کامپوزیت ونیر: مزایا و معایب، فیلم و عکس + قیمت

کامپوزیت ونیر یک روش با تهاجم اندک برای ایجاد پوشش روی دندان با استفاده از رزین کامپوزیت و گزینه ای عالی برای کمک به ایجاد یک لبخند زیباست. چه بین دندان هایتان فاصله باشد و یا بخواهید شکل دندان هایتان را عوض کنید، کامپوزیت ونیر این امکان را برای شما فراهم می‌کند. کامپوزیت ونیر روی دندان قبلی می نشیند و ظاهری جذاب تر به لبخندتان می بخشد. استفاده از کامپوزیت ونیر برای زمانی که یک لب پریدگی یا ترک در دندان باشد و نخواهید کل دندان را روکش کنید، گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود.

کامپوزیت ونیر چیست؟


کامپوزیت ونیر چیست؟

ونیر لایه صدفی نازکی است که در جلوی دندان قبلیتان می چسبد و ظاهر آن را بهبود می دهد و کامپوزیت ونیر یک نوع ونیر است. کامپوزیت ونیر از رزین مات ساخته می‌شود و معمولا در طول مدت زمان یک جلسه توسط دندانپزشک با دقت بالا ساخته و سفت می‌شود. اگر دندان خراب، لب پریده یا آسیب دیده داشته باشد، رزین کامپوزیتی را می توان برای دستیابی به نتایج بسیار بهتر، مستقیما روی دندان قرار داد. این فرایند با ساخت تاج دندان، پل دندان یا پر کردن دندان متفاوت است. اگرچه در همه اینها از مواد یکسانی استفاده می‌شود، اما کامپوزیت ونیر در مقایسه با موارد زیبایی از عملکرد بسیار بالاتری برخوردار است.

انواع کامپوزیت ونیر


سه نوع مدل کلی برای کامپوزیت ونیر در دسترس است که از آن جمله می توان به مستقیم، غیرمستقیم و پیش ساخته اشاره کرد.

کامپوزیت ونیر مستقیم

کامپوزیت ونیر مستقیم از ماده رزین کامپوزیتی ساخته می‌شود که مستقیما روی دندان قرار داده می‌شود. آماده سازی دندان توسط دندانپزشک برای کار گذاشتن ونیر زیاد طول نمی کشد و این فرایند نیز تهاجم اندکی خواهد داشت.

کامپوزیت ونیر غیرمستقیم

اصلی ترین تفاوت بین روش مستقیم و غیرمستقیم، نحوه کار گذاشتن کامپوزیت ونیر است – نه ماده استفاده شده در آن- دندان های شما مانند روش مستقیم آماده سازی می‌شوند، اما کامپوزیت ونیر در این حالت در بیرون از دهانتان و در مطب دندانپزشک یا در آزمایشگاه آماده می‌شود.

تا زمانی که ونیر غیرمستقیم آماده شود، از کامپوزیت ونیر موقتی استفاده خواهید کرد. در جلسه بعدی، کامپوزیت ونیر آماده شده توسط یک لایه ماده چسبنده به دندانتان چسبانده می‌شود.

کامپوزیت ونیر غیرمستقیم در مقایسه با کامپوزیت ونیر مستقیم از مقاومت بالاتری در مقابل سایش برخوردار است. البته این را نیز باید گفت که هزینه کامپوزیت ونیر غیرمستقیم بالاتر است.

ونیر پیش ساخته

 • ونیر پیش ساخته همانطور که از نامش پیداست از قبل آماده شده است و براساس رنگ و اندازه مورد نظر انتخاب می‌شود.
 • این ونیر از کامپوزیت های نانو هیبرید و با استفاده از فناوری پیشرفته لیزر تولید شده است.
 • این محصولات توسط لیزر خشک شده اند و همین موضوع باعث می‌شود تا کامپوزیت ونیر بتواند ظاهر جذاب و درخشانش را برای مدت طولانی تری در مقایسه با کامپوزیت ونیر معمولی حفظ کند.
 • به دلیل ماهیت فوری روند کار گذاشتن کامپوزیت ونیر، آن را یک روزه یا فوری هم می نامند.

مزایای کامپوزیت ونیر


مزایای کامپوزیت ونیر

روکش دندانی ونیر یا به طور خلاصه کامپوزیت ونیر یک ظاهر طبیعی را فراهم می‌کند، اما ظاهر آن به اندازه لبخند خودتان یا لمینت سرامیکی طبیعی نیست. با اینحال استفاده از کامپوزیت ونیر چند مزیت هم دارد:

 • هزینه: کامپوزیت خیلی گران نیست و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.
 • تغییرات اندک دندان: لازم نیست دندانپزشکتان، دندانتان را به اندازه زمانی که می خواهید از لمینت سرامیکی استفاده کنید، تراش دهد.
 • انعطاف پذیری: اگرچه ماندگاری رزین کامپوزیت به اندازه سرامیک نیست، اما انعطاف بالاتری دارد. بنابراین کامپوزیت ونیر را می توان در صورت بروز آسیب، ترمیم کرد. در مقابل لمینت سرامیکی را باید تعویض کرد.
 • سرعت کار: شاید دندانپزشکتان بتواند کامپوزیت ونیر را در یک جلسه سر جای خودشان قرار دهد؛ اما لمینت سرامیکی حداقل به دو جلسه نیاز دارد.

کاربردهای کامپوزیت ونیر


کاربردهای کامپوزیت ونیر

دندانپزشک می تواند از کامپوزیت ونیر در سطح جلویی دندانتان و به منظور پوشش نقایصی مانند موارد زیر استفاده کند:

 • فضای میان دندان هایتان
 • شکل مخروطی یا تیز دندان های پیشین
 • دندان های شکسته و لب پریده
 • وجود لکه های دائمی درون یا بیرون دندان
 • لکه ناخوشایند ناشی از پر کردن

عکس قبل و بعد از کامپوزیت:


عکس قبل و بعد از کامپوزیت

عکس قبل و بعد از کامپوزیت

عکس قبل و بعد از کامپوزیت

عکس قبل و بعد از کامپوزیت

چه کسی گزینه مناسبی برای روکش دندانی کامپوزیت ونیر است؟


روکش دندان کامپوزیت ونیر برای همه یا تمامی دندان ها مناسب نیست. انتخاب مواردی که تحت فرایند روکش دندان کامپوزیت ونیر قرار می گیرند، فاکتور بسیار مهمی در موفقیت این روش محسوب می‌شود. در صورتی که لازم باشد برای دستیابی به نتیجه مطلوب پایه دندان را در آورد، باید دانست که استفاده از کامپوزیت ونیر روی دندان یک روند قابل برگشت نیست. تنها معاینه توسط دندانپزشک می تواند مشخص کند که آیا روشک دندان کامپوزیت ونیر برای دستیابی به تغییرات مورد نظرتان مناسب است یا خیر. از جمله مواردی که در آن نوع خاصی از دندان یا افراد برای استفاده از روکش دندان کامپوزیت ونیر مناسب نیستند، عبارتند از:

 • دندان خراب: پوسیدگی دندان یا بیماری فعال لثه باید قبل از ساخت و چسباندن کامپوزیت ونیر درمان شود.
 • دندان ضعیف: اگر تعداد قابل توجهی از دندان ها خراب باشند یا از قبل کنده شده باشند یا دندان های زیادی پر شده باشند، قدرت کافی برای عملکرد مطلوب در صورت استفاده از کامپوزیت ونیر را نخواهند داشت.
 • دندان هایی که مینای کمی دارند: نرخ موفقیت روکش دندانی کامپوزیت ونیر، زمانی که به مینای دندان چسبیده شوند، بالاتر خواهد بود.
 • افرادی که معمولا دندان قروچه می کنند: انجام مرتب دندان قروچه باعث می‌شود که لبه دندان به آسانی دچار پریدگی شود یا روکش کامپوزیت ونیر را بشکند. محافظ دندان برای استفاده در موقع خواب می تواند در مواردی، راه حل خوبی باشد.
 • افرادی که فک سالمی نداشته باشند و شاید موقعیت قرارگیری آن درست نباشد.
 • دندان های به شدت نامنظم: برای دستیابی به نتایج مطلوب شاید نیاز به ارتودنسی دندان باشد.
بخوانید:  کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان؟

روند نصب کامپوزیت ونیر


روند نصب کامپوزیت ونیر

دندانپزشکتان در ابتدا برای اینکه کارش را شروع کند، دندان هایتان را کاملا تمیز می‌کند و آنها را برای فرایند نصب ونیر آماده می‌کند. شاید لازم باشد تا وی لایه نازکی از مینای دندانتان را بتراشد تا به مواد کمک کند که به دندانتان بچسبند. گاهی اگر تغییرات اندکی در شکل و رنگ دندان نیاز باشد، نیازی به تراشیدن روی دندان نیست.

پس از آن، روند انجام کار با توجه به اینکه تکنیک مستقیم یا غیرمستقیم به کار گرفته شود، کمی متفاوت خواهد بود. پیش از نصب کامپوزیت ونیر مستقیم، دندانپزشک مینای دندانتان را کمی نازک می‌کند تا به چسبندگی ونیر به دندان کمک کند.

سپس وی ماده چسباننده را برای کمک به چسبیدن رزین کامپوزیتی به دندان، روی مینا میمالد. در نهایت هر لایه نازک ماده کامپوزیتی روی سطح دندان چسبانده خواهد شد. دندانپزشک بلافاصله با استفاده از نور، رزین را سفت می‌کند و یا به اصطلاح آن را “پرداخت” می‌کند.

در روش کامپوزیت ونیر غیرمستقیم، پس از آماده سازی دندان توسط دندانپزشک، آنها قالبی از دندانتان خواهند ساخت. ونیر غیرمستقیم در بیرون از دهان ساخته می‌شود. دندانپزشک وقتی ونیر آماده شد، روی دندان را کمی می تراشد، ماده چسباننده را روی آن قرار می دهد و ونیر را روی دندان نصب می‌کند.

آنها ونیر را روی سطح دندان هایتان می چسبانند و با استفاده از نور ماده چسباننده را سخت می کنند. بعد از آن دندانپزشک دور و اطراف دندان را تمیز کرده و روی آن را پولیش می کشد.

بسیاری از افراد به بی حسی در این فرایند نیازی پیدا نمی کنند. اما اگر به مصرف بی حسی نیاز پیدا کردید، وقتی اثر آن از بین رفت می توانید به راحتی به کار و فعالیت های روزانه خود بازگردید.

روکش دندانی جایگزینی برای درمان های زیبایی دیگر محسوب می‌شود


با استفاده از روکش دندانی می توان مشابه به روش های درمانی زیبایی دیگر، مشکلات بسیاری را – در بسیاری از موارد با مشکلات و هزینه کمتر – برطرف کرد. دندانپزشکتان درباره اینکه آیا روکش دندانی کامپوزیت ونیر راه حل مناسبی برای شما است یا خیر، به شما مشورت خواهد داد. برای مثال در حالی که کامپوزیت ونیر می تواند ترک های جزئی را پوشش دهد، اما مشکلات بزرگ شاید نیاز به روکش دندان داشته باشد.

کامپوزیت ونیر می تواند جایگزینی برای موارد زیر به شمار رود:

 • روکش دندانی: ونیر در مقایسه با روکش، تغییرات کمتری در دندان ایجاد می‌کند.
 • بلیچینگ دندان: فرایند سفیدکنندگی، لکه های خارجی مانند آنهایی که در نتیجه استعمال دخانیات و مصرف قهوه ایجاد می‌شود را از بین می برد. اما ونیر برای لکه های دارای مبدا درونی که به بلیچینگ واکنش نمی دهند، مانند داروهایی که در اثر مصرف بعضی داروهای خاص ایجاد می شوند، گزینه مناسب تری محسوب می شوند.
 • ارتودنسی: اگرچه ونیر نمی تواند شکل دندان ها یا مشکل موقعیت آنها را برطرف کند، اما می تواند دندان کج و معوج یا فاصله بین دندان ها را بپوشاند.

ماندگاری کامپوزیت ونیر چقدر است؟


امروزه کامپوزیت ونیر در مقایسه با گذشته از ماندگاری بیشتری برخوردار است. آنها می توانند به صورت میانگین از 5 تا 7 سال باقی بمانند و بعد از آن لازم است تا ونیر را جایگزین کنید.

بخوانید:  تعویض کامپوزیت دندان: امکان، نحوه، هزینه

می توانید با مراقبت خوب از دندان هایتان، ماندگاری آن را بالاتر هم ببرید. یک برنامه مرتب مراقبت از دهان و دندان با عدم استفاده از خمیردندان های سفید کننده قوی را در دستور کارتان بگذارید و از جویدن مواد سخت مانند یخ با دندان های جلویی خودداری کنید. همچنین بعضی از دندانپزشکان توصیه می کنند که مراقبت نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای که می توانند ونیرهای جدیدتان را لکه کنند، باشید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر و راهکارهای افزایش ماندگاری آن


مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر و راهکارهای افزایش ماندگاری آن

غذاهای سخت نجوید.

کامپوزیت ونیر هم با هر چیزی که باعث می‌شود دندان لب پریده شود یا ترک بخورد، ترک می خورد و لب پریده می‌شود. اعمال فشار مستقیم با غذای سفت در لبه روکش می تواند باعث ایجاد آسیب در آن شود. به همین دلیل پیشنهادمان این است که از جویدن مستقیم غذاهای سخت (مثل یخ، هویج، ذرت و دانه های خام) خودداری کنید؛ در عوض آنها را به صورت قطعات بسیار کوچک در بیاورید و در صورت بروز آسیب، باید آنها را جایگزین کنید.

این موضوع درباره جویدن اجسام سخت هم صادق است، یعنی اگر عادت به جویدن خودکار، مداد یا بازکردن در بطری با دندان دارید، باید گفت که این موارد می تواند به روکش دندان صدمه بزند.

از دندان قروچه خودداری کنید.

وقتی اضطراب داشته باشید، موقعیت قرارگیری دندان هایتان روی هم مشکل داشته باشد یا حتی اگر اختلال خواب داشته باشید، ممکن است دندان قروچه کنید. پیشنهادمان به این بیمارها آنست که یک محافظ دندان برای وقت خواب تهیه کنند (بخصوص کسانی که لمینت سرامیکی نصب کرده اند) تا از دندانهایشان مراقبت کنند، چرا که دندان قروچه در مواردی منجر به سایش و وارد شدن صدمه به دندان می‌شود.

از خمیردندان های سفیدکننده قوی استفاده نکنید.

اگرچه رزین کامپیوزیت بادوام است اما به سختی سرامیک نیست و به همین دلیل نباید از مواد سفیدکننده قوی روی دندان هایتان استفاده کنید. موادی مانند خمیردندان زغالی، خمیردندان سفیدکننده دندان سیگاری ها و حتی مسواک کردن دندان با پودر سدیم بی کربنات به طور کلی باید کنار گذاشته شود. ذرات سختی که در این محصولات قرار دارند باعث خراشیده شدن سطح کامپوزیت ونیر می‌شود و منجر به جمع شدن سریع تر لکه و از بین رفتن ظاهر درخشنده آن شود. از خمیردندان های معمولی یا سفیدکننده معمولی برای مصرف روزانه و معمولتان استفاده کنید.

از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه می شوند، خودداری کنید.

غذاها و نوشیدنی هایی که روی دندان خودتان لکه ایجاد می‌کند، با کامپوزیت ونیر هم همین کار را می کنند. اگر از قهوه، چای یا نوشیدنی های رنگی لذت می برید، یا آنها را با نی بخورید و یا بعد از لذت بردن از آن، دهانتان را با آب، آبکشی کنید. همچنین استعمال دخانیات به سرعت روی روکش دندانی لکه می اندازد و اگر استعمال دخانیات متوسط تا زیادی دارید، لمینت سرامیگی گزینه بهتری برای شما خواهد بود، چرا که مقاومت بالاتری در مقابل لکه دارد.

از آنها مراقبت کنید.

روکش دندانی کامپوزیت ونیر، ظاهر بسیار جذابی دارند اما مقاومتشان به اندازه مینای دندان خودتان نیست. اگر دندان قروچه می کنید، حتما از محافظ دندان برای وقت خواب استفاده کنید. اگر میزان دندان قروچه شما شدید نیست و یا محافظ دندان برای شما خیلی بزرگ است و نمی توانید آن را تحمل کنیدف می توانید از دندانپزشکتان بخواهید تا یک گیره ارتودنسی برای شما و به منظور جلوگیری از دندان قروچه احتمالی و وارد شدن آسیب به روکش دندان طراحی کند.

هر 6 تا 12 ماه آنها را پولیش بکشید.

مراجعه به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان در بازه های مشخص زمانی، گام بسیار مهمی در جفظ سلامت دهان و دندان به شمار می رود. در مراجعات مرتب می توانید روکش دندانتان را برای رفع لکه و بازیابی ظاهر درخشنده آن، پولیش بکشید و علاوه بر جلوگیری از تجمع لکه و پلاک، ظاهر بهتری هم به آن ببخشید.

چطور کامپوزیت ونیر سفید را حفظ می کنید؟


روش هایی برای سفید نگاه داشتن روکش دندانی:

 1. عادات بهداشتی و نظافتی مرتبی برای دهان و دندانتان داشته باشید.
 2. از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که دندان را لکه می‌کند، خودداری کنید.
 3. غذاهایی که لکه دندان را برطرف می‌کند، انتخاب کنید.

هزینه کامپوزیت ونیر


فاکتوری که احتمالا برای در نظر گرفتن این گزینه باید مد نظر قرار دهید، هزینه است. هزینه کامپوزیت ونیر کم نیست، اما در مقایسه با لمینت سرامیکی بسیار مقرون به صرفه تر است. یک مورد این است که نصب روکش دندانی کامپوزیت ونیر خیلی سریعتر است. به علاوه به دنبال ماده باکیفیت و کار باکیفیتی هستید که نتیجه اش ماندگاری داشته باشد و جدای همه این موارد، تا دهانتان را باز کنید، همه نتیجه ی آن را خواهند دید.

بخوانید:  بهترین متخصص کامپوزیت در شمال تهران (جردن)

هزینه کامپوزیت ونیر بسته به اینکه کجا زندگی می کنید، مطب دندانپزشکتان کجاست و چه تعداد روکش می خواهید، متفاوت خواهد بود. با این وجود اگر دندانتان آسیب دیده باشد، شاید بیمه بخشی از هزینه روکش دندان را پوشش دهد.

در غیر اینصورت هزینه یک دغدغه خواهد بود و بهتر است با دندانپزشکتان درباره یک طرح پرداختی مشورت کنید. شاید بتوانید به ازای انجام چند روکش دندانی، تخفیف هم بگیرید.

معایب و خطرات همراه با کامپوزیت ونیر


خطرات اندکی با روکش دندان کامپوزیت ونیر همراه است، آنها تقریبا قطعات بسیار کوچکی هستند و بنابراین در وارد کردن فشار روی آنها باید مراقب باشید. ممکن است رزین از دندان واقعیتان جدا شود و این موضوع معمولا زمانی رخ می دهد که از ماده چسبنده کمی استفاده شده باشد. با اینحال زمانی که فرایند را نزد یک دندانپزشک مجرب و قابل اعتماد بگذارنید، نباید این موضوع رخ دهد.

کامپوزیت ونیر در مقابل لمینت


برای هر نوعی از روکش، مزایا و معایبی وجود دارد. احتمالا بخواهید قبل از انتخاب نوع روکش، به دقت مزایا و معایب هر روش را مورد ارزیابی قرار دهید.

مزایای کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت

 • هزینه پایین تر
 • دوره نصب کوتاه تر در صورت استفاده از روش مستقیم
 • می تواند مشکلات زیبایی مختلفی مانند بدشکلی دندانها، تغییر رنگ و نقایص دیگر را بپوشاند.

معایب کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت

 • مواد مصرفی در مقایسه با سرامیک ضعیف تر هستند و معمولا لب پریده می شوند.
 • بیشتر باید مورد ترمیم و جایگزینی قرار بگیرند.

مزایای لمینت نسبت به کامپوزیت ونیر

 • ماندگاری بالاتر در نتیجه مواد مصرفی قوی تر
 • ساخت سفارشی
 • ایجاد ظاهری طبیعی تر
 • در مقایسه با کامپوزیت ونیر می تواند لکه های تیره تر یا بدشکلی های شدیدتر دندان را ترمیم کند.

معایب لمینت نسبت به کامپوزیت ونیر

 • گران ترین نوع ونیر (روکش)
 • فرایند نصب لمینت به بیش از یک جلسه نیاز دارد.
 • روکش لمینت سرامیلی ممکن است بیافتد و نیاز پیدا کند که دوباره چسبانده شود.

اگر به دنبال موارد زیر هستید، استفاده از کامپوزیت ونیر روی لمینت سرامیکی را در نظر بگیرید:

 • اگر به دنبال جایگزین مقرون به صرفه ای برای روکش لمینت سرامیکی هستید.
 • به دنبال ظاهری بهتر برای لبخندتان برای یک جشن عروسی یا رویداد بخصوص دیگری هستید.
 • می خواهید در یک جلسه به نتیجه دلخواهتان دست یابید.
 • به دنبال روشی با تهاجم کمتر هستید تا ساختار دندانی بیشتری را حفظ کنید.
 • دنبال روکش هایی هستید که در صورت آسیب دیدن به آسانی و سرعت ترمیم شود.

سوالات متداول


آیا می توانید کامپوزیت ونیر را بکنید؟

فرایند استفاده از کامپوزیت ونیر با تهاجم اندک همراه است و می توان در آینده آن را از روی دندان جدا کرد و دندان را به شکل اصلی باز گرداند. این روش برای کسانی که می خواهند ظاهر لبخندشان را عوض کنند، اما نمی خواهند اندازه و شکل دندان های اصلی خود را تغییر دهند، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

ضخامت کامپوزیت ونیر چقدر است؟

کامپوزیت ونیر ضخامت بسیار کمی، به اندازه 1 میلیمتر  دارد که به جلوی دندان های فعلیتان می چسبد.

روش لایه سازی کامپوزیتی چیست؟

این تکنیک در روش مستقیم کامپوزیت ونیر انجام می­ شود و به معنی گذاشتن لایه به لایه مواد کامپوزیت است و تا حد زیادی به ضخامت و رنگ عاج دندان و مینا بستگی دارد.

آیا کامپوزیت دندان جلو طبیعی به نظر می­ رسد؟

اگر رنگ کامپوزیتی که انتخاب کرده اید رنگ طبیعی باشد و دندانپزشک شما نیز تبحر کافی را داشته باشد کامپوزیت دندان ونیر دندان جلو طبیعی و زیبا دیده می­ شود.

آیا می­شود به جای ارتودنسی کامپوزیت انجام داد؟

اگر مشکل دندان ها زیاد نباشد می­توان به جای ارتودنسی کامپوزیت انجام داد. کامپوزیت به جای ارتودنسی می ­تواند مشکلاتی مانند کج بودن جزئی دندان­ ها یا فاصله ی زیاد بین دندان­ ها را برطرف کند اما برای حل مشکلات اساسی­ تر، ارتودنسی دندان­ ها راه حل مناسب­تری می ­باشد.

ونیر چطور نصب می‌شود؟

وقتی وارد مطب می شوید و به ملاقات دندانپزشک می روید، او ابزار مناسب برای ساخت ونیری که به بهترین نحو لبخندتان را شکل دهد، دست به کار می‌شود و رزین را مستقیما روی دندانتان می مالد. سپس یک نور شدید را برای سخت شدن کامپوزیت، روی دندانتان و ماده مالیده شده می گیرد. در نهایت رزین کامپوزیت توسط دندانپزشک براق و پولیش کشیده می‌شود تا به ظاهر طبیعی و مطلوب لبخندتان برسد.

ماندگاری کامپوزیت ونیر چقدر است؟

این مساله به فاکتورهای مختلفی شامل روتین مراقبتی بیمار در خانه و مدت زمان مابین جلسات چکاپ (که توصیه ما حداقل به دو بار در سال است) بستگی دارد. اگر در مراقبت از کامپوزیت کوشا باشید، حداقل پنج و حداکثر ده سال ماندگاری خواهد داشت.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ