درد دندان پر شده:‌ علت و درمان

هدف از پرکردن دندان ترمیم پوسیدگی دندان و تسکین ناراحتی است که ممکن است وجود داشته باشد. با این حال برخی از افراد بعد از پرکردن دندان دچار دندان درد می‌شوند. دلایل متعددی برای احساس درد یا حساسیت بعد از اینکه دندان‌پزشک دندانتان را پر می‌کند وجود دارند.

در برخی موارد، ناراحتی تنها واکنشی به روند ترمیم دندان است. در موارد دیگر، ممکن است به خاطر اینکه پرکننده نیاز به اصلاحاتی داشته باشد یا قسمت دیگری از دندان نیازمند ترمیم باشد، کمی ناراحتی داشته باشید. خوشبختانه راه‌های زیادی برای مقابله با  درد دندان پر شده وجود دارد.

این مقاله رایج‌ترین دلایل بروز حساسیت درد دندان پر شده، درمان‌های دندان درد و اینکه چه وقت باید به پزشک یا دندان‌پزشک مراجعه کنید را شرح می‌دهد.

درد دندان پر شده

درد بعد از پر کردن دندان

حساسیت دندان بعد از پر کردن آن تقریباً رایج است. ممکن است دندان نسبت به فشار، هوا، غذاهای شیرین یا دما حساس شود. معمولاً این حساسیت در عرض چند هفته خودبه‌خود برطرف می‌شود. در طول این مدت، از مواردی که باعث حساسیت می‌شوند اجتناب کنید. معمولاً مصرف مسکن توصیه نمی‌شود.

این مورد نادر است، اما ممکن است گاهی اوقات بیمار بعد از پر کردن، دندان درد شدید و مداومی داشته باشد. درد ضربان‌دار که مانند دندان درد باشد نشانه‌ی این است که پالپ دندان آسیب دیده است. اما ممکن است بیماران انواع دیگری از درد مداوم را بعد از پر کردن دندان احساس کنند. درد در زمان جویدن نشانه‌ی این است که پر کننده مشکلی در بایت (قرار گرفتن دندان‌ها روی هم) ایجاد کرده است. گاهی اوقات این درد در شب شدیدتر است؛ گفته می‌شود که دلیل آن حرکت خون به طرف سر در زمان دراز کشیدن است.

اگر حساسیت دندان بعد از 2 تا 4 هفته برطرف نشد، یا اگر دندانتان حساسیت شدید داشت با دندان‌پزشکتان تماس بگیرید.

علت‌های درد دندان پر شده

علت‌های درد دندان پر شده

کمی حساسیت موقتی بعد از پر کردن دندان طبیعی است. با این حال حساسیت شدید یا مداوم بعد از پر کردن دندان می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد که نیازمند درمان باشند.

در زیر به دلایل احتمالی این علامت اشاره شده و توضیح داده شده که چه وقت باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

حساسیت موقتی دندان بعد از پر کردن دندان معمولاً به این دلیل رخ می‌دهد که فرایند پر کردن دندان باعث صدمه دیدن یا التهاب عصب داخل دندان شده است.

لایه‌های سطحی دندان، که همان مینای دندان و سمنتوم هستند، معمولاً مانع از تماس عصب با عوامل بیرونی می‌شوند. با این حال پر کننده‌ها، مخصوصاً اگر پوسیدگی دندان عمیق باشد، می‌توانند تا نزدیک ریشه‌های اعصاب برسند و باعث آزردگی و احساس ناراحتی شوند.

با بهبود عصب، حساسیت برطرف خواهد شد؛ این امر ممکن است چندین روز یا چند هفته طول بکشد. با بهبود کامل عصب، فرد تفاوتی بین دندان پر شده و سایر دندان‌ها احساس نخواهد کرد.

بخوانید:  دندان درد در بارداری : علت و درمان درد دندان بارداری

دندان‌پزشک باید مطمئن شود که پر کننده هم سطح سایر دندان‌ها در دهان باشد.

افراد معمولاً در روزهای بعد از درمان، در زمان جویدن غذا کمی حساسیت دارند؛ این حساسیت معمولاً خودبه‌خود برطرف می‌شود.

با این حال اگر پر کننده ارتفاع زیادی داشته باشد، در زمان گاز گرفتن خوراکی‌ها باعث فشار اضافی خواهد شد. این مورد می‌تواند باعث درد و حساسیتی شود که اغلب شدیدتر از حساسیت معمولی بعد از پر کردن دندان است.

چنانچه فردی حساسیت شدیدی دارد یا در زمان خوردن غذا و روی هم قرار دادن دندان‌ها مشکل دارد، باید از دندان‌پزشک بخواهد که بایت را بررسی کند. ممکن است دندان‌پزشک قسمت بلند پر کننده را صاف کند تا بایت اصلاح شده و ناراحتی برطرف شود.

پالپیت به التهاب پالپ در داخل دندان گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند باعث حساس شدن دندان و درد شود.

پالپیت معمولاً در پر کردن جزئی دندان رخ نمی‌دهد، اما ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

 • دندان دچار تروما، مانند برخورد شدید در تصادف شده و در نتیجه‌ی آن دندان ترک خورده و یا شکسته است.
 • پوسیدگی عمیق بوده و به لایه‌ی پالپ رسیده است.
 • دندان چندین بار پر شده یا تحت درمان‌های دیگری قرار گرفته است.

دو نوع پالپیت وجود دارند. پالپیت قابل بازگشت و جبران شونده، به نوعی التهاب خفیف که در آن پالپ سالم می‌ماند و دندان خودش درمان می‌شود، گفته می‌شود. پالپیت غیرقابل بازگشت و جبران نشدنی که در آن عصبی آسیب دیده و در حال مردن است. در این موارد عصب کشی دندان برای محافظت و باقی ماندن دندان ضروری است.

دندان‌پزشک معمولاً می‌تواند پالپیت را با پر کننده‌ی جدید یا درمان ترمیمی، مانند عصب کشی دندان درمان کند. همچنین ممکن است لازم باشد فرد آنتی‌بیوتیک مصرف کند تا هرگونه عفونت باکتریایی از بین برود.

ممکن است برخی از افراد نسبت به پر کننده واکنش آلرژیک داشته باشند. بررسی تحقیقات در سال 2015 نشان داد که آمالگام ماده‌ی پر کننده‌ای است که اکثراً باعث واکنش آلرژیک می‌شود.

همچنین ممکن است افراد به مواد دیگر استفاده شده برای این درمان، مانند لاتکس موجود در دستکش دندان‌پزشک نیز حساسیت داشته باشند.

علائم درد دندان پر شده

علائم درد دندان پر شده

معمولاً دندان‌پزشکان ناحیه‌ی اطراف دندان آسیب‌دیده را قبل از شروع درمان بی‌حس می‌کنند. بنابراین احتمالاً در 1 الی 2 ساعت اولیه‌ی بعد از درمان چیزی احساس نخواهید کرد. بعد از اینکه اثر بی‌حسی برطرف شد، ممکن است در دهانتان احساس عجیب و غیر عادی داشته باشید.

این احساسات عبارتند از:

 • دندان درد، مخصوصاً در زمان نفس کشیدن در هوای سرد، نوشیدن مایعات و غذاهای یخ یا داغ
 • تحریک‌پذیری و حساسیت لثه‌ها
 • درد در دندان‌ها، اطراف دندان پر شده
 • درد در زمان روی هم گذاشتن دندان‌ها
 • درد دندان درمان شده در زمان غذا خوردن، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان

تشخیص درد دندان پر شده

تشخیص درد دندان پر شده

ابتدا دندان‌پزشک معاینه‌ی فیزیکی انجام خواهد داد و علائم مشهود را بررسی خواهد کرد. همچنین ممکن است بخواهد که عکسی، مانند عکس با اشعه‌ی ایکس و در برخی موارد MRI بگیرید. وی قبل از درمان دلیل درد شما را بررسی خواهد کرد، زیرا دلایل مختلف نیازمند درمان‌های کاملاً متفاوتی هستند.

بخوانید:  علت دندان درد در شب و راه‌های درمان آن

درمان درد دندان پر شده

وقتی که دچار دندان درد بعد از پر کردن دندان می‌شوید، دو روش برای درمان این مشکل وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. یا دندان‌پزشک با درمان‌های پزشکی به شما کمک خواهد کرد و یا شما می‌توانید از درمان‌های خانگی استفاده کنید (که در اکثر موارد نهایتاً منجر به نیاز به درمان پزشکی خواهید شد، زیرا درمان‌های خانگی برای تسکین درد مناسبند و دلیل درد را درمان نمی‌کنند).

درمان‌های خانگی برای درد دندان پر شده

درمان‌های خانگی برای درد دندان پر شده

اگر بعد از پر کردن دندان، دندانتان کمی حساسیت دارد، می‌توانید برای تسکین درد و ناراحتی خود از خمیردندان ضدحساسیت استفاده کنید. پتاسیم نیترات موجود در این خمیردندان‌ها کمک می‌کند تا درد سطح دندان کاهش یابد و از رسیدن آن به ریشه‌های اعصاب موجود در داخل دندان جلوگیری خواهد کرد. توقع نداشته باشید که خمیر دندان باعث تسکین آنی شود؛ چندین روز صبر کنید تا تغییر را احساس کنید.

در اینجا به درمان‌های خانگی برای رهایی از حساسیت دندان بعد از پر کردن اشاره شده است:

 • می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن استفاده کنید.
 • پمادهای دهانی را می‌توانید به صورت آنلاین بخرید یا از داروخانه تهیه کنید که بسیار مؤثر خواهند بود.
 • وقتی که دندان درد دارید، مطمئن شوید که با استفاده از مسواک زبر باعث تشدید این مشکل نمی‌شوید. فقط از مسواک نرم مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.
 • دندان‌هایتان را با حالت چرخشی مسواک بزنید و مسواک را به عقب و جلو حرکت ندهید و آن را روی لثه‌ها و دندان‌هایتان خیلی فشار ندهید.
 • برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان را بررسی کنید و ببینید که کدام غذاها و نوشیدنی‌ها باعث حساسیت دندان شما می‌شوند، اگر می‌خواهید اذیت نشوید از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
 • از خمیردندان و محصولات سفید کننده‌ی دندان که باعث بدتر شدن حساسیت می‌شوند استفاده نکنید. از خمیردندان‌های حاوی مواد سفید کننده استفاده نکنید، زیرا باعث تشدید حساسیت می‌شوند. برای سفید کردن دندان در منزل، می‌توانید از روش‌های دیگری که باعث ناراحتی شما نمی‌شوند استفاده کنید.
 • بعد از مصرف غذاها یا نوشیدنی‌های اسیدی، دهانتان را بشویید تا از فرسایش مینای دندانتان جلوگیری کنید.

اگر تا چند هفته یا چند ماه بعد از پر کردن دندان، هنوز دندانتان حساسیت داشت، باید به متخصص دندان‌پزشکی مراجعه کنید. همچنین باید دلایل محتمل دیگر که ربطی به پر کننده دندان ندارند را نیز درمان کنید تا بهترین درمان برای شما ارائه شود.

درمان پزشکی برای درد دندان پر شده

درمان پزشکی برای درد دندان پر شده

ممکن است دندان‌پزشک تشخیص دهد که پر کننده دچار مال‌ اکلوژن است و مشکل دارد. یعنی ممکن است خیلی بلند باشد و دندان‌پزشکتان می‌تواند پر کننده را ترمیم کند تا فشار و ناراحتی کمتری ایجاد کند. همچنین ممکن است لازم باشد تا دندان‌پزشک پر کننده‌ی دندان را با ماده‌ی دیگری جایگزین نماید. در برخی از افراد پرکننده‌های کامپوزیتی درد یا حساسیت را افزایش می‌دهند.

احتمال دارد ریشه‌ی اعصاب یا پالپ ملتهب باشد و باعث درد و ناراحتی شود که ممکن است بعد از پر کردن دندان ایجاد شده باشد و یا به خاطر اینکه دندان‌پزشک متوجه آن نشده باشد باقی مانده باشد. متأسفانه پوسیدگی زیاد یا عفونت باعث خواهد شد که نیازمند عصب کشی باشید یا مجبور باشید دندانتان را بکشید.

بخوانید:  آیا روش های خانگی درمان سریع و فوری دندان درد واقعا کاربردی هستند؟

چه وقت به پزشک برای درد دندان پر شده مراجعه کنیم؟

از آنجایی که دندان‌ درد خفیف در روزهای بعد از پرکردن دندان طبیعی است، نیازی به مراجعه به دندان‌پزشک نیست. با این حال در موارد زیر باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید:
 • غیر قابل تحمل بودن درد
 • درد باعث مشکل در خوردن غذا و حرکت دادن دهان شده
 • علائم دیگری مانند تب، قرمزی یا بثورات پوستی دارید.

هر یک از این موارد می‌توانند نشانه‌ی بیماری زمینه‌ای باشند که نیازمند درمان است.

خلاصه

پرکردن دندان راهی ایمن و مؤثر برای درمان پوسیدگی دندان است. اکثر پر کننده‌ها چندین سال ماندگاری دارند. مراقبت درست از دندان‌ها با روزانه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه‌ی مرتب به دندان‌پزشک می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

کمی حساسیت بعد از پرکردن دندان طبیعی و مورد انتظار است. با این حال باید در صورت حساسیت شدید، درد یا بروز علائم دیگر، مانند تب به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

سؤالات متداول

آیا درد دندان بعد از پر کردن دندان طبیعی است؟

بعد از پرکردن دندان کمی درد طبیعی است. معمولاً تا 1 تا 2 روز دندانتان ورم دارد.

چقدر طول می‌کشد تا درد دندان پر شده برطرف شود؟

پاسخ این سؤال برای افراد مختلف متفاوت است، اما اگر درد یا حساسیت بعد از چند هفته کم نشد، یا تب، قرمزی و علائم مشابه دیگر داشتید، فوراً با دندان‌پزشکتان تماس بگیرید.

آیا پر کردن دندان دردناک است؟

خود درمان دردناک نیست، چون بی‌حسی تزریق می‌شود. اما ممکن (و متداول) است که چند روز بعد از درمان درد داشته باشید. اگر این درد ماندگار بود، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که باید درمان شود.

اگر پر کننده تا نزدیک عصب برسد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر پرکننده خیلی به عصب نزدیک شود، باعث عفونت تدریجی آن خواهد شد. دندان‌پزشک نمی‌تواند پیش‌بینی کند که چه وقت دندان عفونت خواهد کرد. اگر عفونت کند دچار درد تپش‌دار یا آبسه‌ی دندان خواهید شد.

آیا می‌توان درد دندان پر شده را در خانه درمان کرد؟

می‌توانید احساس درد را با درمان‌های خانگی کاهش دهید؛ اما این درمان‌ها دلیل درد را برطرف نخواهند کرد و نهایتاً اگر درد برطرف نشود مجبور خواهید بود به دندان‌پزشکتان مراجعه کنید.

دندان‌پزشک برای درد دندان پر شده چه کمکی می‌تواند بکند؟

بسته به دلیل درد، وی ارتفاع یا عمق پر کننده را اصلاح خواهد کرد یا ماده‌ی پر کننده را تعویض خواهد کرد؛ یا اگر عصب عفونت کرده باشد، دندانتان را عصب کشی می‌کند.

چرا درد دندان پر شده در شب بدتر است؟

دلیل آن فشار خون است. وقتی که شب دراز می‌کشید، خون بیشتری به سمت سرتان خواهد آمد و اگر حساسیت دندان داشته باشید، این امر باعث افزایش درد و ناراحتی خواهد شد.

آیا ممکن است پر کننده عفونت کند؟

بله. ممکن است پر کننده عفونت کند و علائمی مانند درد شدید، حساسیت و تورم بروز کند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ