ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

همه ما از اهمیت و تأثیر ایمپلنت‌های دندانی بر کیفیت زندگی آگاه هستیم. اما طولانی بودن دوره درمان باعث منصرف شدن برخی افراد میشود. ایمپلنت دندان مراحل متعددی دارد، که چند ماه طول میکشد و شما جز صبر کردن کار دیگری نمیتوانید انجام دهید. در این مقاله به بررسی مراحل کاشت ایمپلنت میپردازیم و توضیح میدهیم که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد. همچنین به این موضوع میردازیم که چه عواملی باعث طولانی تر شدن مراحل درمان میشوند.

ایمپلنت دندان واقعاً زمان بر است، اما اگر دنبال یک جایگزین دائم و با کمترین عوارض هستید بهترین درمان موجود همین است.

چرا ایمپلنت دندان زمان بر است؟

چرا ایمپلنت دندان زمان بر است؟

طول درمان برای بیماران مختلف یکسان نیست. دلیل آن تفاوت در آناتومی، حجم کار، تراکم استخوان و سایر عوامل است. با این اوصاف دلیل اصلی طولانی بودن ایمپلنت دندان چند مراحله‌ای بودن درمان است.

کامل شدن هر مرحله به زمان نیاز دارد. همچنین برخی مراحل روند بهبودی طولانی دارند. در نتیجه ایمپلنت دندان یکی از زمان برترین درمان‌های دندانی است.

شرح مراحل ایمپلنت دندان

شکست مراحل ایمپلنت دندان

همانطور که گفته شد عمل ایمپلنت دندان به دلیل چند مراحله‌ای بودن و اینکه اکثر مراحل نیاز به بهبودی دارند عمدتاً زمان بر است. مراحل ایمپلنت دندان عبارتند از:

مشاوره

افراد مختلف شرایط یکسانی ندارند. سلامت دهان بیمار، بزرگترین عامل مؤثر بر مدت درمان است. در طول این مشاوره اولیه، جراح برای تعیین سلامت دهان بیمار و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هست یا خیر، وضعیت دهان و دندان بیمار را به طور کامل معاینه میکند.

درمان‌های قبل از ایمپلنت

بسته به نتایج این معاینه، ممکن است بیمار به درمان‌های قبل از ایمپلنت، مانند: کشیدن دندان یا پیوند استخوان نیاز داشته باشد. این درمان ها میتوانند از 3 تا 12 ماه طول بکشند، اما برای سلامت کلی دهان بیمار و موفقیت ایمپلنت کاملاً ضروری هستند.

قرار دادن فیکسچر

جراح، فیکسچر ایمپلنت را در استخوان فک بیمار قرار میدهد. فیکسچر ایمپلنت قسمتی پیچ مانند از ایمپلنت است که کل ایمپلنت را در جای خود نگه میدارد (درست مانند ریشه یک دندان طبیعی). سپس فیکسچر باید به طور کامل با استخوان فک پیوند بخورد. فرایند ادغام استخوانی تقریباً 3 تا 6 ماه طول میکشد.

بخوانید:  ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان

قرار دادن اباتمنت

بعد از اینکه فیکسچر ایمپلنت با استخوان فک پیوند خورد، جراح اباتمنت ایمپلنت را در فیکسچر قرار میدهد. پس از قرار دادن اباتمنت، لثه بیمار حدود 2 هفته زمان نیاز دارد تا بهبود یابد.

قرار دادن تاج

تاج ایمپلنت قسمتی است که در بالای خط لثه دیده میشود. تاج بخشی از ایمپلنت است که شما با آن غذا را میجوید، آن را مسواک میزنید و نخ دندان میکشید. در این مرحله از درمان، دندانپزشک تاج را روی اباتمنت قرار میدهد.

ایمپلنت دندان چقدر زمان میبرد؟

ایمپلنت دندان چقدر زمان میبرد؟

با توجه به عوامل متعددی که بر طول درمان تأثیر میگذارند، هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. با این حال میانگین زمان برای یک ایمپلنت موفق از ابتدا تا انتها، چیزی بین 6 ماه تا یک سال است. مواردی وجود دارند که باعث طولانی تر یا کوتاه‌تر شدن طول درمان میشود.

آیا چیزی به نام ایمپلنت دندان یک روزه وجود دارد؟

ایمپلنت دندان یک روزه

به طور کلی ایمپلنت‌های یک روزه بلافاصله بعد از کشیدن دندان آسیب دیده و قرار دادن فیکسچر ایمپلنت، پروتز موقت روی آن قرار داده میشود. این روش مناسب کسانی است که نمی‌خواهند روند درمان طولانی داشته باشند. کاشت ایمپلنت در یک روز همچنان به ویزیت بعدی برای قرار دادن پروتز دائمی نیاز دارد و نباید با آن قسمت غذا را جوید.

چه عاملی بر زمان ایمپلنت دندان تأثیر میگذارد؟

چه عاملی بر زمان ایمپلنت دندان تاثیر میگذارد؟

در ادامه به برخی از رایج ترین عواملی که میتوانند بر بهبود ایمپلنت‌های دندانی تأثیر بگذارند اشاره میکنیم:

سیگار کشیدن

سیگار برای سلامت عمومی شما و سلامت دهان و دندان مضر است. در نتیجه ممکن است بر موفقیت ایمپلنت‌های دندانی تأثیر بگذارد. مصرف سیگار بر بهبودی طبیعی بدن تأثیر میگذارد و خطر عفونت پس از جراحی ایمپلنت را افزایش میدهد. علاوه بر این سیگار کشیدن رگ‌های خونی شما را منقبض میکند، در نتیجه ممکن است باعث خونریزی شدید حین جراحی و بعد از آن شود. از آنجایی که سیگار روی کاشت ایمپلنت دندان تأثیر منفی دارد، بسیاری از متخصصان ایمپلنت از شما میخواهند که قبل از درمان برای مدت مشخصی از سیگار کشیدن خودداری کنید.

توده استخوانی

یکی دیگر از عناصر حیاتی که بر نتیجه ایمپلنت‌های دندانی تأثیر میگذارد تراکم استخوان فک است. با از دست دادن یک یا چند دندان، استخوان فک به مرور زمان ضعیف میشود. در نتیجه هر چه بیشتر بدون دندان بمانید توده استخوانی فک شما کمتر میشود. افرادی که توده استخوانی ضعیفی دارند هم میتوانند ایمپلنت دندان انجام دهند، اما ممکن است به درمان‌های اضافی مانند پیوند استخوان نیاز داشته باشند. تکنیک‌های پیوند استخوان قسمت‌هایی که توده استخوانی  کمی دارند را با مواد استخوانی ترمیم میکنند. فقط یک متخصص ایمپلنت دندان میتواند تشخیص دهد که آیا شما قبل از کاشت ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز دارید یا خیر.

بخوانید:  تغذیه بعد از ایمپلنت دندان: بعد از کاشت ایمپلنت دندان چه بخوریم؟

بهداشت دهان و دندان

وقتی صحبت از ایمپلنت‌های دندانی میشود رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. اینکه ایمپلنت‌های دندانی، دندان‌های مصنوعی هستند به این معنی نیست که نیاز به مراقبت ندارند. در واقع بهداشت دهان و دندان ایمپلنت مانند دندان‌های طبیعی است یعنی باید دو بار در روز مسواک بزنید، یک بار در روز نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید. این اقدامات به کنترل پلاک و باکتری در دهان شما کمک میکند در نتیجه باعث جلوگیری از عفونت و افزایش احتمال موفقیت ایمپلنت میشود. از سوی دیگر بهداشت نامناسب دندان ممکن است منجر به عفونت ایمپلنت و در نتیجه باعث شکست ایمپلنت دندان شود.

لثه های سالم

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان موفقیت ایمپلنت دندان، وضعیت بافت لثه است. این مسئله دلیل دیگری برای ضرورت بهداشت دهان و دندان است. افرادی که در حال حاضر یا قبلاً بیماری لثه داشته‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوعی پری ایمپلنت هستند که با شکست ایمپلنت مرتبط است. در نتیجه اکثر دندانپزشکان ایمپلنت درمان بیماری لثه را توصیه میکنند تا اطمینان حاصل شود که قبل از کاشت ایمپلنت دندان هیچ عفونت فعالی رخ ندهد.

رژیم غذایی

چیزهایی که بعد از جراحی ایمپلنت میخورید یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در موفقیت ایمپلنت است. پس از جراحی شما باید یک رژیم غذایی نرم داشته باشید. همچنین در صورت امکان باید از سمت مخالف ایمپلنت‌ها برای جویدن استفاده کنید. خوردن غذاهای نرم باعث جلوگیری از فشار بیش از حد به ایمپلنت قبل از بهبودی میشود. از سوی دیگر مصرف غذاهای جویدنی، ترد یا سفت در دوران نقاهت میتواند فشار زیادی بر ایمپلنت وارد کند و باعث تغییر موقعیت یا شکستن ایمپلنت شود.

نکات پایانی درباره اینکه ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد

نکات پایانی درباره مدت زمان ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان هر چقدر هم زمان بر باشد بهترین روش ممکن برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. این روش باعث ایجاد دندان‌هایی محکم میشود که شبیه به دندان‌های طبیعی است. درمان از چند مرحله مختلف تشکیل شده است و هر کدام به زمان نیاز دارد تا به طور کامل انجام شود و بهبود یابد.

بخوانید:  ایمپلنت فوری دندان در یک روز

عواملی مانند سیگار کشیدن، توده استخوانی ناکافی، بهداشت دهان و دندان، نداشتن لثه‌های سالم و رژیم غذایی نامناسب میتواند بر طول مدت هر یک از مراحل تأثیر بگذارد. دندانپزشک شما پس از معاینه بر اساس نیازها و محدودیت‌های شما به طور تقریبی طول درمان را مشخص میکند.

سؤالات پرتکرار 

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

روند بهبودی اولیه بین 1 تا 2 هفته طول میکشد. با این حال ایمپلنت باید به استخوان فک پیوند بخورد و به بخشی طبیعی از دهان شما تبدیل شود. این فرایند بسته به وضعیت شما میتواند 3 تا 6 ماه یا بیشتر طول بکشد.

آیا میتوان ایمپلنت دندان را در مدت کوتاه‌تری انجام داد؟

خیر. مراحل مختلف ایمپلنت دندانی هر کدام زمان مورد نیاز خود را دارد، چون بدن شما باید به هر اصلاحی که انجام میشود سازگار شود.

آیا ایمپلنت ارزش صبر کردن دارد؟

ایمپلنت دندان حداقل به دو مرحله نیاز دارد و زمان آن میتواند بین هفته‌ها و ماه‌ها متفاوت باشد. ایمپلنت‌ها زمانی که به استخوان فک متصل میشوند بخشی از آناتومی شما میشوند. این ویژگی میتواند آنها را به اندازه دندان‌های سالم، طبیعی و محکم  تبدیل کند.

چند روز استراحت بعد از ایمپلنت دندان لازم است؟

برای یک بیمار معمولی سه یا چهار روز استراحت پس از جراحی ایمپلنت دندان کافی است. حساسیت و تورم خفیف طبیعی است و در چند روز اول فروکش میکند. دوران نقاهت یکی از دلایلی است که روند ایمپلنت دندان را در مقایسه با سایر جایگزین‌ها طولانی میکند.

چگونه میتوان روند بهبودی ایمپلنت دندانی را افزایش داد؟

خوب استراحت کنید، از خوردن غذاهای سفت و چسبنده خودداری کنید، به اندازه کافی آب بنوشید، از کمپرس یخ استفاده کنید، دهان خود را با آب و نمک شستشو دهید، از سیگار کشیدن خودداری کنید و بهداشت دهان و دندان خود را عایت کنید تا روند بهبودی پس از هر مرحله کاهش یابد.

چه مدت میتوان از ایمپلنت‌های موقت استفاده کرد؟

استفاده از ایمپلنت‌های موقت مفید است چون اگر مشکلی در اطراف ایمپلنت وجود داشته باشد هنوز هم میتوان قبل از ساخت دندان‌های دائمی آن‌ها را اصلاح کرد. این مرحله موقت می‌تواند 6 تا 8 ماه طول بکشد، اما دندان‌های دائمی معمولاً سریعتر ساخته میشوند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ