ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان چگونه انجام می‌شود؟ + ماندگاری و قیمت آن

اگر به تازگی دندان آسیب دیده ای را کشیده اید احتمالاً میخواهید سریع آن را جایگزین کنید. کشیدن دندان علاوه بر اینکه زیبایی لبخند را تحت تأثیر قرار میدهد غذا خوردن را هم دشوار میکند. این روزها روش های زیادی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد، اما ایمپلنت های دندانی تا حد زیادی طبیعی ترین و ماندگار ترین جایگزین برای دندان‌ها هستند. ایمپلنت های دندان های ظاهری کاملاً طبیعی دارند.

معمولاً اکثر بیماران میخواهند بدانند که آیا میتوان کاشت ایمپلنت را سریعاً بعد از کشیدن دندان انجام داد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله؛ اما ممکن است شرایط برای بیماران مختلف متفاوت باشد. این کار به وضعیت استخوان زیر دندان، عفونت احتمالی و نوع دندانی که کشیده شده است بستگی دارد.

ایمپلنت دندان همزمان با کشیدن با دندان


اگر مجبور میشوید دندان طبیعی خود را بکشید بهتر است روش های جایگزینی آن را قبل از کشیدن در نظر بگیرید. چه مدت بعد از کشیدن دندان میتوان ایمپلنت انجام داد؟

اکثر دندانپزشکان بدون اینکه با شما صحبتی درباره روش های جایگزینی دندان بکنند دندان را میکشند. با این حال معمولاً بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان همزمان با کشیدن دندان است، چون بیمار به جای دو یا حتی سه جراحی فقط به یک جراحی نیاز دارد.

بعد از کشیدن دندان باید چهار ماه صبر کنید تا ایمپلنت دندان را جایگزین آن کنید.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان همزمان با کشیدن دندان


با کاشت ایمپلنت های دندانی همزمان با کشیدن دندان میتواند با حداقل زمان بهبودی از نتایج این روش بهره‌مند شوید. چون بافت دهان شما نیاز به بهبودی ندارد.

با این کار زمان بهبودی و تعداد جلسات درمانی شما کاهش میابد. زمان کشیدن دندان و ایمپلنت به میزان قابل توجهی کاهش میابد. به جای اینکه 6 تا 12 ماه برای قرار دادن تاج ایمپلنت صبر کنید میتوانید دندان جدید را تنها در عرض سه ماه جایگزین کنید.

شرایط مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان همزمان با کاشت


اگر جای دندان و استخوان عاری از عفونت باشند میتوان ایمپلنت دندانی را همزمان با کشیدن دندان قرار داد. این کار برای کسانی که به تازگی دندان جلویی خود را کشیده اند بسیار مناسب است. وضعیت دندان و استخوان اطراف آن هنگام در نظر گرفتن زمان کاشت ایمپلنت مهم است. دندانپزشک شما اطلاعات کاملی در این باره در اختیار شما قرار میدهد تا مشخص شود که آیا وضعیت شما برای ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان مناسب است یا باید تا زمان بهبودی کامل صبر کنید.

بخوانید:  بهترین زمان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

ایمپلنت فوری چگونه انجام میشود؟


ایمپلنت فوری چگونه انجام میشود؟

در ساخت ایمپلنت های دندانی از شکل و ساختار دندان های طبیعی الهام گرفته شده است. ایمپلنت ها مانند دندان های طبیعی ریشه ای دارند که مستقیما به استخوان فک وصل میشود در نتیجه ایمپلنت ها تا سال ها بدون جابجایی یا نیاز به درمان ها بیشتر ماندگارند.

در صورت امکان دندانپزشک شما همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت فوری را به شما پیشنهاد میدهد. البته دندانپزشک باید هنگام کشیدن دندان آسیب دیده دقت بسیار بالایی داشته باشد تا استخوان و بافت اطراف آن را از بین نبرد. اغلب دندانپزشکانی که برای کشیدن دندان ها آموزش ندیده اند استخوان و بافت لثه زیادی را جدا میکنند و فک شما دچار نقص میشود. در این موارد قبل از کاشت ایمپلنت باید برای جبران استخوان از دست رفته پیوند استخوانی انجام دهید.

در مواردی که دندان به درستی و با دقت کشیده میشود، جای دندان به آرامی از تمام بافت های عفونی، قطعات دندان و بافت لثه تمیز میشود و شرایط مناسب برای ایمپلنت دندان را دارد. با توجه به اینکه جای دندان شبیه به اندازه طبیعی دندان است ایمپلنت دندان باید تقریباً در همان اندازه و موقعیت باشد.

دندانپزشک با استفاده از دریل مناسب فضای حفره را کمی بزرگ تر میکند تا ایمپلنت تیتانیومی به خوبی در آنجا قرار بگیرد. این فرایند حدود 1 تا 2 دقیقه طول میکشد. در نهایت ایمپلنت جایگذاری میشود و یک هیلینگ کپ بالای آن قرار میگیرد. معمولاً برای پر کردن هر گونه شکاف در استخوان باید عمل پیوند انجام شود.

هیلینگ کپ اجازه میدهد تا بافت اطراف ترمیم شود بنابراین پیچ فلزی شما تا چند ماه در معرض دید خواهد بود، اما از بسته شدن بافت روی ایمپلنت جلوگیری میکند. اگر بافت بسته شود برای بیرون آوردن ایمپلنت مجدداً نیاز به جراحی خواهید داشت.

کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان برای چه دندان هایی مناسب است؟


محل دندان بر کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان تأثیر گذار است.

دندان های جلو و پرمولر

دندان های جلو و پرمولر

دندان های جلویی بهترین دندان ها برای کاشت فوری ایمپلنت هستند؛ چون فقط یک ریشه دارند. همین امر در مورد پرمولرها و دندان نیش هم صدق میکند. هر دوی این دندان‌ها هم یک ریشه دارند. حتی در صورت کشیدن دو دندان جلویی میتوان همزمان با کشیدن دندان چند ایمپلنت قرار دارد. اگر هر چهار دندان جلویی خود را کشیده باشید فقط به دو ایمپلنت دندان برای نگه داشتن پل چهار دندان نیاز دارید. برای دندان های جلو، پست دندان دقیقاً همان جای قبلی ریشه دندان قرار داده میشود. ظاهر ایمپلنت های جلویی کاملاً طبیعی است.

مولر

ایمپلنت مولرها ممکن است کمی پیچیده باشد چون چند ریشه دارند و گاهی اوقات پست دندان باید در مرکز قرار داده شود. دندان های آسیاب پایین دو ریشه دارند و دندان های آسیاب بالا سه ریشه دارند. در اکثر موارد میتوان کاشت دندان مولر جایگزین را در یکی از حفره های دندان آسیاب پایین همانطور که در بالا توضیح دادیم انجام داد.

کشیدن دندان مولر و کاشت ایمپلنت همزمان سخت. با این حال پیوند استخوان و غشاهایی که از آن استفاده میکنیم امکان پذیر است، اما مشکل تر است.

بخوانید:  پیوند استخوان فک برای ایمپلنت دندان: مراقبت بعد از جراحی + هزینه

دوره نقاهت ایمپلنت همزمان با کاشت دندان


دوره نقاهت ایمپلنت همزمان با کاشت دندان

ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان علاوه بر اینکه تنها نیاز به یک عمل جراحی دارد همچنین باعث میشود زمان بهبودی کوتاه تری را تجربه کنید. اگر شرایط ایمپلنت فوری را ندارید نگران نباشید. به شما پیشنهاد میکنیم ایمپلنت تأخیری انجام دهید.

این امکان هم وجود دارد که از یک ماه بعد از جراحی از یک تاج موقت استفاده کنید. در این مدت احتمالاً فقط یک اباتمنت دارید که لثه ها را برای کاشت دندان های جدید آماده میکند.

طول عمر ایمپلنت های دندانی همزان با کشیدن در دندان


ایمپلنت های دندانی تقریباً تا 25 سال ماندگارند یعنی زمانی بسیار بیشتر از سایر روش های جایگزین. با این حال طول عمر واقعی ایمپلنت ها به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

  • بهداشت دهان و دندان
  • رژیم غذایی و سبک زندگی
  • محل ایمپلنت در دهان
  • تجربه و مهارت دندانپزشک

به طور طبیعی طول عمر ایمپلنت های کسانی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمیکنند کاهش میابد. شما باید دو بار در روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

اگر دندانپزشک شما با تجربه باشد معمولاً طول عمر ایمپلنت های شما طولانی خواهد بود. پس برای کاشت ایمپلنت باید به دندانپزشک با تجربه و ماهر مراجعه کنید.

عوارض ایمپلنت همزمان با کاشت دندان


کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان اگر توسط یک دندانپزشک ماهر انجام شود میتواند کاملاً ایمن و مؤثر باشد. با این حال ممکن است در این روش برخی عوارض احتمالی را تجربه کنید. خوشبختانه این عوارض جانبی موقتی هستند و معمولاً خیلی شدید نیستند. با این حال بهتر است به خوبی با این عوارض آشنا باشید. در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض جراحی ایمپلنت دندان اشاره میکنیم:

  • درد: مانند سایر جراحی های دهان، احتمالاً تا چند روز پس از جراحی درد خفیفی را تجربه خواهید کرد. درد نباید خیلی شدید باشد. دندانپزشک برای شما داروهای ضد درد تجویز میکند.
  • خونریزی: معمولاً خونریزی بعد از جراحی ایمپلنت باعث ایجاد مشکل نمیشود و یک عارضه طبیعی است. این خونریزی معمولاً خفیف است و در عرض یک یا دو روز متوقف میشود.
  • تورم: تورم اطراف لثه و محل جراحی یکی از عوارض طبیعی جراحی ایمپلنت است. در برخی موارد گونه ها و کناره های صورت بیمار هم متورم میشوند. این تورم به مرور زمان از بین میرود. بهتر است برای کاهش تورم از کیسه های یخ استفاده کنید.
  • کبودی: کبودی یکی از دیگر از عوارض احتمالی کاشت ایمپلنت است. صورت شما ممکن است دچار کبودی شود. کبودی تا چند روز بعد از جراحی برطرف میشود.

هزینه های ایمپلنت دندان همزمان با کشیدن دندان


هزینه ایمپلنت های دندانی معمولاً به شرایط بیمار بستگی دارد. عوامل زیادی میتوانند  بر میزان هزینه ها تأثیر گذار باشند از جمله: تجربه جراح، پیچیدگی جراحی، هزینه های بیهوشی و تعداد دندان های از دست رفته.

معمولاً ایمپلنت دندان همزمان با کشیدن دندان هزینه کمتری از ایمپلنت تأخیری دارد. با این حال پیچیدگی این روش ممکن است هزینه های را به طور چشمگیری افزایش دهد.

بخوانید:  ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

اگر کاشت ایمپلنت را همزمان با کشیدن دندان انجام ندهید چه میشود؟


کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان

کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان برای همه بیماران مناسب نیست. مدت زمانی که بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت باید صبر کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ایمپلنت فوری

اگر دندان های خود را دلیل عفونت از دست داده اید قبل از کاشت ایمپلنت باید بافت آسیب دیده بهبود یابد. از آنجایی که ممکن است در سه ماه اول بعد از کشیدن دندان نیمی از استخوان فک شما از بین برود کاشت ایمپلنت باید قبل از گذشت این سه ماه انجام شود.

ایمپلنت تأخیری

پوسیدگی طولانی مدت دندان ها میتواند باعث تحلیل استخوان فک شود. در چنین مواردی ممکن است پس از کشیدن دندان نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. دندانپزشک شما مواد استخوانی را روی ناحیه ای خاص از فک پیوند میزند. این کار قسمتی که استخوان را پس از حدود شش ماه تقویت می‌کند. سپس میتوان جراحی ایمپلنت را انجام داد.

سؤالات پرتکرار


چه مدت بعد از کشیدن دندان میتوان کاشت ایمپلنت انجام داد؟

اگر دندان خود را از قبل کشیده اید باید قبل از کاشت ایمپلنت منتظر بهبود استخوان باشید. معمولاً توصیه میشود 3 ماه صبر کنید تا استخوان ها بهبود یابند. بیماران دیابتی ممکن است برای بهبودی کامل به 6 ماه زمان نیاز داشته باشند.

کشیدن دندان چقدر طول میکشد؟

در اکثر موارد کشیدن دندان 10 دقیقه طول میکشد. کشیدن دندان های جلویی معمولاً بیشتر زمان میبرد، کل این فرایند حدود 15 دقیقه میشود.

بعد از کشیدن دندان چه اتفاقی میفتد؟

بعد از کشیدن دندان متوجه یک فضای خالی غیر طبیعی در دهان خود میشوید. البته کشیدن دندان باعث ایجا تغییرات دیگری هم میشود که معمولاً با گذشت زمان متوجه آنها میشوید. نبود ریشه دندان باعث تحلیل استخوان فک میشود. از بین رفتن استخوان فک باعث کاهش استحکام سایر دندان ها میشود و خطر کشیدن آنها هم افزایش میابد.

علاوه بر این دندان های دو طرف فضای خالی شروع به حرکت خواهند کرد. این وضعیت نه تنها میتواند بر زیبایی شما تأثیر گذار باشد بلکه میتواند غذا خوردن را هم برای شما مشکل کند. ممکن است نیش شما آنقدر نامرتب شود که دچار اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) یا عادت مزمن دندان قروچه شوید.

چگونه درمان خود را شروع کنیم؟

اولین مرحله مراجعه به دندانپزشک است. در این مرحله احتمالاً شما باید آزمایش سی تی اسکن مخروطی دندان را برای بررسی عمق و عرض استخوان فک انجام دهید. دندانپزشک پس از بررسی سابقه پزشکی، وضعیت دندان و استخوان اطراف، انتظارات و بودجه شما روش های درمانی مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.

آیا ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان دردناک است؟

پیش از شروع جراحی دندانپزشک ناحیه مورد نظر را بی حس میکند. ممکن است حین کشیدن دندان درد خفیف را احساس کنید، اما این درد قابل تحمل است. جراحی ایمپلنت دندان درد کمتری دارد. احتمالاً پزشک به شما توصیه میکند 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی مسکن مصرف کنید.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ