این روش درمانی را نوعی روش انتخابی میدانند.

چرا ایمپلنت های دندانی به نوعی یک سرمایه گذاری ارزشمند محسوب می شوند؟


چرا ایمپلنت های دندانی به نوعی یک سرمایه گذاری ارزشمند محسوب میشوند؟

امروزه، ایمپلنت دندان، جزو موثرترین و کارآمدترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است. افرادی که ایمپلنت دندان انجام می دهند هیچ مشکلی اعم از درد به هنگام جویدن، یا مشکلاتی به هنگام لبخند زدن و صحبت کردن نخواهند داشت و زندگی عادی خود را پیش خواهند گرفت.

افرادی که از هزینه ی ایمپلنت دندان ناراضی هستند می توانند گزینه ی دندان مصنوعی سنتی یا بریج های دندانی را انتخاب کنند. اما متأسفانه، هر دوی این گزینه ها دارای معایب بزرگی هستند:

 • بریج های دندانی: جهت نصب بریج، تمامی دندان ها حتی دندان های سالم نیز باید تراشیده شوند. زمانی که فرد بیش از دو دندان مجاور خود را از دست داده باشد، این روش کاملا ناکارآمد است. از طرفی، تمیز کردن بریج های دندانی کاری دشوار است.
 • دندان مصنوعی سنتی: عادت کردن به آنها سخت است. به تعمیر مداوم و دربرخی موارد به تعویض نیاز دارند. می توانند باعث بروز عفونت لثه شوند و هنگام صحبت کردن، غذا خوردن یا لبخند زدن از جای خود تکان می خورند.

به طور کلی باید گفت که، هر دوی این روش ها در دراز مدت باعث بروز مشکلات متعددی می شوند. باید به این مورد توجه کنید که، با اینکه هزینه ی ایمپلنت بیشتر از این دو روش است، اما بر خلاف این دو، مشکلات و هزینه های مکرر تعمیر و نگهداری ندارد.

ناگفته نماند که همه ی افراد واجد شرایط ایمپلنت نیستند. از این رو، جهت اطلاع از اینکه می توانید ایمپلنت کنید یا خیر،‌ باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ