دندان درد عصبی: علائم دندان به عصب رسیده و‌ روش‌های درمان

در میان تمام عوارض و مشکلات دهانی که ممکن است با آن مواجه شوید، دندان درد عصبی یکی از آزاردهنده ترین آنهاست. به دلیل حساسیت شدید و درد شدید ناشی از دندان درد عصبی، ممکن است بسیاری نگران شوند که مشکل از کجاست و به دنبال راه حلی برای رفع این عارضه باشند. در بیشتر موارد، دندان درد عصبی، نشان دهنده یک مشکل اساسی است. با درمان بیماری زمینه‌ای، درد عصبی باید از بین برود. همچنین روش‌های زیادی برای درمان این عارضه یا تسکین درد در کنار درمان دارویی وجود دارد.

علائم دندان به عصب رسیده

علائم دندان به عصب رسیده

درد فک و دندان، از رایج‌ترین شکایات مربوط به دندان درد عصبی هستند. درد ممکن است شدید یا خفیف باشد، و می‌تواند به محرک‌های گرم یا سرد واکنش نشان دهد. حتی پس از برداشتن عامل تحریک، ممکن است بیش از 10 ثانیه باقی بماند. مراقب علائم همراه زیر باشید:

  1. حساسیت به سرما یا گرما
  2. درد هنگام جویدن غذا
  3. آسیب یا ضربه دهانی
  4. خونریزی یا ترشح از لثه یا اطراف دندان

همراه با درد ریشه، این علائم می‌توانند نشان‌دهنده مشکلات لثه، شکستگی یا پوسیدگی دندان باشد. ضربه زدن به دندان پوسیده نیز می‌تواند باعث تشدید درد شود.

علت‌های دندان درد عصبی

علت‌های دندان درد عصبی

در زیر به چهار علت شایع دندان درد عصبی اشاره شده است:

دندان ترک خورده یا لب‌پر شده

یکی از شایع‌ترین علل دندان درد، ترک خوردگی یا لب‌پر شدگی دندان است. در بسیاری از موارد، دندان آسیب دیده آشکار است، به خصوص زمانی که منجر به درد شدید شود. با این حال، مواردی وجود دارد که دندان ترک خورده یا شکسته ممکن است مورد در معرض دید نباشند. هرکسی که دندان درد عصبی را تجربه می‌کند و قادر به تشخیص علت آن نیست، باید برای تشخیص و درمان مناسب آن به دندانپزشک مراجعه کنند. در بیشتر موارد، ترمیم دندان، روکش کردن دندان می‌تواند دندان آسیب دیده را ترمیم کند.

پوسیدگی دندان

یکی دیگر از دلایل اصلی دندان درد عصبی، پوسیدگی دندان است. درحالیکه پوسیدگی دندان در بیشتر موارد به عصب دندان آسیب نمی‌رساند، پوسیدگی می‌تواند بدتر شده و منجر به آسیب عصب دندان شود. این امر به ویژه زمانی صادق است که پوسیدگی دندان منجر به ایجاد حفره در دندان شود. در صورت مشاهده حفره، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر این مشکل منجر به دندان درد عصبی شده باشد. دندانپزشکان می‌توانند پوسیدگی دندان را از طریق ترمیم دندان درمان کنند. در برخی موارد، ممکن است برای درمان دندان درد عصبی، نیاز به عصب کشی باشد.

دندان قروچه

دندان قروچه یک مسئله مهم است و یکی از علل شایع دندان درد عصبی است. متأسفانه، سخت است که روی این عارضه کنترلی داشته باشیم، زیرا معمولاً در هنگام خواب اتفاق می‌افتد. دندان قروچه نه تنها به مینای دندان آسیب می‌رساند، بلکه می‌تواند سطوح عمیق‌تر دندان از جمله عصب دندان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند بهترین محافظ دندان (گارد دندان) را برای استفاده در هنگام خواب توصیه کند. هنگامی که دندان قروچه منجر به دندان درد عصبی شود، عصب کشی، اغلب تنها راه برای درمان صحیح این مشکل است.

بخوانید:  علل درد دندان بعد از عصب کشی و درمان آن

مشکلات لثه

گاهی اوقات دندان درد عصبی، ربطی به دندان ما ندارد. در عوض، ممکن است ناشی از مشکلات لثه باشد. هنگامیکه لثه دچار بیماری شود، اغلب به سطوح عمیق‌تر دندان از جمله عصب دندان گسترش می‌یابد. هرکسی که دندان درد عصبی را تجربه می‌کند و قادر نباشد علت اصلی آن را تشخیص دهد، باید به دندانپزشک مراجعه کند. این امر به ویژه در صورت وجود علائم دیگری از بیماری لثه مانند حساسیت لثه یا خونریزی لثه در حین مسواک زدن بسیار مهم است. با درمان‌های دندانپزشکی مناسب و سریع، دندان درد عصبی ناشی از مشکلات لثه را می‌توان به طور مؤثر در مدت زمان نسبتاً کوتاهی درمان کرد.

دندان درد عصبی در بارداری

بارداری باعث تغییرات زیادی در بدن و دهان شما می‌شود. دندان درد می‌تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی، تغییر در رژیم غذایی و حساسیت لثه باشد. تمیز کردن منظم دندان‌ها می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند و باید در دوران بارداری نیز رعایت شود. با این حال، در صورت عدم رعایت بهاشت دهان و دندان، مشکلات دندانی ممکن است بیشتر شده و با رسیدن به ریشه دندان، به درد عصبی تبدیل شود. در این صورت، با افزایش سطح درد و عوارض دیگر مواجه خواهید شد.

انواع دندان درد عصبی

انواع دندان درد عصبی

به طور کلی دردهای عصبی در دندان به دو بخش تقسیم می‌شوند:

  1. حساسیت پالپ دندان: اگر فقط در یک دندان، درد عصبی دارید، این مشکل در پالپ آن دندان است. علل درد پالپ عبارتند از: دندان شکسته، ترک خورده یا لب‌پر شده، عفونت یا پوسیدگی دندان، فشار ناشی از دندان قروچه، یا پر کردگی دندان.
  2. حساسیت دندانی: به درد گسترده در دندان‌ها اشاره دارد. به طور معمول زمانی رخ می‌دهد که مینای دندان فرسوده شده و گرمای خارجی، سرما یا اسید به انتهای ریشه عصبی می‌رسد. علل آن عبارتند از: عقب رفتن لثه، محصولات سفید کننده دندان و پوسیدگی درمان نشده دندان. مسواک زدن بیش از حد دندان‌ها نیز می‌تواند منجر به دندان درد عصبی شود.

درمان دندان درد عصبی

درمان دندان درد عصبی

درمان دائمی دندان درد، نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد. ابتدا دندانپزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. از شما سؤالاتی در مورد ماهیت درد، زمانی که شروع شد، مکان درد، احساس بدی که دارد و چیزی که شدت درد را تغییر می‌دهد، پرسیده می‌شود. دندانپزشک، لثه‌ها، دندان‌ها و سایر نواحی آسیب دیده شما را معاینه می‌کند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به انجام عکسبرداری با اشعه ایکس داشته باشید. هنگامیکه دندانپزشک بداند چه چیزی باعث این مشکل شده است، گزینه‌های درمانی را ارائه خواهد کرد. اگر روی دندان خود سوراخ دارید، به پر کردن نیاز خواهید داشت. اگر اعصاب دندان شما آسیب دیده باشند، ممکن است نیاز به عصب‌کشی داشته باشید. اگر عفونتی وجود داشته باشد، می‌توان آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری‌ها تجویز کرد. حتی گاهی اوقات دندانپزشکان از نور درمانی با لیزر سرد برای کاهش درد و التهاب استفاده می‌کنند. بسته به اینکه مشکل چقدر بد است، ممکن است فوراً یا پس از چند روز درمان شوید. گاهی اوقات نیز ممکن است در این مدت داروهای قوی‌تری دریافت کنید تا زودتر بهبود یابید. به طور کلی دو مورد از رایج‌ترین روش‌ها برای دندان درد عصبی، پرکردن و عصب کشی دندان هستند.

بخوانید:  درد دندان عقل | علت ها، علائم و درمان

پر کردن

اگر درد عصبی ناشی از پوسیدگی یا سوراخ شدن دندان باشد، پرکردن رایج ترین روش ترمیم دندان بوده و می‌تواند به طور مؤثری به درد عصبی شما پایان دهد. برای ترمیم سوراخ‌های دندانی، دندانپزشک بافت پوسیده دندان را برداشته و سپس فضا را با مواد پرکننده پر می‌کند.

عصب کشی

اگر درد عصبی ناشی از دندانی باشد که به شدت عفونی یا پوسیده شده است، عصب کشی انجام می‌شود. در این حالت، اعصاب داخل دندان برای عملکرد سالم دندان ضروری نبوده و عصب کشی برای درمان انواع درد عصبی دندان انجام می‌شود.

درمان‌های خانگی دندان درد عصبی

درمان‌های خانگی دندان درد عصبی

درحالیکه در صورت دندان درد عصبی باید به دندانپزشک مراجعه کنید، اما می‌توانید از روش‌های زیر برای رفع موقت این مشکل استفاده کنید تا زمان ملاقات شما فرا برسد و بتوانید به طور اساسی درد را درمان کنید:

دهان خود را بشویید

حفظ بهداشت دهان و دندان همیشه مهم است، اما زمانیکه دندان درد دارید این امر ضروری است. گیر کردن غذا در داخل دندان می‌تواند درد را بدتر کند و منجر به عفونت شود. بنابراین، مطمئن شوید که به طور مرتب دهان خود را با آب گرم یا آب نمک بشویید تا از تشکیل هرگونه جرم جلوگیری کنید. با این حال سعی کنید خیلی محکم غرغره نکنید، زیرا این کار می‌تواند ناحیه ملتهب‌شده را بدتر کند.

کمپرس یخ

مانند هر آسیب دیگری، یخ در کاهش تورم و کاهش درد مؤثر است. یک کیسه یخ تمیز را با پارچه‌ای بپوشانید و آن را روی ناحیه متورم نگه دارید و به آرامی فشار دهید. درحالیکه سرما ممکن است ناراحت کننده باشد، یخ باعث تسکین درد و کاهش التهاب می‌شود. این کار را در طول روز، هر چند بار که نیاز دارید، تکرار کنید.

مراقب آنچه می‌خورید باشید

وقتی دندان درد دارید، غذا خوردن می‌تواند سخت باشد و باعث درد بیشتر شود. بنابراین، هنگامی که دندان درد دارید، مراقب آنچه می‌خورید باشید. سعی کنید از غذاهایی که بیش از حد ترد هستند مانند سیب، سبزیجات خام یا گرانولا پرهیز کنید و از هر چیزی که خیلی گرم یا خیلی سرد است دوری کنید، زیرا می‌تواند دندان ‌ها راحساس‌تر کند. همچنین در صورت لزوم، روش جویدن را تغییر دهید تا از وارد کردن فشار بیشتر به دندان آسیب‌دیده جلوگیری کنید. مثلاً در زمانی که دندان درد عصبی دارید، با طرفی از دهان غذا را بجوید که درد کمتری دارد.

دارو

اگر با دندان درد دست و پنجه نرم می‌کنید و احساس می‌کنید که نیاز به مسکن فوری دارید، می‌توانید از داروهایی مانند پاراستامول یا آسپرین استفاده کنید. این داروها می‌توانند در کاهش سریع علائم و کاهش درد شدید مؤثر باشند. اطمینان حاصل کنید که همیشه بروشورهای داخل داروها را بخوانید و دوز صحیح دارو را مصرف کنید. اگر هم مطمئن نیستید چه دارویی مصرف کنید، با یک داروساز صحبت کنید.

بخوانید:  دندان درد - علت درمان درد و روش های درمان درد دندان

پیشگیری از دندان درد عصبی

پیشگیری از دندان درد عصبی

مراقبت مناسب از دندان‌ها به منظور جلوگیری از آسیب فیزیکی در پیشگیری از درد عصبی دندان بسیار مهم می‌باشد. همچنین یکی دیگر از عواملی که ممکن است حتی مهم‌تر باشد، حفظ یک روال بهداشت دهان و دندان خوب است. درحالیکه گاهی نمی‌توانیم اتفاقات و حوادث را کنترل کنیم، اما توجه کافی به دندان‌ها می‌تواند از بسیاری از ناراحتی‌ها و مشکلات جلوگیری کند.

نتیجه گیری

درحالیکه وقتی مشکل دندان به عصب دندان شما بزند، درد ناشی از آن می‌تواند بسیار شدید باشد، در این حالت درمان دندان درد، خیلی سخت نیست و شما می‌توانید پس از مراجعه به دندانپزشک و دریافت درمان مناسب، انتظار بهبودی کامل را داشته باشید. تا زمانیکه نتوانید از طریق دندانپزشک درد خود را درمان کنید، می‌توانید از طریق درمان‌های خانگی و برخی از داروهای بدون نسخه، درد را کاهش دهید و آن را به حالتی قابل تحمل تبدیل کنید. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و از ابزارهای بهداشتی مناسب برای کمک به حفظ سلامت دندان‌های خود استفاده کنید، همچنین به خاطر داشته باشید که آسیب فیزیکی می‌تواند منجر به دندان درد و سایر عوارض شود، بنابراین از نظر فیزیکی و حسی نیز به خوبی از دهان خود مراقبت کنید.

سؤالات متداول

دندان درد عصبی چه احساسی دارد؟

این نوع درد می‌تواند مانند یک درد شدید، کوبنده یا یک درد مبهم باشد. اگر عصب دندان شما آسیب دیده باشد، غذاها و نوشیدنی‌ها احتمالاً باعث درد خواهند شد.

آیا دندان درد عصبی از بین می‌رود؟

این نوع درد، معمولاً بدون درمان دندان از بین نمی‌رود، مگر اینکه دندان را درمان کنید.

چگونه متوجه شویم که آیا در دندان خود آسیب عصبی داریم یا خیر؟

درد به طور معمول، سیگنالی است که دندان به شما می‌دهد. این درد، ممکن است با حساسیت به غذاها یا نوشیدنی‌های سرد یا گرم شروع شود و با پیشرفت آن، بدتر شود.

آیا درمان دندان درد عصبی دردناک است؟

قبل از هر درمانی که دندانپزشکتان انتخاب می‌کند که داروهای بی‌حس‌کننده و در صورت نیاز بیهوشی دریافت خواهید کرد و بنابراین دردی را حس نخواهید کرد. ولی اگر حس کردید، حتماً به دندانپزشک اطلاع دهید.

آیا می‌توان از دارو برای کمک به دندان درد عصبی استفاده کرد؟

مصرف داروهای بدون نسخه مانند پاراستامول یا آسپرین می‌توانند به کاهش درد موقتی دندان شما کمک کنند؛ اما برای درمان دائمی، باید به دندانپزشکی مراجعه کنید.

آیا عصب دندان می‌تواند عفونی شود؟

بله و می‌تواند بسیار دردناک باشد. هنگامیکه پالپ دندان شما عفونی شود، می‌تواند باعث حساسیت و در نهایت درد شود.

دندانپزشک چگونه عصب دندان عفونی را برمی‌دارد؟

دندانپزشک از مته دندانپزشکی برای نفوذ به درون دندان شما استفاده کرده تا به بافت نرم مرکز دندان (پالپ) دسترسی پیدا کند، سپس پالپ عفونی شده را درمان می‌کند.

تماس با ما
×ارتباط در واتساپ