تفاوت ایمپلنت و دندان مصنوعی

ازدست‌دادن دندان‌ها فقط برای دهان مضر نیست، این عارضه می‌تواند بر سلامت عمومی و همچنین اعتمادبه‌نفس شما نیز تأثیر بگذارد. برای جایگزین‌کردن دندان‌های افتاده چند گزینه دارید که شامل دندان مصنوعی و ایمپلنت می‌شود. انتخاب گزینه مناسب به عوامل زیادی مانند قیمت، اولویت فرد و سلامت استخوان فک و دیگر دندان‌ها بستگی دارد. دندان مصنوعی و ایمپلنت هرکدام مزایا و معایب خود را دارند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود در خصوص انتخاب‌های خود با جزئیات کامل با دندانپزشک صحبت نمایید.

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

اگرچه هر دو این روش‌ها هدف یکسانی دارند و جایگزینی برای دندان‌های ازدست‌رفته می‌باشند؛ اما هر یک طبیعت متفاوتی دارند. دندانپزشک به شما کمک می‌کند بین این دو روش مناسب‌ترین گزینه را انتخاب نمایید.

دندان مصنوعیایمپلنت
مزایامعایبمزایامعایب
 • ظاهر خوبی دارند.
 • هزینهٔ کمتری دارند.
 • به جراحی احتیاجی نمی‌باشد.
 • از افتادگی دهان به سمت داخل جلوگیری می‌کنند.
 • باید به طور مرتب تعویض شوند.
 • روند آماده‌سازی آن طولانی است.
 • به‌مرورزمان شل می‌شوند.
 • سلامت استخوان‌های فک را تضمین نمی‌کنند.
 • ظاهر طبیعی دارند
 • باعث حفظ سلامت استخوان فک می‌شوند.
 • دوام بالایی دارند.
 • ثبات بالایی دارند.
 • پروسه آماده‌سازی خیلی طولانی
 • نیاز به جراحی دارد.
 • ممکن است به پروسه‌های دیگری احتیاج شود.
 • هزینهٔ زیادی دارند.

مقایسه تأثیر سلامت دهان

دندان مصنوعی و ایمپلنت هر دو ظاهری بسیار طبیعی دارند؛ اما در زمینه تأثیری که بر سلامت عمومی دهان می‌گذارند کمی با هم متفاوت می‌باشند. ایمپلنت‌ها در مقایسه با دندان مصنوعی ثبات و مقاومت بیشتری دارند و باعث آسیب‌دیدن و درد لثه نمی‌شوند، بهداشت بالاتری دارند، غذا خوردن و جویدن با آن‌ها راحت‌تر می‌باشد و از همه مهم‌تر از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می‌کنند.

دندان‌های مصنوعی با این که از آویزان شدن و شل شدن عضلات دهان به سمت داخل جلوگیری می‌کنند؛ اما به دلیل این که جایگزین ریشهٔ اصلی دندان نمی‌شوند، نمی‌توانند از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری نمایند. همچنین احتمال گیرافتادن ذرات غذا بین دندان مصنوعی و لثه‌ها زیاد می‌باشد که در صورت تمیز نشدن می‌تواند باعث حساسیت، پوسیدگی و عفونت شود.

بخوانید:  ایمپلنت زیرکونیا یا ایمپلنت تیتانیوم

مقایسه دوام

ایمپلنت درمانی دائمی محسوب می‌شود. این حرف برای قسمتی از ایمپلنت که درون لثه‌ها قرار می‌گیرد صحیح می‌باشد؛ اما قسمت تاج آن را باید هر 10 تا 15 سال تعویض نمود. رعایت کردن بهداشت کامل دهان کمک می‌کند که این زمان طولانی‌تر شود.

اما دندان‌های مصنوعی باید حداقل هر 6 تا 8 سال یک‌بار تعویض شوند. چرا که باگذشت زمان ساختار استخوان‌های صورت تغییر کرده و دندان مصنوعی شل می‌شود. با شل شدن دندان‌های مصنوعی، دیگر کارایی سابق را نخواهند داشت و یا استفاده از آن‌ها راحت نخواهد بود.

مقایسه دوران نقاهت

هر دو این روش‌ها شامل کشیدن دندان می‌شوند. این به معنی این است که در هر دو روش، بعد از کشیدن دندان‌ها کمی دوران نقاهت خواهید داشت. زمان این دوران به تعداد دندان‌های کشیده شده و سلامت عمومی شما بستگی دارد. اما در ایمپلنت به دلیل انجام پروسه‌های دیگر، دوران نقاهت طولانی‌تر می‌باشد؛ به همین دلیل این روش در مقایسه با دندان مصنوعی زمان بیشتری می‌برد و پیچیده‌تر می‌باشد.

مقایسه مراقبت‌های موردنیاز

دندان‌های مصنوعی معمولاً درصورتی‌که از آن‌ها به‌خوبی مراقبت شود، باعث درد نخواهند شد. بااین‌حال ممکن است در روزهای نخست استفاده از آنها، کمی احساس سوزش و درد داشته باشید. این درد به طور در طی 1 تا 2 ماه برطرف می‌شود، علاوه بر این دندان‌پزشک در خصوص نحوهٔ برطرف‌کردن درد و ناراحتی که احساس می‌کنید شما را راهنمایی خواهد کرد. تمیزکردن دندان مصنوعی بسیار مهم است چرا که در صورت ماندن ذرات غذا بین دندان مصنوعی و لثه‌ها ممکن است نقاط دردناکی در دهان ایجاد شود.

مراقبت از ایمپلنت درست شبیه به مراقبت از دندان‌های طبیعی می‌باشد و شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به‌صورت روزانه می‌شود. همچنین برای اطمینان از سلامت ایمپلنت‌ها باید به طور مرتب توسط دندان‌پزشک چکاپ شوید.

بخوانید:  کاشت دندان بدون ایمپلنت: روش ها، عوارض و قیمت آن

مقایسه عوارض جانبی و خطرات

طبق یک مطالعه ایمپلنت‌های دندانی یک جایگزین مؤثر و بی‌خطر برای دندان‌ها ازدست‌رفته می‌باشند؛ اما می‌توانند عوارضی چون عفونت و مشکلات ساختاری (ترک خوردن تاج، شل شدن پایه) در پی داشته باشند. نرخ پس‌زدگی ایمپلنت‌های دندان بین 5 تا 10 درصد می‌باشد.

رایج‌ترین عوارض دندان‌های مصنوعی به شرح زیر می‌باشند:

 • قرار نگرفتن دندان مصنوعی در جای خود
 • زخم شدن لثه‌ها

مقایسه هزینه‌ها

ایمپلنت دندان نیاز به پروسه‌های پیچیده‌ای دارد و به همین دلیل در مقایسه با دندان مصنوعی گران‌تر می‌باشد. علاوه‌براین، ایمپلنت‌ها از مواد درجه یک ساخته می‌شوند (جنس ایمپلنت از تیتانیوم می‌باشد و تاج از سرامیک یا پرسلین ساخته می‌شود.) و در مقابل اغلب دندان‌های مصنوعی از جنس اکریلیک هستند.

دندان‌های مصنوعی در مقایسه با ایمپلنت هزینه کمتری دارند؛ اما باید هر 5 تا 8 سال یکبار تعویض شوند. دندان‌های مصنوعی تکه‌ای، به طور معمول از فلز ساخته می‌شوند که در مقایسه با اکریلیک سبک‌تر هستند و مقاومت بالاتری دارند؛ اما گران‌تر نیز می‌باشند.

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان؟

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان؟

علاوه بر مشاوره با دندانپزشک خود که مهم‌ترین مرحله است، در زمان تصمیم‌گیری برای استفاده از دندان مصنوعی یا ایمپلنت موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

سن

به دلیل این که ایمپلنت‌ها یک جایگزین دائمی محسوب می‌شوند، افراد 60 سال به پایین بیشتر این روش را انتخاب می‌کنند. چرا که می‌توانند تا چند دهه از این دندان‌ها استفاده نمایند. افراد مسن‌تر به‌خصوص کسانی که نمی‌خواهند تحت درمان‌های پیچیده و تهاجمی قرار گیرند، احتمالاً دندان مصنوعی را ترجیح می‌دهند.

تراکم استخوان

برای کاشت پایه ایمپلنت، استخوان فک باید تراکم لازم را داشته باشد. درصورتی‌که به دلیل آسیب‌دیدگی، بیماری‌های لثه، سن یا ازدست‌دادن دندان‌ها، استخوان فک تراکم خود را از دست بدهد نمی‌توانید از ایمپلنت استفاده نمایید. برای بالابردن تراکم استخوان‌ها از جراحی پیوند استخوان استفاده می‌شود؛ اما این کار هزینه‌های ایمپلنت را افزایش داده و پروسه را طولانی‌تر می‌نماید.

عملکرد

ایمپلنت‌ها در مقایسه با دندان مصنوعی حس طبیعی‌تری دارند و جویدن غذا با آن‌ها راحت‌تر است. بااین‌حال بر اساس یک تحقیق که در سال 2019 انجام شده است، کسانی که از دندان‌های مصنوعی بر پایهٔ ایمپلنت استفاده کرده‌اند در مقایسه با افرادی که از دندان مصنوعی معمولی استفاده می‌کنند، از دندان‌های خود رضایت بیشتری داشته‌اند.

بخوانید:  علائم عفونت ایمپلنت دندان و روش‌های جلوگیری از آن

سؤالات متداول

آیا ایمپلنت بی‌خطر است؟

بله ایمپلنت یک جایگزین بی‌خطر و ایمن برای دندان‌های ازدست‌رفته می‌باشد. بااین‌حال این روش نیز عوارض جانبی دارد که معمولاً خودبه‌خود بر طرف خواهند شد.

آیا دندان مصنوعی بی‌خطر است؟

دندان‌های مصنوعی یکی از بی‌خطرترین روش‌های موجود برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته می‌باشند؛ اما می‌توانند باعث درد و ناراحتی جزئی شوند.

دندان مصنوعی گران‌تر است یا ایمپلنت؟

بدون شک ایمپلنت دندان گزینهٔ گرانتری محسوب می‌شود. این روش در مقایسه با دیگر روش‌های جایگزین مانند بریج دندان نیز گران‌تر می‌باشد.

آیا دوام دندان مصنوعی و ایمپلنت یکسان است؟

خیر، دندان‌های مصنوعی در صورت مراقبت صحیح تا 10 سال دوام خواهند داشت؛ اما ایمپلنت یک جایگزین دائمی است و تا آخر عمر دوام دارد.

بین دندان مصنوعی و ایمپلنت کدام یک بهتر است؟

با استفاده از ایمپلنت‌های دندانی نیازی نیست به طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید چرا که مراقبت از آن‌ها ساده‌تر از دندان مصنوعی است. همچنین با استفاده از ایمپلنت دیگر لازم نیست در خصوص افتادن دندان‌ها در هنگام صحبت‌کردن یا خندیدن نگران باشید. علاوه بر این ایمپلنت‌ها احساس بهتر و ظاهری طبیعی‌تر دارند.

مراقبت از کدام یک راحت‌تر است؟ دندان مصنوعی یا ایمپلنت؟

ایمپلنت‌ها بعد از کاشت کامل، درست شبیه دندان‌های طبیعی خواهند بود به همین دلیل باید شبیه به دندان‌های طبیعی از آن‌ها مراقبت نمود. اما برای تمیزکردن دندان مصنوعی در ابتدا باید آن را از دهان خارج کرد.

آیا می‌توان با دندان مصنوعی و ایمپلنت خوابید؟

با استفاده از ایمپلنت می‌توانید آسوده بخوابید چرا که این دندان‌ها درست شبیه دندان طبیعی هستند؛ اما در خصوص دندان مصنوعی، باید این دندان‌ها را در زمان خواب از دهان بیرون آورد.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ