هزینه روکش دندان: همه چیز در مورد انواع و هزینه روکش دندان

شکستگی و آسیب دندان خطر جدی برای سلامتی محسوب نمیشود، اما میتواند زیبایی لبخند شما را از بین میبرد. در گذشته درمان دندان‌های شکسته کار دشواری بود و در برخی موارد هم نتیجه طبیعی حاصل نمیشد. خوشبختانه در حال حاضر علم دندانپزشکی پیشرفت بسیاری داشته و میشود مشکلات کوچک را با روکش‌های دندان ترمیم کرد. البته روکش‌های دندان معمولاً هزینه‌های بالایی دارند. روکش‌های دندان انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. هزینه روکش دندان، دغدغه بسیاری از افراد است که به دنبال این درمان هستند. در این مقاله نگاهی به گزینه‌های مختلف می‌اندازیم و سعی میکنیم به سؤالات مربوط به هزینه روکش دندان پاسخ دهیم.

هزینه‌های روکش دندان

هزینه های روکش دندان

هزینه روکش دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت است، این عوامل عبارتند از:

مواد مورد استفاده

مواد مورد استفاده یکی از عواملی است که بر هزینه‌ها تأثیر میگذارد. برخی مواد مانند زیرکونیوم، فلزات و تمام روکش‌های پرسلن به طور قابل توجهی هزینه بیشتری دارند. سایر مواد، مانند: روکش‌های تمام رزین هزینه کمتری برای شما خواهند داشت. بهتر است برای بررسی هزینه‌ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

شدت مشکل

به طور طبیعی هر چقدر آسیب دندان‌ها بیشتر باشد به رسیدگی بیشتری نیاز دارد و درمان پیچیده تر میشود؛ در نتیجه هزینه‌های شما افزایش می‌یابد. بریج‌های دندانی میتوانند جایگزین مناسبی برای دندان‌های از دست رفته باشند، اما هزینه‌های بسیار بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

تعداد دندان‌هایی که نیاز به درمان دارند

یکی از مهم ترین عواملی که بر هزینه‌ها تأثیر میگذارد تعداد دندان‌هایی است که نیاز به درمان دارند. هر چه تعداد دندان‌ها بیشتر باشد هزینه درمان بیشتر میشود؛ چون پزشک زمان بیشتری را به درمان شما اختصاص میدهد.

بخوانید:  روکش زیرکونیا دندان | فواید و معایب روکش زیرکونیوم + ماندگاری

نامرتب بودن دندان ها

گاهی اوقات دندان‌های بیمار در یک خط قرار ندارند، برخی به عقب و برخی به سمت جلو متمایل میشوند. در صورت چنین وضعیتی، ممکن است برای درمان نیاز به پرداخت هزینه‌های بیشتری داشته باشید؛ چون دورگیری تک تک دندان‌ها سخت‌تر میشود.

پوشش بیمه

با وجود اینکه اکثر درمان‌های دندانپزشکی تحت پوشش بیمه نیستند، اما در برخی موارد بیمه شما ممکن است روکش دندان را به عنوان یک درمان پزشکی در نظر بگیرید و هزینه‌ها را پوشش دهد. اینکه آیا بیمه شما هزینه‌ها را پوشش میدهد یا خیر تا حد زیادی بر میزان پرداخت شما تأثیر میگذارد.

منطقه جغرافیایی کلینیک

به طور طبیعی هزینه درمانی در کلینیکی در یک منطقه معتبر و مجلل از شهر، احتمالاً بیشتر از هزینه‌های درمانی در کلینیک های مرکز شهر است. خدمات دندانپزشکی در برخی شهرها بیشتر از سایر شهرها است. البته تفاوت در هزینه‌ها تنها به دلیل موقعیت مکانی نیست چون خدمات و امکانات اغلب در یک کلینیک پیشرفته متفاوت است.

تخصص و دستمزد پزشک

هر چه پزشک شما با تجربه‌تر باشد، احتمالاً هزینه بیشتری دریافت میکند. این موضوع نباید تحت هیچ شرایطی روی تصمیم گیری شما تأثیر بگذارد، چون تجربه پزشک بر نتیجه درمان تأثیر مهمی دارد. ممکن است یک پزشک بی‌تجربه هزینه کمتری دریافت کند، اما عوارض احتمالی در دراز مدت باعث ایجاد هزینه‌های بیشتری می‌شود.

مقایسه هزینه تاج‌ دندان، لمینت، باندینگ و روکش

مقایسه هزینه تاج های دندان، لمینت ها، باندینگ و روکش ها

با وجود اینکه رایج ترین نوع روکش‌های دندانی، شامل تاج، لمینت و باندینگ می‌شوند، اما تنها گزینه درمانی برای پوشاندن دندان های آسیب دیده نیستند، چون درمان‌های دیگری هم وجود دارند. در ادامه به طور خلاصه هزینه‌های این درمان‌ها را با هم مقایسه میکنیم.

بخوانید:  روکش دندان: انواع تاج دندان و قیمت آن

با وجود اینکه هزینه روکش دندان در درجه اول بر اساس میزان کار مورد نیاز و نوع استفاده تعیین میشود، اما عوامل دیگری هم در این زمینه نقش دارند. شما باید مواردی مانند: حق الزحمه دندانپزشک، هزینه‌های بالینی و موقعیت جغرافیایی کلینیک را هم در نظر بگیرید.

عنصر اصلی مواد مورد استفاده و روش انتخابی هم بر هزینه‌ها تأثیر میگذارند. به طور کلی پرسلن، لومینیر و لمینت بالاترین هزینه‌ها را دارند. روکش‌های کامپوزیت از لحاظ هزینه بعد از آنها قرار دارند. باندینگ دندان در مقایسه با روش‌های ذکر شده روش نسبتاً کم هزینه‌تری است. روکش‌های متحرک کم هزینه‌ترین گزینه هستند، اما اگر کیفیت را در نظر بگیرید نمیتواند انتخاب آیده آلی باشد. روکش‌های دندان یکی از گران ترین روش های درمانی هستند، چون هم هدف پزشکی و هم هدف زیبایی دارند. با توجه به اینکه روکش‌ها کاربرد پزشکی هم دارند، این احتمال وجود دارد که بیمه هزینه‌های آن را پوشش دهد.

از آنجایی که گزینه‌های دیگر معمولاً به عنوان روش‌های زیبایی در نظر گرفته میشوند، احتمالاً تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرند. به یاد داشته باشید که در مورد هزینه‌ها با دندانپزشک خود مشورت کنید، چون آنها میتوانند پس از بررسی وضعیت شما هزینه‌ها را پیش‌بینی کنند.

نکات کلی در مورد هزینه روکش دندان

نکات کلی در مورد هزینه روکش دندان

روکش‌های دندانی ابزار زیبایی هستند که ظاهر دندان‌ها را اصلاح میکنند. روکش‌های دندانی باعث بهبود رنگ، ایجاد فرم طبیعی دندان، کاهش شکاف‌ها و پنهان کردن شکستگی‌ها و سایر آسیب‌های جزئی به دندان میشوند.

روش‌های زیادی برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده وجود دارند، که هر کدام هزینه‌های خاص خود را دارند. ترمیم دندان‌های کوچک‌تر هزینه کمتری دارد. برای اطلاع از هزینه واقعی روکش دندان باید در جلسه مشاوره با دندانپزشک صحبت کنید. تیم دندانپزشکی شما به شما کمک میکند تا مشخص کنید که چه مقدار از هزینه میتواند توسط بیمه پوشش داده شود.

بخوانید:  متخصص روکش و پروتز دندان در شمال تهران (جردن)

سؤالات پرتکرار

آیا روکش‌های دندان هزینه زیادی دارند؟

انواع روکش دندان هزینه‌های متفاوتی دارند. برای اطلاع از هزینه‌های هر کدام باید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

هزینه روکش‌های پرسلن بیشتر است یا روکش‌های زیرکونیا؟

روکش‌های زیرکونیا ممکن است به دلیل مواد و نحوه آماده‌سازی و کلینیک دندانپزشکی هزینه بیشتری نبست به روکش‌های پرسلن داشته باشند.

آیا روکش‌های دندان ارزش پرداخت هزینه را دارند؟

بله. روکش‌های دندان بسته به دلیل نیاز شما ارزش هزینه را دارند. در مواردی که دندان‌ها به شدت فرسوده یا آسیب دیده است، میتوان آنها را با روکش‌های دندانی ترمیم کرد.

چرا روکش دندان هزینه بالایی دارد؟

به طور کلی روکش‌ دندان 3 تا 5 برابر پر کردن دندان هزینه دارد، چون هزینه‌های دندانپزشک ببیشتر میشود و همچنین دندان‌ها قوی تر و ماندگارتر میشوند و زیبایی بیشتری دارند.

تفاوت هزینه‌های روکش و تاج چیست؟

هیچ تفاوتی وجود ندارد، روکش و تاج یکی هستند. به روکش دندان، تاج هم گفته میشود.

مشکل روکش‌های دندانی ارزان چیست؟

وقتی هزینه روکش‌های دندان در یک کلینیک پایین است، باید دقت کنید که برای شما باعث ایجاد مشکل نشود. چون ممکن است دندانپزشک تجربه کافی نداشته باشد یا از مواد خوبی استفاده نشود. در هر صورت اگر هدف شما درمان کم هزینه باشد، احتمال عوارض جانبی افزایش می‌یابد.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ