تفاوت ایمپلنت و بریج چیست؟ کدام بهتر است؟

اگر یکی از دندان‌های شما افتاده یا چندین دندان افتاده دارید، دندانپزشک احتمالا به شما بگوید در اولین فرصت آنها را درست کنید تا از مشکلات و آسیب بیشتر به لثه جلوگیری گردد. افرادی که دندان افتاده دارند، بر اساس شرایط و ترجیحات خود گزینه‌های در دسترس متنوعی خواهند داشت. ایمپلنت‌ها و بریج‌های دندانی دو مورد از رایج‌ترین روش‌ها برای مقابله با این مشکل هستند. هرچند هر دو روش برای رفع مشکل دندان‌های افتاده هستند، اما از بسیاری جهات متفاوت می‌باشند، اما هر دو می‌توانند با هم استفاده شوند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی یک ریشه مصنوعی است. عملکرد ایمپلنت‌ها همانند دندان طبیعی است و همانند دندان سالم می‌توان با آنها غذا خورد. آن را ایمپلنت می‌نامند زیرا این فرایند اساسا شامل کاشت دندان مصنوعی در مکان دندان قبلی است.

فرایند قرار دادن ایمپلنت دندانی شامل چندین مرحله است که در طی چند جلسه انجام می‌شود و شامل موارد زیر است:

 • کشیدن دندان آسیب دیده
 • در صورت نیاز، آماده سازی استخوان (پیوند استخوان)
 • قرار دادن ایمپلنت دندان
 • رشد استخوان و ترمیم
 • قرار دادن اباتمنت
 • قرار دادن دندان مصنوعی یا تاج

بریج دندان

بریج دندان

بریج دندانی، ردیفی از دندان‌های مصنوعی است که بین دو دندان سالم قرار می‌گیرد. دندان‌هایی که در اطراف جای خالی دندان افتاده قرار دارند، با روکش پوشیده می‌شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می‌گیرد. بریج می‌تواند با یک دندان یا یک ردیف دندان جایگزین شود. به این دلیل به آن بریج گفته می‌شود که اساسا فاصله بین دندان‌ها را پر می‌کند.

معمولا نیاز به حداقل دو جلسه دارید تا بریج‌ها قرار گیرند:

 • آماده سازی مرکز دندان: در طی اولین ملاقات، پزشک مرکز دندان را تغییر شکل می‌دهد. قسمتی از مینا و عاج دندان را برمی‌دارد تا فضا برای تاج ایجاد گردد.
 • قالب گیری: پزشک قالب گیری یا اسکن دیجیتالی از دندان‌ها تهیه می‌کند. آزمایشگاه دندان، از غالب یا اسکن به عنوان الگو استفاده می‌کند تا بریج، دندان‌های مصنوعی و تاج‌ها را بسازد. بریج موقت برای شما قرار می‌گیرد که تا وقتی آزمایشگاه بریج را بسازد، از ناحیه تحت درمان در دهان شما مراقبت کند.
 • قرار دادن بریج دائمی: در طی جلسه دوم، پزشک بریج موقت را بر می‌دارد و بریج دائم را قرار می‌دهد. پزشک با دقت بریج را بررسی می‌کند و تنظیمات مورد نیاز را ایجاد می‌کند تا مطمئن شود به خوبی در دهان شما قرار گرفته است.
بخوانید:  دندان مصنوعی بر پایه‌ی ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی پروتز؟

تفاوت بریج و ایمپلنت دندانی چیست؟

تفاوت بریج و ایمپلنت دندانی چیست؟

همانطور که گفته شد، در هر دو درمان هدف مشکل از دست دادن دندان و جایگزینی آن‌ها است. با این حال، این دو درمان از بسیاری جهات با هم متفاوت هستند. جدا از تفاوت ماهیت این دو روش، تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارند.

ماندگاری

هر دو درمان روش‌هایی با ماندگاری بالا هستند، اما بعد از استفاده، ماندگاری متفاوتی دارند. ایمپلنت‌ گذاری درمانی دائمی در نظر گرفته می‌شود که یعنی وقتی آنها را می‌گذارید، برای تمام عمر باقی می‌مانند. با این حال، ماهیت دائمی به خاطر پایه کاشته شده در لثه است، زیرا گاهی اوقات، به خاطر پوسیدگی و آسیب، تاج باید تعویض گردد.

بریج‌ها نیز درمانی طولانی مدت هستند، اما به خاطر ماهیت متصل نشدن به لثه و فشاری که از دندان‌های کناری دریافت می‌کنند، ماندگاری کمتری نسبت به ایمپلنت‌ها دارند.

سهولت در قرار دادن

نمی‌توان انکار کرد که ایمپلنت‌های دندانی یکی از وقت گیرترین و پیچیده‌ترین روش‌های دندانی ممکن است. این درمان با صرف چندین جلسه انجام می‌شود و هر کدام دوره نقاهت خود را دارند، این امر روش درمانی ایمپلنت گذاری را نسبتا سخت می‌کند. قرار دادن بریج‌ها در مقایسه با ایمپلنت‌ها آسان‌تر است زیرا این روش جلسات و زمان کمتری نیاز دارد.

دوره نقاهت

این یکی از مواردی است که ایمپلنت‌های دندانی و بریج‌های دندانی به شدت با هم متفاوت هستند. ایمپلنت‌ گذاری در مراحل بسیاری از درمان، دوره نقاهت قابل توجهی دارند، زیرا ماهیت این درمان تهاجمی است. اما بریج گذاری در واقع اصلا نیاز به دوره نقاهت و بهبودی ندارد و در بسیاری از موارد بیماران می‌توانند درست بعد از گذاشتن بریج‌ها کارهای روزمره خود را انجام دهند.

مراقبت بعد از درمان

روتین کلی مراقبت پس از درمان برای هر دو روش‌ شامل بهداشت دهان و دندان کامل و اجتناب از عادات مخرب است. با این حال، مراقبت پس از درمان خاصی برای ایمپلنت‌ها وجود دارد، زیرا باید زخم‌هایی که در این درمان و در مراحل مختلف ایجاد شده‌اند را کنترل کنید. این امر مراقبت پس از درمان برای ایمپلنت‌ها را در مقایسه با بریج‌ها مقداری پیچیده‌تر می‌کند.

بخوانید:  بهترین متخصص ایمپلنت دندان در شمال تهران (جردن)

مقاومت

باید توجه کنید که بریج‌های دندانی در مقایسه با ایمپلنت‌های دندانی معمولا ضعیف‌تر است و در صورتی که دندان افتاده در عقب فک باشد (مثلا دندان آسیاب)، بریج‌ها ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشند. در کل بریج‌های دندانی برای دندان‌های جلویی ترجیح داده می‌شوند، زیرا فشار روی دندان‌های جلو بسیار کمتر از عقب فک است.

خطرات و عوارض جانبی

این دو رویکرد در عوارض جانبی احتمالی و پیچیدگی‌ها متفاوت هستند. اگر قصد گذاشتن ایمپلنت‌های دندانی را دارید، ممکن است با موارد زیر روبرو شوید:

 • عفونت در مکان ایمپلنت
 • صدمه یا آسیب در اطراف ساختارها از جمله دیگر دندان‌ها یا رگ‌های خونی
 • تخریب عصبی که می‌تواند باعث ایجاد درد، بی‌حسی یا مورمور در دندان‌های طبیعی، لثه‌ها، لب‌ها یا چانه شود.
 • مشکلات سینوسی، در جایی که ایمپلنت‌های دندانی در فک بالا و داخل حفره سینوسی قرار می‌گیرد.

و برای درمان بریج دندانی، در اینجا مواردی که ممکن است پیش بیایند بیان می‌شود:

 • نقص در بریج، بریج ممکن است بشکند یا از جای خود در بیاید.
 • درد یا مشکلاتی در جویدن
 • عفونت
 • پوسیدگی دندان

مقایسه هزینه‌ها

بریج‌های دندانی جلوی دندان معمولا ارزانتر از ایمپلنت‌ها هستند و بیمه به احتمال زیاد حداقل مقداری از هزینه‌های آن را پوشش می‌دهد. بسته به مواردی هزینه‌ها می‌توانند بسیار متفاوت باشند:

 • نوع ایمپلنت یا بریج دریافتی
 • مواد استفاده شده
 • گستردگی درمان
 • جایی که زندگی می‌کنید.

حتی اگر ایمپلنت‌ها هزینه اولیه بالاتری داشته باشند، باز هم نسبت به بریج‌ها بهتر عمر می‌کنند و نیاز به تعویض مکرر ندارند که این امر ممکن است روی هزینه‌های نهایی که در طولانی مدت باید بپردازید تاثیر بگذارد.

باید توجه کنید که ممکن است بیمه در مورد پوشش هزینه بریج یا ایمپلنت تفاوتی قائل گردد. در خاطر داشته باشید که قبل از شروع درمان خود در مورد این موضوع از شرکت بیمه پیگیری کنید.

چه روشی برای شما بهتر است؟

ما تفاوت‌های عمده بین بریج‌های دندانی و ایمپلنت‌ها را بررسی کردیم، اما کدام گزینه برای شما بهتر است؟

بخوانید:  روکش ایمپلنت: انواع و هزینه

اگر یک دندان را از دست داده اید و سلامت عمومی خوبی دارید، ممکن است بخواهید گزینه ایمپلنت را انتخاب کنید. این درمان دندان‌های محکم و مقاومی ایجاد می‌کند که برای مدت بسیار زیادی ماندگار خواهند بود. اما اگر نمیتوانید یا نمی‌خواهید ایمپلنت گذارید کنید، بریج‌های دندانی نیز جای خالی دندان افتاده را پر می‌کنند.

در نهایت انتخاب اینکه کدام گزینه برای شما مناسب‌تر است باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود. انتخاب درست به ایجاد تعادل بین نیاز‌های کوتاه، میان و بلند مدت و بهترین راه‌حلی که میتوانید از عهده هزینه‌های آن بر بیایید بستگی دارد. هرچند تحقیق کردن بخش مهمی از فرایند تصمیم گیری است، اما در نهایت باید توسط یک دندانپزشک راهنمایی شوید.

سوالات پرتکرار

آیا بریج داشتن بهتر است یا ایمپلنت؟

اگر هزینه آن مهم نیست و سلامت عمومی خوبی دارید، ایمپلنت دندان ممکن است گزینه بهتری باشد. زیرا با دوام‌ترند و به دندان‌های اطراف آسیب نمی‌زنند.

چرا بریج دندانی توصیه نمی‌شود؟

بریجی که به درستی قرار نگیرد، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان در زیر تاج گردد. در این روش ساختار‌های دندان‌های سالم، تراش می‌خورد تا روکش یا مواد مورد نظر جایگزین گردد. اگر دندان پشتیبان به اندازه کافی محکم نباشد، در نهایت و در طولانی مدت، نیاز به تعویض دارد.

کدام ماندگارتر است؟ بریج یا ایمپلنت؟

ایمپلنت‌ها معمولا با دوام‌تر از بریج‌ها هستند و به همین دلیل اغلب نیاز به تعویض ندارند. با این حال، در طولانی مدت، ایمپلمنت‌ها ممکن است کم هزینه تر باشند.

آیا قرار دادن ایمپلنت دندانی و بریج دندانی دردناک است؟

خیر. این درمان دردناک نیست. زیرا تحت تاثیر بی حسی خواهید بود. با این حال، احتمال احساس درد و آزردگی برای مدتی بعد از دریافت درمان وجود دارد.

آیا غذا می‌تواند زیر بریج و ایمپلنت دندانی گیر کند؟

ایمپلنت‌ها محکم در جای خود قرار می‌گیرند و تاج اجازه نمی‌دهد که غذا و مواد باقی مانده زیر آن برود. اما در بریج‌های دندانی، احتمال اینکه باقی مانده غذا زیر بریج برود و ایجاد عوارض کند، بعید است ولی وجود دارد.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ