تفاوت ایمپلنت و لمینت دندان: کاربرد، ماندگاری،‌عوارض و هزینه

روش‌های پزشکی برای دندان‌ها، تنوع زیادی دارند تا بتوانند مشکلات متفاوت را برطرف کنند. برخی به عنوان روشی درمانی استفاده می‌شوند و برخی دیگر کاملا زیبایی هستند. در مورد ایمپلنت‌ها و لمینت‌ها نیز این‌چنین است. یکی از آنها برای بهبود زیبایی و دیگری راه‌حلی برای دندان‌های از دست رفته‌ شما می‌باشند. هرچند ماهیت هر درمان نسبت به دیگری متفاوت است، اما هدف تمامی آنها ایجاد لبخندی زیباتر و سالم‌تر می‌باشد. ما تمامی مزایا و مضرات، چگونگی روش درمان، مراقبت‌ها و بهبودی پس از درمان و هزینه هر یک را توضیح می‌دهیم.

ایمپلنت‌ها

ایمپلنت‌ها

کاشت ایمپلنت‌ها یکی از مرسوم ترین عمل‌های دندانپزشکی است که توسط دندانپزشکان سراسر دنیا انجام می‌شود. هدف ایمپلنت‌ها، دادن راه‌حلی دائمی برای مشکل از دست دادن دندان می‌باشد اما بعد از این درمان، نیاز به مراقبت‌های زیادی دارید.

می‌توانید انتظار نتایج طولانی مدت را قبل از هرگونه ترمیم یا تنظیمی داشته باشید و وقتی دندان‌های کاشته شده به استخوان جوش خورد و درمان به پایان رسید؛ می توانید از دندان کاشته شده انتظار انجام وظایف دندان طبیعی خود را داشته باشید.

مزایا و مضرات ایمپلنت دندان

مزایا و مضرات کاشت دندان

از آنجایی که این درمان مشکل بزرگ نبود یک یا چند دندان را رفع می‌کند، بنابراین مزایای زیادی دارد:

 • نتایج طبیعی
 • غذا خوردن را آسان می‌کند.
 • نتایج طولانی مدت
 • مراقبت آسان (بعد از اینکه کاملا یکپارچه شد)
 • جلوگیری از تحلیل استخوان
 • بهبود در سخن گفتن

با این حال، همانند دیگر درمان‌ها، مضراتی نیز در رابطه با این درمان وجود دارد:

 • درمانی پرهزینه
 • ممکن است نیاز به دوره آماده‌سازی طولانی مدت داشته باشد.
 • درمان ممکن است زمان‌بر باشد.

روش درمانی

روش درمانی

فرایند ایمپلنت دندان، چند ماه طول می‌کشد. ایمپلنت معمولا در زمان کوتاهی (کمتر از یک ساعت) انجام می‌شود که با بی‌حسی موضعی همراه است (شبیه به موردی که در کارهای دیگر دندانی انجام می‌شود).

 • کشیدن دندان: ابتدا، دندان مشکل دار توسط جراح دندان کشیده می‌شود. اغلب، دندانپزشکان پیوند استخوان و غشا در زمان کشیدن دندان را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند، استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت وجود دارد. پیوند استخوان و غشا از بانک اهداکننده گرفته می‌شود و بسیار بی‌خطر است. این مواد بدن را تحریک کرده تا در ناحیه‌ای که دندان کشیده می‌شود، استخوان بسازد.
 • کاشت دندان: جراح دندان بعد از حدود سه ماه و زمانی که لثه ترمیم شد، ایمپلنت را در ناحیه‌ای که دندان را کشیده، قرار می‌دهد. این فرایند شامل سوراخ کردن استخوان می‌شود که شبیه پرکردن دندان است. قرارگرفتن ایمپلنت معمولا سه ماه طول می‌کشد تا ترمیم شود.
 • دندان‌های موقتی: دندان موقت ممکن است در زمانی که ایمپلنت گذاشته می‌شود روی آن قرار گیرد تا ترمیم گردد.
 • دندان‌ها یا دندان‌های مصنوعی دائمی: دندانپزشک قالب یا اسکنی از دندان‌ها می‌گیرد و به آزمایشگاه ارسال می‌کند. چند هفته بعد برای قرار دادن اباتمنت (بخش اتصال دهنده) باز می‌گردید و دندان روی ایمپلنت قرار می‌گیرد.

مراقبت پس از درمان و بهبودی

مراقبت پس از درمان و بهبودی

اگر یک مرحله یا چند مرحله برای قرار دادن ایمپلنت داشته باشید، ممکن است مقداری درد در رابطه با نوع جراحی حس کنید:

 • ورم صورت و لثه
 • کبودی لثه و پوست
 • درد در ناحیه ایمپلنت
 • خونریزی جزئی
بخوانید:  بهترین زمان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

ممکن است بعد از جراحی ایمپلنت به مسکن یا آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر ورم، درد یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از جراحی ایجاد شد، با جراح دهان و دندان تماس بگیرید. بعد از هر مرحله از جراحی، ممکن است نیاز به خوردن غذاهای نرم داشته باشید تا محل جراحی ترمیم شود. معمولا در این روش، جراح از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کند ولی اگر بخیه‌ها جذبی نبودند، پزشک آنها را می‌کشد.

می‌توانید به نگه داشتن ایمپلنت‌های خود با انجام کارهای زیر کمک کنید:

 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی انجام دهید. درست مانند دندان‌های طبیعی، ایمپلنت‌ها، دندان‌های مصنوعی و بافت لثه را تمیز نگه دارید. برس‌های طراحی شده خاص، مانند مسواک بین دندانی که بین دندان‌ها می‌رود، می‌تواند به تمیزی گوشه‎‌ها و شکاف‌های اطراف دندان، لثه و پایه فلزی کمک کند.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. برای اطمینان از عملکرد درست و سلامت ایمپلنت‌ها معاینات پزشکی داشته باشید و توصیه‌های متخصص در مورد نظافت حرفه‌ای را انجام دهید.
 • از عادات مخرب بپرهیزید. چیزهای سفت، مانند یخ و شکلات سفت، نجوید، زیرا می‌توانند تاج یا دندان‌های طبیعی را بشکنند. از تنباکوهایی که لک دندان ایجاد می‌کنند و محصولات کافئین‌دار پرهیز کنید. همچنین اگر دندان قروچه می‌کنید، درمان شوید.

هزینه‌های ایمپلنت

هزینه‌ها

ایمپلنت روش ارزانی نمی‌باشد و عواملی مانند کیفیت ایمپلنت، هزینه کلینیک، تخصص و تجربه پزشک و جایی که زندگی می‌کنید، نقش مهمی در هزینه‌های کاشت ایمپلنت دارند. با این حال، از آنجایی که این روش درمانی است، برخی بیمه‌ها هزینه‌ها را پوشش می‌دهند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از انجام این کار به خوبی تحقیق کرده و با دندانپزشک در مورد هزینه‌ها مشورت کنید.

لمینت دندان

لمینت دندان

این روش درمانی، یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی در دنیا می‌باشد. لمینت‌ها، روکش‌های نازکی از جنس سرامیک نیمه شفاف مخصوصی هستند که ضخامت 0.5 میلی‌متر دارند. لمینت‌ها، دندان‌ها را مانند پوسته دوم می‌پوشانند و برای ترمیم لبه دندان‌ها، تغییر شکل یا سفید شدن دائمی دندان‌ها توصیه می‌شوند.

درمانی سرپایی و بدون جراحی است و در مقایسه با ایمپلنت‌ها دوره نقاهت یا مراقبت‌های پس از درمان زیادی ندارد و نتایج اغلب برای مدت زمان قابل توجهی ماندگار خواهند بود؛ اما به مراقبت‌های خاصی نیاز دارد.

مزایا و مضرات لمینت‌های دندانی

مزایا و مضرات

اگر می‌خواهید لمینت دندان انجام دهید، باید بدانید که مزایای زیادی در ارتباط با این روش وجود دارد:

 • نتایج طبیعی
 • روش درمانی کم تهاجمی
 • نگهداری آسان
 • درمان مقرون به صرفه

اما همانند دیگر روش‌های درمانی، مضراتی نیز در رابطه با این درمان وجود دارد:

 • مستعد شکستن یا ترک خوردن
 • رنگ پذیری (در مقابل دندان‌های دائمی که در اطراف آن هستند)
 • احتمال حساس شدن دندان

باید توجه کنید که در صورت داشتن دندان معیوب (از لحاظ بهداشتی) نمی‌توانید از لمینت‌ها استفاده کنید. این درمان صرفا درمانی زیبایی است و اگر در ابتدا به سلامت دندان‌ها توجهی نشود، وضع دندان‌ها وخیم می‌گردد.

بخوانید:  مسواک ایمپلنت:‌ مزایا،‌ انواع و قیمت

روش درمان

روش درمان

اولین جلسه با دندانپزشک، قبل از اینکه لمینت را به دندان بچسبانند، ممکن است شامل عکس‌برداری اشعه ایکس شود تا پزشک بتواند تصویر دقیق از داخل دهان داشته باشد. بعد از این کار، دندانپزشک تمیزکاری روتین مینای دندان را انجام می‌دهد و آن را برمی‌دارد؛ مقدار مینایی که برداشته می‌شود مساوی ضخامت لمینتی است که قرار است گذاشته شود.

زمانی که لمینت‌ها آماده شوند کار شروع می‌شود. اما، قبل از گذاشتن آنها، دندانپزشک آنها را کنار دندان‌ها می گذارد تا بررسی کند با دندان‌های اصلی هم‌خوانی دارند یا خیر. بسته به ارزیابی دندانپزشک، لمینت تراشیده شده یا رنگ آن تغییر می‌کند.

وقتی دندانپزشک از نتایج راضی شد، دندان‌ها را تراشیده، حکاکی و صیقل می‌دهد. بعد از آن لمینت روی دندان چسبانده می‌شود. دندانپزشک این فرایند را با استفاده از تاباندن نور روی دندان تکمیل می‌کند. این کار به مواد شیمیایی داخل سیمان اجازه حرکت داده و لمینت‌ها سفت می‌شوند. وقتی درمان کامل شد، معاینه تکمیلی انجام می‌شود تا دندانپزشک بررسی کند لثه واکنش مثبتی به لمینت‌ها می‌دهد یا خیر.

مراقبت‌ها و بهبودی

مراقبت‌ها و بهبودی

از آنجایی که این درمان کم تهاجمی است، همانند کاشت ایمپلنت، مراقبت‌های پس از درمان زیادی ندارد. با این حال، برای اینکه بهترین استفاده را از لمینت‌ها داشته باشید، بهتر است موارد زیر را به ذهن بسپارید.

 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. دندان‌ها و لثه شما به عنوان پایه لمینت‌ها عمل می‌کنند. بنابراین مهم است که درست از آنها مراقبت کنید. جدای از این مورد، لمینت‌ها پوسیده نمی‌شوند ولی دندان‌هایی که به آنها چسبیده‌اند خراب می‌شوند. بنابراین اگر مسواک نزنید، احتمال پوسیدگی دندان‌ها در لبه‌ها (جایی که لمینت‌ها به آن وصل می‌شوند)، می‌تواند افزایش یابد.
 • غذاهای سفت نخورید. لمینت‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در موارد استفاده غذای سفت منعطف باشند. اما در طی بهبودی، بهتر است از جویدن یخ، آبنبات سفت که نیاز به فشار زیاد برای گاز زدن دارند، پرهیز کنید.
 • مشکلات ساییدگی دندان‌ها را رفع کنید. اگر با درد فک یا سردرد از خواب بیدار شدید، احتمال اینکه در شب دندان قروچه کرده باشید وجود دارد. این امر می‌تواند باعث ایجاد صدمه به لمینت‌ها در هنگام بهبودی شود و دوام آنها را به خطر بیندازد و در موارد حاد، ممکن است باعث ایجاد صدمات دائمی به لمینت‌ها شود.
 • معاینات منظم: اگرچه اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما معاینات منظم برای نکات بعد از درمان در هر فرایند درمانی دندان نیاز می‌باشند. معاینات منظم به پزشک، امکان پیشنهاد و ارائه راهنمایی مربوطه یا تنظیمات مورد نیاز برای نتایج بهتر را می‌دهد.

هزینه‌های لمینت دندان

هزینه‌های لمینت دندان

وقتی صحبت از بهبود زیبایی می‌شود، لمینت‎‌ها نه ارزان هستند و نه گران. با این حال، درست همانند ایمپلنت‌ها، عواملی مانند کیفیت لمینت‌ها، امکانات کلینیک و هزینه آن، تخصص و تجربه پزشک و مکانی که در آن زندگی می‌کنید، نقش مهمی در هزینه‌های قرار دادن لمینت‌ها دارند. با این حال، برخلاف ایمپلنت‌ها، این درمان زیبایی است و اکثر بیمه‌ها هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین بهتر است قبل از انجام آن  با دندانپزشک در مورد هزینه‌ها مشورت کنید.

بخوانید:  تفاوت ایمپلنت و بریج چیست؟ کدام بهتر است؟

ایمپلنت یا لمینت؟

همانطور که در این مقاله متوجه شدید، تفاوت‌های اساسی بین دو درمان وجود دارد. اما جدا از تفاوت‌های عملکردی، دو مورد وجود دارد که می توان این دو روش را با آنها مقایسه کرد:

 • ماندگاری نتایج: لمنیت‌ها، درمانی قابل تحمل برای بهبود زیبایی هستند که یعنی برای مدت طولانی ماندگار خواهند بود. اما ماندگاری آنها می‌تواند توسط عادات مخرب، تصادفات و غیره کاهش یابد. می‌توانید اثر نتایج آن را تا حداکثر ده سال پس از درمان ببینید. در مورد ایمپلنت دندان، هدف ایجاد نتایج دائمی است؛ باید توجه کنید که قسمت دائمی ایمپلنت شامل پایه و اباتمنت است، اما تاج ایمپلنت را بعد از مدت زمان خاصی باید تعویض کرد. این دوره معمولا بیشتر از یک دهه است، اما می‌تواند به خاطر عواملی مانند بهداشت نامطلوب و آسیب به علت عادات بد یا تصادفات کاهش یابد.
 • مقایسه قیمت: مشخص است که ایمپلنت‌ها نسبت به لمینت‌ها گرانتر هستند، اما ماندگاری طولانی نیز دارند که می‌تواند تفاوت هزینه‌ها را به طور منطقی توجیه کند. پس اگر، فقط به دنبال بهبود ظاهر هستید، نیازی به پرداخت هزینه زیادی همانند وقتی که می‌خواهید دندان افتاده خود را درمان کنید، ندارید. فراموش نکنید که اکثر بیمه‌ها هزینه کاشت ایمپلنت‌ها را پوشش می‌دهند اما اکثر آنها هزینه لمینت‌گذاری را پرداخت نمی‌کنند.

سوالات پرتکرار

ار ایمپلنت استفاده کنم یا لمینت؟

بستگی به مشکلی دارد که با آن روبرو هستید. اگر موضوع دندان افتاده است یا دندانی که قابل ترمیم نیست، پس ایمپلنت ممکن است بهترین انتخاب شما باشد اما اگر می‌خواهید ظاهر خود را زیباتر کنید، لمینت‌ها برای شما بهترین گزینه هستند.

آیا ایمپلنت‌ها دائمی هستند؟

ایمپلنت‌ها درمانی دائمی در نظر گرفته می‌شوند، اما احتمال دارد، بعد از یک یا دو دهه، نیاز به ترمیم یا تنظیم داشته باشند.

آیا لمینت دندان‌ها دائمی هستند؟

لمینت‌ها طول عمر واقعا بالایی دارند؛ اما راه‌حلی دائمی نیستند و گاهی نیاز به اصلاح آنها خواهید داشت. اما معمولا می‌توانند مزایای خود را برای بیش از یک دهه حفظ کنند.

آیا ایمپلنت دندان بی‌خطر است؟

هرچند کاشت ایمپلنت به نظر روش بسیار سختی است، اما در واقع بی‌خطر بوده و عملی مرسوم است. اگرچه احتمال بروز عوارض جانبی و مشکلات وجود دارد اما در  کل می‌توانید بگویید بی‌خطر است.

آیا لمینت دندان بی‌خطر است؟

بله. لمینت‌ها درمان زیبایی کم تهاجمی هستند. عوارض جانبی شناخته شده کمی دارند و معمولا مشکلات قابل توجهی را نیز ایجاد نمی‌کنند.

آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟

این روش تهاجمی است و مقداری درد بعد از انجام آن وجود دارد (که می‌تواند با داروهایی که دندانپزشک تجویز می‌کند از بین برود) و در طی این درمان شما بی‌حسی دریافت می‌کنید که هر گونه احساس دردی را از بین می‌برد.

آیا لمینت گذاشتن دردناک است؟

گذاشتن لمینت‌ها روش درمانی دردناکی نیست. پزشک ممکن است قبل از برداشتن مینای دندان از بی‌حسی استفاده کند. اگر بعد از درمان احساس درد کردید، باید با دندانپزشک تماس بگیرید.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ