مسواک ایمپلنت:‌ مزایا،‌ انواع و قیمت

مهم‌ترین نکته بعد از انجام ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان است. زیرا این نکته بر ماندگاری و موفقیت کاشت ایمپلنت تأثیر مستقیم دارد. مسواک زدن، استفاده از دهانشویه و نخ دندان به طور منظم و روزانه ضروری هستند؛ اما برای تمیز کردن ایمپلنت استفاده از مسواک‌های معمولی به تنهایی کافی نیست. برای تمیز کردن ایمپلنت و لثه‌ی اطراف آن و پیشگیری از عوارض احتمالی باید از مسواک‌های مخصوص ایمپلنت استفاده شود. مسواک ایمپلنت باعث شستشوی آسان تر دهان و دندان می شود و از بروز عوارض احتمالی پیشگیری می‌کند.

انواع مسواک ایمپلنت

مسواک‌های ایمپلنت دارای انواع گوناگونی هستند که می‌توان از آن‌ها برای تمیز کردن ایمپلنت استفاده کرد.

مسواک با گردن زاویه دار

مسواک با گردن زاویه دار

این نوع مسواک ایمپلنت به تمیز کردن بهتر اباتمنت ایمپلنت می‌کنند. سر باریکی دارند که امکان دسترسی به بخش‌های مختلف ایمپلنت را فراهم می کند. این مسواک‌ها به ایمپلنت آسیب نمی‌رسانند و به فرد امکان می‌دهند از مسواک زدن بخش‌هایی از ایمپلنت که حساس هستند و پس از جراحی، مسواک زدن آن‌ها ممنوع است خودداری شود.

مسواک رگولار

مسواک رگولار

این مسواک‌ ایمپلنت مشابه مسواک‌های معمولی است که در حالت عادی مورد استفاده قرار می گیرند، اما سر این مدل باریک تر است تا هنگام مسواک زدن فقط همان قسمت مورد نظر را تمیز کند و مانع برخورد مسواک با لثه و بخش‌های دیگر و آسیب رساندن به آن‌ها شود.

مسواک‌های پرزدار (Tufted)

مسواک های پرزدار (Tufted)

این مسواک‌ ایمپلنت دارای سر گرد و کوچکی است که امکان تمیز کردن نقطه‌ای محل اتصال ایمپلنت و لثه را فراهم می کند و برای این بخش‌ها مناسب است.

بخوانید:  ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان

مسواک‌های بین دندانی

مسواک های بین دندانی

همانطور که از نام این مسواک‌ها مشخص است از آن‌ها برای تمیز کردن فضای بین دندان‌ها استفاده می‌شود. این مسواک‌ها دارای یک سر انعطاف پذیر هستند که می تواند پلاک‌های دندانی و ذرات ریز غذا را از بین دندان‌ها بیرون بکشد و بدین ترتیب از بیماری‌های دهان و دندان بعد از ایمپلنت و بروز عوارض احتمالی پیشگیری کند. عملکرد این نوع مسواک ایمپلنت را می‌توان به نخ دندان تشبیه کرد که البته طرز استفاده از آن متفاوت می‌باشد.

مسواک برقی

مسواک برقی

بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از مسواک برقی ممکن است باعث آسیب دیدن ایمپلنت شود. اما واقعیت این است که استفاده از مسواک برقی علاوه بر اینکه می‌تواند دندان‌ها را کاملاً تمیز کند، باعث تحریک لثه و استخوان فک و در نتیجه تقویت آن‌ها  نیز می‌شود که این مسئله می‌تواند به افزایش ماندگاری ایمپلنت‌ها کمک نماید.

طریقه درست مسواک زدن پس از ایمپلنت

طریقه درست مسواک زدن پس از ایمپلنت

برای مراقبت از ایمپلنت دندان‌ها، علاوه بر داشتن مسواک ایمپلنت باید با روش کار با آن نیز به خوبی آشنایی داشته باشید. یادگیری طریقه‌ی درست مسواک زدن پس از ایمپلنت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای انجام این کار مسواک ایمپلنت را روی دندان قرار دهید و آن را با زاویه‌ی 45 درجه به طرف لثه خم کنید. سپس در همین حالت مسواک را حرکت دهید تا بدین ترتیب ذرات غذا از لثه‌ها خارج  شود. برای تک تک دندان‌ها همین کار را انجام دهید. برای تمیز کردن سطح دندان‌ها، کافی است مسواک را مستقیم روی دندان‌ها قرار داده و با حرکات رفت و برگشتی دندان‌ها را تمیز نمایید.

اهمیت بهداشت دهان پس از ایمپلنت

بهداشت دهان

با وجود اینکه ایمپلنت نمی‌تواند به خودی خود باعث پوسیدگی دندان شود، اما می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های لثه گردد. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بخوانید:  تفاوت ایمپلنت و بریج چیست؟ کدام بهتر است؟

نکاتی که پس از ایمپلنت دندان باید به آنها توجه کنید:

  • به طور مرتب هر روز دندان هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از مسواک ایمپلنت بهتر است.
  • برای ضدعفونی کردن دهان و دندان خود از دهانشویه و خمیر دندان‌های آنتی باکتریال استفاده نمایید.
  • به طور مرتب به دندانپزشکی مراجعه کنید.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان پس از انجام ایمپلنت می تواند باعث عفونت دندان و لثه شود و شما را وادار کند مجدداً جراحی و ایمپلنت دندان را انجام دهید و تمام مراحل را دوباره طی کنید.

قیمت مسواک ایمپلنت

قیمت مسواک ایمپلنت

مسواک‌های مخصوص ایمپلنت به دلیل طراحی پیشرفته‌تر و نوع موادی که در ساختار آن‌ها استفاده شده است نسبت به مسواک‌های معمولی قیمت بالاتری دارند. این اختلاف قیمت، در مورد مسواک‌ ایمپلنت برقی بیشتر نیز هست. با وجود این، قیمت مسواک‌ ایمپلنت آن چنان زیاد نیست و با توجه به تنوع قیمت‌ها، می‌توان یک نوع مقرون به صرفه‌تر از این مسواک‌ها را تهیه کرد و برای تمیز کردن ایمپلنت دندان از آن استفاده نمود.

نکته مهم

ممکن است تصور کنید خرید مسواک ایمپلنت نوعی ولخرجی به حساب می آید، اما باید بدانید هنگامی که بحث سلامت و بهداشت دهان و دندان مطرح است این میزان هزینه ارزشش را دارد. استفاده از مسواک‌های مخصوص ایمپلنت علاوه بر جلوگیری از بروز عفونت و بیماری‌های دهان و دندان به بهترشدن سلامت کلی شما نیز کمک خواهد کرد.

معمولاً دندانپزشک شما مناسب ترین مسواک ایمپلنت را پیشنهاد می‌دهد و طرز استفاده از آن را نیز به شما آموزش خواهد داد تا علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان به بهترین شکل، از وارد شدن هر گونه آسیب به ایمپلنت دندان نیز جلوگیری شود.

بخوانید:  عوارض جانبی و خطرات ایمپلنت دندان

سؤالات متداول

آیا می‌توان بعد از انجام ایمپلنت مسواک زد؟

بستگی به دستور دندانپزشک دارد. ممکن است مسواک زدن تا چند روز ممنوع باشد، یا در بعضی موارد ممکن است بتوان بعد از انجام ایمپلنت مسواک زد که در این صورت حتماً باید به آرامی و طبق دستور دندانپزشک خود اقدام به مسواک زدن کنید. معمولاً مسواک زدن پس از جراحی باعث تأثیرگذاری بهتر دهانشویه می شود.

آیا پس از ایمپلنت به مسواک مخصوص نیاز هست؟

بله. به دلیل اینکه با استفاده از مسواک‌های معمولی نمی‌توان به همه‌ی بخش‌های ایمپلنت دسترسی داشت باید برای تمیز کردن آن‌ها از مسواک ایمپلنت استفاده کرد.

آیا می‌توانم بعد از ایمپلنت از مسواک برقی استفاده کنم؟

بله، ممکن است نتوانید بلافاصله پس از انجام ایمپلنت از مسواک برقی استفاده کنید. اما به طور کلی استفاده از آن‌ها نه تنها بی‌ضرر است، بلکه فواید زیادی برای ایمپلنت دندان دارد. لازم است قبل از استفاده از مسواک برقی با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید.

آیا فقط یک نوع مسواک ایمپلنت وجود دارد؟

مسواک‌های ایمپلنت دارای انواع متفاوتی می‌باشند که پس از انجام ایمپلنت می‌توانید از آنها برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده نمایید.

آیا مسواک‌های ایمپلنت گران هستند؟

هرچند بین مسواک معمولی و مسواک ایمپلنت تفاوت قیمت وجود دارد، اما این میزان تفاوت چشمگیر نیست و به معنی گران بودن مسواک‌های ایمپلنت نمی‌باشد.

آیا می‌توانم از انواع مسواک‌های ایمپلنت به طور همزمان استفاده کنم؟

بله. استفاده از انواع مسواک ایمپلنت به شما این اطمینان را می‌دهد که تمام فضای بین دندان‌ها و اطراف ایمپلنت به خوبی تمیز می‌شوند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ