تفاوت ایمپلنت و روکش چیست؟

آیا به دنبال بهبود ظاهر دندان‌های خود هستید؟ داشتن یک لبخند زیبا و سالم بسیار اهمیت دارد! وقتی دندان‌های زیبایی دارید، با اعتماد به نفس می‌توانید آن را در عکس‌ها، موقعیت‌های اجتماعی و هر زمان که می‌خواهید به رخ بکشید و از این کار لذت ببرید. اگر هم دندان‌هایی نامرتب و آسیب دیده دارید، این دندان‌ها اگر بخواهند مدت زمانی طولانی‌تر برای شما کار کنند، نیاز به محافظت دارند. در برخی موارد، کشیدن دندان اجتناب ناپذیر است. ولی باید بدانید که دندانپزشک شما انواع مختلفی از روش‌های درمانی و بهبود را بر اساس نیازها و شرایط خاص شما ارائه می‌دهد. با این حال، روش‌های درمانی کاملاً منحصر به فرد هستند. اینکه آیا شما به ایمپلنت دندان نیاز دارید یا روکش دندان – که به عنوان تاج دندان نیز شناخته می‌شود – به دندانپزشک شما بستگی دارد که پس از معاینه مناسب تصمیم بگیرد، زیرا سلامت دندان‌های شما نشان می‌دهد که آیا روکش برایش مناسب است یا باید کشیده شود.

چه کسی به ایمپلنت و روکش دندان نیاز دارد؟

چه کسی به ایمپلنت و روکش دندان نیاز دارد؟

به طور کلی، اگر دندان‌های آسیب‌دیده دارید، دندانپزشک شما سعی می‌کند عوارض جانبی آن را از هر طریق ممکن درمان کند. اگر به اندازه‌ای دندان‌هایتان آسیب‌دیده باشد که با یک پر کردن ساده قابل درمان نباشد، اما آسیب به اندازه‌ای نباشد که کشیدن نیاز باشد، دندانپزشک شما این عارضه را درمان می‌کند و سپس دندان‌های درمان‌شده شما را با پروتزهایی مانند روکش‌های دندانی می‌پوشاند. اما اگر آسیب به اندازه‌ای جدی باشد که دندان‌های شما نتوانند بیش از این دوام بیاورند یا به سادگی قابل ترمیم نباشند، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که دندان‌های معیوب را بکشید و سپس از ایمپلنت‌های دندانی برای رفع دائمی مشکل استفاده کنید و ظاهری طبیعی به دندان‌های خود بدهید. دندان مصنوعی، پروتزها و بریج‌ها نیز جایگزین‌هایی برای دندان از دست رفته هستند. اگر مشکلات دندانی زمینه‌ای دارید که هنوز درمان نشده‌اند، دندانپزشک شما ابتدا به آن‌ها رسیدگی می‌کند و سپس به این فکر می‌کند که آیا ایمپلنت بهترین گزینه درمانی برای شما است یا روکش دندان.

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی یک دندان مصنوعی سه تکه است، ایمپلنت از “روکش” و “اباتمنت” – یا اتصال دهنده – تشکیل شده که معمولاً از نوعی سرامیک مانند چینی ساخته می‌شود، اما پایه آن معمولاً تیتانیوم است تا از استحکام فوق العاده آن اطمینان حاصل شود. ایمپلنت‌ها جای کل دندان را می‌گیرند، و همچنین می‌توانند به شکل و رنگ طبیعی دندان‌ها در بیایند تا جلوه‌ای طبیعی داشته باشند. ایمپلنت، به طور متوسط ​​بین ده تا پانزده سال دوام می‌آورد و در صورت نیاز می‌توان آن را نگه داشت یا تغییر داد. همانطور که می‌بینید، روکش دندان تنها قسمت بالایی ایمپلنت دندان است، در حالی که روکش‌ها معمولا به عنوان یک درمان جداگانه برای پوشاندن اطراف دندان استفاده می‌شوند، همچنین از آن‌ها برای ایجاد ظاهری طبیعی پس از نصب ایمپلنت استفاده می‌شود.

بخوانید:  سرامیک دندان: فواید، عوارض، مقایسه با روکش کامپوزیت و لمینت دندان

روکش‌ دندانی

روکش‌ دندانی

روکش‌ها معمولاً با ایمپلنت‌ها مرتبط هستند، اما زمانی که دندان‌ها تا حدی آسیب دیده باشند، به عنوان یک درمان جداگانه عمل می‌کنند. این روکش‌ها جایگزین تاج طبیعی دندان‌های شما می‌شوند و ظاهری طبیعی به شما می‌دهند. به عنوان یک درمان طولانی مدت، روکش‌های دندانی مزایای بسیاری دارند. اما لازم به ذکر است که نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که مشکل زمینه‌ای را که ممکن است دندان شما داشته باشد درمان کنند و دندانپزشک شما باید قبل از استفاده از روکش دندان به آن‌ها رسیدگی کند.

مقایسه مزایای ایمپلنت و روکش

مقایسه مزایای ایمپلنت و روکش

ایمپلنت‌ها می‌توانند:

 • جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته شوند؛ بدون آنکه تاثیر بدی روی سایر دندان‌ها داشته باشند.
 • می‌تواند راه حلی برای رفع مشکلات انحراف دندان‌ها به سمت دندان‌های دیگر و نیز مشکل بایت دندان (عدم چفت شدن درست دندان‌ها روی یکدیگر) باشند.
 • باعث بهبود اعتماد به نفس شما می‌شوند.
 • تکلم و جویدن را اصلاح خواهند کرد.

روکش‌ها می‌توانند:

 • دندان‌های ترک خورده یا آسیب دیده را کنار هم نگه دارند.
 • پرشدگی‌های بزرگ یا فرسوده را اصلاح کنند.
 • ترمیم دندان‌های شکسته یا ترک خورده.
 • ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشند (تغییر رنگ و مشکلات خفیف هم ترازی)
 • دندان‌ها را تغییر شکل دهند.
 • از دندان‌ها بعد از روت کانال یا همان عصب کشی محافظت کنند.

روکش دندان یا ایمپلنت دندان؟

روکش دندان یا ایمپلنت دندان؟

اکنون که درک درستی از روکش دندان و ایمپلنت دندان دارید، ممکن است احتمالا متوجه شدید که ماهیت آن‌ها چقدر متفاوت است و چه چیزی را می‌توانند درمان کنند. اگر دندانی دارید که غیر قابل ترمیم و آسیب دیده است، یا اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، ایمپلنت دندان ممکن است بهترین راه حل موجود برای مشکل شما باشد، زیرا بیشتر یک درمان پزشکی است تا زیبایی.

 از سوی دیگر، وقتی که روکش، می‌تواند عوارض دندان‌های شما را درمان کنند، استفاده از ایمپلنت، کمی غیرعقلانی است. اگر آسیب وارد شده به دندان‌های شما برای توجیه کشیدن آن کافی نیست، بهتر است از روکش استفاده کنید زیرا تهاجم کمتری دارند و نتایج طولانی‌مدتی ارائه می‌دهند، بدون اینکه با فرآیند نسبتاً سخت دریافت ایمپلنت دندان مواجه شوید و یا [آنچه] از دندان‌های طبیعی شما باقی مانده را از دست دهید.

مقایسه طول عمر

مقایسه طول عمر

اگر بخواهیم مقایسه کنیم، ما به دنبال درمان طولانی مدت در هر دو روش هستیم. روکش‌ها اگر به درستی اعمال و نگهداری شوند می‌توانند بیش از یک دهه دوام بیاورند. با این حال، آن‌ها طبیعتا دائمی نیستند و بسته به استفاده و مراقبت شما از آن‌ها باید در مقطعی جایگزین شوند. ایمپلنت‌ها به عنوان درمانی دائمی در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین تا آخر عمر می‌توانند با شما باشند، اما این مربوط به قسمتی است که در لثه شما قرار می‌گیرد، زیرا تاج یا قسمت قابل مشاهده، در هر صورت در معرض آسیب، لکه و فرسایش است (البته با سرعت بسیار کمتری نسبت به دندان‌های طبیعی شما) و ممکن است در یک یا دو دهه نیاز به جایگزینی داشته باشند.

بخوانید:  ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

مقایسه زمان نقاهت و مراقبت پس از آن

اینجاست که این دو درمان به طور کامل تفاوت‌های گسترده خود را نشان می‌دهند. روش کاشت (ایمپلنت) دندان یکی از پیچیده‌ترین و زمان برترین روش‌های درمانی موجود است. این روش، شامل چندین مرحله است و هر یک به زمان بهبودی خاص خود نیاز دارند. شما باید با زخم‌ها کنار بیایید و این مسئله ماه‌ها یا حتی بیش از یک سال ادامه خواهد داشت. این امر راجع به روکش‌های دندانی صادق نیست، دندانپزشک شما پس از درمان آسیب‌های دندانی شما، دندان‌هایتان را تراشیده و سپس روکش دندانی مناسبی را روی دندان‌هایتان قرار می‌دهد. این درمان بر خلاف ایمپلنت دندان شامل زمان نقاهت کمتری است و نیاز به مراقبت‌های بعدی کمی دارد.

مقایسه فرآیند

روند استفاده از روکش دندان بسیار ساده است، پس از اینکه دندانپزشک، دندان‌های شما را معاینه کرد و هر گونه عارضه دندانی را که ممکن است داشته باشید درمان کرد، روکش را به صورت سفارشی می‌سازد، که کاملاً روی دندان‌ شما قرار می‌گیرد و آن را محکم با چسب سیمان می‌کند. از سوی دیگر، ایمپلنت دندان شامل مراحل مختلفی از جمله کشیدن دندان‌های معیوب، قرار دادن پایه ایمپلنت در لثه، قرار دادن ایمپلنت دندان در بالای آن و در نهایت قرار دادن یک تاج یا روکش در بالای آن است تا ظاهری طبیعی به دندان شما بدهد.

عوارض جانبی و مقایسه خطرات

همانطور که مزایای این دو رویکرد متفاوت است، همین امر در مورد جنبه‌های منفی نیز صدق می‌کند. آکادمی Osseointegration  معایب زیر را برای ایمپلنت‌های دندانی فهرست کرده است:

 1. این یک روش جراحی است که نیاز به دوران نقاهت دارد.
 2. به طور معمول گرانتر از سایر اشکال درمانی است.
 3. احتمال خرابی مکانیکی اجزای ایمپلنت دندانی وجود دارد.

 و موارد زیر جنبه‌های منفی روکش‌های دندانی به عنوان درمانی جداگانه هستند:

 1. هزینه: یکی از معایب روکش‌ها، هزینه آن‌هاست.
 2. خطر آسیب عصبی: اگر دندان خیلی تراشیده شود، احتمال آسیب عصبی وجود دارد.
 3. حساسیت: اگر روکش بیش از حد ساینده باشد می‌تواند برای دندان‌های دیگر نیز مخرب باشد.
 4. نیاز بالقوه برای تعمیرات بیشتر.

مقایسه هزینه

در حالی که این دو رویکرد متفاوت هستند، زمانی که می‌خواهید دو چیز را با هم مقایسه کنید، مقایسه هزینه اجتناب ناپذیر است. قیمت واقعی هر یک از این درمان‌ها بسته به عوامل بسیاری مانند میزان کار مورد نیاز، دستمزد پزشک، هزینه‌های بالینی، محل زندگی شما و غیره متفاوت خواهد بود. با این حال، به طور کلی ایمپلنت‌ها گران‌تر از روکش‌ها هستند. این به دلیل ماهیت جراحی ایمپلنت دندان و این واقعیت است که این ایمپلنت در یک دوره چند ماهه با جلسات متعدد انجام می‌شود. از طرف دیگر روکش‌ کردن، روشی مقرون به صرفه‌تر است.

بخوانید:  انواع ایمپلنت دندان و روش‌های کاشت آن

کدام یک بهتر است؟

کدام یک بهتر است؟

اینکه آیا شما باید ایمپلنت دندان استفاده کنید یا تاج دندان بستگی به مشکلی دارد که در تلاش برای رفع آن هستید. به عبارت ساده، ایمپلنت‌های دندانی جایگزین دندان‌ها و روکش‌های از دست رفته می‌شوند و با محافظت از دندان‌های موجود در برابر آسیب بیشتر، زیبایی را نیز بهبود می‌بخشند. اگر دندان‌های سالمی دارید اما مشکلاتی مانند لکه، بریدگی یا شکاف دارید، روکش‌های دندانی می‌توانند کمک زیادی به شما کنند. اگر مشکل بزرگ‌تری دارید که بر سلامت دهان و دندان‌تان تأثیر می‌گذارد، مانند تحلیل استخوان یا عقب‌رفتگی لثه، یا دندان‌هایتان به سادگی غیرقابل ترمیم آسیب دیده‌اند، بهتر است ایمپلنت‌های دندانی را به‌عنوان لنگر ثابت برای دندان‌های مصنوعی انتخاب کنید.

سوالات متداول

آیا ایمپلنت دندان ایمن است؟

بله. در حالی که این روش زمان‌بر بوده و شامل روش‌های جراحی است، اما بی‌خطر تلقی می‌شود و هیچ خطری برای سلامتی ندارد. با این حال، ممکن است کمی عوارض به همراه داشته باشد.

آیا روکش دندان ایمن است؟

روکش کردن، درمانی ایمن برای زیبایی لبخند شما محسوب می‌شود. با این حال، عوارض جانبی خفیفی وجود دارد، اما به طور کلی، جای نگرانی وجود ندارد.

ایمپلنت بهتر است یا روکش؟

اگر دندان‌های مرده، از دست رفته یا به شدت آسیب دیده دارید، نباید در انتخاب گزینه ایمپلنت دندان تردید کنید. اما اگر پس از درمان مشکلات زمینه‌ای، دندان‌های شما همچنان قابل نجات در نظر گرفته شوند، روکش می‌تواند از نظر پزشکی و زیبایی برای شما بسیار مفید باشد.

ماندگاری کدام یک بیشتر است، ایمپلنت یا روکش دندان؟

در حالی که هر دو روش درمان طولانی مدت هستند، پایه ایمپلنت دندان به طور دائم با شما خواهد بود و تنها قسمت قابل مشاهده (تاج) ممکن است پس از دهه‌ها تعویض شود. روکش‌های دندانی می‌توانند بیش از یک دهه از طریق نگهداری دقیق و مناسب دوام بیاورند، خواه روی ایمپلنت دندانی شما قرار بگیرند یا به عنوان یک درمان جداگانه باشد.

آیا ممکن است دندان زیر روکش، دچار پوسیدگی شود؟

بله. روکش‌ها، دندان‌های شما را می‌پوشانند، اما دندان‌های زیر ممکن است در معرض خطر باشند زیرا هنوز زنده هستند و احتمال پوسیدگی برای آن وجود دارد.

آیا ایمپلنت دندان می‌تواند پوسیدگی دهد؟

خیر ایمپلنت‌ها مستعد پوسیدگی نیستند، با این حال، دندان‌های اطراف آن‌ها ممکن است عفونی یا پوسیده شوند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ