تعویض کامپوزیت دندان: امکان، نحوه، هزینه

عوامل متعددی مانند کنده شدن و پوسیدگی، لک شدن، ترک خوردن و موارد بسیار دیگری می‌توانند موعد نیاز به تعویض کامپوزیت دندان را سرعت بخشند. خوشبختانه تعویض کامپوزیت دندان امکان پذیر است و دندانپزشک به راحتی این کار را انجام می‌دهد. البته توجه کنید که همیشه امکان جایگزینی کامپوزیت دندانی دیگری برای کامپوزیت آسیب دیده نیست و ممکن است مجبور به استفاده از روکش دندان برای رفع مشکل شوید.

چرا باید کامپوزیت دندان را تعویض کرد؟

چرا باید کامپوزیت دندان را تعویض کرد؟

در اینجا علامت‌هایی که نشان دهنده نیاز به تعویض کامپوزیت هستند را بیان می‌کنیم:

کامپوزیت‌های حجیم یا نامناسب

ما اغلب با بیمارانی که کامپوزیت حجیم یا نامناسب دارند، روبرو می‌شویم. جدیدترین کامپوزیت‌ها نازک هستند و ظاهری طبیعی‌تر به شما می‌دهند. دندانپزشک همیشه از دهان غالب‌گیری می‌کند تا مطمئن شود که کامپوزیت دقیقا مناسب شکل خط لثه و دندان است.

کامپوزیت‌های فرسوده

سرامیک تقریبا مقاوم است. اما اگر بهداشت مناسب دهان و دندان ندارید، می‌تواند ترک بخورد یا بشکند. اگر سیگاری هستید، کامپوزیت ممکن است به مرور زمان زرد گردد. در هر صورت، به صرفه است که روی یک سری کامپوزیت جدید سرمایه گذاری کنید تا ظاهر شما را بهبود بخشد.

کامپوزیت‌های دندانی که از دندان یا لثه جدا شده‌اند.

اگر کامپوزیت شما از دندانتان جدا شد یا بین لثه و کامپوزیت دندان فاصله افتاد، قطعا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا این مورد می‌تواند نشانه بیماری لثه یا پوسیدگی باشد.

پوسیدگی دندان و کامپوزیت‌ها

متاسفانه، اکثرا فکر می‌کنند بعد کامپوزیت کردن دندان‌ها، نیاز به مراقبت نیست و این موضوع منجر به ایجاد برخی مشکلات مانند پوسیدگی دندان می‌شود. احتمال شکستن دندان تراش خورده وجود دارد، زیرا مینای دندان تراش می‌خورد و ضعیف می‌شود.

بعلاوه، اگر ذرات غذا بین کامپوزیت و دندان گیر کند، باکتری‌ها در دندان‌ها رشد کرده و احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. اگر پوسیدگی و آسیب دندان زیاد باشد ممکن است نیاز به عصب کشی دندان و تعویض کامپوزیت با روکش باشد.

بخوانید:  تفاوت بلیچینگ دندان با کامپوزیت ونیر

شکستن دندان در اثر ضربه شدید

اگر به دندان کامپوزیت شده ضربه شدیدی وارد شود، ممکن است باعث جدا شدن کامپوزیت یا شکستن آن شود. در صورتی که ضربه خیلی شدید باشد، بسته به شدت آن ممکن است پزشک تشخیص دهد که کامپوزیت را باید با کامپوزیت جدید، روکش یا حتی ایمپلنت جایگزین کنید.

چگونه می‌توان کامپوزیت دندان را عوض کرد؟

چگونه می‌توان کامپوزیت دندان را عوض کرد

از آنجایی که اصلاحاتی در دندان زیر کامپوزیت به عنوان کارهای اولیه فرایند قرار دادن کامپوزیت انجام می‎شود، اگر کامپوزیت‌ها تخریب شوند، باید تعویض گردند.

خوشبختانه تعویض کامپوزیت تقریبا شبیه قرار دادن آن برای اولین بار است. بعد از برداشتن کامپوزیت از روی دندان‌های طبیعی و حذف مقداری زیادی از مواد متصل کننده آن، دندانپزشک به راحتی قالب گیری انجام می‌دهد و کامپوزیت جدید را برای شما ایجاد می‌کند. سپس کامپوزیت جدید، درست همانند کامپوزیت قبلی، به دندان موجود متصل می‌شود. در این بین، کامپوزیت موقت برای شما قرار می‌گیرد تا ظاهری مناسب داشته باشید.

در برخی موارد، دندان طبیعی زیر کامپوزیت ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود. در این موارد، کامپوزیت برداشته شده و روکش  دندانی تعویض می‌گردد. این تاج‌ها برخلاف ماهیت تک لایه‌ای نازک کامپوزیت‌ها، تمام دندان را در بر می‌گیرند.

چگونه می‌توان از تعویض کامپوزیت دندان تا حد امکان جلوگیری کرد؟

چگونه می‌توان از تعویض کامپوزیت دندان تا حد امکان جلوگیری کرد

علیرغم تلاش‌های دندانپزشک، اگر از دندان‌های خود مراقبت نکنید، کامپوزیت‌ها فرسوده می‌شوند. در اینجا برخی نکات برای ماندگارتر کردن کامپوزیت‌های دندانی بیان می‌گردد:

  • از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. اگر سعی کنید چیز‌هایی را با دندان باز کنید یا موادی غیر از غذا را گاز بگیرید، ممکن است کامپوزیت دندان بشکند یا ترک بخورد.
  • از مصرف محصولات دخانی پرهیز کنید. تنباکو دندان‌ها را لکه دار می‌کند و می‌تواند کامپوزیت‌های جدید را زرد کند.
  • از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که دندان‌ها را لکه دار می‌کند خود داری کنید. سس پاستا، توت‌ها، غذاهای تند و رنگی مختلف، نوشیدنی‌های بدون الکل، شراب و چای می‌توانند دندان را لکه دار کنند. تعادل کلید داشتن لبخندی درخشان است.
  • برای نظافت و معاینه منظم دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. نه تنها مراجعه به دندانپزشک برای نظافت حرفه ای منظم دندان‌ها را در حالت خوبی قرار می‌دهد، بلکه دندانپزشک می‌تواند کامپوزیت‌ها را بررسی کرده و مطمئن شود که هنوز در وضعیت خوبی هستند.
  • هر روز نخ دندان بکشید. داشتن کامپوزیت‌ باعث نمی‌شود نیازی به کشیدن نخ دندان نداشته باشید. کشیدن نخ دندان لثه‌ها را در حالت خوبی نگه می‌دارد و می‌تواند از بیماری لثه که بین لثه و کامپوزیت فاصله ایجاد می‌کند، پیشگیری کند.
  • در هنگام ورزش کردن و اگر در شب دندان قروچه می‌کنید از محافظ دهان و دندان استفاده کنید. استفاده از محافظ می‌تواند به پیشگیری از فرسایش سرامیک کامپوزیت کمک کرده و آنها را برای مدت طولانی‌تری در وضعیت خوبی نگه دارد.
  • مسواک با فرچه نرم و خمیردندان بدون مواد ساینده مصرف کنید. حتی مراقبت مناسب از دندان، اگر بیش از حد باشد، به مرور زمان می‌تواند کامپوزیت‌ها را فرسوده کند. کامپوزیت‌ها را به آرامی تمیز کنید تا احتمال ماندگاری آنها بالاتر رود.
بخوانید:  ایمپلنت بهتر است یا کامپوزیت دندان؟

هزینه‌های تعویض کامپوزیت دندان

گرچه دندانپزشک کسی است که می‌تواند هزینه دقیق را تخمین بزند، اما برخی عوامل مانند مواد مصرفی، دستمزد پزشک، هزینه‌های کلینیک و منطقه جغرافیایی شما بر روی هزینه‌ها تاثیر دارند.

هزینه تعویض کامپوزیت، تقریبا به همان اندازه‌ای که بار اول هزینه کرده‌اید تا آنها را بگذارید می‌باشد. با این حال، اگر به جای کامپوزیت از کرون استفاده کنید، هزینه‌ها ممکن است متفاوت شود. قبل از شروع درمان به منظور درک درست هزینه‌های ممکن حتما با پزشک مشورت کنید.

کلام آخر

کلام آخر

قرار دادن کامپوزیت‌های دندانی روشی بی‌خطر، موثر و معتبر است تا مطمئن شوید با کمترین مشکلات و عوارض جانبی، از ظاهر خود لذت می‌برید. با این حال، کامپوزیت‌ها می‌توانند بنا به دلایلی جذابیت اولیه خود را از دست داده و تحت تاثیر قرار بگیرند و احتمالا تخریب شوند. اگر آسیب خیلی زیاد باشد، کامپوزیت نمی‌تواند نیاز شما را رفع کند و باید از روکش‌های دندانی یا ایمپلنت استفاده کنید.

تعویض کامپوزیت‌ها ممکن و نسبتا آسان است. دندانپزشک کامپوزیت را برمی‌دارد، چسب زیر آن را تا حد امکان تمیز کرده و سپس قالب جدید تهیه می‌کند تا کامپوزیت دندانی جدید و مناسبی برای شما ایجاد گردد. در برخی موارد، اگر آسیب وارد شده زیاد باشد، دندانپزشک ممکن است از روکش دندان به جای کامپوزیت استفاده کند.

در کل، روکش دندان از دندان‌ها بهتر محافظت می‌کند، زیرا آنها را کاملا می‌پوشاند. با این کار احتمال ورود مواد زائد به زیر روکش دندان سخت‌تر می‌گردد و احتمال پوسیدگی و عفونت کاهش می‌یابد.

سوالات پرتکرار

کامپوزیت‌های دندانی چقدر ماندگاری دارند؟

با مراقبت و نگهداری مناسب، کامپوزیت‌های سرامیکی می‌توانند 10 تا 15 سال ماندگاری داشته باشند. همین حالت در مورد تاج‌های دندانی نیز صادق است.

بخوانید:  بهترین متخصص کامپوزیت در شمال تهران (جردن)

آیا تعویض کامپوزیت دردناک است؟

هر مرحله از قرار دادن کامپوزیت‌ها باید راحت و بدون درد باشد. ناحیه مورد نظر بی‌حس می‌شود، درست مثل زمانی که پوسیدگی دندانی را می‌خواهید پر کنید.

آیا می‌توانم فقط یک کامپوزیت را عوض کنم؟

بله، می‌توانید یک کامپوزیت سرامیکی را با کامپوزیت، روکش یا لمینت دیگر تعویض کنید.

تعویض کامپوزیت دندان چقدر هزینه دارد؟

هزینه تعویض کامپوزیت با قرار دادن آن متفاوت نیست، بنابراین همان هزینه قرار دادن کامپوزیت را پرداخت می‌کنید. اما استفاده از مواد و روش دیگر – از جمله تاج‌های دندان – هزینه‌ها را به طور چشمگیری تغییر می‌دهد.

آیا کامپوزیت می‌تواند بیوفتد؟

هیچ کامپوزیت دندانی یا سرامیکی نمی‌افتد، اما برخی کامپوزیت‌ها مانند کامپوزیت‌های موقتی قابل برداشتن هستند.

آیا تعویض کامپوزیت به دندان‌ها آسیب می‌زند؟

کامپوزیت سرامیکی درمان زیبایی دائمی است. وقتی قرار می‌گیرد برداشتن آن سخت می‌شود. تعویض کامپوزیت سرامیکی ممکن است مقداری آسیب به دندان زیرین وارد کند. در تعویض کامپوزیت سرامیکی ممکن است نیاز به گذاشتن دندان مصنوعی یا تاج باشد، زیرا احتمالا آسیب چشمگیری برای ایجاد تغییرات مورد نظر ایجاد می‌گردد.

آیا بعد از قرار دادن کامپوزیت دندان می‌توانید دوباره آن را بردارید و دندان‌های طبیعی خود را داشته باشید؟

خود کامپوزیت را می‌توان با استفاده از ابزار دندانپزشکی برداشت، اما وقتی روی دندان قرار می‌گیرد، مهم نیست آماده سازی دندان چقدر جزئی باشد، ولی مینای دندان باز نمی‌گردد. به عبارت دیگر، وقتی این درمان را شروع می‌کنید، باید همیشه کامپوزیت یا تاج دندانی را روی دندان‌های خود داشته باشید.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ